5. (Wegens de Koloniën) geeft aanleiding tot langdurige beraadslagin gen waarbij de Heer v. Eek de Minister van Koloniënde Heeren Metman van Dam van Isselt, van Hoëvell, de Fremery en van der Linden bet woord voeren. Onderscheidene sprekers vragen nog het woord. Bij het vergevorderde uur wordt de voortzetting der beraadslagingen bepaald op morgen. Zitting van Dingsdag 23 September. In deze zitting is ingekomen cene Koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet strekkende tot regeling van het gebruik van het kolo niaal batig slot over 1849. Verzending naar de afdeelingen. De Voorzitter deelt mededat door de Commissie voor de verzoekschriften tot haren Voorzitter benoemd is de Heer Provó Kluit. De beraadslagingen zijn voortgezet over het ontwerp van adres in antwoord op de Troonrede. 5 is zonder verdere beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Ten aanzien van 6 is door den Heer Groen van Prinsterer een amende ment voorgedragenhetgeen is verworpen met 44 tegen 4 stemmen. G van het ontwerp is daarna zonder stemming onveranderd goedgekeurd. AMSTERDAM, 22 September. Gisteren is in de Nieuwe Kerk der Evang.-Luthersche gemeentedoor den Wel-Ecrw. Heer Roll, plegtig herdacht het 25-jarig bestaan dier kerk, na den feilen brand. Hij had tot tekst gekozen dezelfde woorden, door hem gebezigd bij de inwijding van het kerkgebouw: Haggai II, vs. 10b. Naar men verneemt zijn in de laatst gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst voor het jaar 1852 benoemd, tot President Dr. J. Penn; tot Vice-President Prof. F. W. Krieger; tot Thesaurier Dr. J. II. Molkenboer; tot Bibliothecaris Dr. N. D. Sybrandien tot tweeden Secretaris Dp. G. A. N. Allebé. BUITEi\LANDSCHE BERlfiTEN. ENGELAND, LONDEN, 20 September. De Globe zegt dat de sinds lang aanhangige vraag over de schadever goeding, door de Napelsche regering te verleenen aan Engelschen, die bij het onderdrukken der laatste omwenteling in Sicilië schade geleden hadden thans naar wensch is afgedaan. Tengevolge der krachtige vertoogen van het Brilsche Ministerie van Buitenlandsche Zakenheeft de Napelsche regering zich thans bereid verklaard de volle schadevergoeding, die aanvankelijk ge vraagd werd, te verleenen. Het Engelsch geneeskundig dagblad, tbe Lancetheeft een naauwkeu- rig onderzoek ingesteld naar de vervalsching van de in Engeland verkocht wordende thee, hetzij vóór hare invoering in dit land, hetzij door de En- gclsche debitanten zeiven. Het bedrog wordt vooral door de Chinezen ge pleegd, die in dit vak meesters zijn geworden, en die niet alleen vele scha delijke bestanddeelen gebruiken, maar daartoe zelfs andere bladeren bezigen. Niettemin is het gemeenste bedrog het weder bezigen der wezenlijke theebla den, die reeds door het afkooken hunne reuk en smaak verloren hebben, en waaraan men den vorm en de kleur geeft door middel van kunstmatige be reidingen zoo als b. v. met de menie. Deze laatste praktijken maken vooral in Engeland opgang, waar de indus triëlen ten dien einde voor 2)- pences een pond reeds gebruikte thee koopen. Eene proef, op 35 monsters thee, uit China gearriveerd, heeft bewezen, dat 23 zuiver waven cn uit echte Congo of Souchon bestonden; doch de andere 12 waren door gevaarlijke zelfstandigheden vervalscht. Op de groene thee is het bedrog ongehoord. 