LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 23 JUNIJ. BIi\iVElVLANDSCHE BERIGTEiY.I BUITENLANDSCIIE BERIfrTEN. I In de vergadering, door de vereeniging tot verspreiding van het Evangelie, J opgerigt in 1701, gisteren alhier gehouden, heeft Prins Albert eene toepas- 3 gen kandoor wiens scherpzinnigheid en veerkracht die bloedige worsteling De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kont uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. -V, LEYDEN, 21 Junij. Bij Zr. M'. besluit van den 15den dezer, is benoemd tot Commissaris van I Politie en Waterschout te Dordrecht C. Visseher Moulin, thans Commissaris I van Policie alhier. Ter algemeene jaarlijksche Vergadering der Maatschappij van Nederl. Let- I terkunde11. Donderdag alhier gehouden isop voorstel van het Bestuur I met algemeene toejuiching besloten, den Oud-Hoogleeraar M. Siegenbeek, die I van den jare 1823 tot 1848, het Voorzitterschap heeft bekleed en sedert I 1803 lid der Maatschappij is geweest, van wege de menigvuldige en belang- I rijke dienstengedurende al dien tijd aan de Maatschappij bewezenhet I Eerelidmaatschap aan te bieden. Onder de archieven van de voormalige O. I. maatschappijte Middel burg, is de reisbeschrijving van Jacob Roggeveen, welke men langen tijd te vergeefs te Amsterdam gezocht heeft, teruggevonden. De stoomboot Stad Dordrecht, is 11. Woensdag van Londen naar Dor- drecht vertrokkenop de rivier door een ongemak aan de machine belet dien dag hare reis te vervorderen. De passagierswaaronder zeven leden der Staten-Generaalzijn op de stoomboot Adonisnaar Rotterdam overgegaan doch ook op deze is kort daarna de machine gebroken en is de reis niet voortgezet. De passagiers zijn daarop teruggekeerd en hebben over Ostende hunne reis vervorderd. 's GRAVENHAGE21 Junij. De lieer Mr. C. Visseher, laatstelijk algemeen Secretaris van het Gouver nement van Ned. Indië, en thans voorloopig de functiën van Raad van Indië waarnemende, is door Z. M. benoemd tot lid van dien Raad. -Dingsdag avond heeft, bij gelegenheid der viering van den verjaardag van II. M. onze geëerbiedigde Koninginde vroeger aangekondigde illuminatie van stadswege in het Bosch plaats gehad. Zij is allezins luisterrijk geweest. Zoowel bij den ingang van bet Bosch, als tegenover den grooten rijweg, wa ren prachtige piramiden geplaatst. Aan het begin der zoogenaamde Jacoba laan, was een tempel opgerigt, waar zich het corps muziekanten der Schut terij van deze residentie bij afwisseling heeft doen hooren. Aan het einde dier laan prijkte wederom eene sierlijk verlichte naald. Een en ander deed eene schoone uitwerking. Die piramiden, enz. waren door eene doorloopende illuminatie van de voornaamste lanen van het Boschmet elkander verbon den. Zij prijkten met de NederlandscheOranje en Wurtembergsche vlag gen; waren met bloemen en festoenen versierd, en daarop kwamen de naam cijfers voor van den Koning en de Koningin en de dagteekeningen en jaartallen der geboorte van IIII. MM. Eene zeer talrijke menigte, zoo uit deze stad als van elders, was getuige van dit feest, dat tot laat in den nacht duurde en waarbij gepaste vreugde lieerschte. Jammer was het echter, dat Commissa rissen van de Socicteitstent reeds des ochtends de illuminatie en de muziek van de Grenadiers en Jagers hadden afgezegd, daar zulks in verband stond met de stedelijke illuminatie en muziek, en men nu een tweede orchest aan het einde miste, dat het publiek meer door het geheele Bosch verspreid zou hebbenhetgeen het stedelijk bestuurdoor het feest aldus in te rigten had beoogd. Naar men verneemt, zal die verlichting nu plaats hebben op den 25sten dezer, zullende er alsdan ook vuurwerken worden ontstoken. -De Minister van Binnenl. Zaken heeft, bij beschikking van den 20sten dezer, ingesteld eene speciale commissie benoemd tot het afnemen van het eindexamen van eenige kwcekelingen der Koninklijke Academie te Delft, die met het ten einde loopend academiejaar hunne studiën zullen hebben voltooid en een diploma verlangen van civiel Ingenieur. