Zoodanige omwenteling zou zekerlijk niet tot stand komen zonder langdurigen strijd en zonder een tijdvak van regeringloosheidwaarvan de gedachte het menschelijk gevoel doet huiveren. Zij zou de opoffering medebrengen van alles wat tot nog toe de kracht van Duitschland heeft uitgemaakt. Zij zou het land aan overheering door buitenlanders blootstellen en het door burger oorlog uitputten. Hare kwade gevolgen zouden zeker zijnhare vruchten onzeker; want eene eeuw is naauwlijks voldoende om het evenwigt des staats- gezags, als het eens in den geest des volks verwrikt is, te herstellen, en om de herschepping die aan nieuwe staatsinstellingen hechtheid bijzet, te vol- tooijen. En echter is het naar zoodanige omwenteling, zulke stuiptrekkingen, zulk een afgi'ond, dat de tegenwoordige hinkende staatkunde der Duitsche regeringen schijnt te leiden. Zij moeten een regeringstelsel aannemenhet welk de toegenegenheid en de belangstelling der natie voor zich wint, of zij zullen te gronde gaan. Elk uur van de dagen die wij heievengeeft den mensch een vrijer gebruik zijner vermogens en een levendiger besef van zijne sterkte. Op dit eigen oogenhlik wemelen onze straten van vreemdelingen die iets betei's nog dan den indruk der wereldtentoonstelling, die het beeld van een vrij en aan zijne wetten verknocht volk, naar huis zullen medene- men. Vrijheid en gehechtheid aan de wetten te vereenigendat is de taak waaraan zij later in hun land moeten arbeidenen tot deze taak volbiagt zal zijn, is er geen Staat in Europa, die niet gedrukt wordt door de duis ternis en de onzekerheid welke over het vasteland hangt." Hoezeer de prijs van eenige fabriekaten verminderd is door het gebruik van machines, kan tot een bewijs strekken de mededeeling, dat een cl kant, die in 1813 te Nottingham 1 M kostte, thans voor 3 stuivers te beko men is. In de laatste 12 jax-en, zijn bijna 39,000 personen tot deportatie ver oordeeld en van deze wei'kelijk bijna 29,000 naar Australië gebannen. BELGI 13, BRUSSEL, 4 Augustus. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het wetsontwerp op de bran derijen, strekkende om de belasting 1,500,000 fr. meer te doen opbrengen, aangenomen. De hoofdbepaling dat de belasting 1.50 fr. per vat in slede van 1 fr. zal hedragenis aangenomen met 47 stemmen tegen 32. De gezamenlijke voordxagten der Regering strekkende om het evenwigt tusschen de inkomsten en uitgaven van den Staat te herstellen en om geld middelen te vinden voor het ondernemen of bevorderen van openbare wei'ken zijn nu door de Kamer aangenomen. De beraadslaging over de voordragten betrekkelijk de te ondernemen of te ondersteunen werken van algemeen nut, begint aanstaanden Donderdag. De centrale sectie heeft in de zitting van eergisteren zich wat de hoofdzaken betreft, met die plannen vercenigd. FRAIHBIJK. PARIJS3 Augustus. De Wetgevende Vergadering heeft hare permanente Commissie gedurende de schorsing verkozen. Zij bestaat geheel uit mannen der gematigde partij er is slechts één bepaald tegenstander van het Elysée onder hennamelijk de Generaal Changarnier. Verder heeft de Vergadering den lieer Dupin met 342 van 540 stemmen als haren Voorzitter herkozenals ook tweede Voor zitters en Secretarissen op nieuw benoemd. De zitting van den lsten dezer was gewijd aan de beraadslagingen over den spoorweg naar Lyonwaai-omtrent aanstaanden Maandag nader heslist zal worden. Heden werd beraadslaagd over het wetsontwerpstrekkende om de stad Parijs te magtigen eene leening van 50 millioen francs aan te gaan tot het