LEYDSCHE COURANT. m\. VRIJDAG, 26 SEPTEMBER. IV. 116 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond f.i" V; ..j l 2 J. f lv2- "A M /Ie Prijs der Courant is ƒ13 in het jaatrj> de afzonderlijke nommers worden tegen 1 *Kfj> .\J, Centen afgegeven. BL\i\Ei\LAIVDSCnE BERIGTEN. LEYDEN, 25 September. PROCESVERBAAL Van de opening der Stembriefjesdie bij de Herstemming tot benoe ming van negen Leden voor den Gemeenteraad van Ley den, den drie en twintigsten September des j'aars achttien honderd één en vijftig zijn ingeleverd. Op beden den vier en twintigsten September des jaars achttien honderd één en vijftig, in de gemeente Ley den, is door het Bureau van stemopneming in de ter inlevering van slembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het Bureau is zamengesteld uit den lieer AIr. A O. E. Grave van Lim burg Stirum Voorzitter, en de Heeren Prof. A. II. van der Boon Mesch en G. II. Ysselsteyn, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voor zitter plaatst op de tafel vier bussen, bij hem den drie en twintigsten Sep tember achttien honderd één en vijftig overgebragt uit de vier afdeelingen der Gemeente Ley den. Aan de ingevolge Koninklijk Besluit van den 20stc" Augustus dezes jaars, N°. 64irl overeenstemming met art. 57 der Kieswet daargestelde drie on derbureaus bestaande uit de Heeren Mrs. J. C. Bucaille, II. Gevers en G. P. van Outercn, Voorzitters, en de Heeren S. J. Ie Poole, Mr. N. Olivier, AV. C. Baert, Prof. J. van der Hoeven, A. Librecht Lezwijn en AIr. M. II. A. LismanLeden van den GemeenteraadStemopnemerszijn ter opening overgegeven drie bussen en hebben zij van hunne bevinding behoorlijk ver slag gedaan. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtervolgens geopend en bevonden duizend een en vijf tig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der Kiezers die briefjes hebben ingeleverdverge leken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal der Kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard twee stembriefjes, als niet be hoorlijk ingevuld. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest duizend negen en veertig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren Mp. C. J. Luzac615. H. P. Stoffels629. Mr. N. Olivier511. Mr. D. Tieboel Sicgenbeek. 932. W. P. Kluit529. A. C. Leembruggen547. Dr. J. Adriaans. 654. J. A. de Fremery449. AV. C. Baert497. Dr. II. R. de Breuk494. Mr. P. G. Uubrecht422. J. B. de Moen525. •J. I. van AVensen368. T. AV. J. van den Aardwegh. 373. Mr. N. Sikkel Groos463. Dr. F. Dozy216. AIr. S. Tak272. G. HL Ysselsteyn.702. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de Heeren: A. C. LEEMBRUGGEN. AV. P. KLUIT. J. B. de MOEN, en Mr. N. OLIVIER. AI1'. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. G. II. YSSELSTEYN. Dp. J. ADRIAANS. II. P. STOFFELS. Mr. C. J. LUZAC. die derhalve tot Leden van den Gemeenteraad van Leyden zijn verkozen. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige Kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt in tegen woordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 24slen September 1851. (Get.) VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. A. H. van der BOON MESCH,) G. H. YSSELSTEYN, j ^"ptutmers. AVij maken onze Stadgenooten opmerkzaam op de bekendmaking der Com missie die in 't vorig jaar het Volksfeest heeft bestuurd en geregeld, om ook thans op den 3den October dergelijke Volksvermaken te doen plaats hebben. [Zie de Advertentie.) De Commissie vraagt daartoe bijdragenbij een der Leden te bezorgen. Alweder geld, zegt soms de een of ander, maar wie ziet kans om Volks feesten te geven zonder geld hij melde zich aan en de Redactie zal de aan kondiging van dien grooten Apollozonder geld te vorderenmet groote let ters