BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. regelsin dit ontwerp, zijn niet voor Je wetgevende, maar voor de uitvoe rende magt, voor de regering. "ij meent voorts dat waarborgen tegen wel of niet gegronde afwijzing eener gevraagde onteigeningniet geheel en al overbodig zijn. Stelde men die algemeene bepalingen van Titel I van dit ontwerp niet vast, men zon in elk bijzonder geval al die voorschriften door de wetgevende magt moeten doen behandelenhetgeen tot mocijelijkhedenvertragingja tot afwijzing zou kunnen leiden. Hij verklaart verder dat voor den Minister niets aan genamer en niets gemakkelijker zou wezendan bij de wel te doen vaststel len welke bepaalde percelen er zullen worden onteigend. Dan toch zou hij alle verantwoordelijkheid op de wetgevende magt overbrengen. Maar zou dit leiden tot een behoorlijken gang van zaken Zou de wetgevende magt bij hare beslissing ook niet moeten afgaan op administrative inlichtingen Zal zij eik perceel, dat onteigend moet worden, met eigen oogen opnemen, zal zij niet veeleer afgaan op de mededeelingen van de Regering. Het komt hem voor, dat de waarborgen, die dit ontwerp schenkt, tot voorkoming van alle misbruiken grooter zijn dan men verkrijgen zou indien men den door sommige sprekers aangewezen weg volgde, en toont aan, dat de behandeling van dergelijke zaken bij 't Engelsche Parlement hier zoo niet kan worden gevolgd. De grondwet laat volkomene vrijheid tot behandeling van dit onderwerp op de wijze als in dit ontwerp is vervat. De aanwijzing van de percelen, die onteigend zullen wordenbehoort tot de bevoegdheid der uitvoerende magtdie toch het toezigt moet houden op de uitvoering der werken en de noodige voorzorgen moet nemendat die uitvoering geene belemmering ondervinde. Die uitvoering zou, indien men dit punt aan de wetgevende magt overliet, aan vele moeijelijkheden zijn onderworpen, ten ware men besloot tot de provisionele inbezitstelling. Deze houdt de Minister voor niet overeenstemmende met de grondwet, en zoolang het hem niet blijkt, dat die gevorderd wordt, meent hij ze niet te moeten aanraden. Hij erkent, dat de administrative formaliteiten in dit ontwerp zijn uitgebreidomdat hij begreep, dat er vooral behoefte bestond aan eenen dubbelen waarborg, dat is: 1°. of het werk als van jiubliek nut te achten was, en 2°. dat ieder eigenaar in de volkomene gelegenheid gesteld zijzijne bezwaren tegen de rigting van het werk te doen gelden. Hij geeft toe, dat men formaliteiten kan afschaffen en het onderzoek vereenvoudigen, maar daardoor zullen ook de waarborgen verminderen. Zoo als het ontwerp nu gesteld is, bestaal er mogelijkheid om alle bijzondere belangen te onderzoekeu. De Minister heeft ten slotte nog eenige bijzondere bedenkingen beantwoord. De Heeren Schooneveld, Jongstra en van Gollstein hebben den Minister beantwoord. De Minister heeft tot nadere toelichting verzekerd dat dit ont werp op dien grondslag steunt dat er voor ieder werkeene bijzondere wet noodig is. Dat wordt door art. 147 der Grwt. bevolen; maar geenszins dat in elke wet alle bijzondere percelen die onteigend zullen worden, moeten worden aangewezen. De wet zal de rigting, den aard van het werk aan wijzen. Maar de aanduiding van de percelen, zal moeten worden overgela ten aan het Kon. besluit. Anders zou men tot een derde onderzoek bij de wetgevende magt aanleiding geven. De belanghebbenden zouden zelfs in het eerst hunne bezwaren flaauw kenbaar maken, en juist bij de wetgevende magt met hunne grootste bezwaren opkomen. Ten slotte zeide de Minister dat hij zich door de Grwt. te zeer gebonden achttedan dat hij zich op den weg der Fransche wetgeving zou meenen te mogen begeven. De