BUITENLAIVDSCIIE BERIGTEN. weerwil vau den tegenstand, van zeer weldadigen invloed onder de armen geweest. Eiken Maandag werd voor lien eene Bijbellezing gehouden, en het gezigt, zoo vele armen onder de verkondiging des Evangelies zaam vergaderd te zien, was indrukwekkend en roerend; en, als eene bijzonderheid, wordt medegedeeld, dat in eene der kroegen door de bezoekers zeiven de opmerking is gemaakt, dat aldaar geene Gereformeerden werden aangetroffen. Eene op merking, die wel de diakoniën van alle kerkgenootschappen mogt aansporen, om het voorbeeld hunner Vlissingsche medebroeders na te volgeu. De berigten uit onderscheidene oorden leveren voorts overvloedige bewijzen op, hoe zelfs kleine afdeclingen en correspondentschappen een grooten zegen rondom zich kunnen verspreiden en heilzaam werken op de zeden eener plaats, ja hoe reeds het optreden van een geacht ingezeten als correspondent der Vereeniging gunstig werkt, door de aandacht op de zaak te vestigen en tot on derzoek en nadenken op te wekken. En daar, waar de zaak der afschaffing reeds geruimen tijd met ijver behartigd is gewordendaar oefent de Vereeni ging eencn krachtigen invloed uit, natuurlijkerwijze het meest zigtbaar in kleinere plaatsen; »daar," dus lezen wij, »daar ziet men het geslacht der dronkaards uitsterven, zonder door een jonger gevolgd te worden, terwijl gaande weg lapperijen gesloten worden, zonder dat andere dezelve vervangen. Maar ook in groote steden is die zegen niet uitgeblevenal is het dat de invloed der Vereeniging daar minder opgemerkt wordten de zaken oogen- schijnlijk haren gewonen gang gaan, terwijl toch de denkbeelden in stilte voortwerken en de algemeene opinie werkelijk gewijzigd wordt." 's GR.AVENHAGE6 September. Men verneemtdat de doopplegtigbeid van den jongen Prins aanstaan den Vrijdag, in de groote zaal van het Paleis in het Noordeinde, zal plaats hebbenen 's namiddags diner in het Paleis in het Boseh zal worden gehouden. AMSTERDAM, 5 September. Op den 2dcn dezer, heeft de Regter van het lste kanton (arrondissement Amsterdam) beslist, dat de Curator in een faillissement geen regt heeft, in- geval hij meerdere kosten gemaakt heeft dan de faillietmassa bedroeg, die kosten terug te vorderen van dengenendie de faillietverklaring provoceerde. ENGELAND. LONDEN, 3 September. Het getal bezoekers der Tentoonstelling beloopt thans 4,205,509. Niettegenstaande de Tentoonstelling binnen kort voor het publiek zal gesloten worden, worden er voortdurend nog merkwaardige stukken uit het buitenland ingezonden. Onder de kunststukken merkten wij ook een zeer verdienstelijken arbeid op van den beroemden Nederl. Beeldhouwer van der Ven, de verleiding van Eva voorstellende, en waarop voortdurend de aandacht der bezoekers is gevestigd. Het onderwerp is stout en met juistheid behan deld de vorm der eerste vrouw is zoo losbevallig en natuurlijkdat zij boven allen lof verheven is. Eene der hoofdverdiensten van dit werk is, dat het geen spoor verraadt van navolging der Oudenmaar integendeel aan de natuur alleen ontleend is. Er is nog uit Zweden een schip met voortbrengselen van nijverheid aan gekomen, bestemd voor de Tentoonstelling, welke nog behoorlijk geplaatst zijn. De Amerik. slotenmaker Hobbsdie met de opening van het gebreve- teerde kunstslot der HH. Bramah 200 heeft verdiend heeft thans 500 uitgeloofd aan hemdie in staat zal wezen het door hem zeiven ten toon gestelde slot te openen. De kortste reis van Liverpool naar Nieuw-York is in Augustus