BUITEiVLAïVDSCÏIE BEIUGTEN. het onderzoeken van den bodem en liet doen van opmetingen onder de ge meente de Buitenslnisvoor den van Antwerpen naar deze stad aan te leg gen spoorweg, waardoor dus de geruchten bevestigd worden, welke te dezer zakein verscheidene dagbladen zijn medegedeeld. Gisteren middag werden met den spoortrein van 12 ure van hier naar Amsterdam verzonden2 lama's henevens een ijsbeer. Tusschen de stations Piet Gijzenbrug en Veenenburg is er in den beestenwagen brand ontstaan, tengevolge waarvan eene der Jama's het leven heeft verloren. Het schijnt dat hel uit de machine vallende vuur, zicli door de sterke trekking der lucht aan het in den beestenwagen aanwezige stroo heeft medegedeeld. AMSTERDAM, 17 September. Van hier zijn wederom met de stoomboot Diana naar Londen verzonden 1355 schapen59 koeijen, 59 kalveren en 300 mudden peeren. Voor de zevende vergadering der Noordliollandsche Predikanten-vereeni- ging, welke gehouden zal worden alhier, den 30sten September, worden aan het nadenken en de bespreking de navolgende vragen onderworpen: 1. Waar aan is de overwegende invloed van het Paulinisch leerbegrip bij de Protes tanten toe te schrijven? Verdient die overwegende invloed onvoorwaardelijke goedkeuring? Of wat heeft de Protestantsche kerk, bij de voortgaande ontwikkeling harer dogmatiekte dien aanzien in acht te nemen 2. Is een kerkgenootschap zedelijk verpligt zijne symbolische schriften naar de later in dal kerkgenootschap aangenomenc denkwijze te wijzigen 3. Behoort de zoo genaamde Hollandschc preckmclhode methodus Belgicanaar de behoefte van onzen tijd gewijzigd te wordenom de vrucht der Evangelie-prediking overvloediger te doen zijn? 4. Is de tegenwoordige inrigting van het staats examen als cene voor de kerk gunstige verandering te beschouwen? 5. Welke middelen zijn er aan te wenden ter meerdere bevordering van huiselijke gods dienst? G. Hoe behoort het huisbezoek, dat gewoonlijk aan de Avondmaals viering voorafgaatte worden ingerigtom heilzaam op de gemeenteleden te werken? 7. Geeft het Evangelie regt tot het uitoefenen der kerkelijke cen suur in dien vorm en op die wijze als in de Proteslantsche kerken is aan genomen 8. Kunnen er geene gevallen voorkomen, waarin alle kerkge nootschappen de afzonderlijke Nachtmaalsviering (privaat communie) zouden behooren goed te keuren DEN HELDER, 13 September. Aan schipper Buis en loodsen van de loodsschuit n°. G, is heden door den Heer J. T. Zurmühlcn, Vice-Consul van Spanje, uitbetaald eene som van 110, als geschenk van de Spaansche Regering, voor het redden en verple gen van twee man der equipage van de op den 20(lcn December 1850, op den Haaks verbrijzelde Spaansche brik Guadalupe. AEGUM, (Provincie Friesland). Dezer dagen heeft men alhier hij het opgraven van een terpachtig stuk landdrie geraamten naast elkander in den grond gevonden. Bij een der- zelve lag een soort van dolk, hetgeen vermoeden doet, dat deze geraamten weiligl nog uit de tijden der Schieringers en Vetkoopers zijn. ENGELANB. LONDEN, 15 September. De Regering heeft aangekondigddat zij aanbiedingen zal ontvangen voor het bedienen eencr maande] ijksche schroef-stoombootvaart tusschen En geland en de Westkust van Afrikatot overbrenging van de post-pakketlcn. Deze nieuwe dienst zal zich langs de gehcele Slavenkust uitstrekkenen heeft tot hoofddoel de uitroeijing van den slavenhandel te bevorderen, door den eerlijken handel met de inlanders gemakkelijker