des Koning?zullen beoordeeld worden volgens de grondregelen van deze wet en de geheele hervorming moet zijn afgeloopen binnen vijf jaren. Dit is de bedoeling van het artikel. Het zal kunnen gebeuren, dat hervorming uitblijft lot bet einde der vijf jarenwanneer zoolang gewacht wordt met bet voor dragen van nieuwe plaatselijke belastingen. Maar de gemeentendie tot dat uiterste tijdstip wachtenzouden zich zeiven zeer groote schade berokkenen en de Regering zalals dit ontwerp wet wordtdoen wat zij kanom de gemeente-besturen te waarschuwen tegen een dergelijk uitstel." De Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft, ten aanzien van art. 291, aan de Eerste Kamer der Staten-Gencraal de volgende opheldering gegeven BijbladI. blz. 159): »Art. 291. Volgens dit artikel zullen alle bestaande plaatselijke belastingen, gedurende nog vijfjaren na de invoering der wet, op den tegenwoordigen voetingevorderd kunnen wordenen de gemeente besturen niet verpligt zijn daarin verandering te brengen. Maar wenschen zij dit laatste vóór dien tijd te doendan zullen de regelen der wet moeten worden betracht." Uit een algemeen overzigt van den handel en de scheepvaart van Ne derland met Rusland, gedurende het jaar 1850, blijkt, dat de Nederlandsche scheepvaart op dat Rijk telken jaren vermeerdert. Vooral sedert de nieuwe Engelsche en Nederlandsche scheepvaartwetten is de Nederlandsche vlag, voor de indirecte vaartin Rusland zeer gezocht. Het groot getal Nederlandsche schepen, in hallast aangekomen, kan daarvan ten bewijze strekken. In alle havens van de Oostzee is de Nederlandsche vlag de eerste na de Engelsche, en in sommige zelfs boven deze laatste in getal. ROTTERDAM4 Augustus. Vrijdag avond is door een aantal ingezetenen uit alle standen en de Rot- terdamsche Liedertafel, bij fakkellichtecne luisterrijke instrumentale en vo cale serenade gebragt aan den Ed. Achlb. lieer J. F. Hoffman, Burgemeester dezer stadals blijk van hulde bij gelegenheid zijner benoeming tot Koin- mandeur der Orde van de Eikenkroon. Zaturdag avond heeft een aantal beoefenaars der kunst cene serenade ge bragt aan den Heer A. IV. van DamArchitect van de nieuwe Zuiderkerk enz. bij gelegenheid zijner benoeming tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Z. M. de Koning heeft, aan den Directeur der Nederl. stoomboot-maat schappij den Heer J. W. L. van Oordteen geschenk in geld doen toeko men om onder de werklieden te verdeelenen desgelijks aan Kapitein J. A. Pronk, gezagvoerder van het fregatschip India, van de Hceren A. van Hobo ken en Zonen, ter verdeeling onder de equipage. - De Heer Cornets de GrootRaad van Nedcrl.-Indiëis met zijne fa milie, met het Nedcrlandsch barkschip WatergeusKapitein W. II. Kramer, van Batavia in hel Nieuwediep aangekomen. AMSTERDAM4 Augustus. In der tijd is melding gemaakt van het vertrek der drie Onderwijzers, van MaanenPierik en Stroobosnaar de Kaap de Goede Hoop. Het berigt dezer dagen van een hunner ontvangenbehelst onder anderen het volgende Hunne aankomst in de Kaapstad werd terstond in een openbaar blad be kend gemaakt. Weldra ontving men daar van onderscheidene zijden brie ven met uitnoodiging aan hen om op bepaalde voorwaarden over te komen zoodat ieder hunner van meer dan ééne standplaats de keuze had. Hunne jaarlijksche verdiensten konden van 1500 tot ƒ1700 bedragen. Na eenig beraad hebben zij tusschen den 18(lcn en 25stcB Mei hun besluit genomen van Maanen vertrekt naar Prins Albert, een pas ontstaan dorp, vijf dagrei- zens met ossenwagens van de Kaapstad