LEYDSCHE COURAN N°. MAANDAG, 4 AUGUSTUS. BWNENLANDSCI1E BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEIDEN, 2 Augustus. De hoogccrw. Heer Franzoni, Aartsbisschop van Turyn, is heden met zijnen Secretaris en den Baron von Biberstein bij den Zeer Eerw. Heer Quant Pastoor bij de St. Petrus Kerk alhier afgestapt en heeft vervolgens in gezel schap van die Ilecren het Rijks-Museum van Natuurlijke Historie en van Oudheden bezocht. De eerste trein van Rotterdam naar Amsterdam heeft gisteren op de hoogte van Pietgijzenbrug, door een ongemak aan de machine, een oponthoud van anderhalf uur gehad. Een hulp-locomotief van Amsterdam gekomen, heeft den trein behouden naar die stad gebragt. Z. K. H. de Prins van Oranje is den 30stcn Julij op Socstdijk aange komen en heeft den Ist™ Amsterdam bezocht. 's GRAVENIIAGE2 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Militaire AVillcms-Orde 4dc klasse, bij 's Rijks Zeemagt in Oost-Indië, den Kapitein ter Zee J. G. Huys; de Luitenants ter Zee lste klasse F. J. E. van GorkumA. F. Siedenburg2de klasse A. J. van Kuyk Wi HermansJ. C. van der Bankden Officier van Gezondheid 2de klasse W. C. Mulder; den Sergeant der Mariniers C. van Rintz; den Matroos der 3de klasse J. II. Smitden Marinier der 3de klasse P. J. Fallot cn bij het leger, bevorderd tot Ridders van de Militaire AVillems-Orde 3de kl. de Ridders dier orde 4de kl.II. CrenaKapiteinen L. F. Donlebenlsle Luitenant der Infanterie; en benoemd tot Ridders der Militaire Willems-Orde 4lle kl. den Kapitein der Infanterie A. Badeden lstcn Luitenant der Infante rie J. P. Kirsch; idem Artillerie G. W. Rusky; den Officier van Gezondheid 2de kl. J. Einthovenden 2dca Luitenant der Infanterie F. G. Pfeifferidem Artillerie C. H. F. Riesz; idem Sapeurs D. Maarschalk; en de Sergeanten der Infanterie J. G. Eskens en AV. Mekern. Aroorls worden onderscheiden Offie- cieren en manschappen eervol vermeld. Deze benoemingen en vermelding- geschieden wegens krijgsverrigtingen in de AVester-afdeeling van Borneo, op den lidca en 12dca Sept. en den 21slen Nov. 1850. Z. 51. de Koning en Z. K. H. Prins Hendrik zijn eergisteren morgen met den Spoortrein van Rotterdam in deze residentie teruggekeerd. Z. K. II. Prins Frederik was bereids in den afgeloopen nacht, met eenen extra-trein, van R-otterdam in de residentie teruggekomen. Z. K. II. Prins Hendrik is gisteren namiddag naar Soestdijk vertrokken. Heden morgen per eersten spoortrein is Z. K. II. de Kroonprins van AFurtemburg uit deze residentie over Amsterdam naar Arnhem vertrokken, om verder over Duitschlaud de reis naar Rusland voort te zetten. De Minister van Finantiën heeft van een onbekende onder het post merk AVinterswijk 17.88 ontvangenten behoeve van 's Fiijks Schatkist. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, voorloopig bij wijze van proef neming magtiging verleendom de Latijnsche school te Brielete vervan gen door een Gymnasium, en aan hetzelve aangesteld tot Riector, den Heer Dr. G. P. Seynen tot Leeraren in de AY'iskundige AVetenschappen en 5Io- dcrne Talen de Heeren J. J. Nollen en G. AF. Boon. Eergisteren is in deze residentie overleden de Ileer 5Ir. A. R. de AVendt, President van de Algemcene Rekenkamer, Kommandeur der Orde van den Nedex-1. Leeuw, in den ouderdom van ruim 79 jaren. In den ouderdom van 89 jaren en 6 maanden is den 29stca Julij al hier overleden de gepensionneerde Vice-Admiraal J. van Hoogenhouck Tulle ken, Ridder der Milit. AVillcms-Orde 3de kl. en van den Ned. Leeuw, en versierd met de zilveren medaille van Doggersbank. Onder de ontwerpen van AVet, die laatstelijk in de afdeclingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zijn onderzocht geworden behooren die, betrekkelijk eene belasting op de renten, en die wegens de afschaffing van de accijnsen op den turf en de steenkolen. De commissie van zelfstan dige rapporteursbestaande uit de Heeren Storm v. 