Hoofdstuk VI. Kerkelijke Zaken. Het getal Protestautsehe Gemeenten ia Zuidholland bedraagt: 258, dat der R. Katholieke 97 en der Israëlitische 22. De aanbouw der nieuwe kerk voor de Hervormde gemeente te Gorinchem in 1848 aangevangen is onlangs voltooid. Deze ophouw is zeer gelukkig uitgevallen; de kerk bevat 1,200 zitplaatsen, en de subsidie van ƒ20,000, uit de provinciale fondsen is doelmatig besteed. Aan de R. Katholieke gemeenten te Wateringen is toegestaan ƒ2,000, voor de vergrooting van het kerkgebouw. Aan die te Noordwijkerhout 4,000voor de stichting eener nieuwe kerk betaalbaar in twee jaren. Aan die te Scheveningen eene subsidie van hoogstens ƒ800, voor de vol- tooijing der pastorie. Terwijl ook nog aan die te Rhoon eene subsidie van ƒ885, tot herstel dei- kerk en pastorie is verleend. Door wijlen W. Stelt, is aan de R. Katholieke kerk te Voorschoten gele gateerd een perceel wei- of hooilandgroot 3 bundersgeschat op eene waarde van ƒ1.750. Hoofdstuk Vil. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het gezamenlijk getal openbare en bijzondere scholen bedroeg 456, dus 15 meer dan in 1849, doch er zijn twee openbare minder, terwijl het getal bijzondere scholen der 1ste klasse met 7 en dat der 2de klasse met 10 is vermeerderd; het getal leerlingen, door hetwelk die scholen in 1850 zijn bezocht, bedroeg 61,975, dat is 1131 meer dan in 1849. De staat van het onderwijs ten aanzien der openbare scholenheeft in 1850 weinig verandering ondergaan en mag in het algemeen als gunstig wor den geschetst. De openbare Onderwijzers in tie steden worden meestal op eene behoorlijke wijs bezoldigd. Ten platten lande waar dikwerf het inkomen slechts mid delmatig iswerden in 1850 weder aan eenige Onderwijzers toelagen en gratificatiën verleend. De -schoollocalen en onderwijzers-woningen worden allengskcns, met be hulp van subsidiën uil de provinciale fondsen verbeterd en in eenen vol doenden staat gebragt. Het onderwijs aan de Koninklijke Academie voor Rurgerlijke Ingenieurs te Delftstrekt meer en meer tot uitbreiding van sommige nuttige wetenschap pen en tot vorming van bekwame ambtenaren voor onze Oost-Indische bezit tingen. Het aantal leerlingen aan die Academie bedraagt 144. Aan de Geneeskundige School te Rotterdam, bedroeg het getal leerlingen en auditorenvan 1850185148 mannelijke en 9 vrouwelijke. Latijnsche scholen of gymnasiën. Er bestaan in Zuidholland 5 gymnasiën, te weten: te 's GravenhageRotterdam, Leyden, Delft en Gouda, en 4 La tijnsche scholente DordrechtSchiedamGorinchem en Briellemet een gezamenlijk getal van 334 leerlingen, dat is 5 minder dan in 1849. Op het gymnasium te Delft is de leercursus met September 1850 uitge breid, ook voor de Hebrceuwschc taal en de beginselen van de Javaansche en Maleische talen en van schei- en natuurkunde. Omtrent de Hoogeschool te Leyden kunnen wij over het akademiejaar 18491850 het navolgende herigten: In het collegie van Curatoren hebben gcene veranderingen plaats gehad. De Hoogleeraren zijn allen in het leven gespaarden hebben steeds met ijver hnnne betrekking vervuld. De lessen zijn geregeld gegeven, zoodanig als zij waren aangekondigd. Het onderwijs heeft over het algemeen goede vruch ten gedragen, en de Iloogleeraren betuigen tevredenheid over het gedrag en den ijver der Studenten. Het aantal Studenten bedroeg, blijkens de recen sie, na den dies natalis der Hoogeschool, in 1850 