LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 20 AUGUSTUS. BIMENLANDSCI1E BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 19 Augustus. Uit Utrecht meldt mendat de feesten door de ingezetenen dier stadals contra partij aan 1111. Studenten aan te bieden, in September werkelijk voort gang zullen hebben. Onderscheiden handbongsclmtterijenonder welke ook Willem Teil, uil onze stad, en eenige harmoniën hadden reeds gemeld, dat zij zich bij de wedstrijden zouden bevinden. Den 17lJc" heeft II. M. een bezoek op Noorthey afgelegdom haren zoon te bezoekenen tevens den Heer Kramer eersten Onderwijzer met het verlies van zijn eenig kind te condoleren. II. II. geniet thans de beste gezondheid. -De Minister van Binnenl. Zaken is den 16den te Groningen aangekomen. De voornaamste kooplieden fabriekantenreeders enz. ten getale van ruim 100 bragten hem des avonds eene serenade bij fakkellicht. De Minister, die bij den Heer Wichers, lid van de Tweede Kamer gelogeerd is, zou den vol genden dag gehoor verleenen en daarna een diner bijwonen bij den Com missaris des Konings in dat gewest. Dr. L. Ockergewoon Hoogleeraar aan de Zuricher Iloogeschool en door zijne werken over de Natuurlijke Historie bij de geleerde wereld be kend is den llden dezer op ruim 72-jarigen leeftijd overleden. Het Nederl. oorlogschip Prins van Oranje was den 24steu Julij te Kar- thago in de baai van Tunis ten anker gekomen; de Bevelhebber was door den Bey met veel onderscheiding ontvangen. De beriglen omtrent de haringvangst luiden bij voortduring ongunstig zoodat de haring op hoogen prijs blijft, namelijk ƒ41.50 per ton. Vervolg en slot van liet uittreksel uit het verslag der Commissie uit de Tu-eede Kamer over de mededeeling der Regeringbetreffende de Koloniën. De Commissie gewagende van het ontbrekende om met eenige zekerheid de juistheid der opgave na te gaandat gedurende de drie behandelde jaren 1847, 1848 en 1849 werkelijk 42 millioenen in de schatkist van het Moe derland zou zijn overgebragtmerkt aan dat men niets kan opmaken uit de bloote mededeeling eener raming van uitgavendie zonder verdere verkla ring, posten doet zien als de volgende: Provinciaal bestuur ƒ1,805,000, Algemeene politie 876,443 Districts politie 597,118 voor het Nederlandsch-Indisch leger 8,385,287, voorbui tengewone fortificatie-werken ƒ1,164,978, onkosten aan de factorij der Nederl. Ilandel-maatschappij 810,000Provisie-penningen aan die factorij 157,500. Ten aanzien dezer en andere postenkomt het der Commissie noodzakelijk voor, dat volledige opheldering aan de Staten-Generaal worde verleend. Zij heeft hier geenszins op het oog de verantwoording der gelden daar de wijze, waarop die geschieden moet, volgens 2de lid van art. 60 der Grwt. bij de wet moet worden geregeld. Maar zij bedoelt die volstrekte openleg ging van zakenwelke klare kennis geeft van het geheel beheer en den wcrkelijken staat dier Overzecsche landen. Bij de mededeel ingen over de CulturesLandbouw en Veeteelt behooren negen staten waarop de uitkomsten der verschillende cultures op Java in 1848 en de vermoedelijke oogsten over 1849 worden aangewezen. Gedeelte lijk uit de Staats-Cour. bekend. Die staten doen zien hoe de cultures over de verschillende residentien van Java zijn verspreid. De toestand der kofTij-cultures schijnt daaruit geenszins gunstig te blijken. Onder het opschrift: Regterlijke magt komt bijna niets anders voor, dan de bloote vermelding dat eene nieuwe wetgeving in Neêrlandsch-Indie is in gevoerd. Noch van de beginselen welke bij het vaststellen der nieuwe wet boeken zijn in het oog gehouden, noch van het verband waarin zij met het Nederlandsch regt zullen staan, noch van het gebied waarover zij van toe passing zijnnoch van de grenzen waar zij de voortdurend werkend gebleven inlandsche regten raken, noch van wat zij vervingen, noch van het zamcn stel der regterlijke magt enz. komt iets voor. De Kamer zal gewis in den wensch der Commissie deelen, dat haar bij het Indisch Staatsblad alle zoo danige openbaar gemaakte stukken, zoowel als die voortaan afgekondigd zullen worden, door de Regering zullen worden aangeboden. De Vertegen woordiging behoort ten minste in staat te zijnom van de wetgeving van alle deelen des Rijks te kunnen kennis nemen. De Commissie dringt ten slotte aan op het ontvangen der jaarlijksche ver slagen over 1849 en 1850. Do Commissie