BUITENLANDSCHE BERIGTEN. het voorgaande jaar (1850) had de plant er een jaar gestaan was uit Kew er overgebragten bad in 79 dagen een schot van 18 voeten 8 duim lengte en 19 voeten 1 duim breedte gemaaktzoodat ze dagelijks niet minder dan 647 kwadraat duim is gewassen. Op het einde van bet eerste jaar telde ze 150 bladen en 26 bloemen. De bloemen bloeijen slechts een voor eenen niet allen tegelijk. Het is aan de bemoeijingen van de Ileeren J. Smith Paxton en Jveson te danken, dat men thans de Victoria als inlandsclie plant kan beschouwen. Thans bloeit een exemplaar in den Koninklijken Botani- scben tuin in Regentspark. Een pracht-boekwerk't welk eene afbeelding der plant bevat, is den 10den Maart 11. te Londen verschenen. De Konink lijke Opperhoutvester laat thans een glazen huis in den Botanischen tuin te Kew bouwen ruim genoeg om twee planten aan te kweekendie er de na tuurlijke grootte zullen kunnen bereiken. Utr. Cour. 's GRAVENHAGE25 September. Het VJc Hoofdstuk der Bcgrooting, Binnenl. Zaken, bevat de volgende 14 afdeclingen: Iste Afd. Kosten van het Departement. 156,000.00. Ildc Kosten van het bestuur der Provinciën- 543,670.00. lilde Nationale Militie en Schutterijen- 51,480.00. IVde Medische Politie- 42,300.00. Vde Verdere uitgaven betrekkelijk het binnen- landsch bestuur- 7,550.00. VIdc Waterstaat en publieke werken- 2,650,531.62. Vilde Onderwijs als Kosten der Commissie voor het staats-examen. 1,400.00. Hoogeschool te Leyden- 111,510.00. v» Utrecht- 70,860.00. Groningen- 66,855.00. Andere inrigtingen van onderwijs- 266.309.00. VIIIste Kunsten en Wetenschappen- 102,345.00. IXde Armwezen. - 180,000.00. Xdc Nederlandscbe Staats-Courant en Staatsblad. - 49,168.00. Xlde Nationale Nijverheid- 215,355.00. Xllde Opperhoutvesterij- 63,500.00. XlIIde Pensioenen, lijfrenten en toelagen, gratificatiën en wachtgelden- 215,449.00. XlVde Onvoorziene uitgaven- 80,000.00. 4,874,282.62. Het VId« Hoofdstuk Hervormde Eeredienst enz. bevat de volgende 5 af declingen late Afd. Kosten van het Departement, f 25,500.00. Hde B Prolestantsche Kerkgenootschappen. - 1,399,932.70) lilde Israëlitisch Kerkgenootschap. - 28,550.00. IVde n Pensioenen en wachtgelden- 198,900 00. \'de Onvoorziene uitgaven. 3,500.00. 1,656,382.70 J Vilde Hoofdstuk. Departement voor de zaken der Roomsch-Katholieke Eeredienst. Iste Afd. Het Departement. Tractement van den MinisterMemorie. Tractementen der ambtenaren en bedienden- 11,500.00. Bureau en locaalhehoeften- 3,000.00. Reis- en verblijfkosten- Memorie. Hdc Afd. Roomsch-Katholiek Kerkgenootschap- 474,743.18). IIId* Kerkgenootschap der Oud-Bisschoppel. Klerezy - 10,700.00. I Y'd« Pensioenen, wachtgelden en tijdelijke onderstand. - 51,402.50. Vd« Onvoorziene uitgaven- 3,000.00. 554,345.68). Vtveede Kamer der Staten-Generaaï. Zitting van Woensdag 24 September. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede voortgezet en ten einde gebragt. Dit ontwerp is met 45 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren MackaySchilferBaudHoffmann Bachiene, Groen van Prinsterer en van Lynden. DELFT24 September. Don Hippolito Manarre, Don Pedro de Lallave, en Don José Lopez Pinto, Officieren bij de Artillerie in Spaanscbe dienst hebben deze week de Stad bezochten vergezeld van den Kolonel Directeur der Artillerie Stapel en Constructie-Magazijnen Dinanx, benevens den Majoor Onder-Directeur van Meurs en Kapitein Hartzmet veel belangstelling de Militaire Etablissemen ten en werkplaatsen in oogenschouw genomenen vervolgens een bezoek ge bragt aan de Koninklijke Akademie, over een en ander ten uiterste voldaan naar 's Hagc terugkeerende. AMSTERDAM24 September. De olifant, die jl. Zondag namiddag ten 3 ure in den Franschen Tuin, Plantaadje, alhier, als luchtfiguur is opgelaten, is twee uren later te Rijs wijk, nabij 's Gravenhagc op het buitengoed den Burgh neergekomen. Uit Hellendoorn schrijft mendat het schoone etablissement de Stoom- Kettingsterkerijte Nijverdalop den 16den dezer is aangekocht door de Heeren G. H. SalomonsonFabriekanten te Almelo. Men wil weten, dat die Heeren het voornemen hebben bij dezelve te voegen eene weverij op groote schaal, die zoowel door stoom als door de hand gedreven zal worden. UTRECHT, 23 September. De contra-partij aan HH. Studentenbestaande in een wedstrijd van hand- boogschulterijen en harmoniën heeft heden alhier een aanvang genomen met een grooten optogt door de stadvolgens programma bepaald. Naar wij meenen hebben 25 a 30 handboogschutterijen en 4 harmoniën deel aan het feest genomen. Het weder begunstigt allezins de feestelingen. Heden avond 7 ure begint de wedstrijd der harmoniën. APELDOORN, 23 Sept. II. M. de