COURANT. LEYDSCHE N". 112#, WOENSDAG, 17 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. •V' j Armr Prijs der Courant is f12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen Centen afgegeven Do Courant wordt Vrijdag uitgegeven, vit Zaturdag Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN, 16 September. Gisteren avond is aan den Heer Eichman, President van de Onderwijzers- Zangvereeniging door eenigen van zijne ambtgenooten eene serenade gebragt als een blijk van achting en van ingenomenheid met de wijze waarop, onder zijne directie het laatst gehouden Zangersfeest is uitgevoerd. Het Weeleblad van het Regt meent de Ileeren Advokaten te moeten herinneren aan de bepaling van art. 6 van het Reglement van ordevoor schrijvende dat zij ieder jaarin de maand Septemberhunne akte van beëediging moeten laten viserenter griffie van het collegiewaarbij zij zijn ingeschreven. STATElV-CfESIEMAL. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS Maandag15 September 1851. Opening van de gewone Vergadering. Zittingjaar 18511853. Nadat de Leden zich achtervolgens in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer hadden vereenigd, wordt tegen half 1 ure de Vergadering door den Heer Jhr. Mr. J. C. Martens van Sevenhoven geopend, die door den Heer Griflier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning, dezer dagen genomen, doet voorlezen, waarbij hij, Jhr. Mr. J. C. Martens van Sevenho ven benoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamergedurende de aan staande zitting der Staten-Generaal. De Voorzitter alzoo met het beleid der Vergadering in de tegenwoordige vereenigde zitting belast zijnde, benoemt eene commissie van 18 leden der beide Kamers, om Z. M. den Koning, bij zijne aankomst aan de Verga derzaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten 1 ure ver voegen zich de Ministersalsmede de Heeren Leden van den Raad van State in de Vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop wordt de nadering van Z. M. den Koning aange kondigd die zich met HH. KK. HII. de Prinsen Hendrik en Frederik der Nederlandenop de wijsin het Programma omschrevennaar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning ter Vergaderzaal binnengeleidplaatst zich op den Troonen houdt de navolgende openingsrede: Mijne Heeren! Het is mij aangenaam, bij de opening van deze Vergadering der Staten- Generaal U gunstige mededeelingen nopens den toestand des Vaderlands te kunnen doen. De geboorte van ccnen Prins heeft het geluk van Mijn Huis vermeerderd. Tusschen Nederland en de vreemde Mogendheden bestaat voortdurend goede verstandhouding. Met onderscheidene Staten zijn overeenkomsten geslotentot bevordering van de belangen des handels, en tot verbetering en verzekering van het on derling verkeer. Tot gelijke einden zijn nog met andere, onderhandelingen geopend, welke, naar lk Mij vlei, mede tot gewcnscht gevolg zullen leiden. De zee- en landmagt leggen steeds loffelijken ijver aan den dagen geven voortdurend redenen van tevredenheid. De staat van rust, waarin zich thans al de Overzeesche Rezittingen van het Rijk bevindenlaat niets te wenschen over. De onlustenwelke laatstelijk op Borneo hebben plaats gehadzijn door de kracht onzer wapenen gedempt. De berigten omtrent den gezondheidstoestand in de Koloniën, zijn meer geruststellende. De gevolgen van mislukte oogsten verdwijnen meer en meer, en de jongste berigten, omtrent den oogst van dit jaar ontvangen, luiden zeer gunstig, vooral wat de voedingsmiddelen betreft. De Kieswet, de Provinciale- en de Gemeentewet beantwoorden in hare werkingvoor zoo veel die tot hiertoe kon worden nagegaanaan het doel van den wetgever. Bij den voorspoedigen afloop des winterszonder ijsgang en zonder buiten gewoon hoogen rivierstandbleven de waterkeeringen van schade bevrijd. De groote werkentot verbetering onzer rivierenvolgens bet U medege deeld stelselwerden met, kracht begonnen cn voortgezet. De oogst van het vorig jaar, schoon middelmatig, was ruimer dan aan vankelijk werd vermoed. Die van