LEYDSCHE IOURANT. MAANDAG, 30 JUN1J. N°. 78, Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEY DEM23 Junij. De Ed. Achtb. Raad dezer stad beeft in hare Vergadering van den 2GsteD dezer op voordragt van HfL Curatoren, tol tweeden Praeceptor aan het Stede lijk Gymnasium alhier benoemd den Heer Dr. E. J. Kichl en tot Onderwijzer in de Nedcrduitsche taal en Letterkunde den Heer L. A. te Winkel. In het tweede kiesdistrict te Rotterdam is bij herstemming tusschen de Ileeren Mr. J. van Stolk en J. H. C. van der Kun, de eerste met 128 stem men tot lid der Prov. Staten van Zuidholland verkozende laatste verkreeg 83 stemmen. Gisteren is te Hellevoetsluis binnengekomen 's Lands stoomschip Cycloop als eerste haringjager van de visscherij met 22 ton, welke tegen ƒ800 do ton is verkocht. De Prov. Commissie van Onderwijs in Zuidholland zal den 21stcn Julij en volgende dagen vergaderen tot het afnemen van Examen. -De prijs van ƒ1,000 door Z. M. den Koning bij de laatstgehouden harddraverij op het Loo uitgeloofd, is gewonnen door den Heer J. C. Sable- rolle tc Zegwaardmet de bruine blesmerriegenaamd de Vluggebereden door den Heer A. Visser, te Soetermeer woonachtig. De Kamper Courant meldt, dat het beste eilander hooi van de nieuwe snedethans grif verkocht wordt voor ƒ12 de 500 Ned. ffi. - Men verneemt dat het voornemen om eene verbinding tusschen de Belgische spoorwegen en den Rliijnspoorweg te maken, onderworpen geworden zijnde aan het oordeel van onzen waterstaatdoor dezen de meening is geuit dat die vereeniging met de minste bezwaren zoude kunnen tot stand komen tusschen Mcchelen en Veenendaal, gaande langs Turnhout, Tilburg, 'sBosch, Lith en Tielen dat de uitwerking van dit plan zoude zijn opgedragen -aan den Heer Ingenieur Fijnje. -Uit België schrijft men dat het onweder van Zaturdag 11. op onderschei den plaatsen groote schade heeft verwektin het kanton Fexhe-Slins in Luik was al liet gewas vernield. 's GRAVENIIAGE28 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Officieren bij de Arrondissemenls-Reglbanken tc Roermond, Dordrecht en Brielle de Heeren Mrs. R. Twiss Tzn., P. A. San- der J. C. M. van den Honertthans Substituut-Officieren bij de Arrond.- Regtbanken tc GorinchemDordrecht en Brielle. Bij besluit van den Minister van Binnenl. Zaken van den 24stcn dezer is tot Lector in de Ontleed- en Natuurkunde van den Mensch aan de Genees kundige School te Rotterdam benoemd Dr. Q. J. GoddardProsector aan genoemde schoolen zulks ter vervanging van Dr. A. M. Ledeboerop diens verzoek eervol ontslagen. II. K. II. Prinses Frederik is Donderdag uit Berlijn op bet Huis de Pauw aangekomen. Gisteren avond zijn in de residentie de gewone geschenken van nieuwe haring aan Z. M. den Koning IIH. KK. HII. de Prinsen Frederik en Hendrik en den Commissaris des Konings aangeboden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft tot het afnemen van het eind examen van eenige kwcekelingen der Koninkl. Akademie te Delft, die aldaar zijn opgeleid voor de betrekking van Oost-Indisch ambtenaar der eerste en tweede klasse, eene speciale commissie ingesteld, waarvan tot leden zijn be noemd de Heeren G. SimonsDirecteur der AkademieVoorzitter D. LentingPredikant vroeger tc Batavia, nu te Zeist; J. D. van Herwerden, laatst Resident van Madioen, nu met verlof te 's GravenhagcJ. W. II. Smissaert, Gepens. Re sident van Samarang, te 's Gravenhageden Generaal-Majoor titulair Jhr. F. V. A. Ridder de Stuers, waarnemend Administrateur der koloniale bestellin gen bij het departement van KoloniënII. BeyerinanIlooglceraar aan het Athenaeum te Amsterdam; T. Roorda, Hoogleeraar in de taal-, land- en vol kenkunde van Ncderl.-Indiebij de Akademie; J. Pynappcl en S. Keyzer, Leeraren in de taal-, land- en volkenkunde van Nederl.-Inclie bij de Akademie. De begrootingen der kosten, zoowel van hel Provinciaal bestuur, voor zoo veel het Rijksbestuur is, als die der enkel provinciale en der huishoude lijke inkomsten en uilgaven van de provincie Zuidholland, voor 1852, thans openbaar gemaakt zijnde, ontkenen wij daaraan de volgende slotsommen: I. Provinciaal bestuur, voor zoo veel Rijksbestuur. 