De Minister van Binnen!. Zaken heeft, namens Z. M. tien Koning, verklaarddat iemand die zich wenscht de doen examineren voor de betrek king van onderwijzer, zich daartoe moet vervoegen in de provincie waar hij werkelijk woont en wanneer deze tijd van inwoning minder dan een jaar isbehoort hij dispensatie van den Koning te verzoeken, Op Vrijdag, den laatsten dag der verkooping, van de schilderijen van wijlen M. Willem II waren de hoogste köopen de volgende: Fransche school, eene zeehaven, van Claude Gelee, bijgenaamd le Lorrain, 6300; twee schilderijen, van denzelfden, voorstellende 1°. de bruiloft van Isaak met Rebekka, en 2°. het vertrek der Koningin van Saba, voor 1850; Duitsche school, St. Hubert, van A. Durer, voor ƒ1010; Vlaamsche school, de II. Drievuldigheid, van P. P. llubens voor 5900; de penning des Kei zers, van denzelfden, voor 7000; de wilde zwijnenjagt, van denzelfden, voor 17,950; bet portret van Maria de Médicisvan denzclfdenvoor 3000; de II. Maagd, met het kind Jezus, Sb Ilieronimus en een Engel, toegeschreven aan A. van Dijkvoor 975Neptunus en Arnphytritevan J. Jordaens, voor 900 Spaanscbe schoolde Hemelvaart van de II. Maagd van B. E. Murillo, voor 24,550hetzelfde, toegeschreven aan denzelfden, voor 875; céne Heilige Familie, van J. de Ribeira Spagnoletto, voor 6500; Itallaansche school, twee gezigten op Venetië, van Gunalelti, voor ƒ1185; Christus stervende op de kniën der II. Maagd, van A. Carrica voor 1460; II. Magdalena, toegeschreven aan G. Reni, voor 1457; drie Portrettentoegeschreven aan Giorgonovoor 975, eene Heilige Fa milie. van J. de linola, voor 1200; Sb Sebastiaan, van B. Luini, voor 6000 Sb Catharina met twee Engelen van denzelfdenvoor 4975 Sb Augustinus, van P. Pérugin, voor 6000; eene Heilige Familie, van Palina Vecchoivoor 2450; idem, van A. del Sarto, voor 6950; II. Magdalena. van B. Schidono, voor 1750; Philippus II voor zijne minna- resse het orgel bespelende, van Titien Vecelli, voor ƒ5950; de Triomf der Godsdienst en der Wetenschappenvan denzelfdenvoor 5900de Em maüsgangers. toegeschreven aan Tillen Vecelli, voor 1050; portret eener jonge vrouw, naar L. da Vinei, voor 510. De Teekeningen en de Beeld houwwerken zijn alle beneden de 100 verkocht. Gisteren beeft aan bet Ministerie van Binnenlandsche Zaken de aanbe steding plaats gehad van de uitvoering der vereischte herstellingen en ver nieuwingen van bet gebouw van bet Ministerie van Binnenl. Zaken op het Binnenhof, welke werkzaamheden zijn aangenomen door den Heer Bodaan alliier voor de som v^n 1800. i Ttveede Eiamer tier IStaten-Genet'atil, Zitting van Dingsdag 16 September. In deze zitting zijn tot Candidaten voor het Voorzitterschap gekozende Ileeren Boreel van HogelandenLuyben en van der Linden. Daarna is de vergadering opgeheven. ROTTERDAM, 14 September. De Heer II. A. Dege van Elberfcld had op zijne reis naar New-York met familie, den 22slcn Augustus 11. zijnen intrek genomen in het Logement des Pays-Bas van Mevr. de wed. II. T. Walter alhier en was den 27stel' met de Engelscbe stoomboot Concordia, Kapt. Rob. Stranack naar Londen vertrok kenreeds in zee zijnde, herinnerde hij zich te hebben vergeten mede te nemen, een gordel, waarin zoo hij zcide, zich 1000 dollars bevonden, en die bij onder zijn lioofdpeuluw in het ledikant in genoemd Hotel had laten liggenwelke bijzonderheid hij aan den Kapt. mededeelde. Deze nu hem gaarne in