naar elders moeten de Studenten voorzien zijn van eenen door de Politie af te geven pas. Het vroegere, op Bondsbesluitcn gegronde verbod van vereeni- gingen onder de Studenten, is thans ingetrokken; zullende bij de oprigting van vereenigingen van letterkundigen aard of tot gezellig verkeer, alleen de namen der bestuurders aan den Academiscben Senaatenzoo deze het ver langt, de statuten der vereeniging, moeten medegedeeld worden. Eindelijk zijn voor de beslechting van twisten tusschen Studenten, Regtbanken van eer ingesteldter voorkoming van tweegevechten zullende degenen die een tweegevecht ondernemen over eene zaak die niet vooraf aan zoodanige regt- bank onderworpen is, onmiddellijk met wegzending van de Hoogeschool ge straft worden, onverminderd de bij de algemeene wetten voorgeschreven straffen. SAKSEV. De Theologische Faculteit der Hoogeschool van Halle, onder Decanaat van Dr. Julius Mtillcrheeft den stichter en voorstander van bet gesticht voor verwaarloosden te Horn bij Hamburg, J. II. Wichern, honoris causa tot Doctor in de Theologie benoemd. In de I.atijnsche bul van deze promotie gedateerd van den 3de" dezer, wordt o. a. gezegd, »dat de gepromoveerde, zonder het kerkelijk amht van geestelijke te bezitten, zoo door voorbeeld als door geschrift en woordende Evangelische kerk in alle landen van Duitsch- land ter weder-herstelling en uitbreiding der oude diaconieonder den naam van Innerer Missionop eene bewonderenswaardige wijze aange vuurd en zich alzoo ook verdienstelijk gemaakt heeft ten opzigte van de vordering der theologie door hare terugvoering op haar wezenlijk gehied." OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Junij. De Baron Haynau is heden ochtend naar zijne goederen in Hongarye af gereisd, nadat hij voor zijn vertrek nog een gehoor bij den Keizer bad geliad. Binnen kort zou de Regering eene leening van 60 a 100 mill, florenen ondernementegen eene rente van 5 pCt. De spoorweg van hier naar Triest wordt met kracht voortgezetaan den weg van de Simmering werken niet minder dan 11,000 arbeiders, door dien weg zal eene gemeenschap worden gevestigd van de Duitsche havens aan de Noord- en Oostzeeën met de eenige haven, welke Duitschland aan de Adriatische zee, en derhalve voor de Middellandsche zee bezit. Gisteren is weder een aanzienlijk transport kolonisten met de stoomboot naar Hongarye vertrokken. De meesten waren goed voorzien van geld. De Baron Sina en eenige andere aanzienlijke Bankiers alhier, doen groote aankoopen van goederen in Hongarye. Volgens een dagblad is bet geschil met de Porte over het Heilige Graf zoo geschiktdat de Sultan toegegeven heeftdat het bezit en opzigt aan de Grieken zal blijven. ZWITSERLAND. Voor eenige maanden was van de zijde der aanhangers van de partij der geestelijkheid in bet Zwitserscbe kanton Freiburg eene poging gedaan om de stad Freiburg door overrompeling te vermeesteren en bet door de gewapende tusscbenkomst des eedgenootscbaps opgerigte radikale bewind omver te wer pen. Deze poging mislukte door gemis van bijval aan de zijde der bevol king, en de daders werden gevangen genomen. De Jury te Freiburg heeft thans de leiders van den aanslag, de drie ge broeders Carrardgegoede maar dweepzieke landliedenaan hoog verraad schuldig verklaard. Achttien andere beschuldigden zijn als medcpligtig met verschoonende omstandigheden veroordeeld. Zestien zijn vrijgesproken. Z1VEREN. Het Noorweegsche storthing heeft in zijne den 13dr:l1 dezer gehouden zitting een voorstelstrekkende om de in art. 2 der staatsregeling vervatte bepa ling, volgens welke den Joden de toegang tot het Rijk verboden is, af te schaffenmet 63 tegen 10 stemmen aangenomen. VEREENIGDE STATEN. De politieke gevolgen der in 1850 gehouden volkstelling zijn thans vast gesteld. Daar de laatste volkstelling de zesde sedert de stichting der unieeen aantal van 23,267,498 zielen heeft opgeleverd, en bet aantal leden van bet huis der volksvertegenwoordigers op 233 bepaald is, zal (van het cijfer der slavenbevolking twee vijfdennaar het voorschrift der constitutieafgetrok ken zijnde) voor elke 93,700 inwoners een Afgevaardigde moeten worden gekozen. De slavenhoudende Statendie thans 91 stemmen hebbenzullen dien ten gevolge voortaan twee leden minder, en de niet-slavenhoudende Staten, thans 142 stemmen hebbende, twee meer hebben te verkiezen. De meerderheid der vrije Staten in bet huis der vertegenwoordigers klimt daar door van 51 tot 55, terwijl zij door de opneming van California in de Unie, in den senaat eene meerderheid van twee stemmen bezitten. De nieuwe Statendie in de laatste jaren in bet westen van Amerika gevormd zijnverkregen tegenover de oude Staten langs den Atlantischen oceaanten gevolge der volkstelling weder meerderen invloed