gedaan: In de Faculteit der Godgeleerdheid86 Regtsgeleerdheid177 Geneeskunde55 Wijsbegeerte en Letteren25 Wis- en Natuurkunde14' Te zamen 357 terwijl daarenboven 99 op de Athenaea studerenden in de rolle der Hooge school waren ingeschrevenals In de Faculteit der Godgeleerdheid21 Regtsgeleerheid44 Geneeskunde 25 Wijshegecrte en Letteren8 At ris- en Natuurkunde1 Te zamen 99 De akademische gebouwen zijn behoorlijk onderhouden. De verzamelingen cri kabinetten zijn als hulpmiddelen voor het onderwijs voldoendeen wor den steedszooveel de beperkte middelenwaarover Curatoren kunnen be schikken dit toelatenaangevuldten einde die zooveel mogelijk gelijken tred met de vorderingen der wetenschap te doen houden. Hoofdstuk VIII. Armwezen. Toestand van het armwezen. Het is ons aan genaam te kunnen mededeelendat sommige hoofdoorzakendie vroeger eenen ongunstigen invloed op den staat van het armwezen hebben gehad, zoo als de duurte van levensmiddelen, zich in het afgeloopen jaar niet, en gebrek aan gelegenheid om werk te verkrijgen, minder hebben doen gevoelen. De toepassing der wet van 28 Nov. 1818 omtrent de plaats, waar de be- hoeftigen in den algemeenen onderstand deelen kunnenhaart veel moeite en geeft aanleiding tot zeer omslagtige briefwisseling, die dikwijls eindigt met eene verwijzing naar de regterlijke magt. Deze en andere bezwaren maken het wenschelijk. dat de wet tot regeling van het armenbestuur, bedoeld bij art. 195 der Grondwet, spoedig moge tot stand komen. Ingevolge van Regeringswege gegevene voorschriften, wordt door ons zoo veel mogelijk gewaakt tegen de verhooging der subsidiën aan de armbestu ren en in sommige gemeenten heeft werkelijk reeds eene beperking dier subsidiën plaats gehad, waarover men zich te meer mag verheugen, vermits de ondervinding heeft geleerddal het toevlugt nemen tot de armenfondsen toeneemt, naar mate de gemeentesubsidiën met meerdere ruimte worden ver strekt, terwijl daardoor tevens de vrijwillige bijdragen der bijzondere liefda digheid niet zelden in gelijke mate verminderen. De bedelarij wordt zoo veel mogelijk geweerd. In den loop van 1850 wer den uit deze provincie 258 personen, en dus 129 minder dan in 1849, naar de gestichten der Maatschappij van AAreldadigheid overgebragt, waaronder 225, wegens bedelarij veroordeeld, terwijl nog 111, in Zuidholland te huis behoo- rende personenin andere provinciën wegens bedelarij aangehouden en ver oordeeld, mede derwaarts zijn opgezonden. Onder de legaten vindt men vermeldt: een groot 2000, door wijle Jonkvrouwc A. E. G. Delcourt, vermaakt aan het Minnehuis te Leyden. '£tveede Bistmer tier Staten-fjreneraal. Zitting van Zaturdag 5 Julij. In deze zitting is ingekomen een wets-onlwerp betreffende den waarborg op de Gouden en Zilveren werken. Tot Rapporteurs over de onderscheidene belastingwettenRentebelasting, Afschaffing van den Turf- en Steenkolenbelastingzijn door de afdeelingen benoemd de volgende Ileeren: van 'sGravezandeBlussé, Smit, van Zuylen van Nyevelt en van Hall. AVijziging der Zoutwet, van 's Gravezandevan Nispenter Bruggen Ilugenholtz van der Linden en Hoffman. De voordragt nopens de kindergelden wordt aangenomen met algemeene stemmen. De beraadslagingen over het ontwerp betrekkelijk het ontslag, de bevor dering en het pensionneren van Officieren worden bepaald op Dingsdag aanst. A'oorts hebben eenige Commissiën rapporten uitgebragt. AMSTERDAM4 