de nocdigc aanvragen bij liet gouvernement gedaan hebben, om op het erf, tocbehoorende aan den lieer J. van RijckevorselR. C. geestelijkeop de Keizersgracht bij de AA'eslermarkteene openbare kapel of hulpkerk te stich ten, zonder bezwaar van het rijk, waarin de R. C. godsdienst zal worden uitgeoefend even als in andere kerkenzonder dat die kerk eene statie voor eene bepaalde gemeente zal zijn. Het bestek voor den bouw dezer kerk zou reeds naar den Iloofd-lngenieur in deze provincie ter beoordeeling zijn verzonden, en, naar de begrooting van kosten af te leiden, zoude men eene groote kerk kunnen verwachten die, naar men wil, ter dienste van dc orde der Redemptoristen zoude strekken. - Door den Minister van Financien is eenigen tijd geleden aan den Heer ConradIngenieur-Directeur der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij bet doen vervaardigen van een ontwerp tot bet bouwen van een nieuw postkantoor alhier opgedragen Thans is hel plan van dat gebouw, hetwelk in gothischen stijl zal zijndoor den Heer Architect OutshoornHoofdopzigter bij gemelde maatschappijvoltooid en wordt hoog geroemd. De Prov. Friesche Cour. berigtdat door de Directie der Friesche sloomboot-reederij aanvraag is gedaan om concessietot het harer-zijds in de vaart brengen eencr tweede stoomboottusschen Harlingen en deze stad vice versa. Wanneer ook deze vergunning mogt worden verleend, zullen er weldra drie stoombooten in deze vaart zijn. Gisteren avond ongeveer 9) ure is er brand ontdekt in de roosjes-diamant- slijperij op het Weesperpleinloebehoorende aan M. L. Rodrigues. Hoezeer 4 spuiten waren aangeruktis slechts 1 in werking geweestwaardoor al spoedig de brand werd gebluscht, zonder groote schade aan het gebouw te veroorzaken. Het ontstaan van den brand wordt toegeschreven aan het niet behoorlijk blusschen van vuur in eenen pot, door een der werklieden gebruikt. AA'oensdag 11. heeft aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland plaats gehad de publieke aanbesteding van eene Her vormde kerk te Houtrijk en Polanen. Dit werk is aangenomen door den Heer D. de Kolf, wonende aan de Zandpoort, voor eene som van 7075, het heiwerk daaronder be grepen. Men verneemt echter, dat de nog benoodigde som voor de stichting der gemeente groot blijftzoodat deze bij voortduring in de medewerking aller weldenkende laudgenoolen wordt aanbevolen. IIÜITENLANDSGÜE BERIGTEiV. EA'GËILA WES. LONDEN, 27 Augustus. De bevolking der hoofdstad bedroeg op den 7 Junij 18411,948,000 inwoners en op den 31stcn Maart 11. 2,353,000, hetwelk eene vermeerdering van 21 pCt. in 10 jaren aantoont. De vermeerdering der bevolking in Enge land en AVales bedroeg gedurende hetzelfde tijdperk 13 pCt. Het graafschap Lancaster is thans de bevolktste streek van Europa. Op eene oppervlakte van 851- mijlen leven volgens de jongste telling 2,063,913 menschen, of 25,000 zielen per mij, hetgeen ruim drie maal zooveel is als in de sterkst bevolkte streken. -Gisteren werden door een hevigen brand de spek- en oliemagazijnen van den Heer Crossley in de asch gelegd. Het gelukte den brand bij die gebouwen te beperken. - Na verscheiden dagen er aan besteed te hebben is helden Heer Ilobbs, den vermaarden Amerikaanschen slotenmakerZaturdag avond gelukt het ten toongestelde slot der HH. Bramah te openen. Hij beeft alzoo de uitgeloofde bclooning van 200 gewonnen. Op de groote tentoonstelling bevindt zich een kostbaar schaakbord met stukken, vervaardigd door AA'cisshaupt en Zn.te Hanau, hetwelk volgens den Herald is aangekocht door Prins Demidof voor de som van 1000 Zoo wel het bord als de stukken zijn in den renaissance-stijl bewerktde