jl. door het stoomschip Baltic gedaan. Dit vaartuig heeft toen den overtogt in 9 da gen, 19 uren en 40 min. volbragt, niettegenstaande eenig oponthoud, door avarij aan de scheepraderen en door een sterken mist veroorzaakt. De snelste vaart was 330 Eng. mijlen in de 24 uren, maar elk etmaal werden 312 mijlen afgelegd. De betaling der coupons van de nieuwe Spaansche obligatiën zal behalve hier, ook te Parijs plaats hebben, en de conversie zoodra mogelijk, zoowel in beide plaatsen als te Amsterdam geschieden. Dezer dagen heeft te Birmingham een zonderling voorval plaats gehad. Eene dame namelijk, die zich voor zekere Baronnes von Beek uitgaf, had sedert eenigen tijd toegang tot de hooge kringen dier stad. Zij was, volgens hare verklaring, de weduwe van een edelen Hongaar, die in den strijd voor zijn vaderland het leven gelaten had, de vertrouwde vriendin van Kossuth en had in den onafbankelijkheidskrijg de stoutste daden bedreven en de meest kicsche en moeijelijke zendingen volbragt. Zij was van een Secretaris verge zeld, welke den naam droeg van Constant Darra de Monoda en te Pesth ge boren was. Algemeen toonde men belangstelling in deze vrouw; zij werd zelfs door een menschenvriend opgenomentoen zij dezer dagen ongesteld werd, werd er eene inschrijving geopend, om de kosten aan de uitgave van een werk der Barones verbonden, te dekken. Alles ging wel tot dat men een Hongaarsch vlugteling bij haar bragt, die haar voor eene vrouw uit den laagsten stand herkende, welke in den oorlog als spion gediend bad. Zoodra dit bekend werd, bragt men haar dadelijk naar het policie-bureau over;- doch naauwelijks was zij daar of zij gaf den geest. Bij onderzoek is gebleken dat de gewaande Baronnes Rucidula heette en maandelijks van de Oosten- rijksche Regering eene som gelds ontving, om als spion in Engeland te dienen. BELGIÜ, BRUSSEL, 5 September. De Senaat heeft na met 27 tegen 24 stemmen het voorstel verworpen te hebben, om de wet op de successie in de regte lijn slechts tijdelijk te ma ken, het eerste artikel der wet, dat het beginsel behelsde, met 33 tenen 18 stemmen verworpen. Ten gevolge dier afstemming heeft de Koning bij besluiten van den 4den dezer de zitting van 185051 gesloten, den Senaat ontbonden, en tegen den 27steu dezer de Kiescollegien opgeroepen ter verkiezing van nieuwe Senatoren. FRANKRIJK. PARIJS4 September. Het Journal des Débatszegt ter ondersteuning van de verkiezing des Prinsen van Joinville tot President der Republiek, dat die candidatuur in deze eeuw van onvoorziene gebeurtenissen, welligt behoort onder de toekom stige raadsbesluiten der Voorzienigheid en onder de noodmiddelen waarvan het Haar behagen kan zich te bedienen tot redding van ons land. Die verkiezing kan te eeniger tijdte midden van groote verlegenheden of gevarenin de verwarring der partijen of in de verbijstering van een staatsstormde eenigc overschietende kans van behoud voor ons zijn. Ja, dat alles is mogelijk. Het zou, na zooveel vernederends als het noodlot ons sedert vier jaren doet ondergaan, al te hoovaardig zijn, eene der wezenlijk goede kansen, die het lot ons kan aanbiedenter zijde te stellen. Het zou eene al te groote mate van schijndeugd zijn, den eisch der noodzakelijkheid af te wijzen met een beroep op een onbuigzaam beginselen de gewaande waardigheid van eenen familienaam tegenover de redding des lands te stellen. Bij een opregt uitge- drukten wensch der natie, bij een groot en in het oog loopend gevaar des lands, zou de Prins van