LEYDSCHE YRIJDAG, 8 AUGUSTUS. BITOEIVLAIVDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN7 Augustus. In de zitting van den Stedelijken Raad van heden werden de aanteekenin- gen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat in plaats van den Heer P. du Rieu, die als Voorzitter der Commissie van de Bank van Leening zijn ontslag had inge diend, benoemd was de Heer A. Hartevelt, die zich deze benoeming had laten welgevallen. Een verzoek van den Heer Prof. Suringar om op de kiezerslijst te worden gebragtwordt na beraadslaging over het al of niet geregtigde daartoe 't welk afhing van de beschouwing of die Heerte Lingen geborenal dan niet voor Nederlander te houden zou zijn, met 14 tegen 7 stemmen afgewezen. Hierna wordt ter tafel gebragt het Verslag der Commissie in wier handen het voorstel van den Kerkeraad gesteld is. Een lid betuigt „zijne tevreden heid en dank aan den Voorzitter der Commissie voor de buitengewone voort varendheid met welke de Commissie hare taak heeft volbragt, hebbende men hier het zeldzaam geval dat een Commissie aan wie een termijn van acht dagen voor haren arbeid was toegestaanhaar werk in de helft van den tijd had voleindigd, en alzoo den Raad in staat gesteld om na acht dagen, ter beraadslaging over dat onderwerp te vergaderenverscheiden leden voegen hunne dankbetuiging daarbij. De conclusie van het verslag, waarbij twee der door den Kerkeraad ver zochte wijzigingen aangenomen en eene verworpen is, wordt met 15 tegen 6 stemmen aangenomen. Het vervolg der zitting is bepaald op aanstaanden Zaturdag den 9den dezer, des namiddags ten 2 ure. Wij vernemen, dat de Vereeniging van Werkbazen en Fabriekanten, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, den llden dezer te 'sGraven- hagé zal gehouden wordenboven het Stukkenboterhuisop de Groote Markt des voormiddags ten 10 ureen dat alle Werkbazen en Fabrikanten zijn op geroepen om er deel aan te nemen, ten einde over veranderingen en verbe teringen in hunne werkzaamheden enz. te raadplegen Toegangkaartjes zijn alhier te hekomen bij den Boekhandelaar P. H. v. d. Heuvell, op de Breedestraat. De Hoofdadministratie van het lsle regim. Vesting-Artillerie zal den 25stcn dezer aanbesteden: het leveren van 2000 wollen dekens voor de hospitaal dienst, volgens model en voorwaarden, in 's Rijks magazijn ,te Delft voorhanden. De inschrijvings-billetten op zegel zullen uiterlijk tot des middags 12 ure van genoemden dag, bezorgd moeten worden in de bus, aan het bureau van den Kapitein-Kwartiermeester van het corps, te Delft. 's GRAVENHAGE6 Augustus. Met genoegen verneemt mendat H. M. de Koningin gisteren wederom een wandelrid heeft gedaanzoodat de ongesteldheidwaarvan sommige bla den hebben'gewag gemaakt, geweken is. r Naar men verneemt wordt Z. K.II. de Prins van Oranje met zijnen Gou verneur Jhr. Casembroot, morgen van zijne reis door de verschillende pro vinciën van het Rijk in de residentie terug verwacht. De Prins zal zich aanstaanden Zondag naar het Instituut te Noorthey begeven alwaar de lessen Maandag weder een aanvang zullen nemen. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken zal zich heden op reis begeven, tot het houden eener Inspectie in verschillende provinciën. Z. Exc. zal het eerst naar Gelderland vertrekken. Naar men verneemt is er reeds voor 160,000 aan gronden onteigend ten behoeve van den aan te leggen spoorweg van Rotterdam naar Utrecht. Men mag verwachtendat de nog ontbrekende gronden spoedig zullen verkre gen worden. Na tien dagen te Middelburg doorgebragt te hebben is de Heer Muller', Referendaris bij het Ministerie van Koloniën, wederom herwaarts terugge keerd na vooraf de stukkenhehoorende tot het voormalig archief der Ka mer van Koophandelnaar de residentie te hebben doen inschepen. Naar men verneemt heeft onze Regering onderhandelingen geopend mei verschillende vreemde Regeringen tot het sluiten van overeenkomsten tot we- derkeerige uitlevering van boosdoeners, onderanderen met Zwitserland, Beije renen Groot-Brittannie. Naar het schijnt zullen die onderhandelingen eenen gewenschten uitslag opleveren. De Minister van Binnenl. Zakenheeft hij missive van 27 Julij 1. 