de rekening' blijkt dat de apotheek over 1850 een nadeelig slot van ongeveer 550.heeft gehad. De Heer van der Boon Mesch dringt op de spoedige behandeling der voor waarden van overgave van het Nosocomium Academicum aan. De Heer Olivier heeft als rendant niets over de rekening te zeggenmaar meent als inlichting te moeten mededeelen, dat het voor den Doctor en de stads Chirurgijns uitgetrokken honorarium betaald wordt wegens de in het Cacciliae Gasthuis opgenomen proveniers, welke op geene koslelooze verple ging aanspraak kunnen maken; als niet tot eenige armen-administratie behoo- rende. AVat het opmaken eener begrooting betreft, zoo merkt hij aan dat het reglement op het bestuur der steden, door gesubsidieerde gestichten enkel in geld gesubsidieerde bedoelt; en dat, zoo al die interpretatie onjuist ware, het wat laat was nu daarop terug te komennu dat reglementzoo alnog maar korte weken kracht zal hebben. De rekening wordt met 18 tegen 1 stem goedgekeurd, hebbende de Heeren Bucaille, Olivier en Bacrt als rendanten zich buiten stemming gehouden. 7. Door Curatoren van het stedelijk Gymnasium is als haar Secretaris voor gedragen de Heer AH. J. G. Kist. Na eenige woordenwisseling of men hier ook met gesloten briefjes moet stemmen, wat met 14 legen 8 in ontkennen- den zin beslist wordt, wordt die Heer met eenparige stemmen als Secretaris van het collegie van Heeren Curatoren erkend. 8. Requesten van Ds. Rutgers van der Loeff, D9. J. A. KuyperD. C. Ponse en Mevr. de AVed. Land, van welke de twee eersten geheele of gedeelte lijke en de twee laatsten geheele vrijstelling van het Minerval, op het Gymnasium te betalen, vragen. Het verzoek der beide laatsten wordt met eenparige stemmen toegestaan. Op dat der beide eersten beslist de Raad dat hun de helft van het minerval zal worden kwijtgescholden. Dit besluit wordt genomen met 15 stemmen tegen 7, van welke 4 zich ook hier voor geheeleen drie tegen alle vrijstelling verklaren. 8. De voorwaarden van de leverantie van kagchels gedurende zes jaren wor den goedgekeurd De Voorzitter legt aan den Raad over: 1°. Een adres van Prof. C. G. B. Suringar verzoekende op de kiezerslijst gebragt te worden. 2°. De rapporten der Commissien van Fabricage en van Finantien over het verzoek van Meesteren Regenten van het Luthersche Oude lieden- en Kinder huis, tot bet bouwen van een nieuw gesticht op de plaats van het tegen woordige. De Vergadering wordt gesloten. Z. M. heeft tot Leeraar in de Wiskunde bij de Koninklijke Akademie te Delft benoemd den Heer L. Cohen Stuart, in plaats van wijlen den Heer II. Stroolman. Uit onderscheidene streken van ons Vaderland, zoo als ook uit Engeland wordt gemelddat de berokken lucht 11. Maandag de waarnemingen omtrent de Zonsverduistering zeer heeft belemmerduit België daarentegen, Frankrijk en Pruissen verneemt men, dat de lucht daar helder was, zoodat de waarne mingen onverhinderd konden worden genomen. Onlangs werd gemeld, dat bij het Ministerie van Koloniën het voorne men bestondom de arcliiven van de voormalige Kamer der Oost-Indische maatschappij te Middelburgnaar 's Gravenhage over te brengen. Thans reeds is men bezig om dat plan ten uitvoer te leggenwant sedert eenige dagen bevindt zich in eerstgemelde stad de Ileer N. C. Mulder, Referendaris bij het Ministerie van Koloniën, om daartoe de noodige maatregelen te nemen. Uit Nieuwersluis wordt gemeld, dat de tijdingen van de haringvloot ontvangenallerongunstigst zijn. Er was sedert jaren geen zoo hooge prijs voor vangersharing besteedzijnde 93 de maatjes en 60 de volle per ton. Men stelt zichzegt de Haarl. Cour.in Arnhem veel