BUITENLAIVDSCHE BERIftTEN. van Letterkunde te Leyden, Gent en Luik en van liet Archeologisch Ge nootschap te Athene, Ridder der orde van den Nederlandschen Leenw en van de Eikenkroon, er in geslaagd is de Overwintering der Hollanders op Nova Zembladat meesterstuk van onzen hooggeachten Tollensin Fransche verzen over te brengen. Dat zijn werk algemeenen bijval vond, kunnen de drie uitgaven getuigen welke daarvan het licht zagen en allen spoedig uit verkocht warendoch nog bleef in eene bestaande behoefte te voorzienmen wenschte namelijk eene schooluitgave van dat Fransche gedicht te bezitten, en aan dezen wensch is nu dezer dagen voldaan. Zoo als de Heer Clavareau in de voorrede dezer vierde uitgave zegt, kunnen de onderwijzers veel partij van dit werk trekkendoor de leerlingen den Franschen met den Holland- schen tekst te doen vergelijken, en hen dus al meer en meer bekend te maken met een der schatten onzer rijke nationale letterkunde. Het gedicht wordt door eene geschiedkundige inleiding voorafgegaan. De prijs dezer schooluitgave is ons nog niet bekend, maar wij vertrouwen dat die door de Heeren L. E. Rosch en Zonen, die voor eene nette uitvoering zorg gedragen hebben, laag zal gesteld zijn. Curatoren van het Gymnasium te Winschoten roepen belanghebbenden op, om te staan naar de vacante plaats van Reetor, en zich binnen eene maand aan te melden. Een der te 's Hertogenbosch uitkomende nieuwsbladen meldtdatin navolging van de steden Breda en 'sHertogenboschook te Eindhoven, Til burg en Helmond sociëteiten van handellandbouw en nijverheid opgerigt zullen worden, aan wier hoofd zaakkundige mannen zullen staan, zoodat men daarvan goede uilkomsten in het belang der volkswelvaart meent te mogen verwachten. In de vorige week is te Antwerpen eene bijeenkomst van Nederlandschc en Belgische Ingenieurs gehouden, onder voorzitting van den Heer Wilrnar Inspecteur-Generaal der Belgische spoorwegen ten einde te beraadslagen over het aanleggen van een spoorweg tusschen België en Nederland. Volgens bijzondere berigten is Ds. Lammerts van Toornenburgte Samarang overleden. 's GRAVENHAGE26 Junij. De Minister van Oorlog zal Dingsdag den lsten Julij geen gehoor ver- leenen. Dingsdag avond is de gedenksteen gelegd aan het nieuwe Oude Man nen- en Vrouwenhuis der Ned. Hervormde gemeente alhier. De plegtigheid ving aan met het zingendoor 75 weeskinderen onder orgel-muziek van het Gezang II. vs. 1 en 5. Daarna hield Ds. Moll eene treffende aanspraak tot de zamengevloeide menigtewaaronder men zeer vele dames opmerkte. Die rede maakten op allen den diepsten indruk en zal op verzoek van de Commissie uit den Kerkeraadtot den aanbouw van het gestichtweldra in het licht verschijnen. In den loop der redehad er eene tusschenpozing plaats gedurende welke door het zoontje van den Predikant de gedenksteen werd ingemetseld. Daarna hieven de weeskinderenonder het bestuur van hunnen verdienstelijken On derwijzer, een daartoe vervaardigd lied aan. Door den Hoofd-Aannemer van het gebouwden Heer Ellinckhuyzen werden vervolgens eenige welgemeende wenschen geuiten werd de plegtig heid besloten met het zingen door de weezenonder orgelspelvan den 134ste Psalm, waarvan de laatste regelen door de gansche menigte in koor werden aangeheven. Van Regeringswege zijn verzonden, om aan de belanghebbende Kamers van Koophandel en Fabrieken te worden medegedeeld, exemplaren van het op den 30sten November 1850 door de tot dat einde benoemde Nederlandsche en Turksche Commissarissen vastgesteld nieuw tarief van uit- en invoer voor den Nederlandschen handel in het Ottomannische Rijk. - Ingevolge art. 64 der Provinciale wetzullen den lstcn Julij de ge wone vergaderingen der Prov. Statenin de hoofdplaatsen der Provinciën geopend worden. IZerste Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 25 Junij. In deze zitting zijn met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp betrekkelijk de scherpregtersen dat tot invoering van het stelsel van een zame opsluiting ten aanzien van enkele op te leggen straffen. Door de Commissie van Rapporteurs voor het ontwerp der gemeentewet is verslag uitgebragt. Ook het antwoord der Regering ter nadere toelichting en opruiming van bezwaren tegen dat ontwerp is ingekomen. [Wij moeten de mededeeling in de L. Cour. uit plaatsgebrek tot een vol gend nommer uitstellen.] De beraadslaging is bepaald op Vrijdag aanst. Ticeede Kamer der Staten-Generaal Zitting van Woensdag 25 Junij. In deze zitting zijn ingekomen twee wets-ontwerpenhoudende naturalisa tie. Door de commissie van rapporteurs is verslag uitgebragt omtrent de wets ontwerpen tot wijziging der hoofdstukken II en IX B der Staatsbegrooting voor 1850. De beraadslaging over die wets-ontwerpen is bepaald op morgen ochtend. Door de commissie van rapporteurs is verslag uitgebragt over de 4 wets-ontwerpen betrekkelijk de