plaatsen Volksfeesten behooren mede onder de zaken die voor zeer verschillende be schouwingen vatbaar zijn en waarin wij ons hier niet kunnen verdiepen wier wijze van uitvoering vele moeijelijkheden oplevert, omdat en de geld middelen die er voor worden bijeengebragten de kring der vermakelijkhe den waaruit men kiezen kan, doorgaans zeer beperkt zijn, heigeen de taak der Commissie niet weinig bemoeilijkt. Dat dan ieder iels bijdrage; als niemand zich onttrekt, zal die bijdrage toch zoo groot niet behoeven te zijnen de commissie zich in die mede werking verblijdenwaarop hare welwillendheid en ijver zoo zeer aanspraak heeft. AVij vernemen, dat de Ilandboogschutterij AVillem Teil, onder lie- icrming van den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirum heden morgen met eene Premie uit Utrecht is teruggekomen. De Heer F. G. Chomelvoor eenige dagen hier overleden laatstelijk Militie-Commissaris van het 2de district van Zuidhollandwas niet zooals wij in onze vorige melddengepensioneerd Majoormaar Colonel oud Chef van de Koninklijke Marechaussee, en Ridder der Milit. AVillems-Ordcvan den Ned. Leeuw en van het Legioen van Eer. Maandag avond is van de pakschuit tusschen Amsterdam en deze Stad, de schippersknecht H. van Oostrum, op den Buiten-Amstel bij de Schulp- brug in het water gevallen en verdronken. Alen had eerst nog hoop om de levensgeesten op te wekken, doch de ingespannen pogingen waren vruchte loos. "ij was een oppassendbekwaam en ijverig man en laat drie kinde- en eene weduwe nadie binnenkort hare bevalling te gemoet ziet. Zij wordt in hare treurige en moeijelijke omstandigheden aan het medelijden en de weldadigheid aanbevolenen woont te Amsterdcm in de lange Leydsche Dwarsstraat in een keldertje. Tot Leden van den Gemeenteraad zijn gekozente Aarlanderveen Mr. A. Jongkindt Coninck Burgemeester, L. AV. A'arossieau en C. van der Lee, en bij herstemming: H. Kop, A. Verhoog, J. van den BerghJz. en J. Herrewijn. Tc Alphen: J. T. Roos Burgemeester, P. J. de Kanter, J. C. P. E. Schattcnkerk en A. M. Gewin, en hij herstemming: J. Kop, AI. Oosthoek en C. II. Jeekcl. Te Oudshoorn: AIr. J. II. Verboom, Baron van Reede van Oudtshoorn Burgemeester, S. Piek en L. van Rijn, en bij herstemming: A. Dijker, J. Binnendijk, II. C. van den Burch en II. Kloot. Vóór een 50 jaren vonden twee reizigers in de wildernissen van Cen- traal-Amerika eene bloem, die zoo fraai was, dat ze hen in verwondering hragt. In 1842 werd zij door Sir Schomberg naar Engeland overge bragt. Het was eene waterlelie van eene geheel nieuwe soortwelke door Dr. Lindley, ter eere van de Koningin, Victoria regia genaamd werd. De jonge plant, in Engeland aangekweekt, groeide spoedig, en overtrof bij ha ren bloei aller verwachting. In den Botanischen tuin te Kew werd eene plant aangekweekt en naar Chatsworthvoor den Hertog van Devonshire gehragten eene tweede naar den tuin van den Hertog van Northumberland. De tuinman van Chatsworth Joseph Paxton meendedat daar deze prach tige lelie uit het warme klimaat van Zuid-Amerika kwam, ze in Engeland niet zou tierenen deed er een glazen gebouw over maken't welk hem naderhand aanleiding heeft gegeven tot de daarstelling van het glazen paleis der groote Tentoonstelling te Londen. In genoemde prachtige tuinenont wikkelde de Victoria zich uitmuntendde bladeren hebben 6 voeten in door snede en 18 voeten in omvang, en zijn zoo sterk, dat een man er gerust op kan staan hare witte roodgekleurde lelien zijn 14 duim in doorsnede en 3 voet 8 duim in omvang. In Zuid-Amerika bereiken ze nog grooleren omvang. Paxton hoopt, dat het exemplaar, 't welk hij in Chatsworth, onder zijn opzigt heeft, binnen kort zijne volle grootte zal verkrijgen. In

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1