goeds voor van de op handen zijnde aansluiting van den Rijn-Spoorweg met den Pruissischen van Minden naar Kenlen. Die aansluiting moet plaats hebben door het leg gen van eenen weg tusschen Oberhausen en Arnhem over AVezel en Emme rik. Men houdt zich overtuigddat de meeste reizigers uit Noord-Duitsch- land en zelfs uit Oostenrijk aan den weg over Arnhem en Rotterdam naar Engeland den voorkeur zullen gevenboven dien over Keulen en Antwerpen vooral zoodra het ontwerp, om Utrecht en Rotterdam regtstreeks door een spoorweg te verbinden, zal zijn uitgevoerd. Men rekent, dat de afstand van Arnhem tot Oberhausen in 3 uren tijds zal kunnen worden afgelegd. Den afstand tusschen Oberhausen en] Keulen doorloopt men in den tijd van 2 uren. Te Sncek is den 28stcn dezer in den ouderdom van 54 jaren overleden Mr. AV. F. Keuchenius, Officier van Justitie aldaar. Een dienstmeisje is gedurende het onweder van den 2Gstcn te Broek Sittard door den bliksem doodgeslagen. Te Bessel sloeg de bliksem in den toren, doch rigtte weinig schade aan. Als een voorbeeld, dat niet altijd de brieven-posterijen de schuld zijn, dat brieven niet te regt komen, diene, dat onlangs een koopman te Brussel een brief, een bankbillet van 1000 fr. bevattende, naar Antwerpen zond, die niet bezorgd werd. Later bleek het, dat hij op het adres Parijs had geschrevenwaar de brief gevonden werd. 'sGRAVENHAGE, 31 Julij. Bij Z. M. besluit van den 23sten dezer, is benoemd tot tijdelijken Commis saris van Politie ter Directie te Amsterdam Mr. B. J. Muller, thans Secretaris bij die Directie. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft de steden Kampen en Elburg bezocht. Bij den Minister van Finantien is onder het postmerk Doesborgh van een onbekende, in voldoening van aan 's Rijks schatkist verschuldigde gelden, ecne som van ƒ306.63] ontvangen. Men verneemt dat de Synode der Nederl. Herv. kerk heeft aangenomen om geene zaken van belang, die wezenlijke veranderingen van hoofdzaken en beginselen zouden daarstellenfinaal te arresterendan na de consideration en adviezen der Provinciale kerkbesturen nader te hebben ingewonnen. De volgende voorstellen zijn behandeld. 1. Zullen de classikale vergaderingen, besturende ligchamen zijn, zoo ja! dan worden de provinciale en classikale besturen commissien? Met meerder heid van stemmen ontkennend beantwoord. 2. Zullen evenwel de classikale vergaderingen (en niet de classikale bestu ren) de reglementen voor haar ressort maken onder goedkeuring van het pro vinciaal kerkbestuur neen 3. Zal hel classikaal bestuur jaarlijks een kort verslag van zijne werk zaamheden aan de classikale vergaderingen doen ja 4. Zullen de afgevaardigde Ouderlingen den Kerkeraad hunner gemeente verslag moeten doen van het behandelde op de algemeene vergadering? ja! 5. Zullen, wanneer in eenig reglement veranderingen worden voorgesteld, die betrekking hebben op de classikale vergaderingen, kerkeraden en gemeen ten, en classikale vergaderingen worden gehoord? ja! 6. Zullen de leden der kerkbesturen dadelijk herkiesbaar zijn? ja! 7. Zal de algemeene Synodale commissie blijvend als commissie worden beschouwdzoodat men van haaren tevens van een classikaal of provinciaal bestuur lid kan zijn ja ROTTERDAM30 Julij. Z. AI. heeft den Burgemeester dezer stad zooals ook dien van Amsterdam vereerd met de Commandeursorde van de Eikenkroon. Gisteren morgen reed Z. AI. met Z. K. II. Prins Hendrik en gevolg, door de cerewacht te paard begeleid, en door Dragonders voorafgegaan en gevolgd, van Zr. Als. tijdelijk paleis in do Boompjes in cene prachtige staatsiekoets naar het Stadhuis. De commissie uit het stedelijk Bestuurwelke Z. AI. reeds aan het stations-gebouw ontvangen en 1. 