Japan; onder de uitgaven, kosten der factorij op den Landel met Japan. Die cijfers doen in liet eene jaar verlies in het andere jaar winsten veronder stellen die waarschijnlijk zoo niet hestaan hebben. Die enkele raadselach tige cijfers zijn echter alwat den Staten-Generaal wordt medegedeeld over het benijde puntwaar Nederland alleen kan handelen en in de duisterste dagen, die het Vaderland heeft beleefd, steeds zijne vlag is omhoog gebleven. Aan het eind dezer afdecling wordt als slotsom der finantiele mededee- lingen opgegeven »dat gedurende de drie behandelde jaren 1847, 1848 en 1849in alle behoeften van het Indisch Bestuurwat het finantiele be treftis voorzien kunnen worden; dal over dat driejarig tijdvak eene som van 42,000,000 in de schatkist van het moederland werd overgebragt en dat in Indië een voldoend administratief kapitaal aanwezig is gebleven tot het gaande houden van de dienst.'' De Commissie wil de ministeriele verzekering niet in twijfel trekken. Zij merkt echter opdat de overgelegde stukken haar geene overtuiging van de gegrondheid dier mededeeling hebben gegeven. De onvolledigheid der mededeeling doet de elementen ontbreken om de juistheid dier stelling na te gaan. Dit zou dan kunnen geschiedenwanneer omstandig ware uiteengezet, welke de behoeften zijn van Neêrlandseh-Indië, hoe daaraan is voldaan en in welken toestand die bezittingen zich bevinden. Noch omtrent de eischen der Indische dienstnoch omtrent doeltreffende be steding, noch zelfs over het werkelijk bedrag van uitgaven kan iets-.worden opgemaakt uit de bloote mededeeling eener raming van uitgavenzonder verdere verklaring. Vervolg in het volgend Nommer). 's GRAVENHAGF,16 Augustus. Z M. heeft te Appeldoorn eenige bunders land voor ƒ28,000 aangekocht ter uitbreiding van het park. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden naar het instituut te Noordhey vertrokkenwaar de lessen waren hervat. De Minister van Binnenl. Zaken is den 12Jen te Assen aangekomen en heeft den 13den zicli naar de Koloniën der Maatsch. van Weldadigheid begeven. De gewone najaars-oefeningen hij het leger zullen geen plaats hebben. Den 14Jcn werd alhier de algemecne Vergadering van de Verecniging van Onderwijzers gehouden. Zij werd geopend met eene voorlezing van Dr. W. Glenns, die optrad in plaats van Prof. de Groot, welke te Pyrmont door eene ligte ongesteldheid opgehouden werd, over wijlen Th. v. Swinderen, als een voorbeeld van werkzaamheid, liefde en godsvrucht. De redevoering werd voorafgegaan en afgewisseld door toepasselijke gezangenonder de leiding van den onderwijzer Keuskamp, alhier. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van Justitie, door eenige leden van de Eerste en Tweede Kamer, den voormaligen Inspecteur van het middelbaar en lager onderwijsverschillende schoolopzieners en eene menigte onderwijzers uit alle provinciën des lands. Eerste Kamer tier Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 15 Augustus. In deze zitting heeft de lieer d'Ablaing van Giessenburg zitting genomen nadat zijne geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden waren en hij de gevorderde eeden had afgelegd. Van den Minister van Justitie is ontvangen het tweede gedeelte van het rapport der Commissie, die benoemd is om de hier te lande nog bestaande wetten van Franschen oorsprong te onderzoeken. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de laatstelijk door dezelve aangeno- mene ontwerpen van wet. Al deze ontwerpen zijn naar de Afdcelingen verzonden. De zitting is daarna opgeheven. ROTTERDAM, 15 Augustus. De Hervormde Predikanten-Vereeniging in Zuidholland zal gehouden wor den, 16 September e. k. des voormiddags ten elf ure. AGENDA. 1. Bestaat er reden tot den wenschdat ook liet godsdienstig onderwijs worde opgenomen onder de leervakken onzer stedelijke gymnasia Hoedanig zou dat onderwijs wel moeten zijn ingerigt, om doelmatig te kunnen heeten Langs welken weg zal men tot de vervulling van dien wensch best kunnen geraken 2. Is de leer van Gods souvereiniteit en vrije genade het materieele be ginsel van de leer der Hervormde kerk Duldt zij daarnevens andere leer stellingen Is dit laatste in haar te prijzen 3. Raakt in Nederland de zoogenoemde Hollandsche preekmethode niet toe nemend in onbruik? AVelke voordeelen bezit zij? AVat is in haar af te keu ren? Hoe zou zij naar de behoefte van onzen tijd moeten gewijzigd en ontwikkeld wordenom haar met nut te bewaren 4. Is het Censureren van lidmaten der Christelijke kerk goed te keuren op gronden aan het Evangelie ontleend? 5. Mag de Evangelieprediker het aeslhetisch gevoel bij zijne hoorders op wekken om daardoor te meer zijn doel te bereiken 6. Heeft de Hervormde kerk haar beginsel verlaten door formulieren van ccnighcid aan te nemen en verbindend te verklaren 7. Hoe kan de Hervormde kerk het best voor de bewaring en zuivering barer belijdenis zorg dragen Of behoeft dit geen voorwerp van hare zorg uit te maken? 8. Heeft niet de zienswijs van Paulus doorgaans de kerkelijke leer bij de Protestanten heheerscht Van waar komt dit? Is het goed te keuren? AVat heeft de Protestantsche kerk hij de verdere ontwikkeling harer dogma tiek daaromtrent in acht te nemen 9. AVelke is in Nederland de betrekking tusschen kerk en staat volgens de Grondwet Hoe wordt daardoor de toestand der Hervormde kerkzoo als die tot heden was gewijzigd Hoe zal zij die verandering ten haren besie kunnen aanwenden? 