zijne verlegenheid de behulpzame hand biedende, begreep dat bet beste zijn zoude, dat hij op het eerst ontmoetende schip, naar Holland be stemd, zoo mogelijk overging en terugkeerde, om zijn geld te bekomen. Reeds kort onder den Engelschen wal genaderd zijndepraaide men de vee- stoomboot Attwood, aan welks boord de Heer Dege met moeite gebragt werd, en waarmede hij den volgenden dag alhier wederom arriveerde. Dadelijk werd hem in het hotel zijn vergeten geld ter hand gesteld hebbende de dienst bode, bij bet afhalen van het bed hetzelve gevonden en aan de eigenaresse van het hotel overhandigd. Met genoegen hebben wij dezer dagen in de fabriek van de Hoeren A. Bik kers en Zn. alhier bezigtigd een door den Heer J. L. Nierstrasz Rz. aldaar vervaardigd stoommachinetje van lage drukking. Wij bewonderden de zui vere en nette bewerking. Hetzelve is vervaardigd op eene afmeting van paardenkracht en bevat bovendien eene nieuwe verbetering in de stoomschui- ven. Bij het in werking brengen van hetzelve verbaasde ons de gemakkelijke bewegingen in alle onderdeelenmet eene snelheid van 300 slagen in ééne minuutwaardoor alle mechaniek als 't ware onzigtbaar wordten die even gemakkelijk tot een gang van 30 slagen per minuut kan terug gebragt worden. AMSTERDAM, 12 September. Gisteren hebben de Heeren F. A. W. Miquel en J. A. "Willink Wz. al- bier, G. W. F. van Hoogeveen van Utrecht, J. Schuurmans Stekhoven van Leyden en H. G. Boekweg van Zeist, uitmakende de Commissie voor de be oordeeling der ingezonden voorwerpen voor de Tentoonstelling van bloemge wassen en tuinsieraden, in het Park, de hun opgedragen en door hen wel willend aanvaarde taak volbragt. Uit het proces-verbaal blijkt onder ande ren, dat aan den Heer Piodbard bij Leyden eene zilveren medaille en een getuigschrift is toegewezen. BUITENLA.ADSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 13 September. Er wordt thans door bet bestuur van bet Glazen-Paleis over een middel gedacht om verwarring en wanorde te voorkomenwanneer de inzenders hunne goederen na de tentoonstelling zullen komen afhalen. Zooveel is ze ker, dat, wanneer men hieromtrent geene bepalingen vaststelt, de moeijelijk- heden bij het afhalen der talrijke voorwerpen van zooveel onderscheidene eigenaars bijna onoverkomelijk zullen zijn. Men schijnt er ernstig voor te vreezen dat het gebouw der Tentoonstel ling werkelijk zal afgebroken worden. Er is te Oxford eene inschrijving geopend, om in de kosten der oprig- ting van een nieuw bisdom op Borneo te voorzien. Binnen weinige weken is er reeds voor 500 ingeschreven. De zoon van den Koning van Bombay, op de westkust van Afrika, is te Liverpool aangekomen, om in Engeland zijne opvoeding te ontvangen, liet is een kind van vijf en een half jaar en zijn vader, wiens Staten aan de Engelsche kolonie Sierra Leone grenzen, is een zeer verlicht man, die met de Engelschen zamenwerkt om den slavenhandel tegen te gaan. Uit Dublin melden sommige Roomsch Katholieke dagbladen dat de overgang van den Hertog van Norfolk tot het Protestantisme, door andere aanzienlijke personen gevolgd zoude worden. -De verhouding der Protestanten tegenover de Katholieken in Ierland is thans een derde, terwijl vroeger O'Connell zich plag te beroemen op eene verhouding van een Protestant tot zeven Katholieken. Er zijn tijdingen van de Noordpool doot Kapitein Pynne medegebragt, die echter niets naders bevallen