LEYDSCHE COURANT. N°. 115. VRIJDAG, 19 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nomniers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIt\IVEi\TLAIVDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 18 September. Wij zijn verzocht nader te melden, dat de Ileer J. C. Rodbard, Bloem- kwccker buiten de Rijnsburgsche poort alhier, wiens bekrooning ter Ten toonstelling te Amsterdam wij in onze vorige vermelddenmet een getuig schrift en eene medaille voor Dahlia's en met eene medaille voor Gesneria's Gloxinea's en Achimenes is bekroond. - De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat elke kweekeling in 's Rijks veeartsenijschool voortaan zal betalen 350 indien hij er in woont en f 100 indien hij er alleen onderwijs ontvangttevens beeft de Minister bet programma vastgesteld van de vereisebten om als kweekeling te worden toegelatenen van het onderwijs dat op die school zal gegeven worden. De Provinciale Commissie van Onderwijs in Zuidbolland zal den 13den October en volgende dagen te 's Gravenhage vergaderen tot bet afnemen van examen. De Haarl. Cour. bevat het volgende: Nadat door de zorgen der Com missie van Toezigt over bet gesticht Meerenbergbij Haarlemen de be reidwillige medewerking van den Heer Aartspriester van Holland, Zeeland en Westvriesland, de uitoefening der R. K. Eeredienst in dat gesticht geregeld en de daarvoor bestemde Priester en Kapelaan was geïnstalleerdis Zon dag 11. de eerste heilige dienst, welke door vele patiënten en bedienden met groote belangstelling werd bijgewoonddoor zijn Eerw. verrigt. In eene gepaste rede maakte bij aan zijne gemeente bekenddat bare gees telijke belangen aan hem waren opgedragen, en noodigde bij dezelve uit, om voortaan eiken Zon- en Heiligendag met hem voor bet gewijde altaar te verschijnen; waaraan gewis getrouw zal worden voldaan. Ecnige uren later had de dienst voor de Hervormden plaats, welke, nu reeds anderhalf jaar onafgebroken voortgezetgewenschte vruchten mogt dragen. Schrijver dezes was getuige van beide deze plegtigheden en werd diep ge troffen door het aandoenlijk tafereelhetwelk bij aanschouwdeen hetwelk hem de overtuiging gaf, dat er voor velen dier diep bedroefden en armen van geest gewis geen meer vermogend geneesmiddel bestaan kandan de zachte troost der godsdienst en het uitzigt op een heerlijker, beter leven. Met verwondering moest bij echter ontwarendat de eeredienst in eene be trekkelijk beperkte ruimte (een gedeelte van den gang) werd verrigt, welke veel te klein was voor bet aantal der aanwezigenalsmededat liet gezang der Hervormden, hoewel stichtelijk en gepast, niet door orgelmuziek werd begeleidhetwelk in eene zoodanige eigenaardige gemeente eene volstrekte behoefte is. Toen bij vernamdat ook Heeren Bestuurderen reeds meermalen bun ver langen hadden te kennen gegevenom eene eigene kapel te bezittenmaar dat daartoe de noodige fondsen ontbrakenkon hij den wcnsch niet onder drukken dat bij nog eenmaal die diep ongelukkige gefneentein een ruim en behoorlijk ingcrigt bedehuisGods lof mogt hooren verkondigen. Hij bragt verder den rustdag door te midden dier lijdenden, en onder vond meer en meer dat bet geen droombeeld is dat godsdienst en liefde veel leed kunnen verzachtenen toen hij des avonds in zijne woning wederkeerde was bij dankbaar, te hebben gezienboe ook in Nederland onophoudelijk wordt gearbeid om bet droevig lot van ongelukkige natuurgcnoolen te lenigen. De Arrond.-Regtbank te Assen beeft, in de vorige week, een 60-jari- gen persoon, die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt, te dier zake ver oordeeld tot gevangenzettingmet bepaling, dat bij, na bet eindigen zijner gevangenisstraf, naar een bedelaarsgesticht zal worden overgebragt. Bij de behandeling dezer zaak is geblekendat deze man die vroeger 3 malen crimineel was veroordeeld gewordeno. a. ééns tot 6 en twee malen tel kens tot 15-jarige tuchthuisstraf, reeds 35 jaren in den kerker beeft doorgebragt. Uit bet fonds voor noodlijdende kerken is toegestaan 2000tot den bouw eener nieuwe pastorij voor de Hervormde gemeente te Sleen (Drenthe). Als eene bijzonderheid wordt gemelddat in een zekeren tuin te Wildervank in Groningen een witte kool is gegroeiddie eene zwaarte van 18. en te Coevorden een knol, die ruim 7 halve Ned ffi weegt. De Eerw. Heer S. Gorter, Leeraar bij de Doopsgezinde Gemeente te Zijldijkmogt den 8stcn September 11. bet zeldzame voorregt genietenzijne vijftigjarige Evangeliebediening te vieren. Door een telegrapbiscb berigt uit Triest verneemt mendat de Indische Overlandpost van 22 Julij aldaar was aangekomen. De cholera was bijna Scheel verdwenen. 