Na eenig verwijl is de Voorzitter op bare gezondheid komen drinken en heeft van de verschillende afdeelingen bloemenruikers ontvangen. Verschei dene Dames hebben gevraagd om den Voorzitter te omhelzendie zich dit met veel bevalligheid liet welgevallenten laatste begon de vrolijkheid zoo druk te worden dat de Voorzitter stilletjes is weggeslopen. Kort te voren had de Voorzitter de metselaars ontvangen en het hoofd van hen een gouden horologie en de overigen een zilveren doen ter hand stellen. De Regering bevordert de landverhuizing naar Californie ten sterkste en beschouwt dit als een middel om zich van lievige demokraten te ontdoen. De Sociélé medico-pratique alhier heeft de volgende prijsvraag uitge schreven Over de levertraan en haar gebruik in de geneeskunde." Prijs eene gouden medaille van 300 francs. Het bekroonde werk zal daarenboven gedrukt worden in het bulletin der Société, en honderd exemplaren, daarvan overgedrukt, aan den Schrijver ter hand worden gesteld. De verhandelingen moeten in bet Fransch of Latijn geschreven, voor den lstcn Maart 1852 ge zonden worden rue Lobois N°. 1. De weekberigten over handel en nijverheid zoo te Parijs als in het overige des lands, zijn over hel algemeen ongunstig en geven geene heldere vooruitzigten het eenige gunstigemaar waaraan veel gewigt gehecht wordt is, dat de graanoogst in Frankrijk vrij voordeelig uitgevallen is. Men begroot liet getal van diegenen, welke, ten gevolge der laatste ontdekkingen van bet Fransch-Duitsch komplotdit land verlaten moeten reeds op 10,000. Onder deze bevinden zich 3000 ivoorwerkers en werklie den van kamerbehangers en papier-fabrieken van de faubourg S'. Antoine. Het Arrondissement van Avesnes is sedert cenigen tijd het looneel van moedwillige brandstichting. Dezer dagen overleed te Givrydepartement Saone en Loireeene vrouw van 94 jaren die 121 kinderen en kleinkinderen achterlietvan welke 101 de begrafenis bijwoonden. Te Moulin de Chezeauxdepart. Opper-Marnebeeft eene moeder een barer kinderen door rattekruid vergiftigd drie anderen met een scheermes gedood, en toen getracht zich zelve door rattekruid en het openen van de ade ren om te brengen toen zij daarin nog niet slaagdeliep zij naar het water om zich te verdrinken, doch viel onderweg in zwijm. Men meent hare gru weldaden aan krankzinnigheid te moeten toeschrijven. ITALÏE, ROME7 September. De Paus beeft den 5Jen een geheim Consistorie gehouden, waarin bij na het bonden eener allocutie een twintigtal Aartsbisschoppen en Risschoppen, meest voor Spanje, Oostenrijk en verschillende Amerikaansche Staten, be noemd beeft. Aan de Aartsbisschoppen van Quito, Raltimore, Compostella, Granadaen Mohilew in Rusland was het II. Pallium verleend. Foor zoover bekend was gewordenbad de Paus in zijne allocutie hoofdzakelijk het on langs gesloten concordaat met Spanje behandeld. NAPELS. Een regtsgeleerdemet name Corliis te Salerno in hechtenis geno menomdat hij de verdediging van een der van staatsmisdrijf beschuldigde personen op zich genomen had. Deze maatregel schrikte de overige regtsge- leerden af, en de ongelukkige gevangene bleef zonder verdediging in de magt der onverbiddelijke reglerlijke ambtenaren. PRUISSEN. BERLIJN16 September. Bij zijne terugkomst alhier van zijne reis in het zuiden des lands heeft Z. M. zijne tevredenheid betuigd over de ontvangst, maar zich levens be klaagd, dat men verspreid bad, dat bij en zijne gemalin tot de Roomsche godsdienst zou overgaan. De commissie der Bondsvergadering voor de zaken der Duitsche vloot heeft magtiging verzocht om zich drie deskundigen toe te voegenwier ge voelen zal gevraagd worden omtrent de volgende drie punten1°. Welke sterkte moet de Noordzee-vloot hebbenom aan haar doel te beantwoorden 2". Hoe moet zij ingerigt worden, en in hoeverre is daarbij acht te slaan op de smaldeelen in de Oostzee en de Adriatische zee? 3°. Welke uitgaven moeten voor de eerste vorming der vloot en voor de tot haar onderhoud noodzakelijke inrigtingen gedaan worden? De bondsvergadering zou den 6Jen dezer de gevraagde magtiging verleend hebben, onder bijvoeging dat den deskundigen moet opgedragen worden bij de beantwoording dier vragen in bet oog te houden, dat de Noordzee-vloot uitsluitend voor de bescherming der kusten en des handels bestemd zal wezen. De bevolking van Pruissen is van 1819 tot 1849 van ruim 11 millioen tot ruim 16 millioen geklommen en neemt steeds meer en meer in welvaart toe. Niemand zal voortaan in dit land het bedrijf van boekdrukker en boek handelaar mogen uitoefenen, die geene genoegzame bewijzen van bekwaam heid en van kennis der wet op de drukpers en boekhandel heeft gegeven. Door de overheid zal daartoe eene Commissie benoemd worden van twee boekbandelaren en twee boekdrukkers. Er wordt te Meinlz een protest geteekend tegen het bouwen van eene vaste brug over den Rhijn te Keulen, daar deze, zoo zij niet ten minste 100 voeten hoog werdde scheepvaart zou benadeelen. KEIJEREN. MUNCHEN, 12 September. De Luitenant Max von Keppeldie onlangs aan de Academie van Weten schappen twee geraamten van olifanten toezond, is van zijne ontdekkingsreis in Opper-Egypte «n Nubië teruggekeerd. Hij heeft eene rijke verzameling van mummiën, voorts door de oude Egyptenaren voor heilig gehouden die ren en andere merkwaardigheden medegebragtalles bestemd ten geschenke voor het kabinet der genoemde Academie. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 September. Z. M. is eergisteren naar Verona vertrokken. Prins Metternich is van zijn kasteel Johannesberg naar deze plaats af gereisd. Vorst Schwarzenberg heeft aan de Europesche Hoven eene circulaire gezonden met betrekking tot de laatste, gewigtige Keizerlijke ordonnantiën. Daarin wordt de bedenkelijke toestand van het Keizerrijk gedurende 1848 geschetst, en o. a. gezegd, dut de Keizer die vrijwillig en uit eigen beweging de staatsregeling van 4 Maart gaf, daaraan door niets gebonden is; dat zij gerekend moet worden tot de zoodanige besluitendie een Vorst naar tijds omstandigheden neemt en verandert. Hij wil aan de nog heerschende ver warring en ongerustheid thans een einde maken, en tracht dit doel door zijn schrijven van 20 Aug. 11. te bereiken. Vervolgens omschrijft de cir culaire den aard der ministeriële verantwoordelijkheid, en hoe deze moet wor den verstaan, en geeft de gronden aan, waarom de constitutionnele inrigting des rijks door den Keizer moet geregeld worden. Vorst Schwarzenberg ver klaart eindelijk uitdrukkelijk, dat de Keizer geene reactie beoogt; dat hij slechts een streng wettelijke regering vestigen wilen dat er geene sprake zal zijn van de herstelling der vernietigde privilegiën, uitzonderingen of standsvoorreglen. De sints 1848 erkende regtenpersonen en goederen be treffende, zullen gehandhaafd worden. -- De huizen Rothschild, Sena, Eskeles en eenige Nederlandsche huizen hebben voor 40 millioen in de nieuwe leening geteekend. De Overheid van Triëst neemt voor een half millioen deel. HAM I! IJ lt G. Do Correspondent der Tndependance meldt aan dit blad dat er hier sedert eenige dagen een gerucht looptdat groote ongerustheid in deze stad baart. De rijksdag te Frankfort zou niet minder bedoelen dan de on afhankelijkheid der drie vrije steden Hamburg, Bremen en Lubeck op te heffenom ze in de andere Duitsche Staten in te lijvenwaarbij dan Ham burg aan Pruissen zou ten deel vallen. TEREENIOE gTATEBï. NEW-YORK, 4 September. In de groote steden heerschte bij voortduring nog eene groote opgewonden heid ter zake van de expeditie op Cuba. Dagelijks worden er meetings ge houden en besluiten genomen, waarin de handelwijze der Spanjaarden jegens de Amerikaansche krijgsgevangenen hoogelijk afgekeurd wordt. Eenigen der- onruststokers te New-Orlcans zijn gearresteerd. Omtrent het lot der expe ditie zijn de berigten wederom zeer tegenstrijdig. De lijding van de gevan geneming van Lopez en zijne volgelingen had zich volgens berigten uit Ha vana van den 23stcn Aug. niet bevestigd, integendeel zegt men, dat hij in al zijne gevechten gelukkig is geweest. De krijgsmagt van Lopez zou. van 1500 tot 2000 man zijn gestegenterwijl bij dagelijks versterkingen wachtte en naar Havana op marsch was. Half oflicieële berigten uit Washington meldendat bij het gouvernement de tijding ontvangen was dat Lopez zich, hoewel met eene geringe magt, tot op den 25stea had staande gehoudengeen enkele Creool was tot hem over- geloopen en zijn toestand was hopeloos. Het was thans een persoonlijke strijd voor zijn eigen leven en dat zijner lotgenoolen. Geene versterkingen voor Lopez waren uit New-Orlcans vertrokken en het bewind zou zijn best doen om dezelve tegen te houden. Men beweert evenwel, dat er nog andere expedition worden uitgerust en dat er binnen kort een nieuwe aanval op Cuba zal worden gedaan. Zoo zegt de Washington Telegraphdat er reeds voorbereidselen worden gemaakt om met 5000 man, onder verschillende aanvoerders, te landen. Onderscheidene Hongaren zijn uit Montgomery en Alabama vertrokken om Lopez bij te staan. MNDWICIIS-EILANDEN Volgens berigten van het laatst van Mei heerschte onder de bevolking veel verbittering tegen de gelastigden der Fransche regering, die steeds onredelijke eischen dedende bevolking was zeer geneigd om zichten einde tegen het van dien kant dreigend gevaar veilig te zijnonder bescherming van Enge land te stellen of aan de Vereenigde Staten aan te sluiten, doch de Regering- scheen gezind om zoolang mogelijk het zelfstandig- bestaan van den Staat te handhaven. Een uit Engeland gezonden ontwerp van een bandels-verdrag was door de Regering met groot genoegen ontvangen. De handel was toene mende, alsmede het aantal vreemdelingendie zich aldaar kwamen nederzetten. STA2*§ BERIGTT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Staddat de rekening en verantwoor ding van den Stedelijken Ontvanger over de dienst van 1850, van heden af gedurende veertien dagen ter lezing ligt ter Secretarie dezer Stad. VAN LIMBURG STIRUM, Letden, 8 September 1851. Weth. fang. Burg. Ter ordonnantie van dezelve, v. PlITTKAMMER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3