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn beden weder niet in genoegzamen getale opgekomenzoodat er ook nu geene vergadering heeft kunnen plaats hebben. Men verwacht thansdat de Kamer nu zal bijeenkomen op Maandag aan staande den 23stcn dezerdes morgens ten elf ure. Er moeten in den loop van den dag nog eenige leden der Kamer in de residentie aangekomen zijn. Na de bijeenkomst, heden morgen gehouden, zijn de afdeelingen der Kamer vergaderd tot het onderzoeken van het ontwerp van wet nopens de afschaffing der scheepvaartregten op de Maas. - Men verwacht dat de beraadslagingen over het ontwerp van Gemeente wet in den loop den volgende weekwaarschijnlijk op Woensdag25 dezer in de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen worden gehouden. Naar men verneemt is de Eerste Kamer bereids gereed met het verslag over het ontwerp der Gemeentewet. Het is thans aan den Minister van Binnenl. Zaken toegezonden en zal spoedig worden beantwoord. De Voorzitter der Eerste Kamer zal aanstaanden Dingsdag op het Bad huis te Scheveningenaan de leden dier vergadering een maaltijd geven. Heden heeft in eene plegtige algemeene vergadering van den Hoogen Raad der Nederlandende installatie plaats gehad van den nieuw benoemden Raadsheer Mr. G. van IJsselstein. In deze Residentie is aangekomen en ten huize van zijn' zwager, Baron von Maltitzafgestapt de Heer Leebeambte aan het Board of topographical Engineers der Vereenigde Staten. De Heer Lee is door zijn gouvernement be last, nasporingen in het werk te stellen ten opzigte van de waterbouwkun dige werken in Nederland, in verband met den toestand van den waterstaat in Amerika. Woensdag middag werd door de manschappen van het regement Gre nadiers en Jagers, in de caserne feestelijk herdacht de roemrijke overwinning, nu zes en dertig jaren geleden, in de velden van Waterloo behaald. Op het voorplein, alwaar het feest plaats had, was bet balcon der caserne smaakvol met Nederlandsche vlaggen versierd. Daar deed zich de fraaije hoornmuziek van de Jagers hooren, die bij afwisseling Nederlandsche stukken uitvoerde, hetgeen, zoo aan de militairen als aan de toeschouwers, hoogst welgevallig was. Het feest bestond in mastklimmen, liardloopen en andere dergelijke spelen en ligchaamsoefeningen. Aan de overwinnaars werden prijzen uitge reikt, bestaande in zilveren zakhorologienpijpen en verschillende andere voorwerpen. Dit feest werd door een groot getal ingezetenenhetzij op het plein zelf, hetzij in de nabijheid, bijgewoond, die allen zeer voldaan waren over dit regt Hollandsch feest, waaraan tevens eene zoo schoone herinnering verbonden was. Bij gelegenheid der feestviering van dien dag, wapperde 's lands vlag van vele openbare en bijzondere gebouwen in deze residentie. 'sLands schoener de Lansier, Luit. lstc kl. Alvares, is den 5den dezer te Lerwick aangekomen, om de haringvloot in die streken en op de Schotsche kust te beschermen. De Cycloop lag den 0cl™ nog te Lerwickom den eersten haring van de vloot over te brengen. GRONINGEN, 16 Junij. Door Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken is, namens den Koning, de vereischte vergunning verleend, om gebruik te maken van de aan het Rijk toebehoorende gebouwen van het Nosocomium Academicum zoo wel als van I de localen, waarin vroeger het Kabinet van Natuurlijke Historie is gevestigd I geweest, voor het op te rigten algemeen Provinciaal- Stads- en Academisch- I Gasthuis, tot de daarstelling van welke voor het Klinisch onderwijs zoo hoogst belangrijke inrigting, de vereischte subsidiën uit de provinciale en stedelijke I fondsen zijn verleend. Men verneemt, dat de aanbesteding der werkzaamheden voor de oprigting I van dat ziekenhuis gevorderdnog in den loop dezer maand zal plaats hebben. ElVGEliAND. LONDEN, 18 Junij. selijke rede gehouden. In den loop daarvan vermeldde de Prins dat deze I maatschappij gevestigd en bekrachtigd was door Willem III[Stadhouder van I Nederland van 1672—1702], den grootsten Souverein waarop Engeland bo- j| voor burgerlijke en godsdienstige vrijheid gesloten wasdie zoo lang dit land verdeeld had gehouden, en alwaar aldus de onwaardeerbare voordeelen van I onze staatsregeling en ons Protestantsch geloof verzekerd werden. I De Commissarissen door de Regering benoemd om onderzoek te doen naar den oorsprong en voortgang van den Kafferoorlog aan de Kaap de Goede I Hoop, zijn gisteren naar de plaats hunner bestemming vertrokken.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1