BUITENLANDSCIIE BERIGTEIY. Den volgenden dag, den 29ilel1, '/.al de Koning een bezoek brengen op het Stadhuis, vervolgens het merkwaardige der stad en onder deze het Museum Boymans bezigtigendes namiddags weder groot diner aan 's Konings tafel in hel Hotel des Pavs-Bas. J Op den avond van den 29sten zal Z. M. een luisterrijk bal aangeboden worden in de groote zaal van de Sociëteit Harmonie, waarvoor reeds ongeveer 1G00 personen genoodigd zijn. Op den 30slcn zal de wedstrijd der K. N. J. C., in tegenwoordigheid des Koningsplaats grijpenen het schoone vereenigings-gebouw voor Heeren le den zijn, om Z. M. en de leden te ontvangen. Er zal tevens na afloop van den wedstrijd een luisterrijk diner gegeven worden, waarbij de Koning tegen woordig zal zijn. Op den avond van dien dag zal een schitterend vuurwerk worden afgesto ken op een te maken vlot van 600 voet lang en 20 voet breed. Ook ten gunste van het publiek zal het vuurwerk, waarvan men zegt dat het alles zal overtreffen wat van dien aard hier gezien is, op de hoogte van het club huis, in het midden van de Maas worden afgestoken, waar zeker geene voor den wal liggende schepen iets van dat overschoone schouwspel aan de massa toeschouwers ontnemen. AMSTERDAM, 25 Julij. Naar wij vernemen, zoude in de laatste vergadering van den Stedelijken Raad alhierop voorstel van Burgemeester en Welhouderenbesloten zijn tot het benoemen eener Commissie van zaakkundige personen, ten einde te on derzoeken of het meermalen geopperde planom door een te graven kanaal in het smalst gedeelte van Noordholland, het Y met de Noordzee te verhin den uitvoerbaar zoude zijn en geene onoverkomelijke bezwaren opleveren ten einde door het aanleggen der noodige werken in de Noordzee, voor de groote scheepvaart van Amsterdam een nieuwen weg te openenen zouden tot leden dezer hoogst belangrijke Commissie zijn verzocht de Heeren E. de Kruijfif, Iloofd-Ingenieur van den Waterstaat in NoordhollandJ. G. van Gcudt, Ingenieur der lste klasse van den Waterstaat in Noordholland; Jhr. J. Ortt van Schonauwen waarnemend Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de provincie UtrechtP. HnidekoperKoopvaardij-Kapiteinen J. G. Veening Oud-Koopvaardij-Kapitein. AmstCour.) Gisteren is, na eenc langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van bijna 77 jaren, overleden de lieer Mr. P. W. Provó Kluit, President van het Prov. Geregtshof van Noordholland. Sedert 1796 bekleedde hij onderschei dene regterlijke betrekkingen en legde bij daarin veel dienstijverregtsken- nis, onkreukbare onpartijdigheid en helder doorzigt aan den dag. Naar men verneemt, zal de jaarlijksche algemeene vergadering der maat schappij Tot Nut van 't Algemeengehouden worden in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeenteop Dingsdag en Woensdag den 12(lcn en 13dcn Augustus e. k. des morgens ten 10 ure, onder voorzitting van den Mede- Hoofdbestuurder, den Heer Mp. D. A. Porlielje. Eergisteren is te Haarlem besteed en aangenomen het maken van eene nieuwe zeesluis voor het groot Noordhollandscli kanaal; zijnde dit groote werk toegewezen aan den Heer N. Zwartaannemer te Haarlemvoor de som van 359,718. Na bekomenc approbatie zullen de werkzaamheden ouder toe- zigt van den Heer Ingenieur Strootmanterstond aanvangen. Deze sluis die binnen den tijd van 3 jaren in gereedheid moet zijnzal aanmerkelijk grooter en doelmatiger wezen dan de tegenwoordige. NIJMEGEN, 23 Julij. In den namiddag van heden heeft boven deze stad en hare buitenwijken een vrij hevig onweder gewoedvergezeld van zwaren regen en hagelkorrels van aanzienlijke grootte. In de Heessche laan sloeg de bliksem in eenen boom en scheurde dien van boven tot beneden. Slechts vier hoornen verder stond een#grasmaaijer voor den regen te schuilen. ENCEM1V». LONDEN, 24 Julij. Gisteren is in het Iloogerhuis na langdurige beraadslaging, met groote meer derheid tot de tweede lezing der Bill over de kerkelijke titels besloten. In de zitting van het Lagerhuis heeft de Alderman Salomons verklaard dal bij vrijheid hoopte te bekomen om zich te verdedigen, wegens zijn voort durend zitten in de Vergadering, in strijd van zijne onbevoegdheid en de dien ten gevolge hem gegeven last om te vertrekken. Na veel beraadslagens, heeft men met 321 tegen 81 stemmen bet voorstel aangenomen van Lord John Russellom den Alderman Salomons uit de vergaderzaal te zettend De bode gaf hem hiervan kennis en lag de hand op zijn schouder, waarop de Heer Salomons, nu genoegzaam getoond heb bende dat bij het uiterste wilde afwachten, te midden van een groot rumoer de zaal verliet. Gisteren heeft het Vrede-Congres zijne eerste bijeenkomst gehouden in Exeler-Hallonder Voorzitterschap van den Ileer Brewster en een grooten toeloop. Al de steden van het rijk waren er vertegenwoordigd. Het bureau bestond uit den Heer Cobden met de afgevaardigden uit Noord-Amerika Frankrijk en België. De Voorzitter heeft in eene voorafspraak een overzigt gegeven van de werkzaamheden van het Congres. In die eerste zitting waarhij Engeland over de 1,000 vertegenwoordigers en onder deze ruim twee honderd geestelijken telt, heeft zich