LEYDSCHE COÜRANM» 1851. N°. WOENSDAG, 10 SEPTEMBER. BINNENLAIYDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. Ui r*. (Y De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 9 September. Zitting van den Stedelijken Raad van gisteren. Afwezig de Heeren P. du lïieuMr. G. P. van Outeren, F. AV. J. van den AardweghA. C. Leembruggen en AI1'. D. Tieboel Siegenbeek. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt in behandeling: De Stedelijke rekening over 1850sluitende met een batig slot van ƒ59,607.28. (De ontvangsten hebben boven de raming opgebragt/'31,618.08s, de uitgaven zijn beneden de raming gebleven 27,878.39hetgeen met het batig slot op den staat van begrooting ad 110.80s die som uitgemaakt). Alet algemeene stemmen goedgekeurd. Voorts de rekeningen van vrouwen Kraammoeders over 1850, die van den Armverzorger der Oud-Katholieke gemeente, die van Arm verzorgers der Ev. Luth. gemeente, al welke mede met algemeene stemmen worden goedgekeurd. De concept-transactie tusschen het Stedelijk Bestuur en den Kerkeraad der Ncderd. Hervormde gemeente. Aangenomen met 16 tegen 4 stemmen. De concept-transactie zal ter goedkeuring dezer zijds aan Gedeputeerde Staten wor den toegezonden. Inmiddels zal eene Commissie uit den Raad met Meesteren Regenten der ArmbakkerijAleesteren Regenten der Huiszitten en Diakonie- Armen alsook met de Commissie van Bestuurders over het Minnehuis onder handelen. De Voorzitter benoemt tot leden dier Commissie onder zijn Praesi- dium de Ileeren A. HartcveltAIr. G. P. van Outeren en A. Librecht Lezwyn. Daar het ontwerp om tot eene eindschikking te geraken, dezer dagen ook bij den Kerkeraad is aangenomenzalindien nn de schikking zoo bij het klassikaal bestuur als bij het Collegie van Gedeputeerde Staten wordt goed gekeurd, met 1°. October het beheer van het Huiszittenhuis aan 1IH. Diakenen kunnen overgaan. Bij de vier Buraux lot inlevering van Stembriefjes ter benoeming van Leden voor de Gemeenteraad zijn van de 1384 liiesbevoegilen op gekomen ÏOSI personen. L. 1. Zaturdag avond werd in de Stads-Gehoorzaal eene vergadering gehouden der Zuidhollandschc Onderwijzers Zangvereeniging. Er waren ne gentig Zangers tegenwoordig, die de volgende 18 zangstukken voordroegen: Der Herr is mein Hirtvan KleinDas erste Veilchenvan Kreutzerdoor de Haagsche Vereeniging; Bij het Graf, van Verhulst; An den Sonnenschein van Lachner; AVanderlied, van Alendelssohn Barlholdy, door de Leydsche; Die Kapelle, van Kreutzer; Ter Jagt, van van Eyken; Gesang der Jüng- lingevan Kreutzerdoor de RotterdamscheSerenadevan A'erhulstAuf erstehnvan KleinDas Kirchleinvan BeckerDer AVald van Haser door de Rotterdamsche; Der Jager Abschied, van Alendelssohn Bartholdy; Das Bild der Rosevan Rcichartdoor de LeydscheIn 't Bosch van Smits An die Sterne, van Kücker, door de Haagsche Vereeniging; Alarsch, van BeckerVolkslied van AVillems. De uitvoering verwierf algemeene goedkeuring en toejuiching. Zij ge schiedde zonder eenige hegeleiding van muziekwelke wijze van uitvoering dat voordeel heeft, dat de zang niet, zoo als meermalen gebeurt, door te zware muziek wordt verdoofd of althans onderdrukt. Vooral scheen de eenvoudige wegslepende melodie van het lied: Das bild der Rose zeer te behagen. De zaal was stikvol, jammer dat onze stad voor dergelijke gele genheden geene grootere aanbiedt. De Vereeniging heeft de voldoening gehad dat en de keuze en de uitvoering der stukken hare bevoegdheid hebben getoond tot het geven van deze over 't algemeen uitnemend welgeslaagde proeve. Het moge Haar tot herhaling aansporen, en haar voorgang liefde tot en bekwaam heid in de zangkunst ontwikkelen bij het opkomend geslacht. Voorts ver trouwen wij dat geen der hoorders er iets tegen zal hebbenals wij uit aller naam de Vereeniging hier dank betqigen voor den aangenamen avond, die zij hun heeft verschaft. Er heeft vcrloopen Zondag omstreeks te vijf ure in den namiddag, aan het kleine Schouw tusschea de Witte en Alorschpoorten een treurig voorval plaats gehad. Twee kinderen, een jongetje van zeven en een meisje van negen jaren geraakten beide als spelende in het Galgewater en zouden zeker beide aldaar verdronken zijn, indien niet door spoedig aangebragte hulp het meisje er levend ware uitgehaald geworden. Echter hetzij men zich nu te veel met het meisje bezig hield, hetzij men in de meening verkeerde slechts één kind te redden te hebben, althans eerst, na, van het tot bewustzijn teruggekeerde meisje te hebben