1°. Jaarwedden van den Commissaris des Koningsvan de leden der Gedeputeerde Stalenvan den Griffier en van de ambtenaren en bedienden bij de Provinciale Griffie ƒ48,650; 2°. vergoeding van reis- en verblijfkosten van den Commissaris des Konings, van de Stalen, van Gedeputeerde Staten, van den Griffier en van de ambtenaren en bedienden bij de Provinciale Griffie 83003°. kosten van licht, brand en bureaubehoeften der Provinciale Griffie ƒ5300; 4°. schrijf- loonen ter Provinciale Griffie betaald wordende 20005°. kosten van het onderhoudenschoonhouden en meubeleren der gebouwenbestemd voor de vergaderingen der Staten en Gedeputeerde Staten en voor de Provinciale Grif fie ƒ2300; 6°. huur van het gebouw, aan de provincie Zuidholland in eigen dom toebelioorende en bestemd tot woning van den Commissaris des Konings ƒ2000; bureau van statistiek, memorie; totaal 68,550. II. Begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven, a. In komsten, batig slot der rekening van 1849, ƒ25,353.14; opbrengst van be lastingen en heffingen, als op 's Rijks directe belastingen ƒ117,772.07; hef fingen voor het gebruik van openbare wegenwerken en inrigtingen ƒ4000.34; baten en opbrengsten, spruitende uit voorwerpen, in eigendom aan de provincie toebelioorendeof die door de Provinciale Staten beheerd worden, als: verpachtingen, verhuringen enz. ƒ2595.00; ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten ƒ5435.95; opbrengst van buitenge wone ontvangsten en opcenten op 's Rijks directe belastingen 54,003.37; totaal der inkomsten ƒ209,167.87. b. Uitgaven. Jaarwedden der niet op de Provinciale Griffie, in dienst der provincie werkzame ambtenaren en be dienden 3760vergoeding van reis- en verblijfkosten, door hen te genieten ƒ4100; kosten van wegen en daartoe belioorende werken Nihil; idem van zeewerken ƒ43,640; havenwerken 3914.56; rivierwerken 22,930kanaal- werken Nihil; duinbeplantingen ƒ2970; kosten van onderhoud van provin ciale eigendommen en wegens die eigendommen verschuldigde lasten ƒ830; kosten van het Provinciaal Blad en ander drukwerk ƒ2700idem van verpleging der arme krankzinnigen 2000uitkeeringen aan liet rijk voor kwade posten ƒ5000; eventuele kosten op het werk der verkiezingen ƒ200; subsidiën voor kerken en pastorijen van den Hervormden en andere eeredien sten ƒ12,000; idem van den Roomsch Katholijkën eeredienst ƒ4000; sub sidien ten behoeve van het onderwijs 21,500; idem ten behoeve van wegen, veren enz. ƒ10,300; toelage, pensioenen en gratificatiën ƒ1350; vergoeding voor bewezene diensten, in het belang der provincie 2760subsidien van verschillenden aard ƒ2000; totaal der gewone uitgaven 160,167.87bui tengewone uitgaven 49,000als: buitengewone werken aan de stranden en zeeweringen van Goedereede nabij het flaauwe werk ƒ20,000; buitengewone kosten voor het uitdiepen van den IJsscl 10,000buitengewone subsidie, tot verbetering der wegen van Ouddorp op Middelbands 19,000. Totaal der uitgaven 102,910onvoorziene uitgaven en aanvulling van liet ontbrekende op sommige posten van uitgaaf 14,213.31zoodat het geheel bedrag der- provinciale en huishoudelijke uitgaven is geraamd op ƒ209,167.87, dat der inkomsten op 209,167.87, vermoedelijk batig slot, Nihil. Het bedrag der sommen in Europa bijeengebragt voor voltooijing van den Dom te Keulen en wel van 1842 tot 19 Mei 1851 beloopt ruim 6} ton gouds. De Keizer van Oostenrijk gaf ruim 10,000 de Koningin van Engeland ƒ6,000; de Groothertog van Baden ƒ2,000; de Prins van Lichtenstein 1,100; de Koning der Nederlanden Willem II) ƒ1,000, en de Koning van Hanno ver ƒ1,000. Door bezoekers van den Dom gedurende de jongste 9 jaren in daartoe aan de deuren geplaatste bussen gegeven ruim ƒ8,000. Op 19 Mei was er nog slechts in kas ruim ƒ18,000. Om het doel van den bouw te bereiken is er nog eene aanzienlijke som noodig en men be klaagt zich dan ook dat de ijver om het groote werk te ondersteunen verflaauwt. EZefste Eüanter (lef Stafess-füenefatsl. Uit liet antwoord der Regering op het verslag door de Commissie van Rap porteurs over het wets-ontwerp tot regeling der gemeentebesturen, hetwelk bij de meerderheid met goedkeuring is ontvangen, ontleenen wij het navol gende Twee aanmerkingen van algemeenen aard gaan voorop. De eerste betreft

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1