10. Is het goeddat Predikanten deelnemen aan staatkundige vereenigin- ging ter bespreking der verkiezingen voor de Staten-Generaal de Provinciale- Staten en dergelijke 11. AVelken invloed heeft het Separatisme gehad op het kerkelijk- en gemeente-leven onder de Hervormden 12. AVat kan door de kerk en bepaaldelijk door de Herders en Leeraars der gemeente in het belang der openbare volksschool gedaan worden? 13. AVat is het huwelijk volgens de leer der Hervormde kerk? en in hoeverre laat zich hare beschouwing van deze gewigtige verbindtenis op Bij- helsche gronden verdedigen? 14. AVat is de oorsprong van het huisbezoek in de Nederlandsche Her vormde kerk? AVelk deszelfs doel? Kan dat doel ook verbeterd worden, en hoe moet het worden ingerigt, om dat doel te bereiken? 15. Behoort de Godsdienstige inzegening des huwelijk# niet veeleer als eene huiselijke, dan als eene kerkelijke plegligbeid beschouwd te worden? En zoo ja, is het dan wel gepast en nuttig haar openlijk in het midden der gemeente te doen plaats hebben? KAAIPEN, 12 Augustus. Heden arriveerde alhier de Minister van Oorlog en nam onmiddelijk het kampalsmede de nieuw gebouwde kazerne in oogenschouw. De machinist, op de boot de Drusus, van de Rijn- en IJssel-Stoom- hootmaatschappijdie verleden week het ongeluk had van zijne hand in de machine zoodanig te beschadigendat hem twee vingers zijn afgezetis gis teren nacht aan de gevolgen bezweken. De ongelukkige laat eene weduwe, in zeer bedenkelijken toestanden zes nog onbezorgde kinderen na. BUITElVLANDSCnE BERIGTEN. ENGELAND, I.ONDEN, 13 Augustus. Uit de Staten voor de volkstelling in Groot-Briltannië blijktdat de toeneming der bevolking sedert 1801 in de landbouwende streken betrekke lijk gering, maar in de fabriekdistricten des te grooter geweest is. »De be volking is zegt de Times allengs van de landbouwende naar de fabriek districten gelrokken. De nu overgelegde Staten geven een treffend bewijs van de behoefte aan fabrieken en handel voor het onderhoud der aangroeijende bevolking in een Staat welke zijne eigene inwoners voedt. Aan handel en fabrieken is het te dankendat de bevolking van ons land in de laatste vijftig jaren evenveel vermeerderd is als in de voorafgegane twintig eeuwen en van 10,567,893 tot 20,936.468 zielen is geklommen." De Directeur der policie in dat gedeelte der stad Londenwaarin Hyde- park gelegen isheeft jongstleden Zaturdag bevel ontvangen om niet langer versterking van policiedienaren in en bij het gebouw der wereldtentoonstelling te plaatsendaar het gedrag der aldaar dagelijks zamenvloeijende duizenden eene sterke policiemagt noodeloos maakt. Er zijn brieven ontvangen van den Heer Richardsondie met twee Duitsche geleerden, de Hoeren Barth en Oberweg, eene wetenschappelijke reis in Afrika ondernomen heeft, ten einde het binnenland te leeren kennen en de zoolang gezochte bronnen van den Nijl op te sporen. De reizigers hadden met vele bezwaren te worstelen; maar waren vol moed en hieven bij hun plan om tot den Boven-Nijl door te dringen. Met die brieven is een zeer uitgebreid verslag ontvangen van Dr. Barth betrekkelijk zijnen togt van Tecntellust naar Aghades, alwaar hij eene menigte narigten verzameld heeft over de geschiedenis, de plaatselijke gesteldheid en de bewoners eener tot nog toe schier onbekende landstreek ten zuiden der Sahara-woestijn. Dit ver slag, waarbij een volledig woordenboek van de Haussa en Enghedesie talen, benevens eenige landkaarten gevoegd zijnis thans in handen van Lord Pal- merstonen zalnaar men meentspoedig in druk worden uitgegeven. - Heden bevestigt zich volgens de Engelsche bladen het herigt, dat dezer dagen vier personen tot de hooge Protestantsche aristokratie in Engeland be- hoorendet. w. de Markiezin de Lothian zuster van Graaf TalbotLady Catharina Howard, vierde dochter des Graven van AVicklow, Sir Vere de VcreBaroneten Lady de Vere het Katholijk geloof omhelsd hebben. [de Tijd.) Een aantal van 10,000 Katholieken, in het Bisdom van Tuam, zijn in de laatste vijf jaren tot de Protestantsche kerk overgegaan. In een district waar de Iersche taal heerscht, kon men voor weinige jaren naauwlijks een enkelen Protestant vinden, nu zijn er 13 gemeenten en 24 bijbelscholen met ongeveer 2,500 kinderen. Het getal overgangen op het eiland d'Achill is meer dan duizend en het R. K. blad The Tablet erkent dat er 3000 te Dingle en te Herry zijn. Het Iersche genootschaap deelt jaarlijks 20,000 bijbels en nieuwe testa menten uit en onderhoudt 724 scholen met 31.000 kweekelingen. [Bulletin du monde Chretien.) FRANHKIJK. PARIJS14 Augustus. De President der Republiek heeft den Nederlandschen 2den Luitenant Boom, van het 7de reg.die met vergunning zijner Regering, den togt in Kahylië bijwoonde, wegens buitengewone dapperheid benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer. De Aartsbisschop Franzoni die deze stad tweemaal bezocht, weigerde telkens een bezoek af te leggen bij den Aartsbisschop van Parijs, niet alleen

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2