aanschouwden, en ving in 1806, terwijl hij als R. K. Priester te Newcastle 0.n Tyne woonde, zijne letterkundige loopbaan aan met eene Geschiedenis der Angel-Saksische Kerkdie in 1819 en volgende jaren door zijne Ge schiedenis van Engeland gevolgd werd. Ook heeft men hem eene in 1836 uitgegegeven Engelsche vertaling van liet Nieuwe Testamentten behoeve zijner R. K. geloofsgenootente danken, die zeer geprezen wordt. Ofschoon getrouw aan de leer zijner Kerk gehecht, was hij van alle geestelijke over- heersching en weidsche kerkpraal afkeerig. Zondag 11. zijn te Dunfanaghy bijna 80 walvissehen gestrand, die door de bevolking werden afgemaakt en verkocht. De Koning van Geeboonwiens gebied zich langs de westkust van Afrika uitstrekt, heeft aan H. M. een prachtigen luipaard ten geschenke ge zonden welken zij wederom aan den Zoölogiselien tuin geschonken heeft. ES E Ia I 15. BRUSSEL, 20 Jul ij. Eergisteren liep het gerucht dat bel verzoek om lijfsgenade door Graaf de Bocarmé aan den Koning gedaanwas afgewezenen lieden morgen heeft de Opzigter der gevangenis hem aangezegd dat de herziening van zijn vonnis bij het Hof van Cassatie was verworpenwaarover bij zoo diep getroften was dat hij in de eerste oogeblikken uitriepdat zulks onmogelijk was, en zijne bleekheid door een hoog rood werd afgewisseld. Toen scheen bij zijne hoop op zijn verzoek om lijfsgenade te bouwen, maar de Opzigter zeide hem dat bij daarvan weinig te wachten had; men deed hem vervolgens een dwang buis aan en liet hem onder bewaking van drie oppassers. Toen heeft bij verzocht den Procureur des Koniugs te zien, die met den Grillier binnen kwam en hem het arrest van 't Hof voorlas en de afwij zing van zijn verzoek om lijfsgenade mededeelde. Ilij ontving die tijding met volkomene bedaardheiden vroeg alleen of bet mes wel scherp zou zijn; want dat hij wel gehoord bad, dat inen dit bij herhaling moest laten vallen en sidderde op deze gedachte. Dc Procureur des Konings beloofde hem dat hiervoor zou worden gezorgd, en zeide hem dat hij zich nu alleen met het heil zijner ziel moest bezig houden, waarop de veroordeeldeals of zijne eigene gemoedsgesteldheid daaraan vreemd kon blijvenin zijne verblinding antwoordde dat zulks het werk van den Pries ter was. Hierop werd de Aalmoesenier der gevangenis en de Deken van Sb Wan- dru gebaald, die nog den Bisschop van Cincinnati, (in partibus)een verren neef van den Graaf mede bragt, met wien men hem alleen liet; doch in weerwil van wiens dringend aanhoudenhij weigerde te biechten. Het was toen ongeveer 12 ure. Men besloot hem eenige uren aan zijne eigene over denkingen over te laten. Ten een uur vroeg hij om eten en at met smaak. 1.ater op den dag schreide hij meermalen, gaf eindelijk toe om de vertroos tingen van zijnen biechtvader te willen liooren, en biechtte te vier ure. Eenige oogenblikken te vorenhad bij den Geneesheer voor zijne cel gezien en dien gevraagd of het waar was, dat men nojj leed nadat het hoofd was afgeslagen; de Geneesheer stelde hem hieromtrent gerust en beloofde op zijnen aandrang 's morgens terug te zullen komen. Sedert gaf hij geen teeken van eenige gemoedsbeweging, 's Avonds bood bij ieder zijner oppassers 100,000 fr.als zij hem lieten ontsnappen. Te tien ure kwam de Procureur des Konings met den Griffier nog naar hem zien, toen gebruikte hij zijn avondeten en onderhield zich verder tot den vroegen morgen met zijnen biechtvader, altijd in die oogenschijnlijk koude onderworpenheid die hij voor 't Hof had getoond. 