BLlTEXLAiXDSCUE BERifiTEX. E1VCELAND, LONDEN, 3 J id ij. Gisteren heeft het Lagerhuis een voorstel aangenomen van den Marquis van Blandfordoin een adres aan H. M. aan te hiedenten einde hare aandacht te vestigen op de ongenoegzaamheid van het godsdienstig onderwijs hetwelk in Engeland en in het land van Wallis gegeven wordt en op de noodzakelijk heid om het geestelijk onderrigt uit te breiden in verhouding tot de meer dere bevolking. De voorsteller heeft zijne motie in het breede uiteengezet, waarmede zich vereenigden de Heeren Ilume en B. Halle die daarmede in ver band bragten het slechte beheer der kerkelijke goederenbenevens het wen- schelijke eener hervorming te dien opzigtevooral aandringende op eene ver mindering van het inkomen der hoogere geestelijken ten behoeve van de la- geren. Nadat ook nog de Heer Sidney Herbert het voorstel ondersteund had, verdedigde Sir R. inglis het gedrag der hoogere geestelijkheidzeggende dat zij hare pligten met ijver en naauwgezetheid vervult. II. M. is voornemens om aan den Keizer van Oostenrijk een buitenge woon prachtig servies toe te zenden, dat door haar op de Tentoonstelling voor 1000 gekocht is. I5E1LGB E. In hare zitting van Woensdag heeft de Kamer der Vertgenwoordigers de bepaling van het wetsontwerp op het suceessie-regt aangenomen hetwelk van erfenissen tussclien echtgenootenvoor zooveel aangaat hetgeen de overlevende echtgenoot toevallig boven de helft van den gemeenen boedel ontvangteen regt heft. Toen de Kamer de beëediging der aangiften voor het successie-regt ver worpen had, heeft de Regering in de voordragt de bepaling gevoegd dat de administratie naar de regelen en met de middelen, in het gemeene regt aan genomen den eed uitgezonderdde valschheid der aangiften voor den regter mag bewijzen. Ook deze bepaling is met groote meerderheid goedgekeurd. Eindelijk is het geheele wetsontwerp op het successie-regt in de regte lijn, met 5G tegen 26 stemmen aangenomen. FRANHRIJIi, PARIJS, 3 Julij. In hare zitting van eergisteren heeft de AAretgevende Vergadering met 326 legen 271 een voorstel aangenomen, waarbij 180,814 fr. bewilligd wor den ter bekostiging der uitgave van een groot werk van den Heer Perret, bevattende naauwkeuriger en vollediger beschrijvingen van de oude onder- aardsche begraafplaatsen van Rome en van de daarin bewaarde kunstwerken, dan tot nog toe bestaan. De Heer Perret, die verscheiden jaren te Rome heeft doorgebragt omzonder eenigen last van regeringswegemet groote moeite ei kosten, de afbeeldingen en beschrijvingen voor zijn werk te ver vaardigen had uit Engeland zeer voordeelige aanbiedingen tot uitgave van hetzelve ontvangen. Maar de Fransche regering, meenende dat daardoor deze belangrijke bijdrage tot de kennis der oudste Christelijke kunst voor de Fransche kunstoefenaars grootendeels zou verloren gaanen dat evenwel in Frankrijk zoodanige uitgave niet, als in Engeland, door de belangstelling van particulieren alleen waardiglijk kon tot stand komenstelde aan de vergadering voorhet werk op staatkostcn te laten drukken zullende als dan aan elke openbare verzameling of inrigting van onderwijs voor de schoone kunsten in Frankrijk een afdruk daarvan worden gegeven. De reis van den A'oorzitter levert hem weinig voldoening op. Meest overal wordt hij met onverschilligheid ontvangen. Te Poitiers was hij zoo door vermoeidheid overmand, dat bij te half een ure na één dans het bal verliet. Te Chattellerault, een stad van 10,000 inwoners heeft, dc nationale garde en 't volk om strijd leve de Republiek geroepenin weerwil der vermanin gen van Agenten van Politie uit Parijs, die sedert vijf dagen van daar wa ren aangekomen. Men drong zich rondom zijn rijtuig open 't kwam zoo ver, dat de Agenten een paar nationale gardes die boven anderen weg met Napoleonweg niet den Voorzitter" schreeuwdengrepen en zoodoende aan dit ergerlijk tooneel een einde maakten. Tot voor 't stadhuis genaderd, stond daar een tafel voor 170 personen in de open lucht omgeven door een beschot met behangsel gedekt en overspan nen met een groot zeil; doch naauwelijks was men gezeten of't begon zoo geweldig te regenendat het water over de tafel stroomde en de Voorzitter zijn jas aantrok, él de nougats, de ijzen, de gebakken, de fijne schotels, al de luister van den maaltijd lag in regenwater verdronken. Eindelijk hield de regen op, en nu deed de Burgemeester zijne aanspraak die door den Voorzitter werd beantwoord. Van daar is hij over Tours en Orleans des avonds te Parijs teruggekeerd. Onder Lodewijk Philips vroeg de Heer de Montalivet 1 millioen fr. tot, onderhoud der gebouwen en tuinen voor 's Konings gebruik. De geheele liberale pers verhief over zulk eene verkwistingeen kreet van verontwaardi ging. De Minister van Finantiën der Republiek vraagt nu 200,000 fr. meer! De onverwachte reis des Heeren Rothschild naar Londen zou eene lee- ning betreffen door Oostenrijk met eenige Engelsche en Amsterdamsche huizen gesloten. Zie hier een bewijs hoe Frankrijk ingenomen is met hel algemeen stem- regt en hoezeer zij gelijk hebben, die de beperkende verkiezings-wet