Heer van Dam van Jsselt is, na de ontvangene inlichtingen des Minis ters zoo zeer overtuigd van de doelmatigheid en billijkheid der voorgestelde bepalingen, dat hij van zijn straks ontwikkeld gevoelen terugkomt en zich met de algemeene strekking van dit ontwerp zal vereenigen. De Heer van Lynden zal bij eene latere gelegenheid op zijn bezwaar ten aanzien van de wet nopens de vestingen terugkomen. Hierna zijn de algemeene beraadslagingen gesloten en de afzonderlijke ar tikelen behandeld. Artt. 1 en 2 worden gaaf aangenomen. Art. 3 na eenige beraadslaging. De verdere behandeling wordt verdaagd tot morgen middag. Zitting van Dings dag 22 Julij. In deze zitting zijn ingekomen drie Koninklijke boodschappen, strekkende ten geleide1°. van een ontwerp van wet tot goedkeuring eener additionele overeenkomst van het verdrag van handel en scheepvaart met Griekenland, en 2°. van zeven ontwerpen van naturalisatie. De beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp van wet nopens de onteigening ten algemeenen nutte. Onderscheidene artikelen worden zonder beraadslaging en zonder stemming aangenomen. Men is heden aangevangen rnet de behandeling van art. 4. Op artikel 8 wordt door den Heer Gevers een amendement voorgedragen ten doel hebbende eene verduidelijkingnoodzakelijk geworden ten gevolge van het veranderen door de Regering van art. 7. Na eenige woordenwisse ling heeft de Minister zelf het amendement van den Heer Gevers overge nomen doch het eenigzins gewijzigdwaarna het zonder stemming wordt goedgekeurd. Art. 10. De Heer Mackay meent, dat het voorstel van wet tot verklaring van het algemeen nut, waarvan dit artikel spreekt, niet voldoende te achten is. De Heer Schooneveld merkt op, dat dit vraagstuk reeds gisteren hij de al gemeene beraadslagingen is behandeld. De Minister toont aan, dat het voorstel van wet, in art. 10 bedoeld, niet alleen strekt tot verklaring van het algemeen nut, maar tevens tot aanwij zing van den aard en de strekkingzoo mede de hoofdpunten ter bepaling der algemeene rigting van het werken hij kanalen en wegenzoo veel mo gelijk de gemeenten, door welke zij zullen loopen. Hij oordeelt, dat het geen door de sprekers verlangd wordt, door de Grwt. niet wordt gevorderd. Art. 10 wordt zonder stemming aangenomen. [De zitting duurt voort), Proviieciule Stieten veen ZuitHtolletnd. Zitting van Maandag 21 Julij. In deze zitting is voortgezet en ten einde gebragt de behandeling van het door de Regering ingediende plan van indeeling der provincie in kiesdistric ten ter benoeming van leden der Provinciale Staten. Even als in de voriVe zitting heeft de vergadering ten aanzien van sommige districten den wensch kenbaar gemaakt tot veranderde indeeling. Vervolgens is behandeld het voorstel van den Heer Leon, strekkende om de reglementen en verordeningen, door de Staten vastgesteld, voorlaan niet meer door tusschenkomst van den Minister van Binnenl. Zaken, maar regt- strceks aan den Koning ter goedkeuring toe te zenden. Na langdurige be raadslagingen is dat voorstel met 36 tegen 26 stemmen verworpen. Eindelijk is in behandeling gekomen het voorstel van eene afdeeling, strek kende om een besluit te nemen nopens de bevoegdheid der Staten tot liet vaststellen van een reglement betrekkelijk de wegen en voetpaden in de provincie. Nadat hierover almede eene zeer breedvoerige discussie had plaats gehadisop voorstel van Gedeputeerde Staten beslistdat de Staten tot het maken eener dergelijke verordening wel bevoegd zijn. De vergadering is gescheiden tot morgenwanneer in de eerste plaats aan de orde zal worden gesteld het ontwerp-adres aan den Koning, betreffende de jaarwedde van den Griffier der Staten. ROTTERDAM, 