RELG1E. BRUSSEL, 24 September. De lieer X. Tarte, Burgerlijk Ingenieur alhier, heeft een prospectus op gesteld, voor het uitgeven van eene memorie over het stichten en aanleggen van eene Zeestad aan het Vlaamschhoofd, regtover Antwerpen. Dit ontwerp is niet nieuw. Napoleon had het reeds opgevat, en zelfs eenige voorberei dende afbakeningswerken doen beginnen. De instorting van het Keizerrijk verhinderde, gevolg te geven aan zijn plan, hetwelk in verband stond met de voltooijing der Keizerlijke tuighuizen te Antwerpen. Thans zou het uitslui tend handels-gestichten geldenin verband met het ontwerp der groote brug over de Schelde. De Burgemeester dezer hoofdstad heeft gisteren aan al de vreemde kun stenaars hier ter stede aanwezig een prachtig gastmaal aangeboden. 125 per sonen waren daar vereenigd. Gisteren zijn de September-feesten begonnendie dit jaar zeer luister rijk zijn. Het aantal vreemdelingen, tot bijwoning opgekomen, neemt nog dagelijks toe. Eergisteren is de Heer Poitevin te paard met zijn ballon alhier opge stegen en behouden bij Braine le Comle neergekomen. De Gemeenteraad van Doornik heeft, op voorstel der Regering, 1800 fr. bewilligd voor de reiskosten van 10 personen, thans in het armenhuis aldaar verpleegd, die verlangen naar Noord-Amerika te verbuizen; de Raad heeft daarbij ten voorwaarde gesteld, dat de Regering voor een goed heenkomen dier landverhuizers in Noord-Amerika zorg drage. Uit Melle schrijft menWij bezitten in onze gemeente eenen der oud ste personen van de provincie, Felix Nevejans, die den llden Nov. aan staande, den ouderdom van 104 jaren zal bereiken. Tot beden is deze vro lijke grijsaart nog welvarend; jammer is het, dat hij bijna blind is. FRANKRIJK. PARIJS, 23 September. De Prefecten van Herault, Ardèche en Jura hebben ook op hunne departementen de bepalingen van den Prefect van policie alhier nopens de vreemdelingen toegepast. Men verzekert, dat eerstdaags die maatregelen door geheel Frankrijk zullen in werking gebragt worden. - Het Parijsche dagblad VAvénementeen der beide onlangs in regten betrokken bladen, bevat in het laatste nommer een hoofdartikel met het opschrift polemiekslechts bestaande uit 15 regels stippen, behoorlijk door den Redacteur onderteekend. De Moniteur weerspreekt het berigt van den moord op drie gendarmes gepleegd. PRUISSEX. BERLIJN23 September. Een kunsthandelaar te Memmingen heeft een drievoudig kegelspelvan 27 kegels en 6 ballen, uit ivoor vervaardigd, hetwelk zoo klein en lijn be werkt isdat het in den bast van een bcnnepkorrel bewaard wordt. Ook vervaardigde hij de figuren van een schaakspelallen zeer kenbaar en bui tengewoon sierlijkzij zijn echter zoo kleindat zij in eene kersenpit met gemak geborgen worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 September. Volgens ofliciele opgaven tot den avond van den 16den, waarop de eerste termijn ten einde was geloopen binnen welken aan de inschrijvers voor de nieuwe geldleening de gunstigste voorwaarden bewilligd zijn, was voor om streeks 43 millioen ingeschreven. De inschrijvingen van de steden in de meer verwijderde provinciën en van het buitenland zijn in deze opgave niet begrepen. Het schijnt hier een onaangenamen indruk gemaakt te hebben dat in Triest, de eerste handelsstad des Rijks, die door de Regering op aller lei wijze begunstigd wordt, slechts voor 1,373,000 gulden en dus evenveel als in de Boheemsche badplaats Teplitz ingeschreven is. Er worden rondom de stad en wel op de vooruitspringende wallenbij al de poorten blokhuizen gebouwdeen op den vestingmuur aangelegde tuin van den Aartshertog Albrecht is daarom moeten gesloopt worden. Uit Praag wordt van den 17dcn geschreven, dat de Regering den be- legeringstocstand der stad had hernieuwdomdat er verboden wapenen ge vonden warenonder anderen bij een molenaardie daarom tot 2 jaren ves tingstraf is verwezen. Een bakkerdie de soldaten wilde verleiden is tot 4 jaar schansenarbeid veroordeeld. De Landsregering heeft 5000 gegeven tot het bouwen van een na- tionalen schouwburg te Praag. Kossuthdoor Turkije ontslagenis reeds op zijne reis naar Amerika te Malta aangekomen. LIJBECK. 