LEYDSCHE COURAN N°. VRIJDAG, 25 JU LIJ. BWNEIVLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 24 Julij. De zons-verduistering, 'welke op Maandag den 28stcn aanst. zal plaats hebben, zal voor sommige plaatsen in hel noorden van Europa volledig zijn. Alsdan zal de aarde zoo ver van de zon verwijderd, en de maan zoo digt tot de aarde genaderd wezendat de schijf der maan iets grooter zal voorkomen dan die van de zon, en dat de maan, in haren loop, de zon zal bedekken; zoodat de lucht, ook bij een helderen hemel, voor een korten tijd verduis terd zal worden. De plaatsen, alwaar dit verschijnsel zich alzoo zal voordoen, liggen in de rigting van Christiania, Dantzig, Koningsbergen en AV'arscliau. Voor de plaatsen bezuiden deze lijn zalin verhouding tot den minderen of meerde ren afstand, slechts een gedeelte van de zon bedekt worden, en een min of meer groot gedeelte zigthaar blijven en licht geven. Voor Nederland, en bepaaldelijk voor Amsterdam, zal de verduistering be ginnen te 2 ure 26 minuten, middelbaren tijd, dat is, op den tijd, welken de stads-uurwerken behooren aan te geven. De grootste verduistering zal waargenomen worden te 3 u. 35 m.; het einde te 4 u. 34 m. Als men zich de middellijn van de zon voorstelt als verdeeld in 12 deelen, zal men hij de grootste verduistering bevinden, dat omtrent 10J deel daarvan door de schijf der maan bedekt zal zijn. Een paar eeuwen geleden was men in 't geheel niet gerust, ten aanzien van den invloed van een dergelijk zeer natuurlijk verschijnsel op het dierlijk en planten-levenen beweerde mendat eene zoodanige verduistering in ver hand stond met eene zekere vergiftiging der lucht, zoodat men zich binnen zijne woning had te houdenen zichvoor en namoest wachten voor het gebruik van vruchten en groenten. Thans is, of behoort men, van zulke uiterst dwaze denkbeelden te zijn teruggekomen, en indien er lieden gevon den mogten wordendieuit eene verkeerde opvatting van hetgeen omtrent dit VToegere vooroordeel is hekend gemaakt, zich in de daad nog hebben ver ontrust over de vermeende nadeelige uitwerking der zons-verduisteringkun nen zij alle bekommering deswegens ter zijde stellen, en zonder eenige de minste vrees hunnen gewonen leefregel volgen. HaarlCour.) De Amst. Cour. bevatte dezer dagen eene beschouwing over de dienst boden en ontving blijkens zijn nommer van 23 dezer reeds een ontwerp- reglement, 'twelk echter nog niet in druk verscheen. Wij zullen van wege de belangstelling die deze zaak niet kan nalaten bij alle weidenkenden op te wekken, zoodra er iels naders van gemeld wordt, onzen lezers dienaan gaande mcdedeeling doenen laten inmiddels de genoemde beschouwing hier volgen. Godsdienstigeeerlijke, vlijtige en zindelijke dienstboden, strekken ten zegen voor de huisgezinnen, waarin zij werkzaam zijn. Ziedaar eene waarheiddoor elk gehuldigd. Velen hebben bet geluk haar in eigen woning bevestigd te zien en die baar door ondervinding nog niet weet te waardeerenschenkt er toch gaarne geloof aanen zelfs zij dieof alles behalve godsdienstig zijn of het met hunne maatschappelijke pligten zoo geheel naauw niet nemenzoeken toch gaarne eene dienstbode die gods dienstig is wijl hun dit een waarborg oplevert van trouw en eerlijkheid. Een geheel boek ware er te schrijven over den invloed, door dienstboden, op het geluk der huisgezinnen vooral in den burgerstand, uitgeoefend. Merken wij slechts twee zaken aan wat kan een knecht en vooral eene dienstbode zijn voor de kinderen en wat kunnen zij wezen voor de stof felijke welvaart van het huisgezin, door ijver en eerlijkheid? Die hierover nadenkt, vraagt zich zeiven: hoe beantwoorden onze dienstboden over bet algemeen aan bare gewigtige roeping maar ookwat wordt er gedaanom hen in die roeping vast te doen staan opdat zij te midden van moeijelijke pligten en veel aanleiding tot verzuim en vergrijpniet ontrouw worden be vonden Hier en daar hebben zich vereenigingen gevormd, die het oog houden op het gedrag der dienstboden en hundie uitmunten door ijverige en getrouwe pligts-vervulling, eerbewijzen in geschrifte of in een geschenk, openlijk aan bieden; anderen hebben er op gedacht, om hen de uren van uitspanning op eene genoegelijke en betamelijke wijze te doen doorbrengen, en hen daar door te bewaren voor slechte gezelschappen cn buitensporigheden. Met genoegen hoort men hier die edele pogingen tot vereering en tot oplei ding