velden zijn van schildpad en paarlrnoer en de rand is met goud, zilver en robijnen versierdaan iederen hoek bevinden zich engelen-beelden met vleugels in blaauw en zilver, de zijden zijn met zilveren zwanen en festons van goud en robijnen voorzien de schaakfiguren bestaan uit goud en zilver en zijn met veel smaak uitgevoerd, de voornaamste stukken, met robijnen bezet, zijn portretten van Duitsche en Fransche Vorsten uit ouden tijdmet hunne ridders, en de torens op olifanten. Het gerucht door eenige dagbladen vermelddat de Hertog van Norfolk van de R. K. tot de Prot. kerk was overgegaanwordt stellig tegengesproken. Een wetenschappelijk onderzoek, waarvan bet geacht weekblad the Lancet de resultaten mededeelt, heeft aangetoond, dat er in China in het geheel geene gemeene soort van groene thee bestaat. Dertig verschillende soorten van ingevoerde groene thee zijn naauwkcurig onderzochten daaron der was geen enkel bladdat zijne groene kleur niet door eene kunstige toebereiding verkregen had. De kleurstoffen, welke hiertoe gebezigd werden, zijn allen van dien aard, dat zij het gebruik van de groene thee voor de gezondheid schadelijk maken. Te Tipperary in Ierland werd 11. Maandag eene vrouw begravendie opgegeven was den vorigen dag in het armhuis overleden te zijn. Dingsdag meende een man, die het graf voorbij ging, kreeten te booren, en vloog terstond naar de stad, om dit aan anderen mede te deelen. Eene menigte inwoners begaf zich naar buitenen de Directeur van het armhuis zond twee zijner ondergeschikten derwaarts, om de zaak te onderzoeken. Deze berigt- ten bij hunne terugkomst dat zij, bij het openen der doodkist, de vrouw op de zijde liggende gevonden haddenmet een geheel verscheurd doodlaken afgerukte muts en nog bloedende schrappen op het aangezigt, in één woord in een slaat die duidelijk aantoonde dat zij hevige pogingen tot hare bevrij ding had aangewend, maar tevens dat zij nu ongetwijfeld dood was. Die ongelukige is dus, slechts ruim 24 uren na baar vermeend overlijden, le vend begraven geworden. Dc landverhuizing gaat in Ierland op groote schaal schaal voort. In de drie laatste dagen zijn achtervolgens drie schepen met 400, 200 en 250 landverhuizers naar Amerika vertrokken. De laatsten waren allen pachters van den Markies van Landsdownedie hun overtogt en de kosten hunner vestiging in Amerika bad betaald. ES 15 Ej 2 E, BRUSSEL29 Augustus. De Senaat heeft eergisteren de beraadslagingen begonnen over de begroo ting van staatsuitgaven voor het dep', van Binnenl. Zaken. Bij den post betreffende het middelbaar onderwijs herinnerde de Minister van Binnenl. Za ken dat hij aan de Kamer van A'olksvertegenwoordigers de briefwisseling tusschen de Regering en de Bisschoppen over de uitvoering der nieuwe wet op het middelbaar onderwijs gevoerd, had overgelegd. De Senaat kon dus, zeide hij beoordeelen in welken geest de Regering werkzaam was geweest bij de nieuwe regeling van dat gedeelte van het onderwijshij wilde over dit punt thans geene beraadslaging uitlokkendaar deze zoo ligt verbitterend kon worden maar zoo de Senaat oordeelde dat de wet niet in den geest waarin zij was aangenomen, door de Regering was uitgevoerd, was het thans de gelegenheid om daarvan te doen blijkenen in het stilzwijgen van den Senaat zou hij eene goedkeuring van het gedrag der Regering zien. De Mi nister voegde er bij dat bij hoopte dat met 1 October aanstaande al de Athenaca of staatsscholen van middelbaar onderwijs (één welligt uitgezonderd) naar de nieuwe wet en naar de wenschen der voorstanders van bet openbaar onderw ijs zouden ingcrigl zijn. Geen der leden verhief zich om aanmerkin