30 monsters zijn beproefden er was niet een bladdat niet door andere middelen dan door scheikundige voorbereidselen groen ge maakt washetgeen doet veronderstellendat de groene thee niet natuurlijk bestaat. In China geschieden de vervalschingen openlijken hebben zij haren koers als gewone koopwaren. In Engeland legt de Regering eene zoodanige waakzaamheid aan den dag, dat het bedrog moeijelijk wordt. De slotsom van dit alles is, dat de overgroote meerderheid van in dit land gebezigde zwarte theeën, namelijk Congo cn Souchon, natuurlijk bestaan, doch dat dc gekleurde theeën, de Pekoes en de Capers, vervalscht worden: het verschil bestaat slechts in de wijze van vervalsching. De Brieven van 24 Mei uit Londen verzonden zijn den 8sten Julij te Hongkong aangekomendus 45 dageneen spoed waarvan nog geen voorbeeld bestond, terwijl de Peninsular and Oriental Company aan het contract vol doet, zoo zij de brieven in den tijd van 56 dagen overbrengt. Een schip met 254 landverhuizers van Madras naar Mauricius is ver gaan; slechts de Kapitein en een klein getal der passagiers is gered. Den 17dcn dezer is, na 3 weken van dag en nacht voortgezetten arbeid, de groote, 21 Engelsche mijlen lange kabel voltooid, die bestemd is voor de onderzceschc telegraaph-communicatic tusschen Dover cn Calaishij bestaat uit koperdraad overtrokken met gulta pereba, daaromheen hennepgaren ver zadigd met een mengsel van pik en talk, cn het al omgeven met gegalvani seerd ijzerdraadhet geheel weegt 200 tonwelk gew igt geacht wordt vol doende te zijn om den kabel te doen zinken. Als proefneming deed men door middel van den 24 mijlen langen draadhet buskruid in een geweer ontbranden. De vermaarde Afrikaansche reiziger James Richardson is den 4den Maart, zes dagreizen van Koukade hoofdplaats van het Koningrijk Bornou bij het meerTehad inNigritie, aan de gevolgen van uitputting van krachten overleden. FRMHRIJK. PARIJS, 21 September. Te Lyon is eene Dame in den schouwburg met twee dolksteken ter sluip vermoord. De dader, een jongeling van 20 jarenhad. volgens zijne ver klaring, met den moord geen ander doel, dan het middel te vinden om ter dood gebragt te worden. Hij kende zijn slagtoffer niet cn zag deze Dame voor de eerste maal. De vermoorde was eene jonge vrouw, die slechts 10 maanden gehuwd was, en in vergevorderde zwangerschap verkeerde. Den 18dcn dezer is in het departement van de Rhone een moord ge pleegd aan gendarmes; er zijn namelijk drie lijken gevonden, van welke het een was doodgeschoten het andere met een dolk afgemaakthet derde was het hoofd met een geweerskolf verbrijzeld. HESSEN-DAHMSTADT. MAINTZ17 September. De bestaande twijfel of in dit jaar wel eene algemcene vergadering van de in Duitschland bestaande Katholieke vereenigingen zou plaats kunnen heb ben is thans weggenomen. De voorzittende vcreeniging te Linz heeft he kend gemaakt, dat naardien zich ook tc Munster, Aken, Keulen en Berlijn onverwachte hinderpalen tegen het houden der vijfde algemeene vergadering hadden opgedaan, het aanbod der Mainzer vereeniging, om de vergadering alhier te doen plaats hebbenaangenomen cn de bijeenkomst op den 7dcn 8sten en gden October aanstaande bepaald is. OOSTENRIJK. De bevolking van Hongarije bevat thans 7,659,150 zielen, van welke de de helft slechts Magyaren zijn. De proefritten op den Semmering-spoorweg zijn nu afgeloopcn cn de eerste prijs van 20,000 dukaten is toegewezen aan de locomotief Bavaria uit de fabriek van Maffey te Munchen. CHINA. HONGKONG, 16 Julij. De opstand in de beide provinciën Kwang schijnt zich verder te verbreiden en een meer bedenkelijk voorkomen aan te nemen, dan zich nog niet lang geleden liet verwachten. Het laatste