van 31 Mei 1850 eene despotische wet noemenhet arrondissement der Saintes moest zijne Regtbank van Koophandel benoemen. Daartoe't was eene hoogst ge- w'igtige roeping, werden de 2500 kiezers uitgenoodigd er werden drie billetten ingeleverd KARDIHriË Er schijnen op nieuw oneenigheden tussehen de Regering en de geestelijk heid te zullen uitbreken. De Regering namelijk had omtrent het openbaar onderwijs eenige bepalingen vastgesteldwaartegen de geestelijkheid vele be zwaren inbragt. De Regering heeft hierop thans geantwoord met de be dreiging dat zij aan de onderwijzers, welke zich niet aan die voorschriften mogten onderwerpenhunne jaarwedde of subsidie uit de schatkist zou ont houden; de Bisschoppen hebben in de afkeuring dier voorschriften volhard. In den Senaat is gesproken over een geschenk, namelijk een gouden drinkbeker, ter waarde van 6000 kroonen, volgens gewoonte jaarlijks dooi den Staat aan Rome te geven. Het Ministerie merkte opdat het regt hetgeen Rome op dat geschenk beweert te hebben zonder eenigen grond is. 9TALI E,r ROME, 20 Junij. De toestand der geldmiddelen is steeds zeer ongunstigdoor het kwijnen van handel, nijverheid en bedrijf nemen de inkomsten gedurig af, en de be hoeften groeijen aan. Het tekort voor het loopende jaar wordt op 1,700,000 scudi [een scudi is 2.50 Ned.] geraamd, om hetwelk te dekken nieuwe belastingen uitgeschreven of de bestaande moeten verhoogd wordendoch nu reeds worden de belastingen met moeite geïnd. Van de zijde van den Roomschen Stoel en van den kant; van den Aartsbisschop van Florence, zijn brieven uitgevaardigd, bij welke de R. Kat holijken in Italië worden vermaand, om gelden bij te dragen tot de stich ting van eene R. K. hoofdkerk in Londenwelkeaan den II. Petrus gewijd door Italiaansche Priesters, in overeenstemming met den Pauselijken Stoel, zal worden beheerd en bediend ter gunste van het groot aantal belijders van de R. K. godsdienstdie zich in die stad bevinden en welke nog gecne voegzame gelegenheid zouden hebben om hunne godsdienst waar te nemen. Die giften bijeenbrengenzullen 100 dagen aflaat ontvangen. De kosten van het aankoopen der plaatswaarop die kerk zou gebouwd wordenwor den alleen op ƒ80,000 begroot. Den 26sten is te Milaan de Geneesheer Alessandro Vandoni op klaar lichten dag, op straat vermoord. PRUISSEK. BERLIJN, 2 Julij. Hoeveel belang de Duitschers thans in de gedrukte handelingen van het Duitsche Parlement stellen, blijkt hieruit, dat van de 2000 exemjdaren in 6 deelen, die eenigen tijd het publiek te koop werden aangeboden, zes exemplaren werden verkocht. Den lstC[1 dezer zijn te Dresden weder 400 man Oostenrijksche troepen door gelrokken, bestemd tot aanvulling der in het noorden van Duitschland staande corpsen. De wensch dusdat deze troepen spoedig zouden aftrekken schijnt voor eerst nog niet te zullen verwezentlijkt, worden. EGYPTE. ALEXANDRIE, 18 Junij. De Overlandpost bereikte deze stad eergisteren middag, dat is ongeveer 8] dag na het vertrek uit Londen. Door de opening van een nieuw eind spoorweg in Frankrijk heeft de reis door dat land 9 uren tijds minder ver- eischten van Marseille naar Malta is, ten gevolge van.de vervanging dei- oude paketbooten door de nieuwe stoomboot Banshee, 24 uren tijds gewonnen. Binnen een jaar, wanneer al dc nieuwe vaartuigen in gebruik zullen ge steld zijn mag men verwachten dat de Indische post binnen eene week van Londen alhier aankomt. CHINA. Met den overlandpost zijn dc volgende berigten aangebragt: Men verneemt dat in de provincie Quangsai eene ernstige ontmoeting heeft plaats gehad. De uitslag was voor de Regering ongunstig, waardoor de moeijelijkheid om iets met zekerheid omtrent het voorgevallene te vernemen, verklaarbaar wordt. Men verhaalt dat de Keizerlijke troepenonder bevel van den Commissaris Lidie door het hof afgezonden was om aan den op stand een einde te maken, tegen de oproerlingen oprukkende, zich plotseling door aanstroomend water overstelpt zagen, en terugdeinzende, door de uit barsting van mijnen nog meer in wanorde werden gebragt. De opstandelin gen hadden eene menigte verborgen waterloozingen opengezet en daarna de mijnen in den weg der terugtrekkende troepen doen springen; zij hebben echter van het behaalde voordeel geen partij weten te trekken. STADS BERIGT. In de maand Junij 1851 zijn binnen de Stad Leyden overleden 75 personen, als: 16 Mannen, 19 ATouwen18 Zoons en 22 Dochters, daaren boven als levenloos aangegeven 9. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 108 Kinderenals53 Zoons en 55 Dochters, waarbij twee paar Tweelingen. AKABEMIE-NIE DWS. PROMOTIE AAN DE 11TRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 30sten Junij de Heer C. J. van Persyn, van Koudekerke, in de Genees kunde, na verdediging zijner Dissertatie: de irritatione medullae spinalis. Den 3'-,cn Julij de Heer E. Faure, in de Godgeleerdheid, na verdediging zijner Dissertatie, conlinens: Annotationem in nonnulla loca Lucnein actuum apostolicorum libro referentis de Paulo ad Christum converso.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3