's Nachts werd het schavot opgezet. Te zes ure stroomde dc bevolking van 'tplatteland dat den vorigen dag op de markt er van gehoord had, toe, de buizen in den omtrek hield men geslotenen zes gendarmes te paard had den om het schavot post gevat. Toen de scherpregtereen door ouderdom gebogen grijsaard hem kwam gereed makenvroeg hij met een droevigen glimlachof hij de geen was die hem regten zou en dit was zijn laatste woord voor hij liet schavot beklom. Een cel-rijtuig door zestien gendarmes te paard begeleid, bragt hem derwaarts. De Bisschop in 't purper gekleed en de Deken gingen met hem uit het rijtuig. Hij stapte er uit, zonder eenige hulp, met opgeheven hoofd en vas ten tred, bleek maar kalm, met de handen op den rug gebonden. Hij rook even aan een fleschje met azijnomhelsde den Bisschop cn den Dekenkuste voor bet laatste het kruisbeeldklom zonder wankelen de sporten op en plaatste zich tegen de plank waaraan men hem met riemen vastmaakte, en zeide, terwijl hij naar de menigte keek, dat men zicli niet behoefde te haasten en men hem niet zoo vast moest binden. Eindelijk be keek hij bet mes met eene soort van verwonderde nieuwsgierigheid en leide zijn hoofd op bet kussen. De scherpregter gaf een wenk cn de bijl viel. Vijf minuten daarna werd het lijk weggehaald van een man dieverwaar loosd in zijne jeugd, later tot uitspattingen en groote verteeringen vervallen, zich in koel overleg met moord van zijnen zwager bezoedelde om door diens fortuin zijne verwarde zaken te redden; een vreemdeling in zijn eigen hart, waarin mogelijk alleen zijn Biechtvader een blik heeft kunnen slaan in zijne laatste dagen een zielkundig raadsel, cn een waarschuwend voorbeeld van het mogelijke einde der onbeteugelde begeerlijkheid. Het beroep in gratie voor den Graaf de Bocarmé was bij besluit van den 18den dezer verworpen. Des avonds voor de teregtstclling heeft de moeder van den veroordeelde hem in de gevangenis bezocht. Zijne vrouw was Dingsdag ochtend naar Keulen vertrokken. FRA1ÏRRUK, PARIJS, 20 Juljj. Nadat in de zitting van 11. Donderdag ue beraadslagingen over de al of niet herziening der staatsregeling op dezelfde onstuimige wijs als daags te vorenwaren voortgezetheeft de Minister in de zitting vari Vrijdag zeer uitvoerig gesproken. Reeds in den aanvang, toen hij aanmerkte dat de staats regeling schier door niemand was verdedigd en dat zij bepalingen bevatte die er alleen uit wantrouwen en vijandelijkheid tegen een bepaald persoon (den Voorzitter der Republiek) in waren gebragtwerd hij met heftigheid in de rede gevallen. JVeder aan 't woord gekomenverdedigde bij den Voorzitter tegen de uitvallen van Victor Hugodie zulks wilde beantwoorden docli bij besluit der vergadering tot de orde werd geroepen. Toen wederlegde de Oud-Minister Dufaure dc aanmerkingen van den Minister Baroche en ver klaarde zich mede tegen de herziening. In de zitting van Zaturdag heeft de lieer Odilon Barrot eene uitgebreide rede gehouden ten voordeele der herziening; waarna in weerwil van de tegen- sparteling der linkerzijdede beraadslagingen zijn gesloten. Ilel herzienings- voorstel had 446 voor en 278 stemmen tegen zichzoodat er 97 te kort kwa men, ter bereiking van het benoodigdc 3/4 getal der stemmen. Nu is voor de vergadering van aanst. Maandag aan dc orde van den dag de gemeentewet. TT A SL 9 15. ROME, 10 Julij. Binnen kort verwacht men een besluit ten aanzien der geldmiddelenom in de dringende behoeften