erankrijk. a v i-; sstkr ijsn. van goelfe verstandhouding en welwillendheid, die oyer 't algemeen daarbij beerschte. »Het is Mijn vurig verlangen, onder de volken de beoefening der kunsten te bevorderen, welke onder de schaduw des vredes bloeijen, en op hare beurt tot het behoud van 's werelds vrede bijdragen. Terwijl Ik deze zitting sluit, gevoel Ik Mij genoopt, de gevoelens uit te drukken van bijzondere dankbaarheid jegens den Almagtigen God voor den algemeenen geest van verknochtheid aan Mijn persoon en van gehoorzaamheid aan de wet, die Mijn volk bezielen. Die geest is de beste waarborg voor vooruitgang en, te zelfder tijd, van de hechtheid onzer vrijheid-ademende en gelukkig werkende instellingen." In de zitting van het Iloogerhuis van eergisteren werd een verzoekschrift ingediend door een groot aantal Engelschen te Romeom eene Protestantsche kerk te mogen opriglen. 'i'oen de Minister Lansdowne verklaardedat het buiten de bevoegdheid der Regering lag hierin te beslissen maakte de Bis schop van Londen de aanmerking, dat daar de Regering aan Roomschen toe stond eene kerk binnen Londen op te rigten, zij ook de pogingen moest ondersteunenom binnen Rome eene Protestantsche kerk te bouwen en den Protestanten aldaar de vrije uitoefening hunner godsdienst te verzekeren. De Minister beloofde daarop het verzoekschrift in overweging te zullen nemen. In de zitting van het Hoogerhuis van Donderdag herinnerde Lord Harrowby dat in 1840 de Engelsche protestanten te Napels stappen gedaan hadden om eene kapel voor hunne godsdienstoefening te bouwenen dat dit van wege den Aartsbisschop van Napels verhinderd was geworden. Hij ver zocht van de Regering de mededeeling der daarover door haar toen ter tijde gevoerde briefwisseling. Op het antwoord van den Minister Lord Lansdowne, dat bij de zaak zou onderzoekengaf Lord Harrowby zijn voorrieden te kennen om ze in de volgende parlements-zitting weder ter sprake te brengen. In de zitting van het Hoogerhuis van Vrijdag stelde Lord Shaftesbury voor, de regering uit te noodigen om van al hare diplomatieke agenten in Roomsche landen opgave te vragen van de aldaar bestaande verordeningen betrekkelijk de Protestantsche eeredienst, en bijzonder in hoever aan de Protestanten aldaar vergund wordt kapellen voor hunne godsdienst te bouwen en voor hunne dooden begraafplaatsen aan te leggen. De Minister Lord Lansdowne verzette zich tegen dit voorstel, hetwelk zonder discussie aange nomen werd. In de zitting van bet Lagerhuis van jongstleden Donderdag liet de Minister Lord Palmerston, in antwoord op onderscheiden vragen betreffende buiten- landschc aangelegenhedenten aanzien van Napels zich hoofdzakelijk aldus uit Wat Napels aangaat, met leedwezen hebben wij uit een dezer dagen open baar gemaakt geschrift (de brieven van den Heer Gladstone), gezien dat het geen verscheiden berigten van den rampzaligen staat van zaken aldaar mel den, niet overdreven was. Het behoort echter niet tot den werkkring der Britsche regering, formele vertogen aan de regering van Napels te rigten over iets hetwelk alleen de binnenlandsche aangelegenheden van dat rijk betreft. Het strekt den Heer Gladstone tot groote eer dat hijte Napels zijnde, niet bloot vulkanen en opgedolven steden is gaan zien, maar in ge- regtshoven en kerkerholen de slagtoffers van gruwzaam onregt bezocht heeft, ten einde later de publieke opinie tot bestrijding van dat onregt te hulp te roepen. Ik ben met hem van oordeel dat de publieke opinie van Europa ecnige kracht tot verbetering in zoodanige aangelegenheden zou kunnen heb ben; daarom heb ik afdrukken van de brieven van den Heer Gladstone aan onze gezanten bij de onderscheiden Europesehe hoven gezonden met last om daarvan aan alle regeringen mededeeling te doen, in de hoop dat zij baren invloed zouden aanwenden om het. kwaad te keer te gaan. Dr. M'IIale R. K. Aartsbisschop te Dublin heeft, ten einde zich te ge dragen naar de voorschriften der wet op de kerkelijke titelszijn' titel op de boeken der nationale bank te Tuam laten uitschrappen, en die doen ver vangen door zijn eigen naam. De Koningin heeft gelast, voortaan de rekeningen van bare leveran ciers binnen de drie maanden na de aflevering der goederen te betalen. De hooge Adel heeft dit voorbeeld gevolgden deze voor den kleinhandel zoo heilzame maatregel begint reeds bij vele anderen ingang te vinden. Men schat het aantal vreemdelingen welke dagelijks de bevolking dezer hoofdstad komen vergrooten op tusschen 50 en 60,000en het valt niet te ontkennen dat zulksin weerwil der voortreffelijke politie-verordeningen hier en daar nu en dan eene hinderlijke stremming, ook op de spoorwegen en bij andere reisgelegenbedente weeg brengt. Gedurende 2 dagen van de vorige week is door visschers van het dis trict Wiek voor eene waarde van 100.000 aan haring gevangen. Een uit China aangekomen schip heeft vier Chineesche vrouwen over- gebragt, die van hoogen