's GRAVENHAGE18 September. II. M. de Koningin-moeder beeft 100 gegeven voor de achtergebleven weduwen en weezen te Pernis. De werkzaamheden der Synode van de Nederduitsch-Hervormde kerk zijn in de afgeloopene week geëindigd. - Volgens bet Nederl. Weekblad voor Geneeskundigen zijn al de stuk kenbetrekkelijk den arbeid der in Julij 1848 benoemde Staats-Commissic tot herziening der geneeskundige wetten en verordeningen gedrukt en ver wacht men eene spoedige aflevering. Hetzelfde blad deelt mede, dat de Pliarmacopoea Neerlandica geheel is afgedruktdoch dat de Nederlandsche Apotheek nog wel eenigen tijd op de pers zal blijven. Van Scbeveningen zullen dit jaar 65 schuitenen alzoo 6 meer dan voorleden jaar ter steurharingvisscberij uitvarenecnige zijn reeds vertrokken. IZerste Btamer der üütaten-Generfsal. Zitting van Woensdag 17 September. In deze zitting beeft de Voorzitter kennis gegeven dat door de afdeelin- gen tot leden der Commissie voor bet adres van antwoord op de troonrede benoemd zijn de Ileeren Blankenheym van Ryckevorselde Villers de Pilé en de Jonge van Ellemeet. De Commissie heeft een ontwerp-adres ter tafel gebragt, dat onmiddellijk in de afdeelingen onderzocht zal worden. Tot le den van de gemengde Commissie voor de stenograplue zijn op nieuw benoemd de Heeren Philipsede Brauw en van Aylva van Pallandten tot leden van de huishoudelijke Commissie der Kamer de Heeren Philipse en de Brauw. Zitting van Donderdag 18 September. Is ingekomen en voor kennisgeving aangenomen eene missive van den Mi nister van Binnenl. Zaken ten geleide van een Kon. besluit, waarbij Jhr. W. Borecl van Hogelandcn benoemd wordt tot Voorzitter der Tweede Kamer. Het ontwerp adres in antwoord op de troonrede is gereed en wordt lieden in beraadslaging gebragt. 'ITtveede Sitsmer der Staten-füenerauC. Zitting van Donderdag 18 September. In deze zitting wordt voorgelezen een Kon. besluitwaarbij Jhr. W. Boreel van Ilogelanden benoemd wordt tot Voorzitter der Kamer. De Heer Anemaet, tijdelijk Voorzitter, beeft daarop bet Voorzitterschap nedergelegd en de Heer Boreel van Ilogelanden hetzelve aanvaard bij toepas selijke aanspraken, die, op verlangen van vele leden zullen worden gedrukt. ROTTERDAM, 17 September. Men verneemt dat Kapt. Hart, van de Ocean, omtrent bet verongelukken der stoomboot Apollo, op de Engelsche knst, verklaart dat uit zijn scheeps journaal blijktdat zijn bodem op dat oogenblik meer dan 20 uur van de plaats des ongeluks was verwijderd en alzoo ten onregle bij dit geval wordt genoemd. IIandels bl De N. Rott. Cour. van beden bevat daaromtrent bet volgende Het berigt uit deze stadvoorkomende in het Handelsblad, van beden is onjuist. De stoompacket Ocean wordt gevoerd door Kapt. Norwood, welke blijkens de aan hem toegewezene verschillende getuigschriften en medailles genoegzame bewijzen van edelmoedigheid en zelfopoffering beeft gegeven, om, ware bet noodig, alle beschuldiging van zich af te weren. Daarenboven heeft een bepaald onderzoek bewezendat niemand op de Ocean bet minste vermoeden beeft gehad, dat de stoomboot, door hen bij schemerdag, op een afstand van circa 2 a 3 uren gezienmet volle zeilen en zonder dat zij een noodteeken hebben bespeurdin een gevaarlijken toestand verkeerde en veel minder nog dat dit de Apollo kon zijndie veel vroeger van Rotter dam vertrokkenverondersteld werdreeds lang de Theems bereikt te hebben. Naar men verneemtzijn dezer dagen twee Ingenieurs begonnen met

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1