gaat thans over tot de beschouwing van het verslag over West-Indië. Voor de zamenslelling van dit verslag stond niet alleen ten dienste, wat aan het Departement van Koloniën bekend is, maar ook een verslag, daartoe opzettelijk uit de West-Indien overgezonden. De redenen, die onvolledigheid bij de mededeelingen over Oost-Indie zouden kunnen verschoonbaar maken bestaan derhalve niet voor dit gedeelte, dat als een werkelijk verslag be schouwd en aan de eischen der Grondwet getoetst mag worden. Daaraan voldoet het echter, naar het oordeel der Commissie, niet. Juiste orde van behandeling en volledigheid van berigten worden hier even zeer gemist als in den bundel der over Oost-Indie medegedeelde berigten. De Commissie is daardoor ook buiten slaat om een zoodanig verslag te geven, als anders naar hare meening hare taak zou vorderen. Zij zal zich nu moe ten bepalen tot het aanteekenen van eenige opmerkingen, en het aangeven van punten waarop zij meent dat door^de Kamer nadere inlichting zal behoo ren te worden gevraagd. Een der twee hoofddeelen, welke de Grwt. in een verslag eischt, is ver slag over het beheer der kolonie. Dit ontbreekt hier even als in de mede deelingen over Oost-Indie. Het geheele zamcnstel des besluurs van Suriname en der eilanden, hun verband onderling en met het moederland, het meer plaatselijk beheer van verschillende deelenhet blijft alles als vergelen. Uit bet vermelde over de Bevolking blijktdat de verhouding tusschen ge boorte en sterfte bij de slaven-bevolking in 1847 en 1848, gunstiger was dan vroeger. De oorzaak der vroegere verliezen is voornamelijk toegeschreven aan gebrekkige voeding en behandeling. Door het Departement van Koloniën is bij de eigenaars aangedrongen op verbetering van een en ander. Met loffelijken ijver," zegt de Minister, »is daaraan gevolg gegeven;" de aan vankelijke verbetering van den slaat der slaven-bevolking wordt daaraan toe geschreven. De medegedeelde stukken komen der Commissie evenwel voor, weinig geschikt om deze opvatting onvoorwaardelijk als gegrond te doen aan nemen. Men rekent het mitsdien allezins wenschclijk om over geheel dit belangrijk punt en verscheidene andere den welstand der slaven-bevolking be treffende nadere inlichtingen te ontvangen. Onder de afdeeling Handel en Scheepvaart wordt vermeld, dal het Neder- landsche muntstelsel thans te Suriname is ingevoerd. Landbouw en Nijverheid. De achterlijkheid van Suriname ook met op- zigt tot de toepassing van de nieuwere uitvindingen der wetenschap op de suikerbcreiding, wordt daaraan toegeschreven, dat de plantagien meestal aan afwezige personen toebehooren. De kwaal waaraan Suriname lijdt, schijnt hier minder juist te zijn voorge steld; zij is hoofdzakelijk daarin gelegen, dat de onverdeelde eigendom van plantagien over vele elkander vaak onbekende eigenaars uitgebreid is. De plantagien in Suriname behooren niet alleen aan afwezigenmaar de meeste kunnen niet gezegd worden in den waren zin des woords een eigenaar te hebben, Vele plantagien zijn aan aandeelhouders verkocht, die voor een spot prijs een klein gedeelte in dezen eigendom hebben erlangd. In de plaats van het land is een stuk papier geschoven de grondbezitter is vervormd in een actiehouder. De belangstelling van den opwonenden eigenaar, die zich ter verbetering van zijn goed opofferingen getroostis vervangen door eene admi nistratie die slechts verantwoordelijk is aan eenen door zijne verdeeldheid magteloozen eigenaar, wiens afwezigheid het toezigt zelfs verhindert. Het valt niet te ontkennen, dat de opgave voorkomende onder de afdeeling Ilegtszakenweinig licht geeft. Er bestaat daar nog de vroegere regtsbe- deeling. Dat het burgerlijk en ander regt in West-Indie regeling behoort te ondergaan en hervorming, zoodat het meer in overeenstemming komt met het regt in het moederland, zal de Regering zeker niet betwijfelen. De Commissie meent, dat vooral op dit punt van de Regering inlichting moet worden gevraagd: 1°. over het burgerlijk, handels- en strafregt. de regts- eu strafvordering, thans in de kolonie van kracht; en 2°. over de voornemens der Regering om in dien toestand gewenschte verbetering aan te brengen Van de krijgsmagt wordt geen gewag gemaakt. Indien niet in den staat der inkomslen en uitgaven over 1848 omstreeks 3J tonnen gouds, daarvoor

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1