tal gasten bedroeg nog zeventigwaaronder drie buitenlandscbede Neder- landschc Generaal van Oniphal, de Hannoversche Hugh Halkett en de Napel- scbe Castelcicala. De gastheer stelde ter eere van elk dezer vreemde Officieren en van de door hen vertegenwoordigde legers een toast in. Het committé belast met de ten uitvoer legging van bet plan om in eenige steden van bet Verecnigde Koningrijk regtbanken van Koophandel op te rigten, beeft tegen 24 Junij eene algemeene bijeenkomst binnen de hoofd stad belegd ten einde eenige besluiten te nemen om bovenvermeld doel te bereiken. Het getal reizigers sedert den lsten dezer door de spoorwegen hier aan gevoerd bedraagt reeds meer dan 250,000. Men verneemt dat het standbeeld op de Tentoonstelling geplaatst, voorstellende eene amazone, die zich tegen eenen aanvallenden leeuw verde digt, voor rekening van de Vereenigde Staten aangekocht is tegen ƒ30,000. voor eenige weken noodigde, zoo als men zich herinneren zal, D1'.Cam ming, Schotsch Presbyteriaansch geestelijk te Londen, Kardinaal Miseman uiltot bet houden eener openbare redetwist in Exeter-Hall. Deze laatste weigerde en weerhield ook zijne toestemming aan Pater Ignatius om zijne plaats in te nemen. Later verzocht Roussel van Nanteuil aan Pater Ravignan dezelfde gunst. Ook deze weigerde. Thans heeft PeauxProlestantsch gees telijke te Ilocbefort (alwaar volgens ontvangene berigtenden lslc" Junij ongeveer dertig R. C. volwassene personen, bet protestantisme omhelsden) Kardinaal Wiseman uitgenoodigd tot de wederlegging van eenige stellingen die bij in zijnen brief opsomt. De Kardinaal beeft daarop eene zeer beleefde weigering gezonden, die dus een einde maakt aan den strijd, wat bet oogen- blik betreft. Het is echter te voorziendat men niet zonder openbare rede twisten blijven zal. De gewisselde brieven tusschen den Heer Peaux en Kardinaal Wiseman verdienen gelezen te worden. Voor eenigen tijd werd omstreeks 700 mijlen ten noorden van de te genwoordige grenzen der Kaap-kolonieeen groot meer ontdektomgeven door vruchtbaar en waterrijk land. De ontdekkers werden door de inboor lingen die omstreeks bet meer woonden en zeer talrijk waren vriendelijk ontvangen. De Gouverneur der Kaap-kolonie, vreezende dat de uitgeweken boerendie zich thans omstreeks ter balver wege tusschen de kolonie en dat meer ophouden, zich aan bet meer vestigen en bij de daar wonende inboorlingen steun vinden zoudenbeeft iemand afgezondenten einde met deze laatste betrekkingen aan te knoopen en hen tegen een aanval der boe ren te waarschuwen. De Secretaris van Staat voor de koloniën, heeft, dien stap van den Gou verneur goedgekeurd en in het bijzonder voorgeschreven dat men de nieuw ontdekte volksstammen tot ouderlingen vrede en vereenigingals bet eenige middel om tegen de boeren bestand te zijnmoest aansporenen hun de instelling aanbevolen van een algemeen gezag tot beslechting van onderlinge geschillenwaartoe de Regering wel een barer dienaren zou willen zenden deze beambte zou dangelijk mede een klein garnizoen uit een door de in boorlingen in natuurvoortbrengselen te betalen hoofdgeld kunnen worden onderhoudenen zou men ookuit de opbrengst van een aldaar in te voeren inkomend regt op alle goederenscholenhospitalen en wegen kunnen daarstellen. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Junij. Er worden sedert eenigen tijd vele dépêches gewisseld tusschen onze Rege ring en onzen Generaal Gemeau te Rome hetgeen tot allerlei gernebten aanleiding geeftonder anderen dat bij op het spoor van intriguen was ge komen waarvan het middenpunt te Napels zou zijn en waaruit zou blijken dat de Pauselijke Regering niet ter goeder trouw was. Het wets-ontwerp strekkende om de wet tegen de clubs en andere voor de openbare orde gevaarlijke openbare verecnigingentot 1 Junij 1852 te verlengenisnadat een lid der linker zijde bad voorgesteld om deze wet niet toepasselijk te maken op kiezersvergaderingen in de veertig dagen vóór de verkiezing van een lid der Mei gevende Vergadering of van een President der Republiekwelk voorstel met 395 tegen 255 stemmen verworpen werd aan genomen. De Commissie tot voorloopig onderzoek der voorstellen ter herziening der staatsregeling, is eergisteren begonnen de voorstellers te boo renen beeft eene subcommissie benoemd lot onderzoek der petitiendie in deze geenc on regelmatigheid of onwettigheid heeft gevonden. Volgens den Constitutionnel hebben reeds ruim 900,000 personen petitien om herziening onderteekend of van hunne toetreding daartoe doen blijken. Dat blad merkt bierbij op, dat zekerlijk wel drie maal zooveel burgers in denzelfden geest zullen stemmendaar niemand behoeft te petitionneren maar elk kiezer verpligt is te stemmen en dat niet meer dan twee millioen stemmen noodig zijn voor eene geldige Presidents-keuze. Terwijl de republikeinen beweren dat de Regering al haren invloed en al hare dienaren te werk stelt tot bevordering van bet petitionnement om her ziening, blijkt het dat de roode partij bet algemeen door schrik daarvan poogt terug te houden; zij verspreidt naamlooze brieven, bekendmakingen enz., waarin allen die de herziening bevorderen, met de volkswraak in 1852, elk ambtenaar met ontzetting enz., worden bedreigd. Rij de begrooting van Oorlog voor 1851 is er op gerekend dat met den lsten Julij de sterkte des legers tot 374,120 man zou worden verminderd. De Regering heeft thans voorgesteld, en geld aangevraagd om nog een half jaar 400,000 man op de been le houden; en tevens ook te Rome eene bezetting van 10,000 man en 1800 paarden. Van 1827 tot 1841 is de bevolking van Frankrijk met omstreeks zeven pCt.en het aantal beschuldigden en beklaagden, op vordering van het open baar Ministerie te regt gesteld, met negen en vijftig pCt. toegenomen. Van 1841 tot 1849 is dit laatste aantal weder met ongeveer vijftig ten honderd en de bevolking met vijf ten honderd vermeerderd. Het vierde gedeelte van alle de ten criminele, en bet zesde gedeelte van de ten correetionnele ver volgden zijn lieden die reeds een strafvonnis hebben ondergaan. Dezen zorg- barenden staat van zaken schrijft men grootendeels toe aan het bestaande strafstelsel, en wil de galeistraf in eenzame opsluiting veranderen. Op onderscheiden plaatsen vormen particulieren, met goedvinden der over heid, verecnigingen om in geval van oproer elkander tegen gewelddadigheden te beveiligen. De stand der bank wordt steeds ongunstigerin de afgeloopcn week is de aanwezige specie en baren wederom met 6 millioen francs toegenomen terwijl de in omloop zijnde bankbillettcn slechts met 400,000 francs ver meerderden. In de laatste acht dagen is het meel binnen deze hoofdstad van 45 tot 52 francs gestegen, en schijnt het, dat deze rijzing nog zal toenemen. Op den spoorweg van Versailles is door de achteloosheid van een der wachters een groot ongeluk gebeurd daar de trein op een verkeerd spoor gebragt tegen een goederentrein heeft gestooten, waardoor 30 reizigers min of meer ernstig gewond zijn. SPANJE. M VDPiID 16 Junij. De oppositie in de Kamer van Afgevaardigden, beeft