lijfsloet de stad Haarlem binnenrijdendena zijne terugkomst Van den kruis- togt naar het Heilige Land. IV. Het Hofleven van den Grafelijken tijd. 1296. f'Ioris V met zij ner» hofstoet ter jagt gaande. V. De Rederijkers. 1500. De RederijkerskamerLiefde bovenal van Haarlem houdt eenen optogt om de uitvinding der Boekdrukkunst te vieren. VI. De verdrukking door Spanje. 1567. Voorstelling cener verrassing van een preek in 'tveld, door de Spanjaarden. De overvallenen worden ge vankelijk naar den kerker gevoerd. VII. De Unie van Utrecht. 1579. Voorgesteld door den triomfwagen gelrokken door zes witte paarden. Allegorische voorstelling. VIII. Hollandsch grootheid. 16501675. Eene reeks van groote man nen uit den hoogsten bloeitijd der Republiek. Het heerlijkste wederde beste orde en eene zeer gepaste vrolijke stem ming door niet de minste onaangenaamheid gestoorddeden dezen avond in elk opzigt hoogst genoegelijk zijn. Studenten en inwoners van Utrecht ijverden als om strijdten einde eens regt hartelijk feest te vieren. Geheel Utrecht was des avonds in den wezentlijken zin des woordsverlichten duizende en duizende van menschen wandelde of reden door de stratenten einde hij herhaling, het heerlijke schouwspel van den optogt te zien. GRONINGEN26 Junij. Dingsdag morgen brak boven de gemeenten Delfzijl, Termunlen, 't Zandt en omstreken een hevig onweder los, vergezeld van hagelslag. Te 8 uur sloeg de bliksem in een koren- en pelmolen te Delfzijl, waardoor de zoon aan een arm en een heen was getroffen en de knecht drie ligte wonden aan een der beenen had ontvangen. Te 't Zandt sloeg de bliksem in den toren en zette de spits in brand; doch is spoedig geblusclit. DUlTEi\LAi\DSCUE BERlGTEiV. K K I» A IV ïS LONDEN, 25 Junij. Heden heeft de Kamer de wet ter verplaatsing van de groote veemarkt van Smithfield naar huiten de stad aangenomen. De Tentoonstelling is gisteren door G6,792 en heden tot 2 ure door 58,558 personen bezocht; de ontvangst van gisteren was 3018 en het to taal der ontvangen gelden 245,151 i'. De voorwerpen in het gebouw zijn weder vermeerderd met een prachtige cassette, uit Buckingham-paleis gezonden, en een bijzonder grooten zwarten diamant van den Heer Mayer, te Liverpool, welke zoo hard is, dat alle po gingen tot bewerking tot hiertoe vruchteloos gebleven zijn. De steen weegt 350 karaat. Gisteren achtermiddag heeft in Southwark een brand gewoed, gelijk in langen tijd hier niet plaats had. Het waren de vijf uitgestrekte pakhuizen van den Alderman Humphrey, in welke eene verbazende hoeveelheid hop was gezolderdwaar de brand ontstond en die geheel tot puinhoopen zijn ver keerd. De schade wordt op ongeveer 200,000 begroot. Er was slechts voor 130,000 verwaarborgd. Men gelooft, dat dit ongeluk aan kwaad willigheid is te wijten. Dezer dagen zijn hij Hartlepool de machinist en de stooker der stoom boot Queenmet elkander handgemeen geraakt zijndein zee gestort en heide verdronken. Zaturdag heeft over de steden HolyheadChester en Birkenhead een vTcesclijke orkaan, vergezeld van zwaren hagelslag, waardoor duizende ruiten verbrijzeld zijn, en hevigen regen gewoed, die als het ware een overstrooming veroorzaakte. Ook is de bliksem op onderscheiden plaatsen ingeslagen en heeft eenige menschen gedood. FRANIiRIJ ïi. PARIJS, 26 Junij. In den op jl. Zondag gehouden Ministerraad is beslotendat de President der Republiek naar Poitiers zou gaan. De hij die gelegenheid uit te spre ken redevoering zal niet gelijk zijn aan die te Dvonmaar zeer gematigd. De Generaal Randon, de HH. Leon Faucher en Magne zullen den President der Republiek vergezellen. De President der Republiek heeft heden op het veld van Mars eene derde wapenschouwing gehouden over 10,000 man. Men zegt dat de kreten Leve de Republiek nimmer zoo talrijk zijn gehoord. De hitte was zoo groot, dat de troepen buitengewoon vermoeid waren. Een soldaat is op de plaats dood gebleven en een aantal anderen moest men naar hunne kazernen dragen. Toen de troepen aftrokkenhadden zij het voorkomen van een ge slagen leger. Volgens een der dagbladen is het totaal der onderteekeningen voor de herzieningthans 650,203 behalve het depart, der Seine. De herzienings-commissie heeft eergisteren besloten De wetgevende vergadering, gezien art. 111 der constitutie, verklaart eene herziening der geheele staatsregeling, overeenkomstig dat artikel, wenschelijk." De Heer Tocqneville is met 3 van de 15 stemmen tot Rapporteur benoemd. In Frankrijk zijn thans 49,000 gevangenen waarvan 3000 in de cel lulaire gevangenissen, 20,000 in de departementale