8TALI E, ROME, 1G Julij. De nieuw aangekomen Fransche troepen zijn in ondcrscliciden kloosters gelegerd. Dat der Dominikanen was daarvan eerst voor een gedeelte uitge zonderd doch de Paters hebben het daarna geheel moeten verlaten. Toen zij er over klaagden, is hun door de overheid geantwoord, dat de Fransche Minister van Oorlog in dezen alleen bevelen te geven haden zij moesten gehoorzamen. De Paus is den 154cn van Castel-Gandolfo alhier teruggekeerd. Gisteren is van Perugia hier een door de Oostenrijkers gevangen geno men persoon binnengebragtals vrouw verkleeden dien men voor den moordenaar houdt van het Lid van den Consulta Evangelisti. Heden nacht zijn er granaten geworpen in het paleis van den Kardi naal Pisanidie wel zijn gesprongendoch gelukkig geen schade hebben aan- gerigt. Terstond kwam er groote toeloop van volk't welk echter door de policie werd verstrooid. Men heeft de aanleggers noch niet kunnen vatten. Overigens is sluipmoord en poging tot brandstichting in Italië aan de orde van den dag. Behalve de poging, die men beproefd heeft om den Heer Agostino Squaglia alhiervan het leven te beroovenmeldt men ook nogdat Mgr. Tissani Aalmoezenier der Pauselijke troepen, gevaar geloopen heeft vermoord te wor den dat er tweemaal beproefd is om de oorlogsmagazijnen in den asch te leggen, en eindelijk dat de Commandant der gendarmerie van Faenza onder den dolk eens moordenaars gevallen is. Te Lodi, Milaan, Florence en Spoleto hebben ook dergelijke voorvallen plaats gehad. Zoo als men weet, waren er tusschen de autoriteiten en de Evange lische gemeente te Florence moeijelijkheden ontstaan, ter zake van het ge bruik der Italiaansche taal door laatstgenoemdebij hare godsdienst-oefenin gen. Het bestuur van Florence wilde dit niet toestaaner moest eene andere dan de landstaal worden gebruikt. De Kerkeraad der Evangelische gemeente wendde zich in deze zaak tot den Pruissischen Raad van Legatie, den Heer von Reumontbelijder van de II. C. Godsdiensten door de ijverige be- moeijingen van dezen diplomaat, is der gemeente weder het gebruik der Italiaansche taal bij hare openbare godsdienst-oefeningen vergund. PRUI§SEN. BERLIJN23 Julij. De Heer Schafft houdt in eene der zalen van het Rheinische Hof, voor lezingen over de op handen zijnde zonsverduistering en veraanschouwelijkt die zijnen toehoorders, door een mechanisch kunst-werk. Men ziet de maan, aan onzigtbare draden hangende, voorbij de zon zwe ven gelijk zij werkelijk op 28 dezer doen zalzoodat de toeschouwers een geheel juist denkbeeld erlangen van het aanstaande hoogst belangrijk natuur verschijnsel. Naar men verneemtzouden nog in deze maand al de Bondstroepen het Keurvorstendom Hessen verlatenen de Regering beproeven of zij zelve de orde zou kunnen handhaven. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Julij. Uit eene mededeeling nopens het vermogen en het inkomen van verschei dene Oostcnrijksche kloosters en bisdommen blijkt, dat met name deze stad en hare omtrek nog groote bezittingen bevatten. Zoo bezit het aartsdioecese nagenoeg een vermogen van omstreeks 8 millioenhet stift Schotsen 2 mil- lioen, Klosternburg 3 millioen, Heiligenkreurtz 2 millioen. Ook het Prager aartsbisdom en het domkapittel bezitten eenige milioenen. Na Weenen is het aartsbisdom Olmutz het rijkste en bezit een vermogen van 7) millioen. Eene telegraphische depêche uit Constantinopel van 12 Julij meldt, dat daar ter stede eene hevige brand bad gewoed, waarbij 144 huizen zijn in den asch gelegd. GRIEKENLAND. ATHENE, 6 Julij. Er heerscht in het nieuwe Ministerie weder verdeeldheidten gevolge waar van de Ministers van Finantiën en Oorlog hun ontslag hebben gevraagd. De rooversbenden in den Peloponnesus oefenen nog met stoutheid hun bedrijf uitzij hebben wederom eenige dorpen en huizen geplunderden de maatregelen door de Regering genomen, zijn niet genoegzaam om hen te be tengelen. TEREENIGDE STATEN. Houandsche Koionie SHEBOYGAN, 27 Junij. De Synode der Hollandsche Gereformeerde Kerk hield verleden week hare jaarlijksche vergadering te Albany. Dit ligchaam is het hooge hof dezer aan zienlijke gezindte; haar overzigt omvat al de belangen der Kerk. De kas sier deed verslag van