BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ROTTERDAM, 17 Julij. Als -een gevolg der nieuw» gemeentewet had heden Linnen deze stad de eerste openbare zitting plaats van den stedelijken Raad, die, gelijk wel te verwachten was, door een talrijk gehoor van belangstellenden werd bijgewoond. Nadat de Burgemeester de vergadering als President met het gebruikelijk gebed geopend had, verklaarde hij der vergadering de aangename mededeeling te kunnen doen, dat Z. M. de Koning, gevolg gevende aan zijne desbetreffende gedane toezegging, deze stad met een bezoek zal vcreeren. Z. M. zal in den voormiddag van Maandag den 28slcn Julij binnen deze stad aankomen, nog dienzelfden dag een vaandel aan de stedelijke schutterij uitreiken en daarna de fabriek van Fijcnoord bezoeken. Dingsdag daaraanvolgende is Z. M. voor nemens het Raadhuis te bezoeken om vervolgens de merkwaardigste inrigtin- gen der stad te bezigtigen. Woensdag woont Z. M. voorts het feest der Kon. Ned. Jacht-Club bij. Men verneemt, dat ee'ne vereeniging van deftige ingezetenen den Koning bij zijn bezoek alhierals eerewacht wenscht te dienen en dat het daartoe aan Z. M. gedane aanbod, door de Heeren Joost van Vollenhoven, Jz. en A. van Hoboken van Rhoon en Pendrecht, namens de vereeniging, met welge vallen is aangenomen. Den 30stcn dezer zal de inwijding plaats hebben van liet nieuwe ge bouw der Jagt-Club, waarvan de eerste steen in der tijd door Z. K. II. den Prins van Oranje is gelegd 's namiddags zal er een groot diner zijn dat vereerd zal worden met de tegenwoordigheid van Z. M. Gisteren is hier ter stedein de Remonstrantsche kerk de algcmcene vergadering gehouden van het Nederlandsche Zendeling-Genootschap. Het ver slag werd voorgelezen door den Heer II. Uiebink en de Iloogleeraar Vinke van Utrecht sprak eene belangwekkende rede uit over het zendingswerk als de zaak der geheele Christelijke gemeente, naar aanleiding van 1 Petr. I. 9. AMSTERDAM18 Julij. Ter vervulling van de betrekking van Hoogleeraar in de Letteren aan de doorl. school alhier, in de plaats des Ileeren Bosscha, is door Curatoren de navolgende voordragt ingezonden: 1°. Mr. J. C. G. Boot, Rector van het Gym nasium te Leeuwarden; 2°. J. W. Elink Sterk, Rector van het Gymnasium te Arnhem; 3°. J. G. Hulleman, Conrector van het Gymnasium te Amsterdam. In den nacht van den 15den op den 16den dezer is in de omstreken van den Helder een geweldig onweder losgebarsten, waarbij de bliksem is geslagen in eene boerenwoning, die geheel is afgebrand. Ook te Sleenwijk heeft in uien zelfden nacht een hevig onweder gewoed, en is eene koe door den bliksem doodgeslagen. ARNHEM, 16 Julij. Ter vervanging van wijlen den Heer Robidé van der Aa, heeft de Arr.- Regtbank te Arnhem, de volgende lijst van aanbeveling voor den post van Regter in gemelde Regtbank opgemaaktM™. J. de Klopper alhierJ. G. Luy- ken Glashorst te Zutphen en II. J. van Gennep alhier. GRONINGEN, 17 Julij. In de vergadering der Prov. Staten van den 14dcn beeft de Commissie voor de inpoldering der Lauwerzee verslag gedaanwaaruit bleek dat de van regeringswege daartoe benoemde gemengde Commissiena onderzoek op de plaats zelve van oordeel is geweest, die onderneming te moeten ontra den, van wege den slechten aard der gronden, wier droogmaking de kosten niet zouden kunnen goedmaken. Van de 24.500 bunders zijn 1300 b. louter stuifzand, de overigen hebben een waarde van ruim 4 millioen doch de dijken en verdere waterwerken zouden