M. heeft op hel hem aangeboden adres (zie ons nommer van Woens dag 11.) het volgende geantwoord Mijne IIeeren Ik heb met voldoening in dit adres opgemerkt de deelneming welke de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan den dag legt in de geboorte van Mijnen jongslcn Zoonwien Ikspaart Gods gunst Hem het leven eene warme gehechtheid hoop in te boezemen aan zijn Vaderland, aan dat Va derland, waaraan Mijn Stamhuis zoo naauw is verbonden. Ik verblijd Mij tevens bij dit adres de bereidwilligheid der Kamer te zien uitgedrukt, om mede te werken tot bevordering van de belangen van het Vaderland. Hierdoor kan deze zittingonder den zegen des Allerhoogsten heilrijke vruchten opleverendit is althans Mijn vurige wensch. AMSTERDAM, 25 September. Wederom werd dezer dagen aan de Regenten van het Burger-AVeesbuis alhier de halfjarige gift van II. Maj. de Koningin-moeder, groot ƒ500, over gemaakt. Dienaangaande zijn wij van goederhand onderrigt, dat, toen II. M. in 1831, destijds als Prinses van Oranje, dat gesticht met een bezoek ver eerd had door haar als blijk van belangstelling in die nuttige inrigting eene som van 1000 werd geschonkenen dat die milde gift vervolgens elk jaar, en dus thans reeds gedurende een tijdvak van 20 jaren is herhaald. De gieting van het standbeeld van Rembrandtin de fabriek van de IIeeren L. J. Enthoven C°.te 'sHage, sedert ons laatst berigt dienaan gaande door onvoorziene omstandigheden vertraagdzalnaar wij thans ver nemen spoedig volgenzoodat binnen kort eene algemeene vergadering van j de Amsterdamschc en de Haagsche Commissietot de oprigting van dat standbeeldis te wachtenten einde de feestelijkheden bij de onthulling vast te stellen. Het Prov. Geregtshof van Noord-IIolland heeft Dirk Eleekendaal, welke zijn 5jarig zoontje in het water had geworpenom het te doen verdrinken tot de straf des doods veroordeeld. BÜÏTËXLAKDSC 1IE DERIGTEfl. I ENGELA1VD, LONDEN, 24 September. De bepalingen omtrent het afhalen der goederen uit het glazenpaleis zijn thans vastgesteld. Het afhalen zal den 1 Gdcn October beginnen en voort duren op de volgende dagenvan 's morgens 8 ure tot aan zonsondergang. Iedere tentoonsteller zal eene kaart ontvangen, welke eveneens geldig zal zijn voor zijn agent; de goederen zullen slechts tegen recu worden afgegeven. Hoewel de Koninklijke Commissie aan de industrieelen alle medewerking heeft beloofd, welke zij noodig mogtcn hebben, zijn deze echter voor het af- halen verantwoordelijk. Ruitendien moeten zij voor de veiligheid der goede ren waken. De eindtermijn voor het afhalen zal naderhand door de dagbladen worden bekend gemaakt, benevens de wijze, waarop de commissie over de achtergelalene goederen zal beschikken. De voorstanders eener hervorming in de Engelsche Episcopale kerk zullen Lord John Russell een adres aanbieden, waarin verzocht wordt om eene Koninklijke Commissie te benoemen, ten einde het thans in gebruik zijnde Engelsche Episcopale kerkboek te herzien en maatregelen te nemen strekkende om de leken deel te doen hebben in de verkiezingen van geeste lijken door middel van Kerkeraden. Den 22stcn heeft het Britsche genootschap voor de verbreiding van de kennis van het Evangelie zijn derde vijftigjarig jubilésedert de slichting in 1701, te Liverpool gevierd. De Anglikaansche Bisschop van Chester heeft, j bij de ongesteldheid van den Graaf van Derby, daarbij voorgezeten. De Bis schop van Calcutta heeft verslag gedaan van de werkzaamheden van het genootschap in de Oost-Indie en inzonderheid onder de Ilindoe's van Calcutta, waarvan eene groote menigte de Christelijke eeredienst hebben aangenomen. Eerlang zullen de R. K. prelaten alhier bijeenkomen, om onder voor-» zitting van den Kardinaal Wiseman, in synode te worden vereenigd, en te beraadslagen over de grondslagen, waarop een nieuw te vervaardigen kerke lijk wetboek, betreffende den maatschappelijken toestand van de belijders der R. K. godsdienst hier te lande, zoude behooren te berusten. Het is reeds een jaar geleden, dat te Thurles eene dergelijke kerkelijke vergadering is ge houden, en dat de meerderheid zich heeft verklaard tegen de gemengde en van staatswege bezoldigde inrigtingen van openbaar onderwijs. Sedert heeft men wel verzekerd, dat uit Rome een breve was ontvangen, waarin dit ge voelen der meerderheid werd goedgekeurd, maar is daarvan nog niet geble ken. Integendeel wordt thans verzekenddat die breve naar Rome is terug gezonden, met verzoek dat zij eenigermate mogt worden gewijzigd. Dit is zeker, dat de bedoelde inrigtingen in stand zijn gebleven, en dat haar bloei eer toe- dan afgenomen is. In Amerika is nog een langer schip op stapel gezet, dan dat waarvan onlangs te