gen betreffende de maatregelen der Regering ten opzigte van bet middelbaar onderwijs te maken waarop de Minister verklaarde met groot genoegen van hel stilzwijgen van den Senaat acte te nemen. De belrekkelijke post der be grooting alsmede alle volgendewerden zonder tegenspraak aangenomen. Gisteren heeft de Senaat de beraadslaging over het wets-ontwerp op het successicrcgt begonnen in bijzijn van een buitengewoon talrijk publiek. Twee leden hebben de voorgestelde belasting op de erfenissen in de regte lijn be streden die door een der leden verdedigd werd. De Minister van Binnenl. Zaken betoogde zoowel uit een finantieel als uit een polilick oogpunt, dat de voordragt door den Senaat behoorde te worden aangenomenen dat de verwerping het land in zeer bedenkelijke moeijelijkheden zou brengen. Men acht het in geenen deele zeker dat de Senaat het successie-regt in de regte lijn zou aannemen. Van de zijde van het Ministerie wordt alles aangewend ten einde de leden van den Senaat te bewegen om over de be zwaren daartegen henen te slappen. De oudste broeder van den Koning, de Hertog Ferdinand van Saksen Coburg Gotha, Generaal in Oostenrijksche dienst, is te AA'eenen in den ouder dom van 66 jaren overleden. Te Ilerseaux bij Kortrijk bewoonden de broeder en twee zusters IIoc- cedez, waarvan de jongste reeds 50 jaren telde, eene landhoeve, eenige schreden van de grenzen. Zij waren bekend als zeer gierige menschen en als bezitters van eenig vermogen. Terwijl de werklieden der hoeve zich gis teren morgen naar het veld begaven bleven zij alleen te huis. Ten 3 ure kwamen de bedienden voor het ontbijt terug en vonden de deur der hoeve gesloten. Binnenkomendevonden zij op den grond uitgestrektCatharina IIoc- cedcz, die geen teeken van leven meer gaf. Zij had aan het hoofd 5 wonden. In den stal vond men den eigenaar der hoeveJan Hoccedezdie nog eenig teeken van leven gaf, maar doodelijk gewond was. De andere zuster, Au gustine werd gevonden in eene slaapkameren was getroffen door eene doodelijke wonde aan den slaap van het hoofd. Al deze wonden warennaar 't scheentoegebragt door middel van een snoeimeshetwelk men in huis heeft wedergevonden. Die driedubbele moord schijnt tusschen 6 en 7 ure in den morgen te zijn geschied. Toen men het binnenvertrek naauwkeurig doorzochtbevond mendat alle koffers waren geopenden eene naar het scheen aanzienlijke som gelds en juweelen waren ontroofd. Bij de afzending van dit berigt leefden Jan en Augustine Hoccedez nog, maar hun toestand is zeer slecht. Zij kunnen niet eenige inlichting geven aan de justitie, die zich naar de plaats beeft bege ven en er ook thans nog is. Tot nu toe heeft men niet eenig spoor der daders. - Men schrijft uit Brugge: De rev. John. Charles Earle die sedert vele jaren rector was te Christ-Church, in het Engelsche Graafschap AViltshire, beeft het Protestantisme afgezworen in handen van den Ecrw. Dujardin en is in de kerk der Redemptoristen gedoopt. Zeven kinderen hebben bet Kathol ijk geloof omhelsd in de kerk der En gelsche religieusen te Brugge. De Eerw. Isacq, Directeur van dat gesticht, beeft hunne geloofsbelijdenis ontvangen. Zij zijn de kinderen van den rev. J. II. AFoodward, voormalig rector der belangrijke parochie St. James te Bris tol die voor drie maanden in den schoot der Katholijke kerk is opgenomen. Die plegtigheden waren zeer treffend voor de talrijke aanwezigen. (de Tijd). F15, AM 14 5& 5A K. PARIJS28 Augustus. Te Moulins eene stad van 15000 inwoners hoofdplaats van het Departe ment de l'Allier is den 3del1 Junij 11. door den AVeleerw. Heer Collins Predi-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2