vooral onder scheiden door eene aanspraak van den Leeraar J. A. James, van Birmingham, die verklaard heefthet er voor te houden dat het tot dusverre voortduren van oorlog hoofdzakelijk te wijten is aan bedienaren der godsdienstwant zoo deze zich van hunnen pligt hadden gekweten, met het uitmuntende van de Evangelie-leer te prediken de oorlog thans niet anders meerdan bij herinnering aan het voorledenezou bekend wezen. De Leeraren Broek en Aspinal en vooral Cocquerel van Parijshebben deze meening ondersteund. In de tweede zitting stelde de Heer Cobden voorom daar de staande legers bronnen waren van finantieele verwikkelingen en daaruit ontstaande lasten voor de verschillende volkerende Regeringen voor te houdenhet ontwikkelen van nuttelooze krijgsmagt zooveel mogelijk te laten varen. De Heer de Girardin deed een voorstel ter bevordering van het onschend baar regt hetwelk iedere natie heeftom hare eigene binnenlandsche poli- tische aangelegenheden te regelen zonder tusschenkomst of bedreiging daartoe van vreemde volkerenterwijl eindelijk de eerwaarde John Burnett wenschte dat het Congres gestrengelijk zou afkeurenhet stelsel van overhcersching en geweld door sommige beschaafde natiën in praktijk gebragt op min be schaafde of wilde stammenals aanleiding gevende tot eindelooze en verdel gende oorlogen, geheel in strijd zoowel met de verspreiding van godsdienstige beginselen als met de ontwikkeling van beschaving. Binnen het gebouw der Tentoonstelling wordt door eene zeer kunstma tig zaamgestelde stoommachinezoowel ijs als sneeuw vervaardigd. Honderdc portiën in 6 verschillende soorten zijn binnen een kwartier gereed. Op het station van den Great-Western spoorweg is dezer dagen een nood lottig en zonderling ongeluk gebeurd. Een der beambten was bij de pakgoe deren bezigtoen plotseling een vaatje openbarsttewaarvan het deksel hem tegen de kin kwam en hem eenige voeten in de hoogte wierpten gevolge waarvan bij binnen weinige minuten overleed. Toen men de oorzaak van dit onheil opspoorde, bevond men dat dit vaatje met gest was gevuld, hetwelk door het snelle rijden aan het gisten was geraakt. Twee Heerendie eene steenkolenmijn te Preston bezochtenzijn met hunne geleiders door liet plotseling vlamvatten der gazlucht gedood. Waar schijnlijk hadden zij een niet genoegzaam veilig licht medegenomen. Men meldt uit San Francisco dat de afgebrande huizen allen reeds herbouwd en voor drie-vierde weder bewoond zijn. De gouddelving le verde gunstige uitkomsten op. BELGl E. BRUSSEL, 24 Julij. Bij alle Plaathandelaars alhier zijn de lithographiën in beslag genomen welke het hoofd van den teregtgestelden Graaf de Bocarmé voorstellen. Mevr. de Bocarmé is met haren zoon Gonzales naar Duilschland ver trokken na hare twee dochters in een klooster bij Doornik te hebben be steld. Voor haar vertrek heeft zij last gegeven de eigendommen van haren vermoorden broeder te verkoopen, wier opbrengst moeten dienen om de pro ceskosten te betalen, die de som van 100,000 francs bedragen, waarvan 25,000 voor geregtskosten en 56,000 voor eene aanwijzing door baar onder teekend toen zij nog in de gevangenis wasten behoeve der vier Advocaten die voor haar en haren man hebben gepleit. Hierbij komen nog de kosten van voorziening in cassatiewier bedrag nog niet bekend is. De prijzen van bet vee dalen sterk, zoodat de veefokkers, beducht voor nog grooteren achteruitgang, bijna al hun vee afzetten. Men is met regt voor de gevolgen van dezen staat van zaken beducht. FRANfHRIJH. PARIJS, 24 Julij. Eergisteren heeft de Wetgevende Vergadering de beraadslaging over de ge meentewet begonnen. Het door den Staatsraad opgestelde en door de rege ring ingediende wets-ontwerp is door de commissie ten aanzien van het kiesregt en de benoeming der Maires en hunne adjuncten gewijzigd, daar de com missie heeft geoordeeld dat de gemeentewet ook bet gemeentelijk kiezerschap moest regelen. Aangaande de benoeming der Maires en hunne adjuncten, stelden de Staatsraad en de Regering voor, terug te keeren tot bet stelsel der wet van 1831, welke bepaalde, dat de Ptegering die benoeming zou doendoch dan zijne keus beperkten tot de leden van den gemeenteraad. De commissie daarentegen stelt voor, te bepalen, dat voortaan, even als sedert 1848 reeds het geval is, de Maires in gemeenten van 6000 of minder inwoners door den gemeente raad, en in alle meer bevolkte gemeenten door de Regering zullen worden benoemd. Zondag is in den ouderdom van 83 jaren overleden de Bisschop van Atrechtde Kardinaal de la Tour d'Auvergne. Zijne bediening dagteekent van 1802. De Shach van Persië heeft Mirza-Rezaeene zijner voornaamste Staats dienaren met eene zending herwaarts belast. Een der Secretarissen van het gezantschap Ilassein-Gafari geheetenis reeds alhier aangekomen. PORTUGAL. LISSABON, 19 Julij. Er zijn wederom pogingen aangewend om opstand bij het leger te ver wekken alsook om den Gouverneur van Beja te vermoorden. De opstand is echter beteugeld en de Gouverneur is het ontkomen. Volgens berigten van Oporto van den 20,tcn was bet daar volkomen rustig.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2