genheid feestelijk ingerigt gebouw dier Vereeniging bijeenkwamenterwijl de rivier, door de menigte met vlaggen getooide vaartuigen van verschillende soort, een verrukkend gezigt opleverde. Ten half tien ure kwam Z. M. de Koning, in de Koninklijke sloep, door de Ileercn eerewacht-sloeproeijers der waarts geroeidin het costuum der Jachtclub aanen werd door Prins Hen drik, Voorzitter der Jachtclub, verwelkomd. Kort na den Koning is ook Z. K. H. Prins Frederik, met gevolg, uit 's Gravenhage aangekomenen door Z. M. ontvangen. De Koning heeft aan de Westerkade den naam van Willemskade en aan het Westerplein dien van Willemsplein geschonken, hetwelk met luid en langdurig gejuich beantwoord werd. Inmiddels hadden de wedstrijden een aanvang genomen welke ongeveer ten drie ure in den namiddag allen waren afgeloopen. Na afloop der wedstrijden heeft in eene der zalen van het Vereenigingsge- bouw de uitreiking der prijzen plaats gehad door Z. K. II. als Voorzitter der Jachtclub, zijnde echter de door den Koning uitgeloofde prijs door Z. M. eigenhandig uitgereikt. Dit een en ander was ongeveer ten vier ure afgeloo pen. Toen stapten Z. M. de Koning en HII. KK. HH. de Prinsen wederom in de sloepwelke nuonder het gebulder van het geschuthet spelen der muziek en het gej uich der menigtewelke zoowel op den oever als in hon- derde vaartuigen op de rivier aanwezig was, door de Heeren eere-sloeproeijers naar het op stroom liggende fregatschip India, van de Ileeren A. van Hobo ken en Zonen, geroeid werd. Omstreeks vijf ure werden Z. M. en de Prinsen van genoemd schip naar liet paleis in de Boompjes geroeid. Tegen zes ure keerden de Vorstelijke Personen naar het Vereenigingsgebouw terugwaar zij met een honderdtal leden der Jachtclub waaronder de Heer Oud-Minister J. C. Rijkaan een luisterrijken maaltijd deel namen. Het korps muziekanten der stedelijke schutterij en het korps horenmuziek van het regement grenadiers en jagers uit 's Gravenhage hebben zich den ge- heelen dag bij afwisseling aan het Vereenigingsgebouw doen hoorenzij wa ren in daartoe opgeslagen tenten geplaatst. Naar men verneemt zal Z. M. morgen ochtend naar 's Gravenhage terug- keeren. RottCour.\ AMSTERDAM, 30 Julij. De levende voorwerpen in den Zoologischen Tuin van Natura Artis Magislra zijn wederom vermeerderd door een fraai exemplaar van de IIonds-Boa (Boa Canina) uit Suriname, en van twee mannelijke Mouflons (Ovis Musimon) eene soort van wilde Bergschapen, uit Sardinië. TILBURG, 29 Julij. Heden middag viel hier eene verschrikkelijke onweersbuimet hageldie ruim een half uur onafgebroken aanhielden tegen twee ure door eene niet minder hevige gevolgd werd. De te veld staande vruchten liebhen op som mige plaatsen min of meer door den hagel geleden. In de lakenfabriek van den Heer P. van Doren zijn meer dan 700 glasruiten verbrijzeld. Vijf hoo rnen zijn met wortel en al uit den grond gerukt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EN GEI, AIV®. LONDEN, 28 Julij. De ontvangst voor de Tentoonstelling bedraagt nu reeds meer dan 300,000 Zij werd tot lieden bezocht door 2,930,000 menschen. On der de toegekende eere-prijzen is er een verleend aan een' Nederlandsch inzen der voor een ploeg. In de vorige week zijn te Manchester de nieuwe R. K. Bisschoppen van Salford en van Plymouth en jl. Zondag te Londen die van Shrewsbury en van Clifton plegtig door den Kardinaal Wiseman gewijd. Men meent dat deze plegtigheden vervroegd zijn, omdat zij anders welligt door de wet tegen het voeren van kerkelijke titels, die nog bij het parlement aanhangig is, zouden hebben kunnen worden belemmerd. Bij zoodanige plegtigheden wordt in den regel de Pauselijke benoeming voorgelezen; maar het gedeelte der dienst, waarin dit plaats moet hebben, werd, bij alle deze wijdingen, derwijze verrigt dat de berigtgevers der dag bladen niet weten te zeggen of de voorlezing al dan niet heeft plaats gehad. BELGiE. BRUSSEL, 29 Julij. De wetwaarbij eene belasting op den tabak wordt gelegdis in de Ka mer der representanten met 43 tegen 13 stemmen aangenomen. In deze Kamer zijn petitien ingekomen voor den vrijen boekhandel tusschen Nederland en België, onder anderen van de Maatschappij voor Tael en Kunst te Antwerpen. FRAIHRMH. PARIJS29 Julij. De Heer Gouin heeft bij de Wetgevende Vergadering rapport uitgebragt, namens de Commissie tot onderzoek van de begrooting der staats-inkomsten voor het jaar 1852. Zij stelt het totaal der gewone inkomsten op 1,289,880,480 fr., dat is 149 millioen minder dan liet totaal der uitgaven voor 1852, zoo als dit door de Commissie is voorgesteld. Onder het genoemde totaal der inkom sten is een bedrag van 406,252,316 fr. aan posten die voor memorie uitge trokken zijn of niet ten laste der belastingschuldigen komen. De Wetgevende Vergadering heeft lieden zich zelve vacantie gegeven van den 10,j™ Augustus tot den 4den November. Met 420 tegen 232 stem men is tot dezen langsten termijn die ter vacantie was voorgesteldbesloten. Van Regeringswege is een wels-ontwerp