BÜITENLANDSCIIE BERIGTEN. van Zondag, toen wij aan boord van de Maria gebragt waren, en ten 4 ure stapten wij behouden en dankbaar te Dover aan wal. Ieder passagier en Kapitein Smith gaf het zijneom den braven Kapitein Coppard voor zijn inenschlievend gedrag te vereerenhetgeen wij van harte wenschendat door de reddings-maatschappijen mag gevolgd worden daar liet Engelsche gouver nement wel hel redden van goederen met de helft van liet gereddemaar geenszins het behouden van menschenlevens beloont. Kapitein Coppard heeft een aantal Nederlanders het leven gereden daarom aanspraak op de erken telijkheid onzer landgenooten. Dadelijk na onze aankomst hebben w ij Kapt. Smith een certificaat gege ven door allen geteekendwaarin wij onze tevredenheid betuigen over zijn gedrag, dat ik wel durf verklaren boven allen lof verheven te zijn. Hij bevinden ons thans in de Britsche hoofdstad, waar wij hopen het doorgestane leed zoo goed mogelijk te zullen vergetenofschoon wij er door pijn aan armen en beencn nog gestadig aan herinnerd worden. De beroemde Duilsche Hoogleeraar Tboluck bevindt zich thans hier te lande en heeft II. Dingsdag avond eene kerkelijke rede in het bedehuis der Broedergemeente te Zeyst gehouden. De conlrapartij door Utrechts ingezetenen aan 1III. Studenten aange boden zal den 23 en 24stcu dezer worden gehouden op het Vreeburg. Door de aardbeziën-compagnie te Boskoop, welke dit jaar uit 146 le den bestond, zijn van 23 Junij tot den 15!len Augustus, uit deze gemeente uitgevoerd, als: naar 's Gravenhage 101,811, naar Rotterdam 104,563 en naar Amsterdam 51,829 potten aardbeziën, welke te zamen hebben opgebragt eene waarde van 10,985.78. Buitendien wordt er nog eene beduidende hoe veelheid naar Leyden, Gouda en andere plaatsen vervoerd. Hoewel er dit jaar buitengewoon veel aardbeziën geplukt zijn, is de prijs zeer gering ge weest en overtreft de opbrengst geenszins die van gewone jaren. De Noord-Amerikaansche dagbladen vestigen de aandacht van allen die in de Vercenigdc Staten betrekkingen hebbenop de noodzakelijkheid om telkens op de adressen van brieven hij den naam van de plaatsdie van het graafschap cn den Staat te voegendaar er in de Vereenigde Staten 25 plaatsen zijn, die genoemd worden Washington24 Franklin, 23 Salem, 24 Springfields25 Canterville, 19 Jackson, 15 Jefferson, 13 Lafaijette, 10 Fillmore, 9 Kossuth, 10 Lowel, 20 Richmond, 18 Waterloo, 2 Colum bia, 18 Concordia, enz. 'sGRAVENHAGE, 13 September. Ingevolge het Koninkl. besluit van den 26stea Augustus jl.zijn door den Minister van Binnenl. Zaken de volgende personen aangewezen om onder geleide van twee deskundigenop kosten van den Staatde Tentoonstelling te Londenen verdere merkwaardige plaatsen in Engeland te bezoeken Geleiders: D>'. P. L. Rijke, Hoogleeraar te Leyden; Dr. IV. C. II. Staring, Secretaris der Geldersche Maatschappij van Landbouw. Opzieners of werkliedenC. A. Teulingsrijtuig- en zadelmaker te 's Her togenbosch II. Peek, koperslager en brandspuitmaker te Middelburg; II. Deut- geninstrument- en uurwerkmaker te GroningenA. Michielswerktuig kundige in de papierfabriek van de Ileeren Lhoest, Weustenraad en Comp. te Maastricht; G. D. Nierman, timmerman te Enschedé; C. H. Nozhold, wever te Enschedé; C. Koert, landbouwer te WilhelminadorpN. van Weiteren, smid en instrumentmaker te Haarlem; J. B. Faes, meester in de katoenfabriek van de firma de Heijder en Comp. te Leyden; P. de Jong, werkzaam in de fa briek van den Heer Leembruggen te LeydenW. F. Broersgoud- en