de inkomsten gedurende het jaar, bedragende 22,500 dollars en de uitgaven 14,517 dollars. De buitenlandsche zendingen der Synode worden geleid door het Amerikaansche bestuur, zijnde tot dat einde gedurende het afgeloopen jaar 10,000 dollars bijgedragen. Voor theologisch onderwijs wordt ongeveer 35,000 dollars bijgedragen. Rutger's Iloogeschool die de voornaamste van alle en van welke de Heer Frelinghuysen President is, is in een zeer gunstigen toestand. Het Theologisch seminarium in New- Brunswick is van de diensten van een kundig mensch beroofd gewordendoor het bedanken van den Wel-Eerw. Heer S. Mc. Clellanddie zich verpligt zag naar Europa te gaan tot herstel zijner gezondheid. De Wel-Eerw. Heer AY m. II. Cambellte Albanyis met eene groote meerderheid tot zijnen op volger benoemd. De Synode onderhoudt broederlijke gemeenschap met de oude school der Presbyteriaansche vergadering en ondersteunt meest al de vrijwillige liefdadige inrigtingen. De aanstaande vergadering is op AA'illiams- burgh in den Staat New-York. In een dorp in het oosten maakt men de noodige voorbereidingenom den 4den Julij 1776, toen dertien Staten zich onafhankelijk verklaarden, die na een bloedige oorlog in 1783 door Engeland als zoodanig werden erkend en allengkens tot 31 zijn uitgebreidop eene grootsche wijze te vieren een en dertig jonge dames moeten de een en dertig Staten vertegenwoordigen. Te Providence, de hoofdstad van deu Staat Rhode-Islandis een jon geling van 19 jaren, die acht voeten hoog is en vier honderd pond weegt. Men zegt dat hij zijn volkomen wasdom nog niet heeft. Hij gaat naar de Tentoonstelling te Londen. STADS BËRIGTEN. rniinn. iimiaiM BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien Art. 10 der AVet van 4 Julij 1850 en Art. 286 der AVet van 29 Junij 1851, [Staatsbl. nos. 37 en 85). Brengen hij deze ter kennis van de Ingezetenen der Slad dat de Lijst der Kiezers voor den Gemeenteraad op heden is vastgesteld dadelijk aangeplakt in de Stadhuispoorten gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer Stad voor een ieder ter inzage nedergelegd, en dat, ingevolge art. 12 der Kieswet, alle bezwaren bij verzoekschriftdoor de noodige bewijsstukken gestaafd op ongezegeld papier aan den Gemeenteraad behooren te worden ingediend. VAN LIMBURG ST1RUM, Wetli. fling. Burg. Leyden, 14 Junij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en AVETIIOUDERS der Stad Leyden brengen, uit naam van den Heer Commissaris des Konings in de Prov. Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 24 Julij 1851, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staals- Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 214'Ie Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Gehecle Lotenƒ85.00. Halve- 42.00. Vijlde-17.00. Tiende- 8.50. Twintigste- 4.25. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. M®. besluit van 6 Januarij 1831, n". 68 Staatsblad n«. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, cn dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. VAN LIMBURG STIRUM Weth. fung. Burgemeester. Leyden 25 Julij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. GRONINGEN24 Julij. Uit het vroeger medegedeelde twaalftal is door den Breeden Kerkeraad het navolgende zestal geformeerdDD. de Blaauw te HoornDouweste LeensNiermeijerte 's Heer ArendskerkeMeyboom Th. Doet. te Nijmegen; van der Zwaag, te Dronrijp, en Goudschaal, te Scheemda. Tot Predikant bij de Uemonstrantsch Gereformeerde gemeente te Bos koop is beroepen, de AVel-Eerw. Heer J. H. Maronier, Proponent bij de broe derschap der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente. Nader ingekomen voor de AVeduwe met hare zeven Kinderen, der liefda digheid aanbevolen door Prof. Pruys van der Hoeven en Ds. InckelUit Rot terdam een Coupon N°. 640 groot ƒ4.95; gecoll. den 20sten Julij in de Ned. Herv. Gem. ƒ1; uit Utrecht een Coupon N°. 8053 groot ƒ2.475; cn door tusschenkomst der Waalsche Diaconievan N. N. 2van A. E. 1 van I. II. ƒ1.50, van XX. een Coupon N". 353 ƒ3.96. AD VERTEN TI EN. Getrouwd P. KIEL Ber. Pred. te Oostvlieland en Leyden, 23 Julij 1851. M. L. J. van HF.ES. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3