Koningin beeft eene som van ƒ250 geschonken als eene bijdrage tot den opbouw eener pastorij voor eenen tweeden Predikant bij de Hervormde Gemeente alhiertot welk einde door de leden der gemeente ongeveer 3000 was te zamen gebragt. Z. M. de Koning heeft reeds vroeger verklaard, be reid te zijn, tot eene jaarlijksche bijdrage van ƒ200 ten behoeve van het tractement van den tweeden Predikant. E1VGELAN I». LONDEN, 23 September. Een onzer Staatsmannen, Sir James Graham, gewezen Minister in het Be wind van Sir Robert Peel, heeft in het laatst der vorige week, als Voorzitter van het landbouwgenootschap van Oost-Cumberlandeene rede tol de in grooten getale zamengekomen leden gehouden, waarin hij over een aantal bijzonderheden van het landbedrijf dier streekmet al de naauwkeurigheid van een ervaren landbouwer, uitweidde. Hij besloot met een wenk voor de genen die in het beschermend stelsel het eenige redmiddel voor Engelands thans gedruklen landbouw zien. De grondslag zeide bij onzer natio nale welvaart is de opbrengst van den grond, en ik stel opregt belang in de welvaart van den landbouw; gij kunt mij geloovenwant al mijn vermo gen beslaat in land. Maar die welvaart mag niet dan in overeenstemming met alle andere nationale belangen worden bevorderd. Spant alle uwe krach ten inwanhoopt niet aan de toekomst van het landbedrijf. Stelt dubbele veerkracht legen dubbele zwarigheden. De Hemel helpt die zich zeiven hel pen. Er is alleen noodig dat de krachtsinspanning wel bestierd wordeen dat is de taak van den vermogenden grondbezitterhij moet tot alle ver- beleringen den weg wijzen en bet nieuwe beproeven. Blijkens het Rapport der Speciale Commissie uit het Lagerhuis, met een onderzoek naar de werking van het zegelregt der dagbladen belast, zijn in 1850 ruim 11,700,000 exemplaren van de Times1,549,843 van de Morning Advertiser1,152,000 van de Daily News1,139.000 van de Morning Herald912,547 van de Morning Chronicle en 828,000 van de Morning Post gestempeld. Volgens een Iersch dagblad is er in Engeland eene maglige maatschappij, onder presidium van Prins Albert opgerigt, ten doel hebbende den aankoop van landerijen in Ierland. De maatschappij moet voornemens zijn goede prij zen te bestedenen hare agenten zijn nu bezig om op verschillende plaatsen omtrent de ligging en de waarde der onderscheiden percelen inlichtingen in te winnen. De 49 Sardinische werklieden, die de Tentoonstelling hebben bezocht, zijn naar Manchester vertrokkenwaar de Lord Mayor hun een feest heeft aangeboden. Ten blijke hoezeer bij de lagere volksklasse bet verlangen bestaat om de Tentoonstelling te zien, diene. dat eene arme visschersvrouwvan 84-jari- gen ouderdomuit het kerspel Paulin Cornwallisden weg naar de hoofd stad te voet heeft afgelegd, zijnde een afstand van 350 mijlen (117 uren). Zij heeft daartoe in het geheel vijf weken besteed. Eenige personen zijn weder van de Protestantsche tot de Roomsche gods dienst overgegaan, zooals de Heer Grimsham, magistraat van Lancashire; Mr. John. Hutchinson edelman Juridisch student voor de Engclsche balie te Londen; Mr. Marshall, esquire, oudste zoon van den rev. James Marshall te Clifton; Mc Stobb te Clifton; de rev. S. B. Harper, te Perth; en Miss Hol mes, te Clifton. Gedurende de afgeloopen week zijn in Trelawny (het Westen van Ierland) 99 personen tot leden der Engelsche Episcopale kerk aangenomen waarvan 93 R. Katholieken. Het blijkt hieruitdat de overgang van gods dienst in eene tegenovergestelde rigling als die in Engeland, voortgaat. Te Manchester is in de vorige week eene vergadering door de voorstan ders van het zoogenaamde vrijwillige stelsel van volksonderwijs gehouden waarin de volgende besluiten aangenomen zijn De vergadering protesteert tegen elk stelsel van volksopvoeding, hetwelk het godsdienstig element uitsluit, of door bevelen der wetgeving en door ge- dwongene heffingen zou worden ondersteund. »De snelle uitbreiding van het lager onderwijs hier te lande sedert eene halve eeuw; de ijver der onderscheiden genootschappen tot bevordering der volksopvoeding; de tijdsomstandigheden die het belangrijke der volksopvoeding aan alle volksklassen zoo duidelijk voor oogen stellen; de onloochenbare blij ken van meerdere belangstelling onder de lagere volksklassen in de behoor lijke opvoeding der kinderen: dit alles versterkt ons vertrouwen op de goede werking van een stelsel, hetwelk de vrijwillige bemoeijingen der ouders met de edelmoedigheid van Christelijke menschlicvendheid en van verlichte vaderlandsliefde doet zamen werk en. »De nationale opvoeding moet het werk der natie zelve zijn."

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2