zil- verw èrker in de fabriek van den Heer van Kempen te UtrechtJ. Bosse Directeur in de fabriek van den Heer Prévinaire te Haarlem A. P. Kruiter smid en fabrikant van landbouwwerktuigen te Bellingwolde, en J. Bal, Op ziener in de fabriek der Nederlandschc Stoombootmaatschappij te Feijenoord. Het gezelschap, waarbij zich nog een twaalftal personen hebben aange sloten, die de reis op eigen kosten wenschen mede te doen, is eergisteren met de stoomboot De Batavier van Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot Directeuren van de Postkantoren te Breda, den Heer J. J. van Leersumthans Directeur van het postkantoor te Go- rinchcm te Gorincliem den Heer C. Sitter, thans Directeur van het post kantoor te Vlissingenen te Goudaden Heer N. Westerouen van Meeleren thans Commies van de eerste klasse bij het vak der posterijen. De doopplegtigheidgisteren in het Paleis in het Noordcinde gehouden, werd bijgewoond door Z- K. II. den Prins van Oranje, HII. KK. IIII. Prins Hendrik, Prins Frederik en zijne dochter, Prinses Maria. II. K. II. Prinses Fiederik werd door eene ligte ongesteldheid verhinderd. Onder de genoodig- den merkte men op: de leden van het Corps Diplomatiek met hunne echt- genootende Ministers en Oud-Ministersde Hoofd-Olïicieren van de schutterij cn der alhier in garnizoen liggende troepende Voorzitters van de beide Ka mers der Stalen-Generaalde Voorzitters en de leden van den Hoogen Raad der Nederlanden, van den Raad van Stale en van de Algemeene Rekenkamer en van het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland; voorts den Directeur van het Kabinet des Konings; den Burgemeester en de Wethouders der Residentie; de Burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam en wijders den gebeelen Ko ninklijken Hofstoet. Eergisteren heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal geene zitting kunnen houdendaar er geen genoegzaam getal leden was opgekomen. We gens de op handen zijnde sluiting van de zitting der Staten-Generaal zal er geene nadere bijeenroeping plaats hebben. Heden is eene vereenigde zitting der beide Kamers gehoudenwaarin de Minister van Binnenl. Zakennamens den Koningde vergadering voor dit zittingjaar heeft gesloten. Den lOd™ is alhier de verkoop voortgezet van het tweede gedeelte dei galerij schilderijen, enz., van wijlen Z. M. Koning Willem II. De stukken die heden hoven de ƒ1000 verkocht werden, waren de volgende: Hollandsche School, een Stal van A. Cuyp, ƒ1030; een Familie-tafereel van G. Coques ƒ1220; een Zeestuk van G. van de Velde, ƒ1975. Oude Vlaamsche School: Twee schilderijen van D. van Haarlemvoorstellende den Keizer Otto en de Keizerin Maria met haren valschen beschuldigervoor 7650twee ld. van J. HemlingSt. Stefaan en St. Christoffel 3800; twee schilderijen van Q.Met- sys, de borstbeelden van Christus en van de II. Maagd, ƒ1580; vijf id., van B. van Orleytafereelen uit de geschiedenis van Job, ƒ4900; de H. Maagd en het Kind Jezus, van denzelfden schilder, 1390; de afneming van het kruis, van J. de Mabuse, ƒ1800; St. Jan de Dooper en St. Petrus, van den zelfden schilder, ƒ3900; het leven van St. Augustinus, uit de school van J. de Mabuse, ƒ1375; de Kruisdraging, van J. Metsys, ƒ1175; eene zinne beeldige voorstelling van L. Lombard, 1425; de doorlogt door de Roode Zee, van denzelfden, 1150; de bezoeking Gods, door denzelfden, ƒ1450; zes kopijen naar van Eyck, door M. Coxcie, ƒ1725. Den llden waren de hoogste koopen: Eene onstuimige zee van T. Gudin, 960; een zeestuk