hier ontvangen berigt houdt in, dat de opstandelingen Kwèi-linde hoofdstad van Kwangsi, hebben ingenomen. Zij vermeesterden de krijgskas van den Commissaris-Generaaldienaar gezegd werd, ongeveer drie vierde millioen taëls inhield. Zij plunderden ook al de gebouwen der overheden, maar hragten aan particuliere huizen geene de minste schade toe, en schijnen den particulieren eigendom ontzien tc hebben, behalve dat zij aan de bankiers en kooplieden cene gedwongen leening van 50,000 taëls oplegden. (Een taël is ƒ3.80 Ned.) Het bedenkelijke van den staat van zaken blijkt ook uit cene aankondi ging, in een bijvoegsel van het officiële blad van den 12<Icn Julij, behelzende dat de Gouverneur-Generaal Seu den 22stcn dezer maandvergezeld van zijnen Adjudant-Generaal, naar Kaouchow en Leeuchow zal vertrekken: dit zijn de zuidelijke districten van Kwar.tung grenzende aan Kwangsi en aan Cocliin-China. Seu neemt 3000 man geregelde troepen mede, waaruit blijkt dat het doel zijner reis is den opstand in die streek te bestrijden. De eerste Minister Sae-shang-ah was naar Iloonan gezondenom aldaar de verbreiding van den opstand te beletten en overigens alleen verdedigend te handelen. Sedert is berigt ontvangen van den dood van den Keizerlijken Commissaris Lesing- yuenwaarop de Keizer aan Sae-shang-ah bevel gezonden heeft om in Kwangsi voort te rukken. NIEIT W- HOEEAND. De Gouverneur van Nieuw-Zuid-Wales heeft in afwachting der bepaalde in- structien, welke hij van het Ministerie van Koloniën ten opzigte der laatste lijk in die koloniën ontdekte goudmijnen gevraagd heeft, het regt der Britschc kroon op den eigendom dier mijnen doen gelden. Hij heeft daartoe eene proclamatiegedagteekend van Sidney den 22slcn Meiuitgevaardigd welke door Javasche Courant wordt medegedeelden aldus luidt Nademaalvolgens de wet, alle goudmijnen, en alle goud in zijne na tuurlijke ligplaats, binnen het gebied van Nieuw-Zuid-Wales, hetzij in of op de landen van de Koningin, hetzij in of op eenige particuliere gronden van Hr. Ms. onderdanenhet eigendom zijn van de Kroonen nademaal bij het gouvernement berigt is ontvangen, dal er goud aanwezig is, op en in den grond van het Graafschap Bathurst en elders binnen het voormelde gebied; en vele menschen begonnen zijn of voornemens zijn te beginnen met aldaar voor hun eigen gebruik te zoeken en te delven naar goud, zonder van H. M. of eenige andere autoriteit daartoe vergunning te hebben erlangdzoo is het dat ik, Sir Charles Augustus Fitz-Roy, de gouverneur van Nieuw-Zuid-Wales cn onderhoorighedenten behoeve van II. M.bij deze openlijk bekend maak en verklaar dat een iegelijk, die goud, of goudbevattend metaal of erts weg neemt uit eenige landstreek van gemeld grondgebied, en een iegelijk, die in eenig oord van de woestliggende landen, welke nog niet door de Kroon zijn vervreemd of afgestaan, op of in den grond naar goud zal zoeken of graven, zonder daartoe door IIr. Ms. koloniale regering vergunning te hebben beko men, volgens de burgerlijke of lijfstraffelijke wetten naar cisch van zaken zal worden vervolgd: en wijders geef ik nog hij deze openlijk te kennen, en verklaar, dat zoodanige reglementen en bepalingen, welke, op grond van nadere bcrigten, oorbaar zullen worden geacht, spoedig zullen worden vast gesteld en gepubliceerdwaarbij alsdan de voorwaarden zullen bekend gesteld worden, op welke, tegen eene billijke betaling, brieven van toelating zul len worden verleend."

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3