bij de geruchten eener aanstaande schorsing van de zittingende beraadslaging over bet wets ontwerp tot regeling der Staatsschuld niet willen afwachten om de sterkte der regering te beproeven. In de zitting van eergisteren is bet volgende voorstel ingediend Wij verzoeken de Kamer te verklaren, dat het Ministerie zijn programma in allen deele ontrouw is gewordenen zijn gedrag in de laatste verkiezingen af te keuren." Dit voorstel is onderteekend door de HeerenMannel Bermudez de Castro Moreno, Lopez, Mayans, Esteban Collantes, Suarez, Juelan en anderen. SARDINIË. Er schijnt een nieuwe strijd tusschen de burgerlijke en kerkelijke Over heid te zullen ontstaan. De Regering namelijk heeft gemeend inzage te moeten hebben in het onderwijs, dat in de Bisschoppelijke seminarien wordt gegeven. De Bisschoppen in Savoye hebben zich daartegen dadelijk verzet en die van Piemont en Genua uitgenoodigd om zich aan ben aan te sluiten. Zij hebben hun protest opentlijk hekend gemaaktwaarin zij als grond van huu verzet opgevendat de Regering geen regt heeft zich met het kerke lijk onderwijs te bemoeijen. ITALIË, De Pauselijke regering bad, onder bemiddeling van Frankrijk, onderhan delingen met het Britscbe gouvernement aangeknoopt tot terugroeping van den Britschen Consul te Rome, den Heer Freeborn, die zich met Republi- keinsche en Protestantsche drijvers zou hebben ingelaten. De Fransche bla den verzekeren dat deze onderhandelingen tot de door het Roomsche hof ge- wenschte uitkomst bebhen geleiden dat Freeborn zal worden teruggeroepen. De Graaf Guicciardiniafstammeling van den beroemden geschiedkun dige van dezen naam, is gevangen genomen. Hij had voor eenigen tijd de Roomsche kerk verlaten en was nu Protestant, en uitnemend Christen. Se dert werd hij rusteloos door de Jezuiten bewaakt. Eindelijk was het hem niet meer mogelijk eenige godsdienst-oefening bij te wonen. Ilij stond op zijn vertrek naar Engeland ter bijwoning der Vergadering van het Evangelisch Verbond aldaar in Augustus. Maar intusschen is hij gevangen genomen en met anderen opgesloten in eene ellendige gevangenis. Hij had zich nimmer in het minst met de staatkunde ingelaten. De tusschenkomst van Engelsche Staatslieden en diplomaten is ingeroepen ten zijnen behoeve. PRVISDEK. BERLIJN 21 Junij. Sedert vele jaren is de handel in middel-wol niet zoo levendig geweest als in dit jaar. Koopers voor fijne wol komen uit Engeland, Nederland en Frankrijk over. Uit Ilanover wordt gemeld dat de meikevers aldaar zware verwoestin gen in de boomgaarden aanrigten. Voor iederen emmer meikevers wordt 4 silbergrossen of 30 cent betaald die dan verbrand worden. De Rhijn- streken werden in vorige jaren ook door dit gedierte geteisterd, en toen be taalde de Regering ƒ1 per mud, ten einde bet uit te roeijen. Aan de Duitsch-Katholieken is het gebruik van kerken tot uitoefening hunner godsdienst ontnomen, deze maatregel is ook uitgestrekt tot de dusge- noemde vrij-gemeenten. SAKSEN-WEIMAR Er zijn nieuwe verordeningen voor de Hoogeschool te Jcna afgekondigd, die in vele opzigten van de tot dusver bestaan hebbendeafwijken. De Stu denten worden daarbij aan de algemeene wetten, en in criminele zaken aan de gewone Regtbanken des lands onderworpenbij gevolg ook aan de Auto riteiten welke met de handhaving dier wetten belast zijn. Onder de voor waarden van de vergunning tot het verblijf aan de Hoogeschool is ook het getrouw bezoeken van de lessen der Hoogleeraren opgenomen. Voor reizen

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2