1. Alaandag overal begeleid hadging den Vorst tot aan liet rijtuig te gemoeten geleidde hem onder het gejuich der volksmenigte, waarop Z. AI. vriendelijk groette, naar binnen waar de Burgemeester J. F. Hoffmann, den Koning toesprak en hem de belangen der stad in het algemeen voordroeg, maar meer bijzonder op het hooge gewigt wees van het aanleggen van eenen spoorweg van hier op Ant werpen en van het volvoeren van het plan om onze stad door eenen zijtak met den Rijnspoorweg te verbinden. Z. M. antwoordde daarop, dat de be langen van Rotterdameven als die van geheel Nederlandhem steeds na aan het harte liggen en wenschte nog nader ingelicht te worden omtrent de verbeteringen en uitbreidingen voor welke Rotterdam vatbaar was. De stads architect, de Heer AV. N. Rose, die op het Raadhuis aanwezig was, werd daarop ontboden en wees Z. AI. op daarvan voorhanden plannen en kaarten alles aan. De Koning deed daarbij vele vragen en verlangde tot in de kleinste bijzonderheden ingelicht te worden, zoodat hiermede ongeveer een uur verliep. Z. AI. werd daarop uitgenoodigd aan een prachtig déjeuné-dinatoir deel te nemen, dat in de raadzaal gereed stond, en hetwelk nog door eenige andere genoodigden werd bijgewoonddie inmiddels op het raadhuis aangekomen wa ren. Veertig personen namen deel aan dit déjeuné. Ten twee ure reed Z. AL en Z. K. II. met gevolg, door de eerewacht begeleid, naar de Groote Kerk waar Z. AI. door eene commissie werd ontvangen en door een dier Heeren toegesproken. Terwijl de kerk in oogenschouw werd genomen, speelde het orgel de volksliederen. Vervolgens reed de stoet daarop naar de R. C. Kerk aan den Steiger, waar ook het orgel de volksliederen speelde, terwijl Z. AI. door cene commissie uit het kerkbestuur werd ontvangen. Vervolgens werd het Aluseum Boymans bezocht, waar de commissie van beheer Z. M. ontving. Daarop was het nieuwe ziekenhuis aan den Coolsin- gel aan de beurt, waar Z. M. door de commissie van administratie werd ontvangen. Het gezelschap reed van daar naar de lokalen van het Ba- taafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte boven de Beurs, waar de Vorst door eene commissie uit het bestuur binnengeleid en door den Praeses, Administrateuren en Directeuren en den Lector van het Ge nootschap werd opgewacht. Na bezigtiging van een en ander schreven Z. AI. en Z. K. H. hunne namen in het Album. Eindelijk werd nog de fraaije nieuwe Zuiderkerk bezocht, waar mede eene Commissie aanwezig was en het orgel de volksliederen aanhief. Ten zes ure kwam Z. AL met den gehcelen stoet aan het paleis aan. Overal op zijnen weg had eene talrijke volksmenigte den Vorst begeleid en met gejuich begroet. Z. AI. had des middags de leden van het stedelijk Bestuurde leden van het Raadden Secretaris der stad en eenige verdere Heeren genoodigd om op het paleis te dineren. Ten negen ure ving het bal aanin de groote zaal der Sociëteit Harmonie. Ten 10 ure kwam de Koningde Prins en verder gevolg binnen en werden door de Commissie uit de Regering verwelkomd. Zij onderhielden zich met verscheiden Heeren, doch namen geen plaats op de voor hen bestemde zetels; wandelen herhaalde malen de zaal op en neder en verlieten het bal tegen half twee ure in den morgen. Het bal eindigde ten half vier. De dag van heden was aan den wedstrijd en het feest der Koninkl. Nederl. Jachtclub gewijdwier ledenwaaronder velen uit andere plaatsenmet hunne damesreeds vroegtijdig in het nagenoeg voltooid en voor deze gele-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2