van den dienstbaren stand en leest men het verslag van deze en gene plegtigheid die daarmede gepaard ging, maar vraagt zich ook af: wat woi'dt er te Amsterdam in deze belangrijke aangelegenheid verrigt? In Am sterdam waar het verkrijgen en behouden van goede dienstbodenmet zoo vele moeijelijkheden gepaard gaatwijl men zoo zelden in de gelegenheid is hun vroeger leven gade te slaan, waar het zoo moeijelijk is, juiste inlich tingen dienaangaande in te winnen en waar de gelegenheden tot zedebederf ook onder den dienstbaren stand zoo menigvuldig zijn. Het Amsterdamsche huisgezin dat goede dienstboden heeftdraagt er zorg voorook in lateren leeftijd. Treffende voorbeelden zijn daarvan op te noemen en vele oude dienstboden zijn er in de hoofdstad die onder ons leven als getuigen van de erkentelijkheid waarmede ijver en trouw hier worden beloond maar, wat wordt er, door krachtige gemeenschappelijke medewerking gedaan, om goede dienstboden te vormende algemeene aandacht daarop te vestigenhun het leven, op betamelijke wijze, te veraangenamen en te waken dat hun voet niet van het regte pad afwijke 4Vij wetendat achtingswaardige inwoners van Amsterdam hunne aan dacht wel eens op deze aangelegenheid vestigden en handelen voorzeker in hunnen geest, wanneer wij bovenstaande vragen tot de hoofdstad rigten? Die betrekkelijk deze aangelegenheid een gepast woord ten algemecnen nutte wil schrijven ruimen wij daartoe gaarne een plaatsje in. De beide directiën der Aken-Maastrichtsche spoorweg-maatschappijver- eenigd te Wittcrnhebben gisteren besloten eene nieuwe storting van twintig ten honderd door de aandeelhouders uit te schrijven, en een gedeelte aarde werk aan te besteden. 's GRAVENHAGE 24 Julij. Op den 18dcn dezer is te Berlijn door de Nederlandsche en Pruissische commissarissen geteekend1°. een verdrag ter regeling van de verbin ding van den Neder!andschen Rhijnspoorweg met de Pruissische spoorwegen en 2°. een verdrag ter regeling van de oprigting van eleetro-magnetische telegraphen in Nederland, in verband met het bestaande.telegraphen-net in Duitschland. De Leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal zijn opgeroepen om te vergaderen op den 14<le" Augustus aanstaande. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft Vrijdag een gedeelte van het eiland Ameland bezochtbragt des avonds bezoeken aan den Burgemeester en den Secretaris en keerde Zaturdag morgenna de kerken en andere openbare gebouwen te Nes bezigtigd te hebben, naar Holwerd terug, van waar de reis des middags naar Ilarlingen werd voortgezet. Z. K. II. nam Zaturdag avond en Zondag morgen aldaar bet merkwaardige in oogenschouw en reisde toen over Franeker, in welke stad hij zich ook heeft opgehouden, naar Bolsward. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel Pauiez afgestapt Jhr. Mr. C. Backer, Commissaris des Konings in de provincie OverijsseL Gisteren zijn door de provinciale Commissie van onderwijs 23 onderwijzers voor den tweeden rang geëxamineerd, en van deze slechts 10 toegelaten; onder de afgewezenen waren er die reeds voor de tweede en derde maal examen aflegden. Met belangstelling hebben wij de eerste aflevering gezien van de his torie-platen, voor de Nederlandsche scholen en huisgezinnen. Zij bestaat uit drie afbeeldingen, als de zeeslag bij Duinsvan der AVerfs heldenmoed bij de Leydsche belegering, en de komst van de Batavieren hier te lande. De eerste plaat geeft eene duidelijke voorstelling van de zware Spaansche zee- kasteelendie het met hunne overmagt niet tegen de sneller wendende Ne derlanders konden uithouden. De plaat van van der AVerf stelt het rustige van des Bevelhebbers houding in het licht; die een sprekend contrast ople vert tegen de oogenblikkelijke moedeloosheid en de uitputting der bevolking. De afbeelding van de komst der Batavieren geeft een fraai landschap en be vat welgeteekende beelden. Deze onderneming heeft reeds veel bijval ge vonden en wij hopen dat zijzoo voortgaande als zij begonnen iseene reeks van keurige historische voorstellingen zal aanbieden. Deze verzameling zal I met twintig afleveringen compleet zijnde prijs daarvan is zeer goedkoop zoodat het werk ook in dat opzigt aan scholen en huisgezinnen bijzonder mag worden aanbevolenhet aanschouwelijk voorstellen der geschiedenis is §1 voor het onderwijs toch van hoog belang te achten.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1