verwijderdStroobos naar Malmens- bury, zeven a acht uren van gemelde stad, en Pierik, naar W'insburg een gouverncmentspost tusschen de Modder- en Vaalrivier, in de Souvereinileit op ruim 28 graden Zuiderbreedte, en naar gissing tusschen de 200 en 300 uren van de Kaapstad gelegen. De Predikant aldaar had verzochtdat men al de drie Ouderwijzers toch niet in dc omstreken der Kaapstad zoude plaat sen naardien bij hem nog grooter behoefte aan zoodanig persoon wasdan in de streken die nader bij de hoofdstad gelegen waren. Dincsdag 11. werd alhier de 21ste vergadering gehouden van het Ge nootschap van Leeraren der Gymnasiënonder Voorzitterschap van Dr. II. J. Matthes, Rector te Zutphen. Er was slechts een klein getal leden opge komen. GRONINGEN1 Augustus. Zaturdag 1. 1. werd alhier door het Reitdiep vervoerd een groote stoomke tel, bestemd voor de fabriek van den Ileer W. A. Schollens, te Foxhol, on der Hoogezand. Deze ketel is 7 Ned. ellen lang, en in doorsnede 2 Ned. ellen en weegt 10 a 11,000 Ned. ffibewerkt naar het systeem van von Forn- walds (vuurhaard in den ketel). Hij is vervaardigd in de fabriek van de Heeren Gebr. Schutte en Weiier, te Amsterdam; en zal dienen voor eene stoommachine van middelbare drukking, van 24 paardenkracht. 's HERTOGENBOSCH3 Augustus. De Hoogeerw. Heer Kindekens, Vicaris-Generaal van het bisdom Detroit in Michigan, Vereenigde Staten, is in Noord-Brabant aangekomen om Missiona rissen te verkrijgen voor de uitgebreide zending in die streken. Een aantal jeugdige geestelijken der seminarien van 'sBosch, Breda en Roermond hebben zich reeds aangeboden. Ook een veelgeacht Professor van het seminarie te Haaren zal de reis mede maken om den Amerikanen het II. Evangelie te verkondigen. Indép.) BUITEXLAXDSCHE BERIGTEX. EKGELANH, LONDEN, 2 Augustus. II. M. heeft gisteren de Wet op het voeren van kerkelijke titels door Roomsche geestelijken bekrachtigd. De Regering heeft 19,000 aangewend, om de oorzaak en den voort gang der aardappelen ziekte te onderzoeken. -De Jurij heeft de Maatschappij van de Midlingspoorweg veroordeeld tot het betalen van ecne schadeloostelling van 4000 aan de Weduwe Blake, wier man onlangs bij een ongeluk dat aan den trein overkwamgedood is. Er zijn in bet gebouw der Tentoonstelling eenige ongelukken aan voor werpen overkomendoor het dreunen van den grond wegens den heen en weder trekkenden stroom van bezoekers. Twee beeldenop de groote fontein in den middendoorgangen een aan touwen hangend altaar zijn naar bene den gestort en verbrijzeld. De vermaarde Engelsche dichter Chaucergcb. in 1328 en overl. in 1400, heeft eenigermate de wereld-ten toonstelling alhier en de schepping van het kristallen paleis voorspeld in de inleiding tot zijn dichtstuk the House of fame (hel Huis des roems), dat bij ten jarc 1380 schreef. Daar leest men letterlijk r> De geest heeft de magtdroomen te doen ontstaan en de zielbevrijd van de banden des ligchaamskanin hare volmaaktheid het vermogen erlangen den sluijer op te ligtendie dc toekomst verbergt. Ik droomde, cn in mijnen droom bevond ik mij in een paleis, gebouwd van glasalwaar op verschillende plaatsen talrijke gouden beelden stonden rijke kasten veel tafels en rekken met kleinodiën gevuldeen aantal zon derlinge beeldhouwwerken met vreemde figuren., en eene aanzienlijke hoe veelheid voorwerpen van goud en zilver, zoo als ik nooit te voren had gezien. «Vervolgens zag ik dat aan weerskanten, van den grond tot het dak, talloozc zuilen zich verhieven schitterende van licht. Ik sloeg mijne blik ken om mij heenen