volvoeren van openbare werkenhetwelk ten slotte is aangenomen. In den avond van den lste" zijn de Lord-Mayor van Londen en de le den der Commissie voor de Wereld-Tentoonstelling te Londen met extra spoor- ti-cin alhier aangekomen en door de heide Prefecten en den Voorzitter der stedelijke commissie aan het stationsgebouw afgewacht. Een uur later volgde een tweede trein met ongeveer duizend personenalle mede van Londen. Heden hebben de Loid-Mayor, de leden van het stedelijk bestuur van Lon den en de buitenlandschc Commissarissen der groote Tentoonstelling zich naar liet Elysée hegevenwaar zij den President der Republiek voorgesteld zijn. Later hragten zij een bezoek aan de Wetgevende Vergadering. Heden avond wordt hun door het stedelijk bestuurin de groote troonzaal op het stadhuis, een banket van vijfhonderd couverts aangeboden; op het banket zal een concert volgen. Aan de Prefectuur van Politie worden dagelijks omstreeks 300 passen naar Londen gegeven, en komen 150 passen van Engelschen in. Le Clironique de Paris vei'haalt dat de Heer Thomas d'Arville gis teren morgen te vier ure, te Neuilly hij Parijs, is aangekomen met een wa gen en twee werktuigkundigen, een soort van vliegtuig en vleugels mede brengende; dat hij in vijf minuten gereed was en toen steil in de hoogte is opgestegen en door een loodlijn die hij hij zich had, na twee minuten bewees dat hij 300 voeten hoog was opgerezen; door een kleine roeper riep hij dat hij nu schuins en vooruit zou vliegenen deed dit ook zonder schijnbaar gevaar. Nadat hij een ruimte had doorgevlogen, ter grootte van het veld van Mars, streek de Heer d'Arville heel bedaard voor de aanschouweis ne der. Het is gebleken dat zijn vliegtoestel het in gemak en veiligheid vei're wint, van die van zijn vliegkunst-broeder Diëgo. Den 20sten of 25stl'n dezer zal hij een openbare vliegvoorslelling geven in het veld van Mars, S P A IV K. MADRID, 28 Julij, Het wetsontwerp ter schuldregeling is in den Senaat met 59 tegen 19 stemmen aangenomen in strijd met art. 37 der staatsregeling. Dit is den Heer van Vliet, die ter handhaving van de belangen der Nedeidandsche scbuld- eischers alhier is gekomengeenzins ontgaanen daar het ontwerp voor de houders der uitgestelde schuld ongunstig is, heeft hij uit die overtreding der staatsregeling zich een sterk en regtvaardig wapen gesmeedter hestx-ijding van het ontwerp, en hij den terugkeer van vele gematigde leden die thans van wege de hitte uit Madrid verjaagd zijn, zou de zaak wel eens andei's kunnen worden begrepen. De lieer van Vliet heeft eene uitvoerige nota bij den Minister van Finan- tiënals voorzitter van den Ministerraad ingediendin welk stuk hij voor eerst den Minister aan de vroegere door hem (van Vliet) ingediende nota van 10 Julij en zijn adres aan de Senaat van 14 Julij 11. herinnert, en betoogt hoe een Koninklijk besluit van 21 Februarij 1831, eene schuldregeling had bepaald in welke de schuldeischers toen genoegen namendoch waaraan men alleen in 1832, 1833 en 1334 gevolg heeft gegeven, en sedeit dien tijd geen enkele certificaat uitgestelde schuld tot weikelijke heeft doen overgaan, zoodat er nog eene nominale waarde van ruim 20 millioen Nederl. in handen van zijne lastgevers berust; dat het ontwerp, gelijk hij dit betoogt, ora- trent deze schuld onregtvaardig handeltdat de regering of wetgevende magt onbevoegd zijn om verpligtingen door Spanje in den vreemde met vreemdelingen aangegaan, zonder toestemming der regthehhenden te verande ren, dat de Ilollandsche houders geenzins hunne