LEYDSCHE COURANT. 1851. WOENSDAG, 2 JU LIJ. De Courant wordt Maandag 5 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt N°. <M Tï! N -De Pry's der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN1 J ui ij Bij arrest van het Prov. Hof van Zuidholland van den 26stcn Junij is de sinds lang beruchte Pierre Heruer schuldig verklaard aan gewelddadig heden jegens een magistraatspersoon in de uitoefening zijner bediening, waar door bloedstorting is ontstaan, na reeds te voren wegens misdaad te zijn veroordeeld geweest en deswege veroordeeld tot tepronlcstelling op een schavot binnen deze stad, gedurende een half unrbrandmerk en confinement in een tuchthuis voor vijf jaren. Z. M. heeft benoemd tot Pvector Magnificus der Hoogeschool te Gronin gen voor het Akademiejaar 185152 den Hooglecraar W. A. Enschedé. Laatstl. Donderdag zijn bij een geacht handelshuis te Amsterdam ont vangen twee gesnoeide rijksdaaldershet randschrift was onbeschadigd ge bleven, maar de munt is op eene behendige wijze verminkt, door uilsteking van het zilver tusschen de letters. Een ieder wachte zich voor schade. De belanghebbenden worden opmerkzaam gemaaktdat de met lak ge sloten brieven, welke met de overlandpost naar Oost-Indië worden verzonden veelal zoodanig aan elkander gehecht aldaar worden aangebragt. dat ze zon der beschadiging niet kunnen worden losgemaakt; en dus op nieuw aange maand, om die brieven te sluiten met eenen ouwel of wel wordt het couvert met lak wenschelijk geacht, dan is het noodig, dat het zegel met een stuk papier worde bedekt. De Heer A. Ilalberstadtgewezen W. I. ambtenaar, heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewendom herstel van eer en schade vergoeding wegens het door den toenmaligen Gouverneur-Generaal der Ned. W. I. bezittingen in 1835 genomen besluit, waarbij hij is oneervol ontsla gen op grond dat hij zou hebben vervaardigd papieren-ridderorden en op Nieuwejaarsdag die aan sommige Bewindslieden in Suriname toegezonden en dat hij in een particulieren brief aan een zijner vriendendoor den Gouver neur-Generaal ten postkantore aangehouden en geopendzich had veroorloofd schertsende beschouwingen over en hekelende aanmerkingen op het bewind van dien gezaghebber. Bij vonnis van het Geregtshof van Suriname is uitge maakt dat niet hijmaar een ander was de vervaardiger der papieren-deco- ratien. Overigens heeft de adressant getrouw gediend en naauwgezet zijn pligt betracht. De Minister Baud had hem in 1842 een gedeelte van het pensioen toegelegd en herstel van eer beloofd, doch hij de belofte was het gebleven. De verdere stappendoor den adressant bij de volgende Ministers van Koloniën gedaan, zijn vruchteloos gebleven, weshalve hij zich nu tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gewend met het bovengemelde verzoek. llandelshl Den 24slen had te Utrecht in het gebouw van kunsten en wetenschap pen de 78ste algemeene vergadering plaats van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap. De Voorzitter Mr. G. W. Vreede opende de vergadering met eene toe spraak, waarin hij herdacht al hetgeen in 'l belang der wetenschap doorliet Genootschap verrigt was in de laatst verloopc-ne 25 jaren. De adviezen uitgebragt op een ingekomen antwoordten onderwerp heb bende de door het Genootschap verlangde Disquisitio critica de indole et auctoritate libri Aristotelici .reql xóa/iorwaren onverdeeld in afkeur renden zin. Als nieuwe prijsvragen werden voorgesteld I. Een kritisch onderzoek naar de geloofwaardigheid en naauwkcurigheid der berigten van de Grieksche Historieschrijvers, voornamelijk Herodotus, betreffende de geschiedenis van het Perzische rijk. II. Een onderzoek naar de geschiedenis en oudheden der Slawen of Wil ten in Nederland tot op hunne verhuizing ofte wel hunne ineensmelting met de Germaansche volksstammenhier te lande gevestigd met aanwijzing in bet laatste geval van den invloed welken zij op de vorming van ons volk en zijne taal en op onze zeden, gebruiken, voorstellingen en denkbeelden mo gen gehad hebben. III. Disquisitio de loco difficiliore vel controverso ad disciplinam Antiqui- tatis sive Graecae seu Latinae pertinente. Ten slotte werden nieuwe leden voorgesteld en aangenomen en onder deie de volgende alhier wonende HeerenDs. F. G. A. van Iterson, Prof. F. W. Krieger, Dr. J. II. MolkenboerDr. W. G. Pluygers en Prof. J. H. Stuffken. 