LEYDSGHE COI K A MAANDAG, 21 JULIJ. BINNENLAIVDSCnE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN19 Julij. In ons nommer van 26 Junij 11. deelden wij mede dat, volgens bijzondere berigten Ds. Lammers van Toorenbergte Samarang was overleden. Wij hadden dit aldus overgenomen uit de Kerltel. Courant N°. 25, (aangehaald door de Amst. Cour. van 25 Junij). Thans ontvangen wij eene lijding van een zijner vrienden die gisteren 18 Julij eenen brief van gezegden Predikant beeft ontvangen, van 21 Mei 11., en vermits al ware hij sedert overleden daarvan den 26sten Junij nog geen berigt hier te lande kon zijnzoo is die particuliere tijding ongegrond geweest. Het Bestuur onzer stad heeft dezer dagen den Staat gedagvaardter zake van den eigendom der gronden in het Haarlemmermeer. Wij vernemen dat deze zaak, die uit haren aard, van wege de ligging van het voorwerp in geschil, naar verkiezing des eischers, alhier, of te Haarlem of te Amsterdam kon worden aangelegdom verschillende redenen voor de Arrondissements-Reglbank te Amsterdam is gebragt. De behandeling zal om de op bande zijnde vacantie der Regtbank, tot de hervatting harer gewone zittingen in September worden uitgesteld. Gedurende de vier dagen van 11, 12, 14 en 15 dezer zijn op het Ste delijk Gymnasium, ten overstaan van HH. Curatoren, de jaarlijksche Exa mina gehouden in de vier verschillende vakken van Onderwijsde Oude Ta len de Nieuwe Talende Historische en de AViskundige AVetenschappen. Na den afloop zijn die Leerlingenwelke blijken gegeven hadden van ge noegzame vorderingen, tot hoogere Klassen overgegaan; terwijl aan hen, waarvan het gebleken was dat zij op de loffelijkste wijze hunnen pligt betracht haddentoezegging gedaan is dat zij de hun toegekende prijzen zullen ont vangen bij gelegenheid van de openbare Promotie en Prijsuitdeelingwelke op den lslen September zal gehouden worden. Gisteren en heden werd alhier gehouden de zesde Algemeene Vergade- l'ing der Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Overzeesche Bezittingen onder Voorzitting van den Hoogleeraar de A'riese. Eene tal rijke opkomst der leden en de verschillende wetenschappelijke mededeelingen door hen gedaangetuigden van voortdurende belangstelling en van den ijverwaarmede de leden de taak die zij op zich hebben genomen bearbei den. De jaarlijkscli toenemende bloei der vereenigingziglbaar ook in het toenemend aantal leden blijkt uit de verslagen van haren arbeiddie open baar gemaakt worden. Tot Corresponderende leden der Vereeniging werden benoemd de Ilceren E. Nolte, te Koppenhagen; S. Lantzius Beninga, te Góttingen C. Barbington te Cambridge AV. P. Schimper te Strasshurg AV. Bosch en D>'. P. Bleekerte Batavia; Dr. F. Junghuhn thans te Ley- denA. van Lansbergte CaracasAsa Grayte Cambridge en AV. Dar lington te West-Chester in Noord-Amerika. De zevende Algemeene Vergadering zal worden gehouden in Julij 1852 te Rotterdamen wordt tot Honorair-President voor dezelve benoemd Dr. OudemansLector aan de Clinische School daar ter stede. De Staats-Courant bevat den navolgenden Staat van de Opbrengst der Middelen in de eerste zes maanden van 1851tegenover de opbrengst van de eerste zes maanden van 1850. Meerder in 1851 Minder in 1851 1851 1850. dan in 1850. dan in 1850. Directe belastingen. f 8,676;687.07 5 f 8,470,750.48 205,636.595 Jn- en uitgaande regtcn schecpvaart-regten,vuur- ton- en bakeDgeld. 2,370,537.335 2,328,543.16 41,994.175 Accijnsen 9,476,350.25 9,506,902.54 i» f 30,552.29 Registratie-, zegel-, suc- cessieregten enz 5,539,795.87 4,285,690.21 1,254.105.66 Regt van waarborg op de gouden en zilveren werken. 82,171.705 80,139.025 2,032.68 A) 668,164.37 653,793.74 5 14,370.625 137,794.50 133,607.27 4,187.22 Totaal 26,951,501.10s f 25,459,426.435 1,522,626.96 30,552.29 Het Ilof van Cassatie heeft het doodvonnis over den Graaf de Bocarmé bevestigd. Zijne moeder en zijne echtgenoot hebben smeekschriften om lijfs genade bij den Koning van België ingediend. De Hollandsche kolonie te Pultweyvillein den Staat New-Yorkwaar ongeveer 100 huisgezinnen vercenigd zijn, hebben zich tot eene kerkelijke gemeente vcreenigd en zich aan de Hollandsche Gereformeerde kerk in de Vereenigde Staten aangesloten. 