LEYDSGHE MAANDAG, 1 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdug Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 30 Augustus. Dc Directie der Ned. Handelmaatschappij zal den 15dpn September aan het locaal der Maatschappij te Amsterdam voor het Departement van Koloniën onder anderen aanbesteden 3000 ellen Saai. De groote jagt in deze Provincie zal den G',cn September worden geopend. In eene vergadering van houders van Spaansche fondsente Amster dam, onder voorzitting van den Heer Bosch van Drakestein belegd, is beslo ten, om de teleurstelling niet te ontveinzen, dat de verschenen coupons slechts voor de helft van het bedrag in een nieuw fonds zullen worden ver wisseld en dat de uitgestelde schuld van 1831 niet in de geconsolideerde schuld wordt opgenomen, maar om niettemin te berusten in de regeling der schuld, zoodanig als die bij de wet van den lslcn Augustus is bepaald, in het vast vertrouwen dat de nieuwe verbindtenissen sliptel ijk zullen worden nagekomen, en in de hoop, dat nog later aan de coupons en de uitgestelde schuld meer gunstige bepalingen zullen worden toegekend. Uit een staat van in- en uitvoer van boeken in en uit Nederland over 18461850, uit officiële stukken medegedeeld in het Nieuwsblad voor den Boekhandelblijkt dat de invoer uit Frankrijken Engeland nagenoeg op eene hoogte blijft, bedragende jaarlijks door elkander ruim 20,000 N. ft gewigt en 50,000 a 52,000 in geldswaarde. Uit Belgie ruim 50,000 ft in ge wigt en 125,000 in waarde. De maatstaf ter berekening van de waarde der regten is ƒ2.50 de 100 N. ft. De uitvoer daarentegen bedroeg naar Frankrijk in die vijf jaren door el kander jaarlijks 5000 N. ft en 12,000 waarde: naar Engeland 26,000 N. ft en 65,500. De uitvoer naar Java is niet zoo op eene hoogte gebleven dat die over de vijfjaren door elkander als jaarlijksche uitvoer kan worden opgegeven, daar die in de jaren 1846, 47 en 48, 17 a 19000 N. ft ter waarde van 44 tot 47,600 bedroegterwijl in 1849 het hoogst opmerkelijk verschijnsel zich opdoet dat toen de uitvoer derwaarts uit Nederland steeg tot ruim hel dubbelde namelijk tot een gewigt van 43,000 N. ft en eene waarde van 107,600die in 1850 nog weder tot 56,700 N. ft en 141,800 in waarde is gerezen. NOORÜWIJK-BINNEN27 Augustus. Bij gelegenheid der Kermis had op het Doelenplein der Voetboogschuttcrij van SU Joris alhierin den namiddag van hedeneen soort van volksfeest plaats. Door de Heeren leden dier Voetboogschutterij werd aanvankelijk naar den Vogel geschotendaarna werd er door jongens in den zak geloopen enz.; en vervolgens toen het duister was geworden eenig vuurwerk ontstoken, hetwelk aller goedkeuring heeft mogen wegdragen, vermits door de daartoe vervaardigde stukken, evenzeer aan Noordwijk's Burgerij als aan de Broeder schap van Sb Joris hulde werd gebragt. De Heeren leden werden niet weinig verrast toen bij de ontbranding van het laatste stuk vuurwerk, plotseling door eenige muziekanten het volkslied werd aangeheven, zijnde het hun later gebleken dat zij zulks aan de welwillendheid van den Kastelein uit het Ilof van Holland alhier verschuldigd waren. 'sGRAVENHAGE, 29 Augustus. Het bulletin dat heden omtrent den toestand van II. M. de Koningin en den jonggeboren Prins is uitgegeven, luidt als volgt: De Koningin heeft een gerusten nacht gehadwaardoor II. M. zich zeer versterkt gevoelt. »De jonggeboren Prins is rustig en welvarend." 29 Augustus 1851, Db Vinkhcizen 's morgens 9 ure. J. G. Vorstman. 30 Augustus. Het bulletin van heden wegens den toestand van II. M. de Koningin en den jonggeboren Prins luidt aldus: «Ofschoon Hare Majesteit den nacht slapeloos heeft doorgebragt, is Hoogst- derzelver toestand redelijk wel. De jonggeboren Prins is welvarend." 