tijd werd een Nederlandsch schoonersehip te ondersteboven geworpen doch de manschap redde zich. Het schip is weder boven water gehaald en leeg gepompt. FBANHR1JR. PARIJS, 13 Julij. De doofstommen in het Instituut in de straat S'. Jacques zijn eergiste ren in opstand gekomende gewapende magt heeft dien moeten beteugelen eenigen der belhamers zijn in hechtenis genomen. Er wordt een blok huizen weggebroken tusschen de Tuileriën en het Stadliuisom vervolgens naar een beter plan te worden herbouwd. Dit zal 60 millioen kosten deels te leveren uit de schatkistdeels uit de stadskas en maanden lang arbeid verschaffen. Den 10den dezer is te Petit-Brie. hij Parijs, overleden de Heer Da- guerre, die teregt allerwegen beroemd is als de uitvinder van de Daguerreo type, of de kunst, om door toepassing der photographische wetenschap, licht- tcekeningen te vervaardigen. Hij is in den ouderdom van 62 jaren gestorven. Reeds in zijne jeugd heeft bij zich onderscheiden als een talentvol teekenaar en schilderen vooral heeft hij in het schilderen van decoratiën uitgemunt. Het te Parijs bestaan hebbende Diorama, 't welk eenige jaren geleden ver brand is was door hem vervaardigd. De Regering heeft in der tijd aan Daguerre wegens zijne uitvinding, eene nationale belooning toegekend. Hij I heeft belangrijke kunstwerken nagelaten. Van de 50 millioen fr. in 1848 toegestaan voor landbouwende koloniën in Algerie, is reeds bijna de helft besteed, tot het opbouwen van 42 dorpen en het vervoeren en plaatsen van omstreeks 20,000 mensehen. Die bevol king is echter nu reeds tot de helft verminderd, daar de andere of gestor ven of wegens ongeschiktheid voor zwaren veldarbeid naar Frankrijk is te ruggekeerd. Tusschen Tunis en Algiers moet een rijke goudmijn zijn gevonden waarop zoowel de Franschen als de Bey van Tunis aanspraak maken; er is reeds over die zaak eene scherpe briefwisseling gevoerd. §PAIJE. MADRID 10 Julij. i De Regering onderrigt zijndedat in den nacht van den 9dcn op den ÏO'1™ een aanslag tegen de openbare orde was beraamdheeft de krachtigste maatregelen genomen tot voorkoming, zoodat de rust dan ook niet is ver stoord geworden. In het kwartier der Universiteit is op 'toogenhlik een zware brand uit gebroken gansch Madrid is door een zwarte wolk van rook overdekt. Men vreest voor groote onheilen. ITALIË, ROME, 6 Julij. Gisteren is de Paus, onder geleide van Fransche en Romeinsche troepen, naar het kasteel Gondolfo vertrokken. Naauwelijks daar aangekomen heeft hij er een bezoek ontvangen van den Koning van Napels die te Porto-d'Anzio was ontscheept. De Koning is dienzelfden dag weder vertrokken. Men ver diept zich in gissingen over de reden van deze zamenkomst. Voor de veilig heid van den Paus wordt door de troepen, die in en om liet kasteel gele gerd zijn genoegzaam gezorgd. Bij het tusschen den Heiligen Stoel en Toscane gesloten Concordaat worden een aantal gedurende de laatste eeuw tot beperking van de regten der gees telijkheid uitgevaardigde verordeningen afgeschaft. Onder de bepalingen ko men ook deze voorI Aan de geestelijke overheid zal bij de uitoefening van hare heilige dienst geenerlei hinderpaal in den weg gelegd worden. De wereldlijke overheid moet door alle te harer beschikking staande middelen de zedelijkheid en de gods dienst beschermen, door alles te beletten wat dezelve kan kwetsen; zij zal ook aan de kerk den noodigen steun verleenen voor de uitoefening der Bis schoppelijke magt. De Bisschoppen genieten eene onbeperkte vrijheid met opzigt tot de uitoefe ning van hun gezag. De Heilige Stoel verguntdat burgerlijke regtszakenwaarin de personen en goederen van geestelijken betrokken zijnalsmede diewelke regtstreeks de bezittingen der kerk betreffenvoor den wereldlijken regter gehragt worden. De zaken, die liet geloof, de sacramenten, de heilige dienstverrigtingen enz.betreffen hehooren uitsluitend tot de bevoegdheid der geestelijke regt- bankenovereenkomstig de kanonieke voorschriften. De Heilige Stoel heeft er niet tegen dat geestelijken wegens misdaden, die tot de godsdienst in geen verband staanvoor de wereldlijke regtbanken te regt gesteld worden. Deze zullen de bij het strafwetboek bepaalde straf fen toepassenwelke de geestelijken ondergaan zullen in afzonderlijke ge vangenissen. Wanneer geestelijken in hechtenis worden genomen moeten zij in een af zonderlijk locaal gebragten van hunne inhechtenisneming onverwijld aan de kerkelijke overheid kennis gegeven worden. De kerkelijke goederen zullen door de Bisschoppen en de Pastoors der ge meenten geheel vrij beheerd worden. PlSUISSEil*. Do Pruissische Officier F. W. van Mauvillonis in hoogen ouderdom te Kleef overleden. Hij is bekend èn als staatkundig schrijver èn als overzetter van Nederlandsche gedichten in het Hoogduitschwaardoor hij de Nederl. Poëzy in Duitschland heeft helpen bekend maken. Een reisgezelschap van 57 Israëliten met vrouwen en kinderen is den Rliijn afgekomen om zich naar Californië te begevenzij zijn ruimschoots voorzien van alle werktuigen om te delven. 