21 Julij. Men heeft ons een alhier in betaling gegeven valschen gulden vertoond met het jaartal 1846 en het beeld van Koning Willem II. Dit stuk schijnt uit compositie vervaardigd te zijnen is blaauwkleuriger dan de echte. Figuren en letters zijn vrij goed nagemaaktofschoon in alles iets grover dan op de echte stukken maar het randschrift is geheel onleesbaarzoodat men daarin plaats der lettersslechts eenige figuren schijnt te hebben aangehragt. [Rott. C.) HAARLEM, 21 Julij. Zatnrdag is alhier het derde volksfeest voor kinderen uit de Godshuizen en de Armenscholen gegeven door de vereeniging «Door Vermaak tot Nut." Het begon te 4 ure in het Ilaarlemmer-flout voor het Paviljoen en heeft in allen deele genoegen gegeven aan de deelnemende jeugd zoowelals aan het groole aantal toeschouwers, die met belangstelling getuigen waren van de tevredenheid der spelende kinderen. Ruim 500 knapen en meisjes, die de Armenscholen bezoekennamenonder het opzigt hunner meesters waaronder die van het Lulli. Weeshuis in den ouderdom van 80 jaren en ondermeesters, aan het feest deel. Uit de Burger-, Luthersche- en R. K. Weeshuizen was een 60-tal kinderen tegenwoordig. De feestviering is omstreeks half 9 in de beste orde afgeloopen. AMSTERDAM, 21 Julij. De Heer van Vliet heeft den 14deB dezer aan den Spaanschen Senaat eene memorie ingediend, waarin hij de belangen der Nederlandsche houders van Spaansche fondsen verdedigt en aantoonthoe zijdoor het nu door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen ontwerp van schuldregeling, in hunne wezentlijke regten worden gekrenkt. De Senaat zal die memorie in overweging nemen. Overigens verzekert men, dat het ontwerp, zoo als de Kamer liet aannam, nog veel tegenstand in de Senaat zal ondervinden. De Vertegenwoordigers van ons Rijk, van België en van andere natiën, geven zich veel moeite om de regeling der schuld te doen plaats grijpen volgens de wetten en ordonnantiën van 1831 en 1834. ENGEL4M1). LONDEN, 18 Julij. De wet omtrent de eedsaflegging van de Israëlitendie tot lid van het Parlement verkozen waren, is door het Huis der Lords, bij de tweede lezing, met 144 legen 108 stemmen verworpen. De onderscheiden bladen keuren deze stemming ten hoogste af en meenen, dat de wet wel eindelijk door het Iloogerhuis zal moeten aangenomen wordendaar de meerderheid die ze nu verwierpslechts 36 stemmen bedraagt. Gisteren is de Alderman van Londen, de Israëliet Salomons, die tot lid van het Parlement gekozen w asniet als lid toegelaten omdat hij bij de aflegging van den eed, de woorden: op het geloof eens Christens, niet uitsprak. Men zal nu nader beslissen, of hij in de termen der strafwet valt, daar hij geen lid zijndein het Parlement gekomen is. -Den 29stcn zal hier het vredes-congres in Exeter-IIall gehouden worden. De Commissie voor de Tentoonstelling heeft de uitnoodiging van den Prefect der Seine aangenomen om de feesten van den 2dcn en 5dcn Augus tus te Parijs bij te wonen Prins Albert heeft echter bedankt. Het fraaije stoomjagt Peterhof, hetwelk verleden jaar hier te lande voor den Keizer van Rusland was gebouwddoch op de reis naar Petersburg in de Oostzee op het eiland Oessel was gestrand, is nu onlangs, nadat vroe gere pogingen, ook van Russische Ingenieurs, mislukt waren, door Engel sche Ingenieurs in vlot water gebragt en voor deze hoofdstad aangekomen. Het vaartuig heeft minder geleden dan men vermoedde. De loffelijk bekende historieschrijver Dr. Lingard overleed gisteren te Hornbey. Hij was geboren in 1769, het jaar waarin verscheiden beroemde mannen als Napoleon Wellington en Sir W. Scotthet eerste levenslicht

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2