dezen zomer schijnt in de meeste streken voldoende te zijn. Over het algemeen legt men zich met ijver toe, den landbouw, zoowel door scheiding van onverdeelde gronden cn ontginningals door verbetering uit te breiden en te doen bloeijen. Ook de ambachts- en fabriekvlijt is in voortdurende ontwikkeling. Het steeds toenemen van de scheepvaart en de uitbreiding van den scheeps bouw leveren het bewijs, dat de verandering onzer handelswetgeving, in het vorige jaar tot stand gebragtde verwachting aanvankelijk niet logenstraft. De groote bedrijvigheid van vele handelstakken toont aan, dat ook de han del over het algemeen in voorspoedigen toestand verkeert. De gestadige vermeerdering der middelen van vervoer, te water en te landis niet alleen op het binnenlandsch verkeermaar ook op dat met andere Rijken van heilzamen invloed. Ik hecht er bijzonder prijs aan de vermeerdering dier middelen te ondersteunen. Daartoe strekt eene overeenkomst, dezen zomer met Pruissen gesloten, die U zal worden medegedeeld. Met België zijn gezamenlijke maatregelen genomenten einde de opening van nieuwe wegen van gemeenschap tusschen beide landen voor te bereiden, en, zoo Ik hoop, tot stand te brengen. De goede uitzigtenomtrent den toestand van 's Rijks geldmiddelen vroe ger gekoesterd, zijn niet teleurgesteld, maar ten aanzien van het jongst vcr- loopen jaar overtroffen. Ook het tegenwoordig jaar belooft eene voordeelige uitkomst. In den aanvang van Uwe zitting, zal Uwe medewerking tot maatregelen van schuldvermindering worden ingeroepen. De hoogstbelangrijke wets-ontwerpenin Uwe vorige zitting bereids inge diend doch tot welker afdoening de tijd ontbroken heeftzullen op nieuw in deze zitting door Mij aan Uwe beraadslaging worden onderworpen. Bij de behandeling van deze en van andere ontwerpenwelke U in den loop der zitting zullen worden aangebodenmoge wederom die geest van go- meen overleg heerschenwelketot hiertoehet volbrengen van zoo veel belangrijke werkzaamheden mogelijk heeft gemaakt. Het is Mijn hartelijke wenschdat Onze gemeenschappelijke arbeid, onder Gods zegen tot heil van het dierbaar Vaderland moge strekken. Ik verklaar deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. Na het uitspreken dezer Troonrede verlaten Z. M. de Koning en HII. KK. HH. de Prinsen de Vergaderzaalom op de vastgestelde Statelijke wijs naar het. Koninklijk Paleis terug te keeren. Daarna wordt de vereenigde zitting des beide Kamers gesloten en gaat de vergadering uiteen. Eene zeer talrijke menigte bevond zich op den weg, langs welken zich (ie Koning, in statigen optogt, naar het Hötel der Staten-Generaal begeven heeft, en later van daar naar zijn Paleis teruggekeerd is. Ook in de Vergaderzaal zelve waren alles loges cn tribunes zeer bezet. Z. M. ontving vele blijken van die gehechtheid, welke den Nederlander aan Oranje verbindt. Het ge tal ingezetenen van andere plaatsendat zich ter bijwoning dezer opening herwaarts begeven hadwas ook ditmaal zeer aanzienlijker heerschte dan ook eene groote drukte in de residentie. De plegtigheid is in de meest geregelde orde afgeloopen. •sGRAVENIIAGE, IC September. Z. M. heeft den Kapitein der Infanterie in Oost-IndiëW. P. Kressbe noemd tot Ridder der Militaire "Willemsordeter zake zijner verrigtingen bij de 3dc Balische expeditie in 1849. Z. M. heeftop voordragt des Ministers van Koloniënbepaald dat tot het bewerkstellingen van proeven met de door Prof. Bleekrode te Delft uitgevonden wijze van uitsmelting van tinerts, eene som van ƒ400, bene vens de aan de akademie te Delft berustende hoeveelheid Banka tin-erts., ter beschikking van gemelden Hoogleeraar worde gesteld. Z. M. heeft bij gelegenheid van de doopplcgligheid van zijnen zoon 2000 gegeven ten behoeve der armen alhier. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning zich binnen kort naar hel Loo begeven. In de residentie is aangekomen cn aan het Hotel de l'Europe afge stapt; dc Graaf d'Albemarle, Pair van Engeland, komende van Londen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1