toestemming hebbeft ver leend, en hij alzoo in hunnen naam protesteert; te meer daar art. 37 der staatsregeling bepaalt dat de wetten door niet minder dan de helft van 't ge- heele getal der Senatoren kunnen gestemd worden. Dat de Senaat den 26st,"n Julij 230 leden telde, terwijl er slechts 78 voor hebben gestemd. Hij weet wel dat het reglement van orde de stemming toelaat in dier voege als zij plaats had, maar dat dit reglement niet is uitgevaardigd, en dat, wat niet publiek is gemaakt, het publiek niet verbindt, en al ware het uitgevaax'digd het niet in strijd kan zijn met de staatsregeling, want dat er anders gecne zijn zou. De Voorzittende Minister heeft den 30stcn Julij de sluiting der Coi'tes aangekondigd. I T A ïz 113, ROME, 31 Julij. Er bestaat in de Pauselijke schatkist een te kort van 1,700,000 scudi, hetgeen de Regering wil dekken door de grondbelasting met 1/6 te veidioogen en aan de gemeente bovendiennaar haar vermogeneene belasting van één millioen op te leggen. IV APELi. De Evangelische gemeente vierde onlangs in de hoofdstad haar 25-jarig bestaanhij welke gelegenheid de Fi-ansche geestelijke eene toepasselijke feest rede hield. Hij gewaagde daarin van de moeijelijkheden die het voortdurend bestaan der Protestantsche kerk te Napels hadden bedreigden hi'agt der ge nade des Allerhoogsten den dank toevoor de hechtere grondslagen.waarop de kerk nu is gevestigd. Naast God wees hij op den Koning van Pruissen als de Vorst, die zeer veel ter gunste der gemeente verriglte en maakte van deze gelegenheid tevens gebruikom ook den Pruissischen GezantBaron v. Brockhausen zijne persoonlijke exkentelijkheid te betuigen voor de be- moeijingendie hij aanwenddeten einde de hulp zijns Konings voor de Protestantsche gemeente te Napels te verwerven. In den loop van het jaar 1850 werden in de gemeente 17 kinderen gedooptwaarvan 10 in de Duitsche en 7 in de Fransclie afdeeling3 paren traden in het huwelijk waarvan 2 in de Fransche en 1 in de Duitsche afdeeling. Van de 13 oveilcdenen waren 7 Duitschers en 6 Franschen. PlffiUI §§Ï3 A'. BERLIJN 3 Augustus. Men hield zich te Koningsbergen bezig met het maken van groote toebe reidselen voor de ontvangst des Konings. Er werden eerepoorten opgerigt muziekcorpsen geoefend en eene algemeene illuminatie gereed gemaakt. De bijdragen voor het onderhoud van de Duitsche oorlogsvloot, gedu rende het loopende tweede half jaar, zijn niet alleen uitgeschreven, maar ook door sommige Staten reeds betaald. Meer en meer wint het gerucht veld, dat de vooistad van Hamburg door de Oostenrijksche troepen zal vei-lalen woxvlen. Men heeft in de nabijheid van Saarbrücken eene rijke kolenmijn ontdekt BASEN. Eenige leden der orde van de Jesuiten houden sedci't eenigen tijd in ons land predikatiën en zoogenaamde missiëndie de algemeene aandacht zeer schijnen op te wekken. Met het begin van de maand Augustus zullen zij er ook te Heidelberg houden. De Hoogleeraren van de aldaar gevestigde Evan gelische Godgeleerde faculteit hebben gemeend, ook van hunne zijde huiten- gewone openbare godsdienst-oefeningen te moeten houden, ter verdediging hun ner leerstellingen. Reeds den 20sten heeft de Hoogleeraar Ditlinger daarmede een begin gemaakt, en heeft hij zijne geloofsgenooten vermaand bij dit be drijf niet onverschillig te blijven. Dit voorbeeld is den 27sten door al zijne ambgenooten gevolgden velen verlangendat 'er ookzoolang de missie duurt, dagelijks in de Protestantsche kerken zal worden gepredikt.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3