bevordering, het ontslag enz. van de Officie ren der zee- en landmagt en de militaire pensioenen. De dag der beraadsla ging zal later bepaald worden. Zitting van Donderdag 26 Junij. In deze zitting is het ontwerp van wet tot wijziging van Hoofdstuk II (de Hooge Collegiën van Staat en het Kabinet des Konings) der staatsbegrooting voor 1850 zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk IXb (Dep. van Finantiën) der begrooting voor 1850, welk ontwerp na eenige beraadslaging met algemeene stemmen, behalve die van den Heer Storm is aangenomen. AMSTERDAM, 25 Junij. Door de Ned. Handel-Maatsehappij zijn voor deze stad bevracht 18 schepen, voor Rotterdam 9 voor Dordrecht 2voor Middelburg 2en voor Schie dam 1. Zaturdag is hier met veel plegtigheid de eerste steen gelegd van de St. Vincentius-da-Paulo-armenschool. De Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst hield gisteren alhier hare negende Algemeene Vergadering, onder Voorzitterschap van den Heer D. D. Buchler. Het getal leden bedroeg op 1°. Januarij 11. 712. UTRECHT, 24 Junij. Gisteren ving alhier het feest ter viering van het 215-jarig bestaan der Hoogeschool aan. Reeds vroegtijdig had de gansche stad een feestelijk aan zien. De ingezetenen wedijverden met elkander met vlaggen, groenmaken, voorbereiding tot eene algemeene illuminatie. Heden hield het Studenten corps een plegtigen optogt naar het stationsplein om aldaar met de Oud- Studenten zoowel de van elders gekomene als de hier wonende zich te ver eenigen en gezamentlijkmet den Senatus Veteranorum vooropde stad weder in te trekken. Professoren en Doctoren van allerlei faculteiten, Pre dikanten, stedelijke en hier ter stede gevestigde notabiliteiten van velerlei aard, schaarden zich achter den Senaat van het Studenten-corps, en werden door de lange rij der talrijke aan onze Academie studerende jongelingen ge volgd om in statige orde naar het groot Auditorium der Academie te trekken, alwaar de Rector van den Senaatde Heer "IV. Sixhen allen met eene ge paste en hartelijke aanspraak verwelkomde en de gelegenheid van het feest herdacht, waarop door den Heer Mr. F. van de Poll, Oud-Gouverneur dezer Provincie uit naam der Oud-Studenten geantwoord werd. APELDOORN, 23 Junij. Gisteren namiddag werd de aanvang van het boogschuttersfeest door het geschut aangekondigden den aangekomen schutterijen in 's Konings doelen de eerewijn aangeboden. Heden morgen ten 8 ure trokken de schutters in optogt naar den Heer Bronkhorst, om de prijzen af te halen, welks vervolgens door 14 fraai uit- gedoschte jonge lieden werden gedragen. In deze orde trokken zij naar bet plein van het paleiswaar de Koning de pligtpleging ontving van de com- missiën der schutterijen, waarvan Z. M. beschermheer is, en waarna het schieten een aanvang nam. Het feest liet in fraaiheid en orde niets te wenschen over; het werd door de Koningin en Prins Hendrik bijgewoond. Heden avond ten 9 ure is aan de schutterijen in de fraai versierde tent, door den Koning een diner aangeboden. MIDDELBURG 24 Junij. Door het Prov. Hof in Zeeland is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de betrekking van Raadsheer in dat Hof, opengevallen door de benoe ming van den Heer van IJsselstein tot Raadsheer in den Hoogen Raad Mrs. c. yy. E. VaillantRegter in de Arrond.-Regtb. te MiddelburgB. C. Cau Regter in de Arrond.-Regtb. te ZierikzeeJ. J. van DeinseRegter in de Arrond.-Regtb. te GoesJ. W. de Bruyn van Melis- en MariekerkeGrif fier bij het Prov. GeregtshofJhr. C. C. A. J. van der StratenRegter in de Arrond.-Regtb. te Middelburg, en Jhr. A. W. Snouck Hurgronje, Subst. Officier van Justitie te Middelburg. Den 22sten dezer is Vlissingen bezocht door rnim 400 vreemdelingen meestal inwoners van AntwerpenGend en omstrekendie met twee stoom- booten van Antwerpen daar aangekomen warenen na eenige uren in de vesting vertoefd te hebbende huisreis aannamen. 'sHERTOGENBOSCH, 24 Junij. Eenige jaren geleden, werd door de arbeiders bij het verleggen van den vloer in de groote St. Janskerk alhier een looden gedenkpenning gevonden, die geacht werd ter gedachtenis barer stichting te zijn geslagende kerk werd in 1280 begonnen; de penning draagt op de eene zijde eenen kelk, waaruit zich een slang krorikelt, en de letters I O H S, en op de keerzijde M A I A en eene ster er boven. Die penning is thans het eigendom ge worden van Heer P. Cuypers, te Brussel. ENCELAN0. LONDEN, 24 Junij. De |ngenieur R.obert Stephenson zal op zijne kosten een' Ingenieur naar Cairo zendenom de moeijelijkheden uit den weg te ruimenwelke den voorbereidenden arbeid aan den spoorweg van Alexandrië naar Cairo hadden doen staken. In een kolenmijn bij Bristol werden 11. Vrijdag door eene instorting 40 arbeiders bedolven. Eerst Zaturdag avond had men het geluk hen allen te redden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2