dewijl van deze laatste zeven stemmen naar de eerste zullen worden overgebragtheb bende de eerste sedert 1840 op de laatste reeds eene aanwinst van 44 stem men verkregen. De werkzaamheden tot aanleg van een spoorweg over de landengte van Navy-baai naar Panamavorderen snel. De Londensche Times behelst een verslag van een Britsch beambtewelke den 20sten Mei jl. de werken be zocht. Daaruit blijkt, dat de spoorweg binnen acht maanden van Navy-baai tot Gorgona voor het vervoer zal kunnen worden geopend, en dat hoogst waarschijnlijk in een tijd van anderhalf tot twee jaren de geheele weg tot Panama gereed zal zijn. WEST- INDIE. SURINAME, 23 Mei. De dagbladen van deze dagteekening bevatten de belangrijke verordeningen der Regering tot uitvoering van een besluit des Konings omtrent de slaver- Deze verordeningen kunnen eene geheele nieuwe wetgeving worden genoemd en aangemerkt als een eerste stap ten behoeve van eene eindelijke emanci patie. Het getal uren van den dagelijkschen arbeid der slaven wordt er wel niet in bepaald maar wel de hoegrootheid van de dagtaak voorgeschreven. OOST-INBIE. Een brief van Madioen op Java van 12 April meldt, dat de ingezetenen dier plaats aan hunnen achtenswaardigen Resident, den Heer C. Hartman, ter gelegenheid van zijn zilveren bruiloft met zijne echtgenoot, geb. von Schmidt auf Altenstadt, een prachtig geschenk in zilver met een eenvoudig gepast opschrift hebben vereerd, als blijk van hunne deelneming in het ge luk van den man, die zich door zijne minzaamheid, regtscliapenheid en naauwgezette waarneming de hem toevertrouwde belangen zoo zeer onderscheidt. Wij hebben berigten uit Batavia van den 27sten April ontvangen en dus van drie dagen later dan met de landmaalboot. Met leedwezen zien wij daaruit, dat zich ook enkele cholera-gevallen in die stad geopenbaard hadden. »Tot nog toe is het echter niet sterk," zegt de briefschrijver, en de, onder zoodanige omstandigheden bekende, meest gepaste middelen van voorzorg werden genomen. Opmerkelijk is hetdat in 1821 de cholera op Java zich mede in April voor het eerst vertoond heeft en het weder, gelijk dit jaar, aldaar ongestadig, koud of bijzonder warm was. Het zijn de kust plaatsen die aangedaan wordenvan het binnenland bad men geen berigt wegens ziektegevallen. [Handelsbi) CHINA. De jonge Keizer, die zijnen, in Februarij 1850 overleden vader opgevolgd isen die al dadelijk begonnen was met zich te verzetten tegen de aanzoe ken der Mandarijnendie vervolging der Christenen verlangdenbeeft in Junij van even genoemd jaar eene ordonnantie uitgevaardigd, bij welke de vrije uitoefening der Christen-godsdienst over bet geheele rijk veroorloofd wordthij beeft zelfs vier zendelingen tot zich geroependeze zullen in zijn paleis resideren. »De Heer Perronneau, Bisschop van China, schrijft in eenen aan de Fransche geestelijkheid gerigten brief van 5 September 1850, dat de jeugdige vorst opgevoed is geworden door eene Christen-dame, in welke wijlen de Kei zer het volst vertrouwen stelde." [Journ. d'Anvers). STARBERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het eerste Volj aars-Kohier voor de Be lasting op de Patenten, dienst 1851 en 1852, hetwelk op den 18<l(:n dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger ver zonden. DU RIEU. Letden23 Junij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKABEMIE-NIEUWi. PROMOTIE AAN DE LETDSCHE IIOOGESCHOOK. Den 23stcn Junij de Ileer C. J. van der Keilenvan Amsterdam in de Medicijnenna verdediging zijner Dissertatiecontincns Observationes fV partus praematuri artijxcialis. PROMOTIE AAN I)E GRONINGSCIIE HOOGESCHOOL. Den 21stel1 Jnnij de Heeren J. Gratama en II. J. Smidtbeiden van Assen, in de Regten met Theses. KERKNIEUWS. Bij besluit van Z. M. van den 5dcn dezer, zijn goedgekeurd de beroepingen van Predikantenbij de volgende Herv. gemeentenvan Winkelonder Alkmaar, op D. Ilupkens, laatst Pred. te Broek in Waterland; van Vree land onder Amersfoortop G. L. TalmaPred. te IIollvan Middelburg op B. J. 11. Taats, Pred. te Harderwijk; van Westcapelleonder Middelburg, op J. Rijsdijk Takens Lambrechts Pred. te Biggekerke; van Akkrum, onder Heerenveen, op A. G. Rijkens, Pred. te Appelscha. Uit het opgegeven twaalftal voor de vacante Predikantsplaats te Meppel is dit zestal geformeerd DD. Uden Masman te VollenhovenBakkerte Willemstad; Carpentier Alting, te Purmerland; Boon, te Medemblik; Schilt, te Bodegraven en Huguenin te Zuidwolde. De Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam beeft uit het vroeger bekend gemaakt zestal Predikanten beroepen Ds. P. v. d. Goot Pz., te Rotterdam. Ds. A. Roelofsz te Paramaribo beeft den 2 79ten April zijn afscheids rede bij die gemeente gehouden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3