BUITENLANDSCHE BERIGTEN. l)o Hoeren Jongstra en Groen van Prinsterer hebben den Minister beant woord en nader hunne bezwaren tegen het ontwerp ontwikkeld. De Ministers van Justitie en van Binnenl. Zaken hebben die sprekers be antwoord. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. De Commissie van Rapporteurs heeft verslag gedaan op het wetsontwerp tot onteigening ten algemeenen nutte, dat Maandag zal worden behandeld. De lieer Ypey stelt voor, dat na alloop der thans aanhangige wet de Ka mer voor eenigen tijd uiteenga, dat met 37 tegen 24 stemmen is aangenomen. Provinciale Stuf en van 'fjttiiïholSaitsf. Ter aanvulling, opheldering en verbetering van bet berigt omtrent het verslag der Commissie tot onderzoek van het voorstel tot verleening eener bijdrage van 10,000 ter verbetering van den Goudschen IJssel in ons vorig nommer medegedeelddiene nog het volgende Het bedoelde voorstel is een gevolg van de vordering der Regering, dat door de provinciën Zuid-Holland en Utrecht mitsgaders door de belang hebbende steden en polders zal worden bijgedragen in de kosten van uit dieping van den Hollandschen IJssel, dien zij, ten gevolge der vertoogen door de Staten van Z. Holl. gedaan, beeft erkend eene rivier te zijn van den Staat en waaraan zij bereid is de hoogst wenschelijke en nuttige verbeterin gen te bewerkstelligen, mits de gezegde bijdragen, allbans door de betrok kene provinciënbaar worden verzekerd. Die verbeteringen zouden bestaan in de uitdieping dezer rivier van Gouda af doorgaande langs Oudewater, Montfoort en IJsselstein tot daar waar zij niet verre van de rivier de Lek is afgedamdin bet verbreeden van bet laatste gedeeltemitsgaders van den doorslag bij Jutpbaas, met bet daarstellen van de sluiswerkenbij deze ver binding met den Vaartsehen Rijn benoodigd. De kosten van dit werkwaar door bet grootste gedeelte der tbans onbevaarbare rivier den IJssel voor scheepvaart geschikt zoude worden gemaakteenen nieuwen waterweg naar Utrecht door den Vaartsehen Rijn en eene onschatbare verbetering voor de uitwatering der omliggende duizende bunders land, zoude worden verkregen, zijn geraamd op 104,000. De helft biervan door het Rijk gedragen wor dende, gelijk de Minister van Binnenl. Zaken zegt daartoe genegen te zijn, zoo blijft de wederhelft ad ƒ52,000, door de provinciën, polders en steden 1c vinden en wordt bet aandeel der provincie Z. Holl. daarin berekend op 10,000. De Commissie tot onderzoek van het voorstel tot bet verleenen dezer bij drage benoemd beeft bij monde van baren Rapporteur den Heer Roest van Limburg, (en niet van den Heer Montyn, die in onze vorige als zoodanig was genoemd) tot bet aannemen daarvan geadviseerd op grond dat het baar na rijpe overweging ®n uitvoerig medegedeelde redenen was voorgekomen 1". Dat de verbetering van den IJssel kan geacht worden in het Provin ciaal belang nuttig en wensclielijk te zijn. 2°. Dat de vordering van de Regering tot het geven van bijdragenwat de provincie Z. Holl. betreft, in bet belang der zaak en ter verkrijging van bet gewenschte doel (en niet op grond van eenige verpligting) kan en be hoort te worden toegegeven. 3°. Dat de bijdrage van 10/m. voor Z. Holl., kan worden geacht evenredig te zijn tot bet belang der provincie en in verhouding te staan tot de bijdra gen der mede betrokkene prov. Utrecht en belanghebbende steden en polders. Overeenkomstig dit advies is bet voorstel met algemeene (69) stemmen, door de vergadering aangenomen. Vervolg en slot van bet verslag van den toestand der provincie in het jaar 1850, gedaan door de Ged. Staten der Prov. Zuidholland: Zie N°. 