rang en zeer bevallig moeten zijn; zij zonden aan de Koningin worden voorgesteld. Men meldt uit Ierland, dat de landverhuizingen naar Amerika daar nog steeds aanhouden. PARIJS, 10 Augustus. In de zitting der Wetgevende Vergadering van den 89ten is verslag uitge- bragt op het amendement in het wetsontwerp over de zieken- en gasthuizen. De Rapporteur zeide dat het amendement van zeer gewigtigen aard was; het betrof, gelijk de Regering de Commissie had doen opmerken, niet bloot de aalmoezeniers van gast- en ziekenhuizenmaar ook die van scholengevan genissen enz. De Regering wenschte op een punt hetwelk het concordaat zelf betrof, zich met de kerkelijke overheid te verstaanten einde eene aan alle betrokkene belangen voldoende algemeene bepaling te vinden. De Com missie had zich met dit denkbeeld vereenigd, en stelde daarom aan de ver gadering voorde beslissing dezer aangelegenheid aan te houden en inmid dels alles op den tegenwoordigen voet te lalen Wijven. Hiertoe werd besloten en het amendement door den voorsteller, den Heer Schoelcher, ingetrokken. Men heeft vervolgens beraadslaagd over eene aanvrage om gelden tot goed making der kosten van het Fransche garnizoen te Rome. Een lid der Berg- partijde Heer Emm. Aragozeidedat hij zich verpligt achtte ook weder bij deze gelegenheid tegen bet beginsel zelf der Fransche expeditie naar Rome te protesterenen het land opmerkzaam te maken op droevige feiten die telken dage op nieuw de gegrondheid van dat protest en het verkeerde van de staatkunde der Regering deden blijken. De Minister van Buitenl. Zaken antwoorddedat bet eenige middel om de bezetting van Rome door Oostenrijkers en liet overwigt van Oostenrijks invloed aldaar te beletten, was, de Fransche troepen er te laten blijven. De Fransche invloed was te Rome niet vernietigdintegendeeldie invloed was even groot als ooit vroeger. De vergadering besloot met overgroote meerderheid de gevraagde som voor de bezetting van Rome te bewilligen. Gisteren heeft de Wetgevende Vergadering voor bet laatst Zitting ge houden. De zaken, die in den tijd der schorsing ter behandeling mogten voorkomen, worden door de permanente commissie verrigt. De feesten zijn afgeloopen en de Lord-Mayor is naar Londen terugge keerd begeleid naar den spoorweg door een detachement der garde. De meeste personen echter tot zijn gevolg behoorendeblijven nog hier. Woensdag jl. heeft te Atrecht in een gedeelte der citadel eene ontplof- fing plaats gehadwaarbij 9 artilleristen het leven hebben verloren en 6 anderen zeer zwaar zijn gekwetst. Slechts 3 der in het gebouw aanwezige krijgslieden hebben zich bijtijds kunnen redden. Het onheil is veroorzaakt door eene hoeveelheid chloor-potaschwelke door de zomerhitte in brand is geraakt en het vuur heeft medegedeeld aan eenige groote stukken vuurwerk die aldaar gereed worden gehouden om te w orden ontstokenter eere van den Inspecteur-Generaalwelke eerlang aldaar ter stede wordt verwacht. De Koningin van Spanje heeft de wet op de staatsschuld bekrachtigd waarop de wet is uitgevaardigd. ITALIË, MILAAN, 3 Augustus. Ilet krijgsregt is hier afgekondigd. Een in den nacht van 30 Julij gevat persoondie betrapt was op het aanplakken van oproerige proclamatienwas gefusilleerd. De opgewondenheid van de bevolking werd steeds grooter; de krijgsmagt was voortdurend onder de wapenen, en alle maatregelen waren getroffen, om elke poging tot opstand krachtdadig tegen te gaan. Er moet j een clubs van 80 aanzienlijke personen ontdekt, en velen hunner gevangen zijn genomen. NT A 2»* BERIGTE1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN gevoelen zich gedrongen aan de leden der dienstdoende Schutterij van het Garnizoen en van de Stedelijke Brandweeralsmede aan de Eigenaars der Particuliere brandspuiten en allen die op verschillende wijze hebben medegewerkttot de spoedige blusscbing van den brand gedurende den afgeloopen nacht hun welmeenenden dank toe te brengen voor de hulp en de bevordering en inachtneming der goede orde, bij die gelegenheid zoo krachtig betoond. VAN LIMBURG STIRUM, IFetJi. fung. Burg. Leyden, 11 Augustus 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. I'UTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een Volj aars-Kohier voor de Belasting op het Personeel, bevattende de Wijken 7 en 8, over de dienst 1851 en 1852, welke op den 6icn dezer is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger is verzonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM, Wetli. fung. Burg. Letden 11 Augustus 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Getrouwd: A. de MUNNIK, van Leyden en Zaandam 10 Augustus 1851. A. NOOM. Heden verloste voorspoedig van eene DOCHTER, S. F. SNOECKXge liefde Echtgenoote van Letden, 10 Augustus 1851. J. J. QUANT. Eenige Kennisgeving. Bevallen van eene DOCHTER, C. C. WOLVEKAMP, geb. Hoetman. Letden, 10 Augustus 1851.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3