18 September. De bekende luchtreiziger Tandini is voorgaanden Zondag in de Sond ver dronken. Hij steeg dien dag met vrouw en zoon met een fraaijen ballon te Kopenhage op. Kort na zijne opstijging sloeg de wind omen dreef den ballon zeewaarts naar Ameger. Tandini liet zijn ballon dalen en stortte in zee. Den 16dcn vond men zijn lijk in de Sond. Intusschen dreef de ballon, met zijne vrouw en zoon in het schuitje, naar Ameger, alwaar het schuitje gedeeltelijk op de zee dreef; want de Deensche berigten zeggen, dat de lucht reizigers tot onder de armen in het water staandeom hulp riepen welke hun dan ook door de bewoners van Ameger verleend werd. Mevrouw Tan dini en haar zoon werden gered. De ballon verhief zich eenigzins, zweefde over de zee en verdween nit het gezigt. Den 15den dezer vond men dien te Mecklenburg, bij Goldberg. CALIFORNIE. In berigten uit dit land van Julij wordt melding gemaakt van eene expe ditie naar Japan, ten doel hebbende, den handel met dat rijke land van 30 millioenen inwoners, voor de geheele wereld te openen, en men stelt zich voor tusschen San Francisco en China eene linie van vier stoomschepen aan te leggen. Men meent dat het vulkanisch en bergachtig binnenland van het groote eiland Nippon even zooveel goud zou opleveren als Californiëde breedte-graden komen ten minste overeen. Californië zou eenen genoegzamen voorraad van kolen voor zijne stoomschepen op de Zuidzee hebben, daar zeer onlangs weder twee tot drie rijke kolenbeddingen in dit land zijn ontdekt waarvan er een nog geene acht (Eng.) mijlen van Benicia gelegen is. Ook heeft men aan de noordzijde van den Oregon rijke kolenmijnen ontdekt. CUBA. De wederregtelijke en onberadene poging van den Generaal Lopez om deze Spaansche volkplanting aan het gebied van Spanje te ontrukken, is gelijk het zich liet aanziengeheel mislukt. Deze Generaal is namelijk in het laatst van Aug. door de Spaansche troepen gevangen genomen in eene boe renwoning, waar hij gastvrijheid verzocht had, dewijl hij door vermoeijenis en honger uitgeput was. 155 zijner volgelingen zijn gevangen genomen en naar Spanje gezonden, om aldaar eene lOjarige tuchthuisstraf te ondergaan. Hun lijden was, naar zij verklaarden, vreeselijk geweest; dagen achtereen hadden zij zich met boombladeren, enz. moeten voeden. Het overige ge deelte der expeditie is óf doodgeschoten of door den honger omgekomen. De Spanjaarden hebben in het geheel 1500 dooden en 500 gewonden. Lopez heeft den lsten September te Havana zijn doodvonnis ondergaan; zijne laatste woorden waren: »ik sterf voor mijn geliefd Cuba." WIEU W-SIOUL, AND. De bevolking van Van-Diemensland bestondvolgens officiële opgavenop den lslen Maart dezes jaars uit 70,130 zielen (tegen 67,351 op den 31stc" Dec. 1847); daaronder waren 17,090 gebannenen, terwijl de vrije bevol king uit 53,031 personen bestond. De bevolking van Nicuw-Zuid-AVales (Port Philip niet medegerekend) is thans 192,000 zielen. Te Melbourne zijn naar de jongste berigten niet minder dan negen kerken in aanbouw, eene voor de Episcopaalsche gemeente, zeven voor Protestantsche dissenters, en eene voor Roomschgezinden. STAD» BERIGTEN. VERGADERING van den Raad der stad Leydenop Zaturdag den 27stci> September 1851, des namiddags ten 2 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN geven bij deze kennis dat ingevolge Art. 69 der Kieswet, afschrift van het Proces Verbaal van de opening der Stembriefjes voor Leden van den Gemeenteraad op heden is aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. VAN LIMBURG STIRUM, Weth. fung. Burg. Letden25 September 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door den Kerkeraad der Hervormde Gemeenten te Leeuwarden, Voorthuizen, Jisp, Eemnes, BinnenendijksTerhorne, en door dien der Remonstrantsch-Gereformeerde Gemeente te Nieuwkoop en te Boskoop uitgebragte beroepen op Ds. D. II. II. TyssenThcol. Doet. te Ila- rich, en de Candidaten AV. v. d. Bijtel, D. F. van Berck Colenbrander, P. van Limmik, AV. J. Meijer, AL W. Scheltema en B. G. de Vries van Heyst. Ontvangen bij Prof. A. E. Simon Thomas voor de AVeduwe met zeven kinderen, van A. en B. R. een Muntbiljet groot 10, N°. 48841. 2l5dC Staats-Lioterij. Trekking der Tweede Klasse. 3de Trekking. N°. 7807 een prijs van ƒ20,000. N°. 8950 een prijs van ƒ5,000. N». 3806 een prijs van ƒ2,500. N®». 2267, 5706, 15035, 15683, 19076 ieder een prijs van ƒ1,000. 4de Trekking. Geene. ABVERTENTIEN. Voor de blijken van Belangstelling bij gelegenheid van ons Huwelijkbe tuigen wij ook namens onze Betrekkingen onzen opregten dank. IIerwijnen, Dr. A. de BOEPi VER VOORN. 25 September 1851. M. AL de BOER VEPt VOOPiN, Deeleman. De Ondergeteekende maakt hiermede bekend dat in het .Alj&s. Zuidhollandsche Koffijhuis te s llageverkrijgbaar zijn ge steld de Loten en Tnegangkaarten voor de Landbouwkundige Ten toonstelling. J. F. SMEETS.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3