ik zag raenschen toestroomen uit de verschillende oorden der aardevan al de rangen die op de ondennaansche wereld bestaan rijken zoo wel als armen. «Eene massa mensclienzoo als die welke inkwam, en die als een bijen zwerm op alle punten van het paleis zich bewoog, was mij nooit voorgeko men en waarschijnlijk zal ik ze nooit weder zien." Zoo hier al niet van een voorspellenden geest sprake kan zijn, ten minste zal niemand ontkennendat bet toevallige der verwezenlijking van dien droom tot de allerzeldzaamste verschijnselen behoort. De werken van dezen dichter die zeer moeijelijk te verstaan zijnzijn te Londen uitgegeven eerst ia 1721 in folio en in 1798 in 2 declen in 4° met aanteek. van Tyrwliitt. De Times behelsde in de vorige weekde volgende belangrijke beschou wing van den Staatkundigen toestand van Duitschland. «Wij voor ons, gehecht aan de handhaving van het Staatsgezag op den grondslag des regis en ten dienste van den vooruitgang, wij zien met het uiterste leedwezen en bekommernis het algemeene misbruik van de kracht, waarover de voornaamste regeringen van het vaste land nog kunnen beschik ken. In Duitschland zijn Oostenrijk en Pruissen alvermogend, wanneer zij, gelijk thans, eendragtig zijn; hunne eendragt heeft echter aan de natie even weinig voordeel aangebragt als vroeger hunne oneenigheid. De natie wordt onderdrukt door een alvermogenhetwelk geen bepaald doel heeft dan gesta dig cn algemeen bedwang. Trapsgewijze keert het bestuur in de meeste Duitsche landen tot den voormaligen staat terug, maar met eene groote toe neming van argwaan bij de bestuurders en van misnoegen bij het volk. Vroe gere wetten tegen de drukpers komen weder in werking; het provinciaal bestuur in Pruissen wordt zooveel mogelijk weder in de eigen vormen ge bragt, die de omwenteling trachtte af te schaffen; de plannen tot verceniging van Duitschland in handels- en andere materiele aangelegenheden, zelfs die van Oostenrijk uitgaan, lijden schipbreuk op de afzonderlijke belangen der onderscheiden Staten; het krijgswezen is in geheel Duitschland cene overzware belasting van de beurs, maar nog meer van den arbeid en de vrijheid des volks; en algemeen merkt men op dat het gebrek van vertrouwen tusschen dc regeringen en de geregeerden steeds grooter en onrustbarender wordt. «Indien in de eerstvolgende jaren weder eene revolutie in Duitschland uit barst, en vooral indien deze zich aansluit aan de bewegingen der republi- keinschc partij in Frankrijk, zal de ontrouw der regeringen aan de der natie gegeven beloftengrooten invloed hebben op de publieke opinieen de regerin gen berooven van die zedelijke ondersteuning welke zij vroeger vonden. Inder daad zoo ooit in Duitschland eene proef op groote schaal genomen wordt van zelfregering, dan twijfelen wij of zij zelfs wel den uitwendigen vorm der constitutionnele monarchie zal aannemen. Eene Duitsche oppermagtige volks vergadering zou ongetwijfeld dc dwaasheden en buitensporigheden die Frank fort in 1848 opleverde, in verhoogde mate herhalen; maar zij zou zich waarschijnlijk doeleinden voorstellen, minder onbestaanbaar met den werke- lijken geest der natie. De vereeniging van geheel Duitschland onder één hoofdbestuur en de invoering van representative instellingen voor de geheele natie, kunnen, dunkt ons, veel ligter zamengaan met de oprigting eener bondgenootschappelijke republiek dan met de instaniihouding der talrijke re gerende buizen, wier reglen met het monarchaal stelsel zijn zamengesmollen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2