Julij. AA'ij vernemen met belangstellingdatin afwachting dat de Heer L. Druckeraan wiens onvermoeide werkzaamheid het voornamelijk is te danken, dat de zaak der Spaansche schuldregeling op de tegenwoordige hoogte is gebragt, nog misschien zal kunnen hesluiten, zich, in deze voor de schuldeischers van Spanje beslissende oogenblikkenandermaal naar Aladrid te begevendoor de onlangs benoemde commissie der bouders van Spaansche uitgestelde schuld is besloten om voorloopig de verdediging der regten dier schuld aan den Heer L. van Vliet op te dragen die ook reeds de reis naar Madrid aanvaard heeft. AmstCour.) Den 2den werd hier de 6de algemeene vergadering gehouden der Ned. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, onder A'oorzitterschap van den Heer L. Alma. AVij vernemen, zegt het Handelsbladdat de Baron van der Hoeven, van Manheimaan de 8 overwinnaars bij het onlangs te Amsterdam gehou den schaakstrijd, geschonken heeft een prachtig Chineesch schaaktafeltje en Chinesche stukken, elk onder een glazen stolpje, onder beding, dat hiervan eigenaar zal worden degene, die bij een tegen den winter te houden wed strijd de overwinning zal hebben behaald en wel bepaaldelijk naar de speel wijze, die door den Baron Zuylen van Nyevelt is uitgevonden om eene gelijke kracht daar te stellen. De Baron van der Hoeven zal bij den wedstrijd te genwoordig zijn. Verder leest men in dat blad: Particuliere berigten uit San Francisco van 15 Alei, bij een geacht handelshuis hier ter stede ontvangen, bevatten nadere bijzonderheden nopens den brand, welke den 4den bevorens aldaar was uitgebarsten. Door buitengewone activiteit was reeds op eerstgemelden datum het grootste gedeelte der afgebrande percelen herbouwdook was de brand hoewel altijd nog veelomvattend, niet zoo ernstig geweest als de eerste be rigten deden vermoeden. Verscheidene steenen gebouwen in de wijken, waar de brand was uitgebarsten, waren gespaard gebleven, waaronder dat van den Nederl. Consul. De autoriteiten hadden doeltreffende maatregelen genomen om voor het vervolg zooveel mogelijk de herhaling van dergelijke onheilen op zoo groote schaal te voorkomen. 's HERTOGENBOSCH3 Julij. In het dorp Budel is den 26stcn Junij een meldenswaardig volksfeest gevierd, ter eere van den lieer Antonie Fransen. Deze had in 1842 de tienden van Budel aangekocht van het domeinmet het weldadige oog merk om den landbouw van die opbrengst te ontheffenen dit ontwerp was nu, door jaarlijks de tienden te verpachten en de opbrengst dezer ver pachtingen te doen strekken tot aflossing van den koopprijs door hem ver wezenlijkt. De voornaamste inwoners der gemeente en de drie aldaar be staande gilden hebben zich des ochtends, met muziek, naar de woning van den Heer Fransen begeven, voor welke eene eereboog was opgerigt.en hem, met eene passende toespraakeen diplomazijne edele daad vermeldende benevens een zilveren schenkblad, namens de landbouwende ingezetenen aan geboden. Het overige van den dag werd door de verheugde bewoners in gepaste vrolijkheid doorgebragt. Het Instituut voor doofstommen uitsluitend voor R. Katholieken te St. Mi» chiels-gesteltelde op 1° Januarij 78 kweekelingen. Die instelling ontvangt vele liefdegiften, zonder welke zij ook niet zou kunnen bestaan. Er worden 60 kweekelingen geheel om niet gehuisvest, gekleed, gevoed en onderwezen,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2