ongeveer 10 millioen kosten. Evenwel achtte de Commissie de droog making van den goeden grond wenschelijken bad daartoe een plan op kleinere schaal aan de Regering overgelegd. De Minister van Binnen], Zaken heeft toen aan de Staten gevraagd of men de kosten zou kunnen vinden om op nieuw eene Staats-Commissie tot nader onderzoek te doen benoemen uit Friesche en Groninger ledenwaarop de Sta ten besloten hebben, om daartoe 1200 op de begrooting der provincie te brengen en den Minister uitnoodigen, om onverwijld daaraan gevolg te willen gevenzoodat het uitzigt dat deze groote waterplas toch althans ten deele nog in vruchtbaar land zal veranderd wordenniet geheel is verdwenen. Maandag 11. heeft Z. K. II. de Prins van Oranje van Delfzijl een uit stapje naar Emden gedaan en is Dingsdag te Groningen aangekomen. Dien dag en den volgenden beeft de jeugdige Vorst het merkwaardige dier hoofd plaats, alsmede de landbouwkundige school te Haren, in oogenschouw ge nomen. Het plan was Donderdag de reis naar Leeuwarden voort te zetten. ENGELAND, LONDEN, 16 Julij. De Minister Palmerston heeft 1. 1. Maandag in het Lagerhuis, naar aanlei ding eener aanvraag van geld voor maatregelen tegen den slavenhandelover de vruchten dier maatregelen gesproken en de hoop te kennen gegevendat die handel spoedig zou onderdrukt zijn. Op de kust van Afrika was door de groote waakzaamheid der Britsche kruisers; door de verdragen met de in- landsche stamhoofden, die zeer getrouw waren in acht genomen; door de ontwikkeling der kolonie Liberia, waar de door de kruisers bevrijde slaven worden gevestigddoor de medewerking der overheden in de Portugesche ne derzettingenen door den ijverigen en vriendschappelijken bijstand der Fran- sche en AojerikaanscLe gezagvoerders, door dat alles was eene groote ver andering ten opzigte van den slavenhandel op die kust te weeg gebragt,, eis men mogt zeggen dat die handel thans tot aan de evennachtslijn schier uit geroeid was. Vooral in Brazilië zijn de pogingen tot fnuiking van den sla venhandel met een verblijdenden uitslag bekroond. Daar te lande heeft de partij der tegenstanders van dien handel zich in den laatsten tijd aanmerkelijk uitgebreid en krachtig doen gelden. Er is, gelijk bekend was, eene wet uitgevaardigd, waarbij de slavenhandel voor zeerooverij verklaard is; en aan deze wet houdt de Regering met kracht de hand. Dien ten gevolge heeft het getal der in Brazilië ingevoerde slaven in het jaar 1850 niet de helft bedragen van dat van vorige jarenen in de eerste drie maanden van dit jaar zijn er slechts weinige honderden slaven ingevoerd. De liedenmeestal Portugezen, welke dezen handel in 't groot dreven, beginnen dan ook hun bedrijf geheel op te geven. Volgens bij de Britsche Regering ingekomen op gavenhebben reeds niet minder dan 140 Portugesche slavenhandelaars, met de kapitalen, welke zij in dien handel gebruikten, Brazilië verlaten, en zich in Portugal gevestigd. Een dier gewezen handelaars heeft, door de waak zaamheid der kruissersniet minder dan 85 schepen verlorenwelke ieder op; eene waarde van 2,500 begroot worden. «Zoo is eindelijk, zeide de Mi nister, onze volharding beloond, zoo niet door de vernietiging van den gru- welijken menschenhandelalthans door zijne beperking binnen de engste grenzen." De City heeft aan de Koninginter herinnering aan haar laatste be zoek op 9 dezerde borden en glazen aangeboden die op dit feest opzette lijk voor het nageregt waren vervaardigd, en met de wapens