van het lot van Sir John Franklin. SS IS 1L S 23* BRUSSEL15 September. De bevolking bedroeg den 31slc" December 1849, een aantal van 4,370,882 zielendaarbij voegende 38,507als het overschot der geborenen na aftrek van het aantal gestorvenen, en aftrekkende een aantal van 2,148, als meer vertrokken dan ingekomen, bevindt men, dat de bevolking op den 31sten December 1850 bestond uit 4,407,241 zielen. - Men meldt, dat op den spoorweg tusschen Mouscron en Doornik de wagentrein van Brussel komendeuit het spoor geraakt is. De machinist en de stoker zijn ernstig gewond. Een zestal reizigers is door den schok zwaar gekwetst, de anderen zijn er met den schrik of ligle kneuzingen afgekomen. De schade aan den weg is aanzienlijk, en op die plaats zal hij eenige dagen onbruikbaar zijn. FRANKRIJK. PAR.IJS, 14 September. De Regering heeft het depart. Ardèche in het Zuid-Oosten in staat van beleg gesteld wegens de onlustenwelke in het kanton Largentière hebben plaats gehad. Een voorwerp van hoog belang voor oudheidkundigen wordt binnen eenige dagen binnen deze hoofdstad verwacht. Het is eenen steenen bas-relief, dat door den Heer de Sauley in de Doode Zee ontdekt is. Het stelt voor een Moabitisehen Koning, een zijner vijanden met een lans doorborende. - Door den toevloed vreemdelingen alhier, hebben de geheime speelhui zen in den laatsten tijd weder eene buitengewone bedrijvigheid ontwikkeld doch ook de policie is thans dubbel waakzaam. Zoo heeft zij in den afge- loopen nacht een inval gedaan bij zekere Mad. Lechefardgezegd Armand drie Engelschen een Duitschereen Pooleen aantal spelers van professie wier afkomst onbekend isalsmede een twintigtal min of meer jeugdige vrouwen waren rondom de groene tafel vereenigd. Men heeft zich van eene aanzienlijke som gekls meester gemaakt. Onlangs woedde een geweldig onweder boven de stad Carcassonein bet depart. Audeaan de Spaanscbe grenzenterwijl een aantal OIHcieien in eene kamer der kazerne vereenigd waren de bliksem sloeg door dak en zolderingtot in de kamerwierp drie Hoofdofficieren omver, van welken een zeer ernstige brandwonden ontvingtrof nog een aantal andere Officieren in ligtere matesloeg vervolgens door den vloerkwam in de kamer van een Adjudant te land, verbrijzelde bet slot, vermorselde tot stof eene doos (ter wijl de scheermessen die er in lagen onbeschadigd bleven), sloeg door een rneer dan een half el dikken muur en vervolgde haren loop langs den trap alles wat in den weg was vernielende. Twee soldaten werden doodgeslagen van een derde verkoolde zijne hand terwijl hij een zwaren mantel op den arm had, om naar boven te dragen. Aan het einde van den trap sloeg de bliksem andermaal door een dikken muur in een staldoodde een paard sloeg toen nog in een anderen staldoodde daar weder een paard en verdween. De beide paarden dragen geen ander toeken dat zij door den bliksem ge troffen zijndan eene kleineronde en koolzwarte vlek op den kopzeer zon derling is de) bijzonderheid dat de 4 hoefijzers, die zich aan de voorpooten der paarden bevondener van zijn afgerukt en verdwenen. De stad werd intusscben door een geweldigen regen overstroomd, zoodat de stralen bevaarbaar werden. ITALIË, R.OME7 September. Er hebben bier alweder verscheidene staatkundige moorden plaats gehad, waarvan men de daders niet beeft kunnen vinden. Men begint te vermoeden,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2