ingediend strekkende om deze stad te magtigen tot het aangaan eener geldleening van vijftig mill., tot de stichting van hallen voor den verkoop van eetwaren, en het doortrekken der Rue de Rivoli tot aan het stadhuis. De Regering hecht daaraan groot ge- wigt, omdat zij gedurende den winter en in liet volgende jaar veel werk zullen geven, terwijl de verlenging der Rue de Rivoli, een digt bebouwd en zeer ongezond deel der stadde stad meer luchtig en gezond maken en tevens aan den barricaden-oorlog het gunstigste terrein ontnemen zal. Het wets-ontwerp is bij het voorloopig onderzoek door de Bergpartij en cenige legitimisten be streden, maar door de groote meerderheid goedgekeurd. In den nacht van den 28stea heeft een zware brand onderscheiden hui zen op de Kaai van Jemmapes vernield; de brand strekte zich uit in eenen omtrek van 4000 ellen. Den 6dcn Aug. zullen in het veld van Mars, ter gelegenheid van de feesten, welke deze stad zal geven, groote manoeuvres plaats hebben. Bij die gelegenheid zal de artillerie eene brug over de Seine slaan. Uit eene officiële mededeeling blijkt, dat sedert het jaar 1840 het aan tal paarden in 40 departementen, waarin onderzoek ten dezen aanzien gedaan ismet 97,570 is vermeerderd. In 1840 bedroeg dit getal in de bedoelde 40 departementen 1,608,826, volgens de jongste opgave 1,706,396. Volgens eene opgave van den Heer Rambuteau, Oud-Prefect, hebben eenige door deze stad gegeven feesten gekost als volgt: Inhuldiging van den Keizer 1,745,646 fr. Huwelijk van Marie Louise 2,670,932 fr. Geboorte van den Koning van Rome 600,000 fr. Doop van den Hertog van Bordeaux 668,000 fr. Feest van Trocadero 800,000. In huldiging van Karei X 1,164,097 fr. Huwelijk van den Hertog van Orleans 2,800,000 fr. In de omstreken van Nevers heeft den 23st™ eene hoos ontzettende schade aangerigt; vooral echter heeft het dorp Premery geleden; de geheele oogst is vernieldhoornen en struiken werden uit den grond geruktda ken van de huizen afgeslagen. Het op eene hoogte gelegen gehucht Chaumes- Grandjean is gansch vernield, geene enkele woning is staande gebleven. Het is nog niet mogelijk de schade te berekeneneen tiental gemeenten zijn door deze ramp bezocht. TOSCANE. FLORENCE, 16 Julij. Tusschen onze Regering en de Pauselijke is een verschil ontstaan nopens het onlangs gesloten concordaat. Ons Ministerie had dienaangaande circu laires in de provinciën uitgevaardigddie zeer mishaagden aan den Room- schen zaakgelastigde te Florence, Mgr. Massoni, zoodat deze laatste gemeend heeft te moeten protesteren. Ons bewind heeft alstoen met eene vastbera- radenheid gehandeld, welke men naauwelijks had durven verwachten en da delijk van het Roomsche hof gevorderd, dat óf het concordaat verbroken óf Mgr. Massoni teruggeroepen werd. Men meent dat Rome ten deze zal toegeven. Er is hier eene zucht onder de jonge meisjes ontstaanom een pelgrims- togt naar Jeruzalem te doen. De Gazetta del Tribunali deelt deswege het volgende mede Voor een paar dagen begeerden twee meisjes des nachts om 2 ure door eene der stads poorten gelaten te worden. De oudste scheen naauwelijk 18 jaren oud te zijn; beide waren in het wit gekleed, met een breeden strooijen hoed op; de haren waren afgesneden; voorts hlootvoets. Een der wachtheb bende gendarmen, verwonderd over deze verschijning, vraagde waarheen zij wilden? en ontvingen ten antwoord: naar Jeruzalem! Met welk doel? eene bedevaart naar het Heilige Land. Hebt ge geld voor die reis? Wij bezitten 25 paoli, en het overige zullen wij vragen. Maar hebt ge wel de gevaren bedachtwelke aan zoodanige reis verbonden zijn Wij hebben een beschermer, die ons op reis vergezellen zal. Vertrouwt dien persoon niet te veel, gij zijt jong, en hij kon wel eens andere bedoe lingen hebben. Onze beschermer is God! Nu kon de gendarme niets meer inbrengen; doch hij kon evenwel niet besluiten de poort voor de dwcc- pende meisjes te openen. Hij geleide haar naar een geestelijke, die in haar herkende de dochters van den Baron Ortini en van den Afgevaardigde Josti, haar de reis afraadde en ze naar hare ouders terug bragt. PRUISSEIS. BERLIJN28 Julij. Men schrijft uit Dusseldorf, dat het bestuur der Engelsche Oost-Indische compagnie, in wier dienst Dr. GutzlafFstaat, aan hem heeft voorgesteld, om, of zijne werkzaamheden als zendeling te stakenof zijne ambtelijke betrekking in hare dienst neder te leggenGutzlaff zou tot het eerste besloten hebben. Engeland heeft vast besloten niet toe te geven, dat de niet-Duitsche Oostenrijksche Staten in het Duitsch Verbond zullen opgenomen worden. Men meldt uit Gothadat de politie aldaar in den laalsten tijd stren ger toezigt houdt op de regte viering van den Zondag; de bepalingen daarom trent zijn op nieuw aan de inwoners herinnerd. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Julij. Het woord uno'twelk door den sluikmoordenaar D. Pavadonis te Milaan met bloed op het kleed van zijn offer geschreven werd, schijnt geene bloote

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3