83). Van de 23 schepen voor reederijente Schiedam gevestigd zijn 7 bodems met ladino-en voor de Handelmaatschappij teruggekomen; G van die schepen door gezegde maatschappij voor retourreizen van Java of Sumatra bevracht zijn in den loop des jaars uitgezeild 5 bodems werden bevracht om steen kolen in Engelsohe havens te laden voor Hong-Kong, Singapore en San Francisco terwijl een schoenerschip op de reis van Chinain de Chinescbe zee, op eene verborgen klip gestrand en totaal verloren is gegaan cn eene andere schoener van Valparaiso is teruggekeerddoch weder naar Londen ver trokken om aldaar zijne lading te lossen. Te Rotterdam zijn door de Handelmaatschappij in 1850 geveild 249,066 balen Koflij (124,068 minder dan in 1849); 109,405 kraj. en kan. Suiker 10,905 meer dan in 1849), en 83,232 blokken tin (33,176 minder dan in 1849). Voorts nog Indigo enz. Van Java-tabak werd minder dan in vele jaren te Rotterdam aangevoerd. De vrije Engelschc markt had op den prijs te Java een' gunstigen invloed. Van bier zijn naar China regtstreeks 3 schepen vertrokken. De Kaap de Goede Hoop werd door eenige schepen op de uitreis naar Ba tavia bezocht. Van Suriname en Nickery kwamen in het afgeloopen jaar 12 schepen her waarts tegen 11 in het vorige. De aanvoeren bestonden bijna geheel uit Suiker Rum en eenig Katoen. Uit Brazilië zijn slechts 3 schepen aangekomentegen 19 in 1849. Naar de westkust van Zuid-Amerika zijn 15 schepen uit de Maas vertrok ken tegen 8 in 1849. De uitvoeren bestonden grootendeels in geraffineerde Suiker en Jenever. Uit de Vereenigde Stalen zijn te Rotterdam 44 schepen binnengeloopen tegen 63 in 1849. De aanvoeren van tabak bedroegen 6959 vaten tegen 12204 in 1849. De oorzaak van dezen verminderden invoer moet worden gezocht in het klein gewas van 1849. De verzendingen van hinnenlandsch gedisteleerd zijn zeer belangrijk ge- geweest. Ook van geraffineerde Suiker en van Meekrap is veel uitgevoerd. Het getal landverhuizerswelke van Rotterdam regtstreeks naar Noord- Amerika vertrokken bedroeg 3934 (885 minder dan in 1849); waaronder 555 Nederlanders (1193 minder dan in 1849): het vervoer had plaats met 22 schepen waaronder 4 Nederlandsche. Ten aanzien van onzen handel op de Middellandsche- en Zwarte zee en de LevantSpanje en Portugalvalt weinig bijzonders mede te deelen. Van Syrië kwamhetgeen sedert langen tijd niet geschied waseen schip dat met eene lading derwaarts gegaan was regtstreeks te Rotterdam terug met Tarwe en gedroogde Vruchten. J an Odessa zijn eenige ladingen Graan henevens ééne lading Wol aange komen. Ofschoon niet in die mate als in 1849, was onze scheepvaart in de Oostzee toch vrij belangrijk daar in 1850 1827 Ned. schepen de Sond passeerden. De handel op Engeland blijftten gevolge van het stelsel van handel steeds in bloei toenemen. De aanvoeren van ruwe Suiker te Rotterdam bedroegen37£ mill. Ned. ft' tegen 34j mill. Nederl. ffi in 1849. De uitvoeren bedroegen: In 1850, 7,166,794 Ned. ffi, waarvan 1,887,103 zeewaarts en 5,279,691 Rijnwaarts. In 1849, 10,266,090 Ned. ffi; waarvan 3.318,035 zeewaarts en 6,948,037 Rijnwaarts. Deze zoo verminderde uitvoer van ruwe Suiker Rijnwaarts is het gevolg van de zich meer en meer uitbreidende cultuur van beet wortelsuiker in Duitschland. De uitvoer van geraffineerde Suiker is te Rotterdam geringer geweest dan in het vorige jaar, namelijk: 5| mill. Ned. ffi, tegen 7) mill. Ned. ffi in 1849, veroorzaakt door het afbranden eener groote stoomraffinaderij in 1849. De handel in Steenkolen was te Schiedam zeer