te maken en ook door de i snelle overbrenging van berigten van liet eene punt der kust naar het andere, i De noodzakelijkheid voor de post-sloomboolendie tusschen de Kaap de Goede I Hoop cn Engeland varen, om Sierra Leone aan te doen, zal daardoor mede ophouden. Er is eene stoomboot in aanbouw van aanzienlijke grootte, bestemd voor de vaart tusschen Southampton en Alexandrie. De afsland is 3100 mij len en men berekent dat hij in 9 dagen zal worden afgelegd, door dit reus achtige vaartuig, dat 325 voet lang, 43 breed en 32 diep is. Het zal 3000 tonnen meten, van 1200 paardenkrachten zijn, en 14 knoopen in het uur loopen. Deze boot is nog 51 voeten langer dan de kolossale Great-Britain en wint het 40 voeten van de grootste bekende stoomvaartuigenzoo als de I'arana en de Oronoco. - De Heer Bardener heeft het publick vergast op eene curieuse bereke ning. Volgens zijne becijfering is de verhouding der ongelukken met levens gevaar waaraan een reiziger op Engelsche spoorwegen een Eng. mijl afleg gende, zich blootstelt als 1 tot 65,363,735; ongelukken, die met ligte ver wondingen ophouden, als 1 tot 8,512;486. Bij een reis van 100 mijlen staan de ongevallen met levensgevaar als 1 tot 653,637 en de kleinigheden als 1 tot 85,125. Men moet in het oog houden, dat er hier alleen sprake is van zulke ongelukkenwaaraan de reizigers geen schuld hebben. De rekenaar geeft verder een statistiek van uitgespaarden tijd aan maaltijden enz.door het reizen per spoorwagenen de daaruit voortvloeiende besparing van geld. In vergelijking met dc vroegere manier van reizen, heeft het publiek in Engeland, gedurende 1847 cn 48 daardoor 16,922,076 uitge spaard. Ten slotte deelen wij uit zijne tabellen mede dat van 30 Junij 1848 tot dien datum 1849 op 5000 mijlen spoorweg 1965 locomotieven dienst dedengedurende dien tijd 32,388,589 mijlen aflegdengemiddeld per dag 88,736. Thans is eene juiste opgave van de uitkomsten der tienjarige volkstel ling in Ierlandvan regeringswege openbaar gemaakt. Het is een staat van het aantal huizen, huisgezinnen en personen in Ierland op den 7den Junij 1841 en op den 31stcn Maart 1851 aanwezig. Op cerstgemelden dag waren in Ierland 1.384,360 huizen, 1,472,787 huisgezinnen en 8,175,124 inwoners; op laatstgemehlen dag 1,115,007 huizen, 1,207,002 huisgezinnen en 6,515,794 personenzoodat in nagenoeg tien jaren tijds het aantal bewoonde huizen is verminderd met 269,353, dat der huisgezinnen met 265,785, dat der in woners met 1,659,330. «Het is, zegt de Timescene voor onzen nationa- len trots vernederende uitkomst, door hongersnood, besmettelijke ziekten en landverhuizing te weeg gebragt. Maar de Britsche wetgeving heeft zich in dezen niets te verwijten; zij heeft tien millioen geschonken tot leniging van den nood, welks oorzaken buiten haar bereik lagen; zij kon immers, bij voorbeeld, de buitensporigheden der gegoeden, de zorgeloosheid der onge- gocden niet voorkomen? Gelukkig, dat zich thans betere vooruitzigten voor Ierlands toekomst opdoen. Hiertoe draagt de vermindering zelve der bevol king bij w aarvan de meer beschaafde gewesten het minst geleden hebben de bevolking heeft nu meer ruimte om de handen te kunnen roeren, en de worsteling om het dagelijkseh brood is niet meer zoo lievig." I5ELG3E, BRUSSEL, 17 September. Het gebouw, waarin de letterkundigen en schilders, hij gelegenheid der Septemberfeesten, den Koning hunne hulde willen aanbieden, is als uit den grond getooverd. 