Joinville geene keuze hebben; hij zou niet aarzelen, naar wij gelooven. Maar dat alles behoort tot de toekomst; (gaat dit blad, na den Prins nog vrij wat lofs te hebben toegezwaaid, voort), doch zoo de Prins de Joinville, hetgeen wij voor zijn geluk niet wenschen, door den drang van het pliglbesef in het worstelperk mogt worden gevoerd, waar eerlang Frankrijks lot zal worden beslecht, dan zijn wij hiervan zeker, dat hij niet om te verdeden maar om te hereenigenniet om beroering maar om rust in het land te brengenals mededinger naar het Presidentschap zou optreden. Zóó alleen zou een zoon van Koning Lodewijk Philips getrouw blijven aan de vaderlands liefde en de vrijzinnigheid, die in zijne familie als erfelijk zijn. Weder is het getal der departementsraden, die zich voor de herziening der constitutie verklaard hebbenmet eenige vermeerderdhet bedraagt thans 60, terwijl in het geheel nog maar vier het voorstel om de herziening wenschelijk te verklaren, verworpen hebben. De policie heeft eene uitgebreide zamenzwering tegen de openbare orda ontdekt, en daarbij stukken van het grootste belang en lijsten met namen in handen gekregen, die getuigen dat er vertakkingen van bestonden in de meeste groote steden van Europa. Het gold niets minder dan eene algemeeno omwenteling. Reeds hebben er ongeveer 200 gevangennemingen plaats gehad en moeten nog eene menigte bevelen daartoe ten uitvoer worden gelegd. Da zaamgezworenen waren meest Polen, Oostenrijkers, Pruissen en Franscha Jacobijnen van de ergste soort, onder den titel van: het Verhond der Volken. Het had vertakkingen te Londen, te Weenen, te Berlijn, te Hamburg, ta Pesthte Munchen en zelfs te Brussel en was in verstandhouding met da voornaamste steden in geheel Frankrijk. Onderwijl loopen er allerlei vreemde, zelfs de ongerijmdste geruchten omtrent plannen der Regering, om zich door eenig waagstuk van de oppermagt in de toekomst te verzekeren. SPANJE. De Regering heeft de Gouverneurs der provinciën aangeschreven om naauw- lettend te waken over alle personen die van revolutionnaire denkwijze ver dacht zijn, en vooral over de vreemdelingen, daar er weder woelingen zouden zijn ontdekt der Fransche omwentelings-partijdie zendelingen naar onza voornaamste steden zouden hebben gezonden, inzonderheid naar de aan ze« gelegene. Bij dezen staat van zaken worden er pogingen aangewend om den Generaal Narvaez, het hoofd van het vorig bewind, hetwelk de orde zoo krachtig wist te handhavenweder naar Spanje te doen terugkeeren. Volgens sommige berigten zou de Generaal daartoe niet ongenegen zijn. De Generaal Narvaez zou eerlang zich weder naar Andalusie begevenmaar eerst bij de hervatting van de zitting der Cortes te Madrid komen ter bijwo ning van de beraadslagingen van den Senaat. NAPELS. 28 Augustus. De Minister van Finantiën heeft zijn ontslag ingediend omdat hij de uit gaven niet dekken kan, en de 20 pCt. op de grondlasten niet hooger durft opvoeren. Daarop is het geheel Ministerie afgetredendoch weer door een nieuw vervangen. De toestand der zaken is ongunstigen ofschoon de Ko ning zich aan het huis Rothschild gewend heeftom eene geldleening tot stand te brengenheeft dit vele zwarigheden in het midden gebragt. PRUISSEN. BERLIJN4 September. Onze fabriekanten ondervinden reeds den invloed van de Londensch« Tentoonstelling, daar zij uit vele landen, werwaarts zij nog geene goederen leverden, aanzienlijke bestellingen hebben ontvangen. l

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2