COURANT. LEYDSCHE N°. 107. K?-"- *:v VRIJDAG, 5 SEPTEMBER. BINNENLANDSCnE BERIGTEfl. 1 Êfii - 'i '—'j s«K..;Uts/ .Z?ö Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. LEYDEN, 4 September. De verkiezingstijd nadert. Vele onpartijdigen die buiten de droevige Huis- zittenhuishistorie staanhadden gehooptdat bij de aanvankelijke schikking dier zaak, wier gunstige afloop met zoo algemeene blijdschap wordt te ge- moet geziende partijen van nu aan evenzeer tot de geschiedenis zouden hehooren, als wijlen de Hoeksche en Kabeljaauwsche. Onder de in dit blad geplaatste aanbevelingslijsten zijn er die zulks zonden doen betwijfelen. Echter leveren de gezamentlijke lijstenen nog een 25-tal namen van de overigen van eene lijst die uit 50 was genomen(welk 50-tal wel aan de meeste kiezers bekend zal zijn) een genoegzaam aantal zeer ge schikte personen op, om er onzen nieuwen Stedelijken Raad uit te kiezen; waarom wij geloovenook namens eenige onpartijdigen de kiezers opmerk zaam te mogen makendat ter uitdooving van alle partijschap en alzoo tot het waarachtig belang der burgerijde keuze uit de verschillende lijstenwel meer dienstbaar zal te achten zijndan onvoorwaardelijke over neming uit eene dier lijsten. In de opgaaf der orde van benoeming van leden der drie ondcr-bureaux ter opneming der stembriefjes voor den Gemeente-Raadis eene onnaauwkeu- righeid in de volgorde ingeslopen; zij moet aldus zijn: de HII. Prof. A. H. van der Boon Mesch, Mr. N. Olivier, W. C. Baert, A. C. Leembruggen, Mr. J. BakeT. IV. J. van den AardwcghMr. M. H. A. Lisman en G. H. IJssclstein. Uit de begrooting van ontvangst en uitgaaf van deze stad voor de dienst van 1852, welke k 10 cents verkrijgbaar is gesteld ter stedelijke Secretarie, blijkt, dat de ontvangsten zijn geraamd op ƒ336,780, de uitgaven op ƒ334,255, sluitende alzoo met een batig slot van 2,525. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de lldc verjaar dag van Z. K. H. den Prins van Oranje. De Staats-Courant bevat het volgend berigt omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer. Nadat reeds op den 21 der maand Augustus het meerwater middelbaar op 3.50 el onder AP. stond, heeft zich die waterstand door de menigvuldige regenvlagen en den gedwongen stilstand der pompwerktuigen ten gevolge van bet rijzen des boezems boven bet overeengekomen zomerpeil weder tot 3.48) el onder A. P. verhoogd. Het berigt over de maand Julij hield in, dat het meerwater den 31sten was waargenomen op 3.36) el onder AP., zoodat de afmaling heeft bedragen twaalf duimhetgeen te meer als eene gunstige uitkomst mag worden beschouwddewijl slechts twee machinesde Cruquius en de Lyndenongestoord het meerwater hebben kunnen uitpom pen, terwijl de Leeghwater, ofschoon daartoe gereed, groote bezwaren heeft ondervonden in de toestrooming van het water, die echter binnen weinige dagen zullen ophouden te bestaan. In maand Augustus zijn op den Hollandsche Spoorweg vervoerd 112,472 reizigers en is 119,469 ontvangenop den Rhijn-Spoorweg zijn vervoerd 49,593 personen en is de ontvangst geweest 78,767. Men verneemt, zegt de N. JRott. Cour., dat tegen den persoon van E. Meeter, Redacteur der Zierilezeesclie Nieuwsbodedoor de Arrondisse- ments-Regtbank te Rotterdam een bevel van gevangenneming i3 verleend, ter zake van diefstal. 's GRAVENHAGE4 September. Gisteren is het volgende bulletin uitgegeven Hare Majesteit gevoelt zich na eenen zeer rustigen nachtaanmerkelijk versterkt en naar omstandigheden vrij welvarende. De jonggeboren Prins is wel en neemt zigtbaar in ontwikkeling toe." Dr. vlnkhuizen, J. G. Vorstman, De voortgaande gunstige toestand van Hare Majesteit de Koningin en van Zijne Koninklijke Hoogheid den jongen Prins laten eene toenemende herstel ling verwachten, zoodat verder geen bulletin meer zal worden uitgegeven. - Z. M. heeft goedgevonden ten gevolge van het overlijden van Z. D. H. Prins Wilhelm von Sayn Wittgenstein, in leven Kommandeur der Duitsche Orde, Balye van Utrecht, goed te keuren en te agreëren1°. de opklimming der Kommandeuren in gemelde orde, welke ten gevolge van genoemd over lijden kan plaats hebben2°. van C. A. F. Graaf Bentinck tot jongsten Kom mandeur 3°. van R. F. C. Baron Bentinck van Schoonhetentot eersten