vernomendat ook nog baar broertje moest gered worden, ging men lot nieuwe pogingen over, met dat ongelukkige ge volg, dat na een groot uur zoekens, het jongetje levenloos werd opgehaald, en door iemand op de armen genomen, als een drenkeling bij de ongeluk kige moeder werd te huis gebragt, terwijl nog door den Heer Stads-Apotheker AV. Hoefman, die juist daar ter plaatse tegenwoordig was, onderscheiden pogingen zijn aangewend om de levensvonk weder optewekken. Gisteren werden in de Stads-Gehoorzaal de prijzen uitgedeeld aan de Kweekelingen van het Paedagogium voor het onderwijs der Oude en Nieuwe Talenonder bestuur en medewerking van den AVel-Ed. Zeer Gel. Heer Dp. J. J. de Gelder. Twee jonge lieden der hoogste klasse hielden door hen zei ven opgestelde declamatiën. A. J. Hazenbergde Homero ac Virgilio J. J. Dermout, de Urbe Athenarum PJiocionis aetate. Daarna werden den Jongelieden in de rangorde van de klassen-verdeeling voor de Oude Talen de volgende Eereprijzen uitgedeeld. Eerste Klasse. Aan A. J. Hazenbergeen prijs voor de Oude Talende prijs voor de Natuurkunde, de prijs voor Oude Geschiedenis eerste klasse en Nieuwe Geschiedenis eerste klasseaan N. II. de Kantereen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duitsch eerste klasse; aan I. J. Dermout een prijs voor de Oude Talen, een Getuigschrift dat de prijs voor de AViskunde tweede klasse, door het lot tegen Nimmo en Cleerens verloren is, en een prijs voor het Duitsch en Engelsch eerste klasse; aan Af. AV. Nimmo, een prijs voor dc Oude Talen en de prijs voor de Wiskunde tweede klasse. Tweede Klasse. Eerste Afdeeling. Aan a. G. L. van Dishoek en C. A. Klinkenberg, elk een prijs voor de Oude Talen; aan AV. F. J. B. Cleerens, een prijs voor de Oude Talen, een Getuigschrift dat de prijs voor de AViskunde tweede klasse door het lot tegen Dermout en Nimmo verloren is en een prijs voor het Fransch en Duitsch eerste klasse; aan II. A. Blume, een prijs voor de Oude Talen en voor het Duitsch Eerste Klasse; aan II. AA'. Terpstra, een een prijs voor de Oude Talen. Tweede Klasse. Tweede Afdeeling. Aan A. Klinkenbergeen prijs voor de Oude Talen; aan K. E. Verdameen getuigschrift voor de Oude Talen; aan II. Koetser, een prijs voor de Oude Talen; aan P. AI S. Kros, een prijs voor de Oude Talenen de prijs voor het Teekenen eerste klasseaan J. du Alarchi Sarvaas, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duitsch Eerste Klasse; aan J. H. Zilver Rupe, een prijs voor de Oude Talen, voor de Nieuwe Geschiedenis tweede klassevoor het Duitsch tweede klasse en een Getuigschrift als tweede prijs voor het Teekenen; aan A. K. II. E. Bousqueteen prijs voor de Oude Talen en voor het Duitsch tweede klasse; aan Ph. Alachielse, een prijs voor de Oude Talen en aan L. Fangman, een prijs voor de Oude Talen en een Getuigschrift voor het Ilollandsch tweede klasse. Derde Klasse. Aan B. A. Barkey, een Getuigschrift voor de Oude Talen aan G. Zaalberg, AA', de Gelder, S. P. 1. Kros en L. Beijerinck, elk een prijs voor de Oude Talen. A'ierde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan C. G. C. Reinwardt Collot d'Escury, een prijs voor de Oude Talen, aan I. E. J. Iloman, een prijs voor de Oude Talen en een Getuigschrift voor het Ilollandsch tweede klasse; aan AI. G. Bentfort, een prijs voor de Oude Talen; aan R. I. C. Stoffels, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de AViskunde vierde klasse en aan A. Rutgers, een prijs voor de Oude Talen. A'ierde Klasse. Tweede Afdeeling. Aan E. Collot d'Escury, een Ge tuigschrift voor de Oude Talen; aan C. Th. van AA'estrheeneeen prijs voor de Oude Talen en een Getuigschrift voor het Ilollandsch tweede klasse; aan J. P. Engelseen prijs voor de Oude Talende prijs voor de AA'iskunst derde klasse en een prijs voor het Duitsch, Ilollandsch en Engelsch tweede klasse; aan J. Koetser en A'. du Aloulinelk een prijs voor de Oude Talen. A'oorbereidende Klasse. Eerste Afdeeling. Aan AI. J. van Hanswyck een prijs voor de Fransche Grammatica, een prijs voor de Oude Geschiedenis tweede klasse en een prijs voor het Duitsch eerste klasse; aan R. 11. van Os, een prijs voor de Fransche Grammatica, de prijs voor de AA'iskunde vijfde klasse de prijs voor de Oude Geschiedenis tweede klasse en een prijs voor het Duitsch en Engelsch derde klasse en aan AV. A. Zilver Rupe, een prijs voor de Fransche Grammatica en een prijs voor het Duitsch tweede klasse.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1