's Gravesande, Blussé Smit, Huguenin en v. Hall, heeft een aantal bijeenkomsten gehad, om die ontwerpennaar aanleiding der beraadslagingen in de afdeelingenaan haar eigen onderzoek te onderwerpen. Tot algemeenen rapporteur heeft zij benoemd den Heer v. Hall. Een uitvoerig verslag, houdende het resultaat van het gedane onderzoekis dezer dagen door de bedoelde commissie vastgesteld. Provinciale Staten van Ziiidhollarni. Zitting van Donderdag 31 Julij. In deze zitting is 1°., op voorstel van Gedep. Staten, besloten, den Ko ning te verzoeken, de commissie der Staten, wegens het reglement van het hoogheemraadschap van Schieland, diligent te verklaren, ook na het houden der zitting van de Staten; en voorts Gedeputeerde Staten diligent te verkla ren ten aanzien van alle andere reglementen nopens de waterschappen, welke op de afdoening van dat voor Schieland wachten en ook de diligent-verkla- ring te verzoeken van de commissie voor het reglement van onderhoud voor zee- cn rivierwerken. 2°. Is, op voorstel der commissie, belast met het onderzoek der aanvrage van den Hoogleeraar Visscher, te Utrecht, die verzocht heeft, dat de Staten zouden ondersteunen een door hem uit te geven handboeknopens de geschie denis van Nederland en de Nederlandsche Koloniënmet 50 stemmen tegen 1 (de Heer Nederburgh) eene afwijzende beschikking genomen. 3°. Is, op voorstel van den Heer Leon, met 37 tegen 14 stemmen beslo ten een adres van de afdeeling Alijnsheerenland der Hollandsche maatschappij van Landbouw, die verzoekt, dat plaatselijke reglementen nopens het ter markt brengen van boter, ter bevordering van de nijverheid worden herzien, aan Gedep. Staten verzondenten einde deswege een onderzoek te doen en zoo noodig, de plaatselijke besturen aan te sporen, wijzigingen inde bedoelde verordeningen voor te stellen. 4°. Ismet eene meerderheid van 30 tegen 21 stemmen verworpen een voorstel van den Heer A'aillant, strekkende, om nog voor één jaar uit de Provinciale fondsen eene subsidie van 300 te verleenen aan het Overzet veer te IJsselmonde. 5°. Is door de commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp- reglemcnt voor het bestuur van het waterschap van den Overwaard, rapport uitgebragt, strekkende tot terugzending van dat reglement aan Gedeputeerde Staten, ten einde het in nadere overweging te nemen, en in November een voorstel te doen tot vaststelling van eenige voorloopige bepalingen, tot rege ling van het bestuur over dat waterschap. Het voorstel der commissie is verworpen met 55 tegen 7 stemmenen er is eene nieuwe commissie be noemd bestaande uit de Heeren PreuytKruitvan Heteren Geversvan Aken en de Greve, welke commissie in de najaarszitting verslag zal uit brengen. 6°. Is rapport uitgebragt door de commissietot het verleenen eener sub sidie van 8000 voor de werken van Stellendamwelk voorstel is aange nomen. De zitting is opgeheven tot morgen ochtend ten 12 ure. Zitting van Vrijdag 1 Augustus. In deze zitting is uitgebragt het rapport der afdeelingen nopens het con cept-reglement op de wegen en voetpaden. Besloten tot terugzending aan Gedep. Staten met uitnoodiging tot het maken van een gewijzigd ontwerp. II. A'crvolgens is verslag uitgebragt door de Commissie voor het concept-regle ment op de gemeenschappelijke verdediging tegen zee- en rivierwateren in Zuidholland. Na langdurige beraadslaging is besloten: 1°. dat de Prov. Staten bevoegd zijn om verordeningen te maken waarbij het beginsel van onderlin- gen-bijstand tot gemeenschappelijke verdediging als verpligting is opgelegd, onder voorbehoud dat dit alleen toepasselijk zal zijn op de dijk- en polder- pligtige landen2°. dat dit beginsel niet op de geheele provinciemaar op sommige gedeelten zal toegepast worden3°. dat de zaak niet bij algemeen reglement, maar bij afzonderlijke verordening zal worden geregeld; 4°. aan Gedep. Staten opgedragen tegen de volgende zitting eene verordening ter tafel te brengen, behelzende, dat: a. bij nalatigheid van een collegie van toezigt, Gedep. Staten gemagtigd zijnzelve te handelenten koste der verpligten en h. onder beroep der belanghebbenden op de Prov. Staten en des gevor derd op den Koning. III. Daarna is op een adres van den polder Nieuwlandover het gevaar van het geheele AFestland wegens den wassenden aanval van de Noordzee, be sloten het adres te verzenden naar Gedep. Staten met uitnoodiging om daar over met Delfland en de betrokken Polderbesturen in onderhandeling te treden. IV. Eindelijk is rapport uitgebragt op de missive van hel Collegie der Groote Visscherij verzoekende de benoeming eener Commissie van onder zoek. Verzonden naar Gedep. Staten. De vergadering is daarop in naam des Konings door den Voorzitter gesloten.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1