Jonkheer, en 4°. van B. F. L. Baron van Westerholt tot tweeden Jonkheer. Z. M. heeft benoemd tot Ridders van de militaire Willems-Orde vierde klasse: den Sergeant-Majoor F. X. Hess, en den flankeur O. H. A. Burger, beiden van het wapen der Infanterie in Oost-Indie; en eervol doen vermelden den flankeur bij het wapen der Intanterie in Oost-Indie P. Buydens, en zulks ter zake van de krijgsverrigtingen in de Wester-afdeeling van Borneo (Pa- mangkat) op den llden en 12den September en den 21sten November 1850. Z. M. heeft bepaalddat de opleiding der adelborsten bij de militaire akademie te Breda, betgeen tot hiertoe bij wijze van proefneming geschiedde, voortdurend daar zal plaats hebbenen dat dien ten gevolge de noodige reglementen zullen worden ontworpen. Z. M. zal de Tentoonstelling van de Maatschappij van Landbouw te Arnhem niet bezoeken. Gisteren morgen zijn HII. KK. HII. de Prins en Prinses van Saksen Weimar naar Weimar vertrokken. De Minister van Binnenl. Zaken is heden morgen met den eersten spoortrein uit deze residentie naar de provincie Friesland vertrokken. De vergaderingen der Synode van de Hervormde kerk zijn gisteren weder hervat. Volgens art. 287 der gemeentewet zal de eerste keuze voor de leden van de gemeente-raden op den 9tlcn dezer geschiedenen de dag der eerste bijeenkomst van de nieuwe raden voor elke gemeente worden bepaald door Gedep. Statenvolgens art. 289 dier wet. De opening der stembriefjes vangt aan op Woensdag den 10dcn. Een proces-verbaal van den uitslag der stem ming wordt aan ieder benoemde ten spoedigste gezonden. Hij geeft een be wijs van ontvang daarvan af en beeft dan acht dagen tijd, om aan Burge- mecsteren en Wethouders kennis te gevenof hij de benoeming aanneemt. Hij wordt, laat hij dien tijd zonder kennisgeving voorbijgaan, geacht de be noeming niet aan te nemen. Moet er eene herstemming plaats hebben, dan geschiedt zulks vóór den 24sten en de kennisgeving van aanvaarding volgens art. 16 der gemeentewetzal dan ten vroegste kunnen plaats hebben op den 3dcn Oct. Zoo als men weet zijn met de Belgische Regering onderhandelingen geopend over eene spoorwegverbinding tusscben de twee landenen bevoegde personen aangewezen om de voorloopige werkzaamheden op te nemen. In de bijeenkomsten dier deskundigente Antwerpen en te Brussel gehou den, zijn voor die verbinding twee rigtingen ter sprake gebragt, namelijk die van Antwerpen op Rozendaal en Willemstad, en van daar op Rotterdam en van Antwerpen op Breda en den Moerdijk, en van daar langs Dordrecht naar Rotterdam. Ten gevolge van hetgeen door de benoemde commissarissen is overeenge komen zal in beide rigtingenzoowel van onze zijde als die van België een voorbereidend ontwerp worden opgemaakten zal men zich daarbij onder ling verstaan omtrent de punten, welke voor de aansluiting aan de grenzen in aanmerking kunnen komen. Naar men berigt, is of zal eertsdaags, onder de leiding van den Hoofd ingenieur J. W. Conradmet de vereischte opmeting en waterpassing van beide die ontwerpen een aanvang worden gemaakt. De verkregen uitkomsten zullen vervolgens leiden tot nadere beraadslagingen tot meer bepaalde voor stellen omtrent de strekking van den weg. Dezer dagen is door het departement van Binnenl. Zaken afwijzend be schikt op een door den Heer G. Vogel, scheepsbevrachter en particulier schip per te Rotterdam, onder dagteekening van 19 Junij jl.ingediend verzoek, dat de termijn van zes maanden, bij resolutie van 24 Junij 1850 gesteld voor het in werking brengen van zijne schroefstoombooldienst tusscben Rot terdam en Amsterdam, over Gouda en tusschen liggende plaatsen, welke termijn bij resolutie van 10 Febr. jl. tot 24 Junij 1851 was uitgestrekt, andermaal met zes maanden mogt worden verlengdof welzoo hiertoe geene termen konden worden gevonden dat hem dan eene nieuwe concessie wierd verleend; zoodat alsnu die concessie is vervallen. ROTTERDAM, 3 September. Uit de begrooting van deze stad voor 1852 blijkt, dat de ontvangsten geraamd zijn op ƒ1,104,221, en de uitgaven op ƒ1,095,816. Alhier wordt eene geregelde stoomboot-vaart op Bordeaux ondernomen die in verband zal staan met de reeds gevestigde middelen van vervoer, zoo

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1