van den Pauselijken schatkist te voorzien. Een geestelijke der Jesuitendie over de Biecht gepredikt hadis door bet volk op straat vervolgd en met steenen doodgegooid. Zes personen zijn dien ten gevolge gevangen genomen. BBRITIgSïiN. BERLIJN, 20 Julij. Z. M. zal de zonsverduistering gaan waarnemen op het slot Rufan aar. de Oostzee, tegenover IIcklaonder anderen in gezelschap van den be roemden von Humbold. Eerdaags zal hier eene vertaling het licht zien van den Nederduitschen roman van Mej. Toussaint: Moedersleed en Moedersvreugde. De Nicolaï-kerk te Breslauwelke sedert lang bouwvallig wasis den 15den ingestortgelukkig toen er geene menschen in waren. -De bekende Iloogl. Liebig te Giessen is naar Heidelberg beroepen, hetwelk in eerstgenoemde Academiestad eene algemeene verslagenheid te weeg brengt. ©©STENRIJK. WEENEN, 17 Julij. Er zijn vele bezuinigingen ingevoerd voor liet onderhoud van bet leger; in 1850 was daarvoor op de bcgrooting gebragt 100 millioen; thans wordt het op 66 berekend. Volgens een telegraphisch berigt uit Triest, zou de Brilsche vloot onder bevel van den Admiraal Parker naar Tunis zijn gestevend, om den Bey te dwingen de souvereinitiet van de Porte te erkennen. Er zouden hem 14 da gen gesteld wordenom zich te verklaren. OOST-IN»! E. BATAVIA, 25 Mei. De Javasche Courant deelt omtrent de voor particuliere' rekening op- gerigte school van middelbaar onderwijs in de omstreken van Buitenzorg een verslag medewaaruit wij het volgende ontleenen De opriglers van het Instituut, negen in getal, die zich te Batavia in commissie vereenigdenhebben de werkzaamheden bestuurdnadat een aan zienlijk kapitaal was bijeengebragtdoor edelmoedige bijdragen van eenige mannen die in deze gewigtige proeve groot belang stelden. De gebouwen werden onder het onmiddellijk toezigt van den lieer J. Graaf van den Bosch lid der commissieopgetrokken op de plek genaamd Her wijnen en gelegen op het landgoed Pondok-Gedcin liet Buitcnzorgsclic op ongeveer 10 palen van de hoofdplaats, aan de helling van den Gedé, op de hoogte van ruim 2000 voeten boven de zee. Die landstreek beveelt zich aan als bij uitnemendheid gezond. De voor de scholieren bestemde localen zijn ruimluchtig en op eene groote schaalmet ééne groote slaapzaalruim 90 voet lang en 20 voet breed, met 40 ijzeren rustbanken. Voor de gymnastische oefeningen is een ruim gebouw cn eene van slroo- mend water voorziene zwemplaats. Onder het oppertoezigt van de oprigtersis de leiding opgedragen aan eenen Directeur, tevens als Hoofd-Onderwijzer belast met het hooger onder- rigtspeciaal in de oude talen en daaraan verbondene vakken. Op 1°. Julij aanst. zal de school waarschijnlijk kunnen worden geopend. De Hoofd-Onderwijzer is de Heer GastmanDoctor in de Letterenlaatste lijk Conrector te Kampen aan wiens vrouw de leiding is opgedragen over het huishoudelijke, in welke taak zij door hare zuster zal worden bijgestaan. De uitmuntende geschiktheid van den Directeur waarborgt dc goede keuze met betrekking tot de beide andere Onderwijzers beiden zijn ongehuwd. De tweede Onderwijzer is een Zwitser, die onder anderen belast zal zijn met het onderrigt in de Fransche taalen die door zijne kennis in oude talen des gevorderdden Hoofd-Onderwijzer in diens werkzaamheden zal kunnen vervangen. De derde is in Nederland voor den 2den rang geëxamineerd en daarbij in een instituut werkzaam geweest. Wijders zijn aan bet Insti-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3