250 arbeiders bebben daaraan gewerkt. De wanden prij ken met heerlijke schilderstukken. Zoo ziet men er onder anderen een heer lijk gezigt op Keulen, van den Nederlandschen schilder Verveer, den molen van Rembrandt bij Leyden, van Dewaille, enz., enz. Het gebouw zal 9000 a 10,000 personen kunnen bevatten. FRANÜBIJK. PARIJS, 16 September. Maandag 11. is de eerste steen van de nieuwe algemeenc hal gelegd. Na dat de Pastoor van het kerspel eene korte aanspraak gehouden en den steen gezegend had, nam de Prefect het woord en zich tot den President der Re publiek wendendezeide hij onder anderen Uwe tegenwoordigheid alhier is een blijk uwer belangstelling in de wel vaart dezer staden tevens eene hulde aan de nagedachtenis des Keizersdie in 1811 zelfs de plaats, waar nu de algemeene hal wordt opgerigtdaar voor aanwees. Met deze plcgtigheid heeft het bestuur waardiglijk de reeks willen openen van de groote openbare werkendie het thans kan ondernemendank zij de ruime hulpmiddelen welke de verlichte vaderlandsliefde der Wetgevende Vergadering en de krachtige ondersteuning van den Minister van Binnenl. Zaken verschaft hebben. Het jaar 1851 zal voor Parijs een vruchtbaar jaar zijn. Terwijl de stad I buiten 'slands de wonderen harer nijverheid ten loon stelt, geeft zij aan de oude stadswijken lucht en lichten aan de nieuwe nuttige verfraaijingen. Parijs, uwe geboorteplaats, ontvangt met vreugde deze nieuwe blijken uwer belangstelling. De President antwoordde hierop hoofdzakelijk: Mijne Ileerenhet is nu reeds veertig jaren dat men er op bedacht was een groot gesticht op te trekken, bestemd om die talrijke klasse van ingeze tenen, welke dagelijks ongemak lijdt om Parijs van voedingsmiddelen te voorzien, voor de guurheid van het weder te beschutten. Dit gesticht, waar naar ik zoolang gewenscht heb, komt eindelijk tot stand, dank zij de ver standige leiding van den Minister van Binnenl. Zaken, en de krachtige mede werking van den gemeenteraad van Parijs eri zijn waardigen voorzitter, dank ook aan de besluiten der nationale vergadering. De stichting dezer hal is niet eene bloot stedelijke onderneming, want Parijs is het hart van Frankrijk, en hoe meer Parijs vol leven en kracht is, des te meer leven en kracht verbreidt zich van daar over het overige van het land. Daarna reikte de Voorzitter den Minister van Binnenl. Zaken Leon Fancher zelf het Kommandeurskruis van het Legioen van Eer over, alsook aan den Prefect den Heer Berger, alsmede aan het hoofd der policie, den Heer Carlier. Toen de President op het punt was van naar het Elysée terug te keeren vroeg eene deputatie van de Dames der hal, (de koopvrouwen der visch-, fruit-, groentemarkt enz.) verlof om hem een huldebewijs aan te bieden; toe gelaten zijnde, overreikten zij den President verscheiden prachtige bloemen- ruikers. Hij dankte de deputatie, omhelsde al hare leden, en zeide tot eene van haar: Mijne goede vrouw, kom mij morgen op het Elysée bezoeken. Bij de plegtigheid, alsmede op weg werd gedurig leve de Presidentleve Napoleon! geroepen; doch telkens ook leve de Republiek De bewuste Dames hebben zich op bovengemelde uitnoodiging aan een van haar ten getale van ongeveer 300 naar het Elysée begevende Presi dent in belangrijke zaken gewikkeld kon ze niet terstond ontvangen. On derwijl zijn zij in de zalen en den tuin ontvangen en is er een collation voor- gediend waarbij de gulste vrolijkheid heersehte.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2