30 Augustus 1851, Db Vinkhuizen, 's morgens ten 9 ure. J. G. Vorstman. Op verlangen des Konings zijn de Leeraren der verschillende godsdiens tige gezindheden uitgenoodigdom op Zondag aanstaande de gebeden, welke in de kerken voor de gelukkige verlossing van II. M. hebben plaats gehad, als nu te vervangen door eene plegtige dankzegging aan den Allerhoogste met de bede voor het spoedig en volkomen herstel van II. M. en het welzijn van haren jonggeborene. Z. M. heeft op liet adres van de Eerste Kamer liet volgend antwoord gegeven «Mijne Heeren! Met het meeste genoegen ontvang Ik dit adres van de Eerste Kamer dei- Sta ten-Generaal. Ik ben der Kaïncr dankbaar voor hare deelneming in de geboorte van een Prins, voorzeker eene zeer verblijdende gebeurtenis voor Mij en Mijn Huis; en lk zal U, Mijne Heeren! verzoeken aan de Kamer tevens te betuigen, dat Mij hoogst aangenaam is geweest de betuiging van hulde en trouw, waarmede zij hare zeer gewaardeerde belangstelling heeft vergezeld." - Z. M. heeft aan den tegenwoordigen Gezant te Londen, den Baron Benlinck vergunning verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Leo- polds-orde hem door den Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan dc Heeren Mb J. II. van Boelens, F. A. G. Grave van Limburg Stirum en J. A. van Ber gen als Burgemeesters van Leeuwarden Noordwijkerhout en Wassenaarin plaats van dezen laatste heeft Z. M. reeds benoemd den Heer B. L. Vleysman. II. M. zond dezer dagen eene som van 20 gulden aan Gerrit Jan Smit te Luingebird (Friesland) ter voorziening in de buitengewone behoeften van zijn huisgezin bij gelegenheid van de bevalling zijner huisvrouw, Grietje Hendriks Dam van drie kinderen. De moeder bezweek in het kraambed. Naar men verneemt, is de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeen geroepen tegen Woensdag den 10llc" September aanslaande. Men verzekert, dat alsdan al de stukken zullen ter tafel komen die sedert de laatst gehou den zitting zijn ingekomenen datindien er een genoegzaam getal leden aanwezig zal zijn, de Kanier zich zal bezig houden met het ontwerpen van een adres, in antwoord op de ontvangen Koninklijke boodschap nopens de bevalling van II. M. onze geëerbiedigde Koningin. De tegenwoordige Zitting der Kamers zal in den loop dier week worden gesloten. Men weet dat, in gevolge hel grondwettelijk voorschrift, de nieuwe Zitting der Kamers op Maandag den 15den September aanstaande door den Koning zal worden geopend. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt de Heer Grave van Salm ReiflerscliadKamerheer van Z. M. den Keizer van Oostenrijkkomende van Weenen. Wij vernemenzegt de Nieuwsbodedat bij bet Departement van Binnenlandsche Zaken geene bedenkingen zijn gerezen tegen de voorgedragene verhoogi.ng der jaarwedden van Gedep. Staten dezer provincie, en dat deze wedden mitsdien op de begrooting zullen gebragt worden tot eene som van 2000 voor ieder lid. De Minister beeft daarentegen niet toegestaande voor den Grillier verlangde verhooging van traktement. Gisteren morgen is op het strand even voorbij het Groot-Stedelijk Bad huis gevonden het lijk van een manspersoon, geheel naakt en lang van postuur. Men vermoedt dat het iemand isdie bij het baden is verdronken. Het lijk verkeerde reeds in eenen ver gevorderden staat van ontbinding en bet aange- zigt was zoo zeer misvormddat daarvan geene beschrijving gegeven kan worden. Het lijk is in de duinen begraven. AMSTERDAM, 28 Augustus. Maandag jl. is alhier een persoon gearresteerd, verdacht van den moord te hebben gepleegd, waarvan voor eenige dagen eene vrouw, op de Kalfjes laan nabij deze stad, het slagtoffer is geworden. Een der getuigen heeft hem reeds herkend. Hij is de man van de schoonmaakster des vermoorde en had baar, naar men verneemt, geld te leen gevraagd, dat zij beloofd had hem buiten de stad te zullen gevendoch waarin de moordenaar moet zijn te leur gesteld, daar de gevraagde som grooter was dan die, welke zij hem bragt. Op de plaats der misdaad is een fleschje zwavel-ether gevonden. De verdachte was knecht bij een bolerkooper en is aan de hand gewondvolgens verklaring van een deskundigen, door een mensehenbeet. 'sGravenh. Nb. Naar men ons verhaalt, zoude de Aartspriester van Holland en Zeeland

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1