levendighebbende de aan voeren bestaan in ruim 1 mill, halve mudden. In 1850 hebben niet minder dan 719 schepen de Schiedamsche haven be zocht. De Rijnsche houthandel is vooral te Dordrecht in 1850 toegenomen. Op de werven te Rotterdam zijn in 18503 bodems te water gelaten en waren er nog 5 in aanbouw. Op andere werven aan de Maas zijn 7 schepen afgeloopen en waren 6 in aanbouw. Te Dordrecht zijn 3 schepen afgeloopen 6 waren in aanbouw. Het 17*1° of laatste Hoofdstuk onder het opschrift: Inrigtingcn in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijvenbevat geene bij zonderheden ter opname in ons verkort verslag. EAGELAN». LONDEN, 12 Julij. II. M. heeft eergisteren avond met haren gemaal en gevolg het feest met hare tegenwoordigheid vereerd, hetgeen de Lord-Mayor van Londen en de corporatie der City van Londen, ter viering van de Tentoonstelling gaven. Dit feest had eene ontzettende menigte vreemdelingen en bezoekers van het platteland herwaarts gelokt. De weg, dien de Vorstelijke stoet volgde, was fraai versierd met verschillende lichtenvlaggenopschriftenenz. Om streeks 9) ure kwam II. M. bij Templebar aan en werd, zoowel daar als overal elders, zeer hartelijk door de zaamgestroomde volksmassa begroet. Aan den ingang van de Guildhall werd II. M. ontvangen door den Lord-Mayor en zes der oudste Aldermen en naar de troonzaal geleid. Nadat de Koningin zich een geruimen tijd met de gecommitteerden tot het feest had onderhou den begon het balwaarna het feestmaal een aanvang namna welks afloop de Koningin en Prins Albert naar Buckingham-paleis terugkeerden. Ernstige ongelukken hebben niet plaats gegrepen, hoewel verscheiden personen door het gedrang onder den voet geraakt en gekwetst zijn. Onder de wijnen aan de Koninklijke tafel rondgediend, was Xereswijn van 105 jaren oud, die in der tijd voor Keizer Napoleon was gekocht voor 600 II. M. heeft den Lord-Mayor, als blijk van tevredenheid over dit feest, den titel van Baronnet gegeven. In de zitting van het Huis der Lords van jl. Vrijdag werd door een der leden eene petitie ingediend van geestelijken en leeken uit de dioecese van Canterbury, die de wederinvoering van synodale vergaderingen als het beste middel tot vereffening der verdeeldheden in de Anglikaansche kerk, verlangden. De Aartsbisschop van Canterbury beweerde dat dit middel het kwaad nog verergeren zou. Daarentegen verklaarden de Bisschop van Dublin en die van Oxforddat het aloude vertegenwoordigend stelsel der Anglikaan sche kerk, hetwelk tot haar groot nadeel in onbruik geraakt was, hersteld moest wordende Bisschop van Londen voegde zich bij lienen deed vooral uitkomen dat hetgeen de petitie verlangde, geene nieuwigheid was maar een regt, hetwelk de kerk vroeger altijd had gehad. De Minister Lansdowne be toogde dat hetgeen men onder den naam van herstelling der synoden vroeg tot niets minder dan eene geheele verandering van de inrigting der Angli kaansche kerk strekte; en dat men op de synoden werkzaamheden en regten wilde overbrengendie ten allen tijde aan de kroonals het opperste gezag in de kerkhadden behoord. Hij vermaande het Huis de hand niet te leenen tot zoodanige veranderingendie voor de Anglikaansche godsdienst de ernstig ste gevaren zouden medebrengen. De vergadering nam over de zaak zelve geen besluit maar gelastte de petitie te doen drukken en ter inzage te doen voorliggen. Eene plotselinge windvlaag wierp 1. 1. Dingsdag eene Dame, die op de aankomst der stoomboot wachtte, in het water, en zij verdronk. Ter zelfder

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2