1. aan de Commissarissen des Konings in de Provinciën het volgende te kennen gegeven Bij het 2de lid van art. 254 der Gemeentewet is bepaald dat poortgel den en recognitiën wegens de uitoefening of aanvaarding van bedrijven en bedieningen in geene gemeente worden geheven. Schoon, naar het mij voorkomt, deze bepaling, vergeleken met art. 291 geene dadelijke afschaffing dier gelden en recognitiën vorderteene afschaf fing die ook in onderscheidene gemeenten niet dan met gelijktijdige aanvul ling uit eene andere bron van inkomen zal kunnen geschieden, acht ik het evenwel zeer wenschelijk, dat vooral de heffing van poortgelden, mijns in ziens hoogst onbillijk, zoo spoedig mogelijk ophoude. sik verzoek U derhalve het zoo mogelijk daarheen te wenden, dat de be sturen der gemeenten, waar poortgelden geheven worden, hoe eer hoe be ter besluiten die heffing af te schaffen en dat besluit aan 's Konings goed keuring onderwerpen." Uit het Verslag der Commissie, uitgebragt in de zitting der Tweede Kamer van den 25stcn Julij 1. 1.blijkt dat de ontvangsten over 1849 we gens door de Algemeene Lands drukkerij aan de departementen van algemeen bestuur, collegien en administratienautoriteiten en ambtenaren geleverde druk-, linieer-, graveer- en plaatdrukwerken enz. hebben bedragen 172,615.17 en wegens opruiming van oude letterspecie en onbruikbare goederen 2,720.48 J. te zamen 175,335.65 jzijnde 10,235.65j meer dan de raming over dat jaar. Terwijl de uitgaven over dat jaar bedragen: voor papier, arbeidsloonen materieel, tratementen en verdere onkosten enz. ƒ160,445.15, zoodat de Lands-drukkerij over dat jaar een overschot heeft opgeleverd van 14,890.50!. Welk overschot onder de Rijksinkomsten van dat dienstjaar zal worden ver antwoord. PiOTTERDAM6 Augustus. Ten huize van Ds. v. O. is in den morgen van den 3den dezer eene aan zienlijke hoeveelheid tafelzilver gestolenvermoedelijk was de dief het huis ingeslopentoen de deur eenige oogenblikken openstond. Alhier is een valsche gulden met het jaartal 1846 ontvangen, die veel overeenkomst met de echte guldens heeft, doch van doffer klank, vetachtige gladheid op het gevoelloodachtige kleur en gemis van randschrift. -Gisteren voormiddag had in de Maas voor deze stad een treurig ongeval plaats. De dienstdoende commies van Lier wilde een kolenmeter op een ko- lenschipwaar deze werkzaam zijn moestbrengenmaar heide stortten in het water, met het ongelukkig gevolg dat van Lier onder een schip geraakte en verdronkterwijl de kolenmeter en een vreemd matroosdie beide nage sprongen was, met moeite gered werden. De ongelukkig omgekomene laat I .eene weduwe en zeven kinderen achter. AMSTERDAM, 6 Augustus, a In de Openbare Vergadering van den Raad dezer stad isonder anderen I tot Hoogleeraar in de Letteren aan het Athenaeum benoemd Dr. J. C. G. I Boot, Rector te Leeuwarden, en eervol ontslag gegeven aan Dr. J. P. Arend, I als Onderwijzer in de Taal- en Letterkunde aan het Gymnasium alhier. I -De zestiende Algemeene kerkelijke vergadering der Herstelde Evang. I Luth. kerk is heden door den Minister van Justitie, voorloopig belast met het I bestuur van het Departement voor de zaken der Ilerv. Eeredienst enz. namens I den Koning geopend geworden. Z. M. heeft daarbij benoemd tot President Ds. T. C. C. Everts, Predikant te Enkhuizen; tot Vice-President H. Kerk- I hoff, en tot Secretaris, J. A. Helper Sesbrugger, Predikanten te Amsterdam. Bij de van 23 April tot 1 Mei dezes jaars alhier, onder voorzitting van S Ds. S. van Velzen, gehouden synode der Christelijk Afgescheidene Gcrefor- meerde kerk in Nederlandis het oprigten eener Theologische school een punt van langdurige beraadslaging geweest. Nadat de vergadering beslist had dat aan het besluit van 1849, betreffende de bedoelde oprigting, uitvoering met wijziging zou worden gegeven, werd evenwel geen bepaald besluit ten deze genomendewijl de synode het niet eens kon worden over de plaats waar de Theologische school zou worden gevestigd, waartoe Franeker, als de vroeger reeds bepaalde stad, en Amsterdam in aanmerking kwamen, terwijl ook

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1