Blackwall de kiel werd gelegd. Het Engelsche schip zou 325 voet lang wezen, het Amerikaansche 359 voet. De landverhuizing uit Ierland neemt al meer en meer toe; van Dublin alleen vertrekken wekelijks tusschen 5 a 6000 menschen naar Amerika. Eene enkele stoomboot die laatstleden Vrijdag naar Liverpool vertrok was door 400 dezer landverhuizers geheel ingenomen terwijl een honderdtal an deren eene volgende gelegenheid moest afwachten. Uit Batavia wordt van 22 Jul ij gemeld, dat alle schepen die naar Sidney in Nieuw-Holland zeilree lagen, ten gevolge der gondontdekking rijst, Ivofïij en suiker hebben geladen. ITALIË, ROME, 14 September. De Paus heeft het verzoek van den Keizer van Haïti, hem door eenen bijzonderen Gezant overgebragt, om namelijk van wege den Paus door een' Bisschop tot Keizer te worden gekroond, afgeslagen, om dat de Keizer zich zeiven tot hoofd der kerk te Haïti verklaard had. PUUISSEK. BERLIJN 25 September. Volgens de jongste officiële volkstelling bevinden zich onder de 16,331,187 bewoners van Pruissen 218,998 Israëliten. In de sleden zijn 175,000 ge vestigd; van de 44,000 die op het land leven, drijven 42,000 kleinhandel. In vele steden van Posen bestaat de bevolking uit ruim een derde Israëliten. In de steden Fordon, AVittkowo en Kemden zijn meer Israëliten dan Chris tenen. In deze provinciën alleen telt men dan ook 76,914 Israëliten. O O S T E sr 11 IJ IC. WEENEN23 September. Z. M. heeft den 21sten Milaan bezochter de troepen in oogenschouw geno men, een Te Deum in de hoofdkerk bijgewoond en is in den namiddag naar Monza teruggekeerd. De houding der bevolking was betamelijk. Het ver langen door Z. M. te kennen gegeven, dat gedurende zijn verblijf in zijne Italiaansche staten geene buitengewone maatregelen van policie zouden geno men worden, moet allezins gunstig op het gemoed der bevolking gewerkt hebben. De Kardinaal Alticri heeft zich naar Verona begeven, om den Keizer namens den Paus te begroeten. Ook heeft de Koning van Sardinië zijnen Ceremoniemeester naar Milaan gezonden, met hetzelfde oogmerk. De leening vindt in het buitenland niet veel deelneming. Tot op gis teren bedroegen de inschrijvingen 53 millioen. HAMBURG. 24 September. De groote vergadering der Gustaaf-Adolf-Vereeniging is alhier geopend. Ook uit Brussel en Oostenrijk zullen sprekers optreden. De Heer Groszmann uit Leipzig is tot Voorzitter verkozen, en Dr. Geffcken uit Hamburg tot Vice- Voorzitter. Den 25stcn zal er gesproken worden over den toestand van Evan gelische gemeenten te midden van Roomsch-Katholieken. Het bestuur der Duitsch-Katholieke gemeente te Munchen maakt be kend dat het nieuwe bedehuis den 27steu zal worden ingewijd met de viering van het avondmaal. CALIFORNIE. Het aantal misdadendie hier gepleegd wordenis door de gestrenge en bondige regtspleging der zoogenaamde Commissien van waakzaamheid, of vercenigingen van particulieren die zich zeivenmet voorbijgang der ge wone regtbanken, tot regters opgeworpen hadden, grootelijks afgenomen. Met den lstel> Augustus jl. is het Amerikaansche strafwetboek in werking geko men, hetwelk zeer strenge bepalingen bevat en onder anderen aan de jury de magt geeft om roof, huisbraak en andere zware aanrandingen der alge meene veiligheid naar goedvinden met gevangenis of met den dood te straffen. De Gouverneur van den Staat heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin bij de ingezetenen vermaant de regtspleging aan den wettigen regter over te latenterwijl bij op de nieuwe strafwetgeving en op de daarstelling van betere gevangenhuizen wijst als waarborgen voor eene krachtige beteugeling der boosdoeners. Terwijl de berigten nit de Californische goudmijnen inhouden dat de goud- graverij steeds gunstige uitkomsten oplevertbegint men daar te lande meer werk van den landbouw te makenhet aantal dergenen die zich daarmede bezig houden, wordt thans op 20,000 begroot. STAÏJS 85K ikT'lTr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vereischte vergunningals 1°. Van IIendrikds Franciscds AViidelmus Bahning, wonende in de Donkersteeg alhier om een Pakhuis, staande en gelegen in de Kuipersteeg binnen deze Stad, Wijk VI. N°. 98, tot Stalling te mogen appropriérenen 2°. Van Gidion van der IIenst, wonende alhier aan den Ouden Cingel, om in het huis staande en gelegen aan den Ouden Cingel binnen deze Stad AVijk V. N°. 398eene Smidse te doen daarslellen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene of belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis" dezer Stad, op Donderdag den 2dcn October, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM, Leyden 22 September 1851Weth. fang. Burg. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2