gevangenissen, 18,000 in de centrale huizen van arrest8000 in de bagno's. Er zullen hier binnen kort proeven genomen worden met een rijtuig dat door electriciteit in beweging wordt gebragt. Te Sarreguemines zijn door het schrikken der paarden van eene dili gence4 landverhuizers, die bovenop zaten, over de horstwering eener brug in het water geworpen en gestorvenhunne vrouwen zaten in de diligence en waren van dit droevig voorval getuigen. SPANJE. MADRID 20 Junij. De Cortes beeft de Commissie benoemd, welke zich met bet onderzoek van het ontwerp van schuldregeling zal bezig houden. Al de leden van de com missie zijn het ontwerp gunstig gezind. Het blad Espana beweert nogtans dat er tusschen de leden van het kabinetomtrent het punt der herziening verschil van gevoelen bestaat, en dat het ontwerp eerst tegen het einde van Julij zou kunnen worden aangenomen. ITALIË, ROME, 17 Junij. Niettegenstaande de krachtige maatregelen der Fransche militaire overheid alhieris de orde en openbare veiligheid nog niet verzekerd. Eergisteren is de Kanselier van een der geestelijke geregtshovende Heer Evangelisti, aangevallen en met een dolk zwaar gewond. Denzelfden dag zijn twee I' ransche Officieren in het gezigt getrolfen met ontploffende zelfstandigheden waardoor een hunner een oog verloor; door cigaren die zij hadden gekocht en aangestoken. PISCISSEN. De Regering van het Groothertogdom Baden heeft de gemengde huwelij ken voor onwettig verklaard. Volgens beriglen van Petersburgis de schoonzoon des Keizersde Hertog van Leuchtenberg naar Rotterdam vertrokken, om tot herstelling zijner gezondheid de zeebaden te gebruiken. In het Darkchemer district is men eene bende valsohe munters op het spoor gekomen. Eene smidswerkplaats te Trompen was hun hoofdzetel, de vormen zijn reeds gevonden en 17 medepligtigen gearresteerd. Het hoofd der bende is een reeds herhaaldelijk gestrafte horologiemakerdie het middel had uitgevondenom aan zijne stukken een misleidenden klank te geven. T I n tt A E. Omtrent eene opgerigte Akademie van Wetenschappen wordt nog medege deeld, dat die Akademie waarvoor het lokaal nog gebouwd moet worden, eens in de maand zal vergaderen. De statuten bepalen onder anderen dat zij uit 40 leden bestaat en ook buitenlandsche correspondenten zal hebben. Onder de eersten bevinden zich behalve den Oppersten MuftiSchlichul- Islamde meeste hooge ambtenarenulema's en eenige hooge militairen onder de buitenlandsche eenige Pacha's en de IIH. Baron Hammer Purgstall Brancbi en Redhouse. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen ter kennisse van de Ingezetenen, dat door den Stedelijken Raad is vastgesteld de navolgende plaatselijke verordening of Keure, waarvan afschrift aan Gedepu teerde Staten dezer provincie is ingezonden. Keure op het losloopen van honden binnen de Stad Leyden. Art. 1. Gedurende den tijd telkens door Burgemeester en Wethouders te bepalen en bij openbare afkondiging bekend te maken zullen geenc honden dan gemuilband, waarvan het model ten Burele van de Stedelijke Policie te bezigtigen is, mogen losloopen, of aan gevels hekken of erven van huizen vastgelegd worden. Art. 2. Gedurende den hij Art. 1 vermelden tijd zal met geene honden, voor wagens of karren gespannen, op de openbare stralen mogen gereden worden, dan van een muilhand voorzien. Art. 3. De eigenaars of bezitters van honden zullen hij overtreding wor den gestraft met eene geldboete van drie gulden. De honden die in strijd met deze bepalingen losloopend of vastliggend gevonden wordenzullen opge vangen voorloopig opgesloten en binnen vier en twintig uren opgeëischt zijnde, tegen storting der boete aan den eigenaar teruggegeven en bij niet opeisching gedood worden, welke afmaking dadelijk zal plaats hebben, wan neer de honden niet kunnen worden opgevangen. Art. 4. Afschrift dezer zal ingevolge art. 70 van het Reglement voor hel Bestuur dezer Stad, worden gezonden aan de IIH. Gedeputeerde Staten van Zuidholland. Aldus vastgesteld door den Raad der Stad Leydenop 26 Junij 1851. van LIMBURG ST1RUMWethouder. Ter Ordonnantie van denzelven, v. PUTTKAMMER. Zullende deze keure van heden af ter executie worden gelegd en de hij art. 1 vermelde tijd dadelijk een aanvang nemen. En ten einde niemand hiervan onwetend zijzal deze worden gepubliceerd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Aldus gedaan te Leyden, den 26sten Junij 1851. Burgemeester en Wethouder der Stad Leyden^ van LIMBURG STIRUM, Wethouder. Ter ordonnantie van denzelven v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3