's GRAVENHAGE19 Julij. Ttveede Siisieier sier Jstaten'SJeneratsI. Zitting van Vrijdag 18 Julij. In deze zitting zijn ontvangen een paar mededeelingen van den Minister van Buitenl. Zaken over handels overeenkomsten met Sardinië en met Enge land. De Minister uit het verlangen dat het ontwerp betrekkelijk de Rus sische schuld en een traclaat met Griekenland nog behandeld wordt, vóór dat de Kamer uiteenga. Voorts heeft de Commissie van Rapporteurs verslag gedaan over de door den Heer Poortman voorgedragene amendementen op het wetsontwerp nopens het regt van vereeniging en vergadering. De beraadslagingen worden bepaald op morgen ochtend. De Heer Dullert steltuit hoofde dat de Kamer nu te midden van ver scheidene aanhangige werkzaamheden zal uiteengaanvoor, om het reglement van orde dat thans hij wijze van proefneming is ingevoerd, voorloopig in stand te houden tot dat in de volgende zitting der Kamerdaaromtrent na der zal worden beslist. AVelk voorstel zonder stemming wordt aangenomen. Op verscheidene verzoekschriften betreffende de bestaande wet op de gou den en zilveren werkenalsmede op die van eenige zoutziedersbetreffende de voorgedragene wijzigingen in de wet op het zout, en nog eenige andere verzoekschriftenwordt verslag gedaanwraarna de zitting is opgeheven. Zitting van Zaturdag 19 Julij. In deze Zitting is ingekomen eene missive van den Minister van Finantiën, ten geleide eener rekening van het fonds voor de droogmaking van den Zuidpias in Scliieland. Wordt besloten die stukken niet te doen drukken maar in handen te stellen eener Commissie van 5 leden. Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over het ontwerp van wet tot regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering, en wel over art. 1 (vroeger art. 3), ten gevolge van het amendement van den Heer Poortman. De lieer van Iloëvell stelt eene motie van orde voor, om de beraadsla gingen voorloopig uit te stellen. De Minister heeft er niet tegen. Het voor stel wordt aangenomen met 41 tegen 17 stemmen zoodat de beraadslagingen voorloopig uitgesteld worden. De Zitting wordt verdaagd tot Maandag, wanneer aan de orde is de beraadslagingen 1°. over naturalisatie-wetten2°. over de wet nopens de onteigening. Bij het verslag der Commissie over de amendementendoor den Heer Poort man voorgesteldis gevraagd of men hier eene reeks amendementen voor zich had, dan of veeleer onder dien vorm een nieuw ontwerp was voorgedragen. In al de Afdeelingen waren ledendie dit toestemden. Zoo ver kon het regt aan de Kamer, bij art. 107 der Grwt. toegekend, niet worden uitgestrekt. Het was niet onbegrensd. Het zou een allergevaarlijkst antecedent worden. Zoo zouden de waarborgen verloren gaan die de Grwt. tegen het met over haasting behandelen van een wets-voorstel oplevert. Men zou het voorafgaand onderzoek door den Raad van Ministers en den Raad van State missen. De meerderheid vereenigde zich ecliter niet met dat gevoelen, maar erkende, dat wel een ruim gebruik van dat regt was gemaakt, doch gaven niet toe, dat daarom die poging was af te keuren. Dat aan de Tweede Kamer toegekende regt was het regt van initiatief, toegepast op voorstellen des Konings. De grenzen waren alleen het behoud van het hoofdbeginsel eener wet. Dat hoofdbe ginsel wasdat de wet tot uitvoering van art. 10 der Grondwet repres sief moest zijn. Dat. was bewaardja zelfs versterktdaar de Heer Poortman het praeventive inmengseldat in het voorstel was ingeslopendaaruit had willen wegnemen. Bovendien heeft de grondwetgever het Koninklijk veto tegen het regt van amendement gesteld.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1