van II. M. en die van de City voorzien zijn. Gisteren bereikte het getal der bezoekers eene vroeger nog ongekende hoogte, namelijk 74,122, en het bedrag der entreegelden 3,509 M. Men zegt dat jde Commissarissen er aan denken het gebouw een of twee dagen van iedere week voor twee pence toegankelijk te makenom zelfs aan de armste klasse gelegenheid te geven de Tentoonstelling te bezigtigen. Men maakt veel gebruik van de Tentoonstelling om allerlei biljetten of kleine geschriften rond te deelen of den bezoekers toe te werpen. Op deze wijze wordenonder anderengodsdienstige tractaatjes in alle talen en korte ver- toogen van het Genootschap van den Vrede met duizendtallen uitgedeeld. Eergisteren heeft te Liverpool, bij gelegenheid der viering van den slag bij Boyne, eene vechtpartij tusschen Ieren en Oranjemannen plaats gehad, waarbij drie personen gedood, en verscheiden anderen gewond zijn. De berigten wegens de schikkingen, om de gemeenschap tusschen de Atlantische en Zuidzeeën door de rivier San Juan en het meer van Nicaragua tot stand te brengen, luiden allezins gunstig. Men dacht, dat die gemeen schap binnen zeer korten tijd in werking zou komen. Reeds was het stoom schip Prometheus gereed, om den 14dcn Julij een' proeftogt te ondernemen, en andere schepen waren voor deze linie uitgerust. De togt zou buitengemeen spoedig en gemakkelijk geschieden. FRANËRIJR. PARIJS, 17 Julij. De beraadslaging over de al of niet herziening der staatsregeling, die tot hiertoe bedaard was toegegaan, heeft hare kalmte verloren. De zitting heeft gisteren tot het einde een tooneel van onuitsprekelijke opschudding opgele verd, voornamelijk door hevige uitvallen van den Heer Victor Hugo, tegen de regterzijde uitgelokt. Beide partijen zijn 't overigens eens dat aan de Hee ren Michelhet hoofd van de bergpartijen Berryerden vurigen Konings gezinde, de palm van welsprekendheid moeten worden toegekend. De Akademie van Wetenschappen heeft eene Commissie benoemd, om eene mededeeling te onderzoeken van Dr. Rivière te Marseille, om namelijk door middel van inenting door quinquina de tusschenpoozende koortsen te beteugelen. De indirecte Rijks-middelen hebben in de 3 laatste maanden 5,770,000 fr. meer opgebragt dan in hetzelfde tijdvak van 1850, en 18,457,000 meer dan in 1849. Men maakt op het Stadhuis een feest gereed, te geven aan de Com missie voor de Tentoonstelling te Londen. De Generaal Magnan, die bekend staat als een vriend van den Presi dent, is tot Opperbevelhebber van het leger van Parijs benoemd. Gisteren hebben zes mannen een proeve van waterloop-kunst geleverd. Zij hebben op de Seine gewandeld hunne sigaren rookende, als of ze op de straat liepen. NAPELS. De gevangenemingen die betrekking op het den 15den Mei 1848 voorge vallene hebben duren bier nog altijd voort. Onder de in hechtenis geno- menen zijn de 97-jarige Aartspriester Cagnazzide voormalige Minister Leo- pardi, die zich toenmaals te Turyn bevond, de 86-jarige V. Pavazzien de 83-jarige G. Solidati. ITALIË. ROME, 10 Julij. De eerste Custos van de Vatikaansche Bibliotheek, een hooggeplaatst Pre laat, A. Molza, heeft zich den 6den Julij in eene vlaag van waanzinnigheid van het leven beroofd. De voorname reden tot dit wanhopig besluit is het groote verdriet, dat hij sedert eenigen tijd ondervindt over de ontvreemding van eenige handschriften. De Heer GarafiniKanselier van het crimineel Geregtshof te Imola is

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2