's GRAVENIIAGE1 Julij. Z. M. heeft met den lstc" dezer bevorderdtot Luitenant ter zee van de pstc klasse, de Luitenant ter zee der 2dc klasse F. L. Geerlingen tot Lui tenants ter zee der 2de klasse de Adelborsten der lste klasse: F. II. P. van Alphen; W. Sluylerman van Loo; L. M. de Laat de Kanter; G. F. C. Rose; Jhr. L. II. W. M. de StuersG. F. Servatius; Jhr. II. K. F. A. van Ra- dersen J. II. A. W. Baron van Heerdt tot Eversberg. Z. M. heeft aan den Ileer J. P. Schouberg eersten stempelsnijder bij 's Rijks Munt te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de hem door Z. M. den Koning van Hannover geschonken gouden me daille van verdiensten. Z. M. de Koning wordt lieden middag van het Loo in de residentie terug verwacht. Men verneemtdat de ongesteldheid van H. M. de Koningin volstrekt niet onrustbarend is. De Koning van AVurtemberg wordt eerlang hier te lande verwacht. De Gezant van Engeland, de Heer C. Disbrowne, wordt spoedig van Londen hier verwacht. De Minister van Koloniën zal Woensdag den 2'lfn dezer geen gehoor verleenen. De Minister van Finantiën heeft, krachtens art. 1 der wet van 18 Junij 1851, hekend gemaakt, dal alle schatkistbiljetten, daargesteld volgens 'de wet van 28 April 1834 op den verschijndag der rente aflosbaar zijn, aan te vangen met den lstcl> Augustus aanst. De houders der schatkistbiljetten verschijnende den lsten Augustus 1851, zijn opgeroepen, om deze biljetten, op of na dien dag, ter aflossing aan te bieden ten kantore van de betaal meesters te AmsterdamRotterdam of in de hoofdplaatsen der provinciënom aldaar het kapitaal te gelijk met de renten te ontvangen zullende voor ka pitaal en twaalf maanden rentenop den rug der biljetten voldaan moeten worden getcekend en geene verdere renten daarop worden betaald. In de vorige week is het onderzoek over het ontwerp van wet, nopens de regterlijke organisatie, in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal ten einde gebragt. Gisteren zijn de afdeelingen vergaderd, eerst over 11 aanhangige natu ralisatie-wetten, en daarna hebben zij een' aanvang gemaakt met het onder zoek der sedert lang voorgedragene ontwerpen van wet, betrekkelijk de be lastingen. Ingevolge het thans hij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aange nomen ontwerp der gemeentewet, zal, naar luid van art. 286, de eerste opmaking der in art. 6 der wetregelende het kiesregtbedoelde lijst der kiezers voor den Gemeenteraad geschieden in de eerste helft der maand Julij 1851. De lijst wordt uiterlijk op den 15dei Julij vastgesteld, en uiterlijk op den 25slcn Augustus gesloten. Bij deze opmaking komt alleen in aanmer king de aanslag op de kohieren der directe belastingen op den 30stcn April van dit jaar tot de loopende dienst behoorende. Art. 287 der wet stelt vastdat de eerste keuze voor de leden van den Raad geschiedt op den tweeden Dingsdag der maand September van dit jaar. Art. 289 houdt indat de dag der eerste bijeenkomst van den nieuwen Raad voor elke gemeente door Gedeputeerde Staten wordt bepaald. Art. 234: »Alle bestaande plaatselijke ambtenaren en magten blijven voortduren, tot dat zij door andere, volgens deze wet, zijn vervangen." En ingevolge art. 285 worden de Burgemeesters door den Koning binnen twee jaren na de dagleekening der wet benoemd. De Nederl. Stoompost deelt mede, dat de grootsche onderneming, tot het graven van een kanaal door Znid-Bevelandhet bedijken van een deel der afgestane schorren en het afdammen der Ooster-Schelde aan eene naam- looze maatschappij zal worden afgestaandat de statuten dier maatschappij reeds zijn vastgesteld en aan het hoofd daarvan zullen staan de Heeren Mr. D. Donker Curliusoud Minister van Justitie; Dechamps, afgevaardigde, oud Minister van Openbare Werken en van Buitenlandsche Zaken in BelgiëRo- linoud Minister van Openbare Werken in België; van Beeek Vollenhoven, lid van de Eerste Kamer der St..-Geh. en Bankier te Amsterdam, en Delmas,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1