00§TEHRIJK. WEENEN, 11 Julij. Z. M. heeft een kostbaar tafelservies in de K. K. Porseleinfabriek besteld van niet minder dan 3,000 borden. Men maakt daaruit op dat 7.. M. zich spoedig in het huwelijk zal begevenen wel met de Prinses Sidonia van Saksen. Er is hier eene verordening verschenen op de drukpersook werken en dagbladen van het buitenland kunnen verboden, en binnenlandsche dagbla den, na tweemalen gedane waarschuwing geschorst, en later het verlof van uitgaaf geheel ingetrokken worden. De Oosterschc Bisschoppen, die hier in synode vcreenigd zijn geweest, hebben de residentie reeds weder verlaten. Over de slotsom hunner veelja rige onderhandelingen is niets anders bekend gewordendan dat eene schik king niet tot stand is kunnen komenen dat de beslissing in de hoofdzaak aan het Ministerie is overgelaten. Er is bij Funfkirchen eene steenkolenmijn ontdekt, de rijkste van ge heel Oostenrijk. De Duitschers die overgehaald zijn om zich als Kolonisten in Hongarye te vestigen zijn hier in groot getal in den beklagenswaardigsten toestand teruggekeerd, daar zij al hun geld hebben verloren. Zij moeten bovendien nu nog strafgeld betalen omdat zij terugkeeren; doch hierover wordt proces gevoerd. sa AMIÏtJRCJ. 12 Julij. Gisteren morgen is een corps van 700 man Oostenrijksche troepen te dezer stede aangekomen. De plaatsen zijner bestemming zijn zegt men Altona en Rendsburg. De robben- en walvischvangst zal dit jaar zeer gelukkig uitvallen. Ongelukkig is echter een Ilannoversche Groenlandsvaarderde brik Neptun, in het ijs geheel verloren gegaan zoodat alleen de manschap is kunnen ge red gorden. Deze brik had 6000 robben en een walvisch gevangendie te zamen eene waarde hadden van 80,000 M. b. MUSLAN®. In het zuidelijke van het land wordt veel geklaagd over buitengewone droogte, waardoor het graan en de weiden geteisterd worden; bovendien rig- ten de sprinkhanen nog groote verwoesting aan. Er was sedert liet laatst van April tot in het laatst van Junij geen regen gevallen, en de hitte was groot. HEHKAIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Herv. Gemeenten te Harderwijk en Nyega uitgebragte beroepen op D9. H. Gann Dun, te Zwijn- drecht, en den Candidaat H. M. Luurman. Voor de ongelukkige en brave Weduwe met hare zeven Kinderender liefdadigheid aanbevolendoor Prof1". Pruys van der Hoeven en Ds. Inckel om haar aan een vast beslaan te helpennader ontvangenEen Muntbiljet N°. 142113, groot ƒ10; van B. ƒ2.50; van P. uit mededoogen 3van Mevr. K. ƒ2.50. §TAB§ BERIGTEA. SCHUTTERIJ, PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDENbrengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, volgens art. 15 dpr wet op de Schutterijen, van den llden April 1827, benoemd tot het onderzoeken van, en heslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitslui ting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Stad, op Vrijdag den lodl'n Julij aanstaande 's namiddags ten 5 ure. En worden diensvolgens opgeroepen 1". Alle de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben. 2°. Degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen, en geboren zijn in de jaren 1817 tot 1825 ingesloten. 3". Zijdie ambtshalve zijn ingeschreven en eenige redenen tot vrijstel ling vermeenen te hebben. 4°. Degenen die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij, regt op vrij stelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataillon om lig- chaams-gebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5°. Degenen die, volgens L en M der wet, als tot de Nacht- of Brand wacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen. Om zich voor gemelde Commissie, op bovcngemelden dag, al ware het, dat bij dezelve geen oproepings-biljet was ontvangen, te sisteren, ten einde over derzelver reclame uitspraak worde gedaan; terwijl zij, die alsdan niet compareren, geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zr. 1MS. besluit, van den 28slen Junij 1828, voor zoo verre zij dienstpligtige Nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Aldus gedaan en gearresteerd, hij 11. II. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden op den 10dcn Julij 1851. van LIMBURG STIRUM, Weth. fung. Burg. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMKR.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3