van den zelfden1000; eene weide met vee van J. Kobell, 3950; een gezigt op Heidelberg van B. C. Koekkoek, 1250; eene binnenstad van II. Leys, ƒ1960; de drie Perzische wijzen, ƒ4450; en een landschap van E. J. Verboeckhoven1085. EKCËLAMD. LONDEN9 September. De Lords der Admiraliteit hebben berigten ontvangen van de expeditie, welke zij naar de Poolzee gezonden hebben, ter opsporing van Sir John Franklin. Een brief, door Kapitein Parker, van den walvischvanger True- love, aangebragt, geeft berigten nopens de expeditie van Kapt. Austin, tot 13 Sept. 1850. De equipage maakte zich gereed, op het eiland Cornwallis te overwinterenin de baai van Barrow. De ontvangen brief is van den Heer Kane, Chirurgijn van de Amerikaansche expeditie. [Het verste punt Noord waarts dat de schepen bereikt hadden was Devils thumbDuivels duimop 78° N. breedte]. Het is thans zekerdat de schepen van John Franklin in 1846 in de baai van Killijtegenover de landengte van Lancastre hebben overwinterd. Men heeft den 26stcn Aug. 1850 te Port-Tunis, in het kanaal van Wellington, overblijfsels van bewoning gevonden als ketels en stukken papier, waarop de naam van Donald stond, een der Officieren van Gezond heid der expeditie Franklin. Den 27sten heeft men drie grafsteenen gevonden met de namen Braine en John. Hartnell van de Erebus en Torrigton van den Terror. De datums van het overlijden was 3 April 1846. Daarbij heeft men het spoor gevonden van een algemeene kamp. Met den aanstaanden herfst hoopt men het onderzoek voort te zetten. De equipage leed eenigzins aan de scheurbuik, doch was overigens welvarende. BEiiGIE. BRUSSEL, 12 September. Te Leuven had den 7llen eene treffende gebeurtenis plaats. Eene ze kere Dame danste met haren echtgenoot op een bal en viel eensklaps op den grond. Men dacht dat zij in flaauwte vieldoch zij was dood. Men begrijpt dat de dans oogenblikkelijk werd gestaakt, en iedereen ontsteld en treurig naar zijne woning ging. -Dezer dagen is te Ostende een kind geboren met 4 armen en 4 beenen doch het heeft slechts 2 uren geleefd. F RAM li RIJK. PARIJS, 11 September. Als middel om op de gezindheid der arbeidende klasse te werken, wor den lijsten aangeboden ter onderteekeningwaarbij aan de werklieden 3 fr. daags beloofd worden. Reeds zouden 20,000 personen geteekend hebben. Men ziet hierin eene geheime poging om een groot getal menschen te vereenigen. De Gemeenteraad van Versailles heeft prijzen uitgeloofd voor arbeiders, die het ingetoogenst en matigst leven leiden. Al de berigten uit de departementen meldendat de oogst de verwach ting nog verre zal overtreffen. De bemanning van een op zee in brand geraakt koopvaardijschip was door het Nederlandsehe schip de Nijverheid, Kapitein Puisten, van Hamburg naar Bayonnegered en naar laatstgenoemde plaats overgebragt. De Heer C. Neel de Lavigne, oud-onderprefect van Dinan, een stadje van 7000 inwoners, Dep. Cótes du Nord, heeft bij zijn overlijden zijn ge- heele vermogen, ten bedrage van 300,000 fr.aan die stad gemaakt. IPMJE. MADRID 3 September. Den 29sten Augustus is de dochter van de Hertogin de Montpensier gedoopt die 25 doopnamen heeft ontvangen, behalve die van Maria Amelia, zoo als zij genoemd zal worden. Zij is ter doop gehouden door den Hertog d'Aumale en de Markiezin d'Alpica. ITALIË. ROME4 September. Er is hier een nieuwe Spaansche gemagtigde aangekomenom zoo moge lijk de nog bestaande kerkelijke geschillen uit den weg te ruimen, en dan

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2