slagen der geregtigheidhel levende beeld Gods schendende en vertredende in zijne persoonlijkheidin zijne vrijheidin zijn arbeidin zijn eigendom kortom in alle de regten voortvloeiende uit de aanwending zijner geestelijke en ligchamelijke vermogens. Den mensch van zijne regten ontdoen onder voorwendsel van hem gelukkiger te makendat is de voorname bron van zijn geluk stoppendat is hem verlagen om hem grooter te maken dat is de menschheid vernietigen om haar te verheffendat is den mensch dooden om hem te genezen. De mensch zinkt dan weg in den burger; hij wordt overgeleverd aan hetgeen men den Staat noemtdie er naar eigen goedvin den over beschikt, hem aan zijn belang en zijn roem opofferendgelijk in die aloude gemeenebesten waar de burgers eigenlijk niet vrijer dan de slaaf waren. Beiden behoorden den Staat toemet ziel en ligcbaam. Het Evangelie nu leertdat de mensch alleen Gode toebehoortomdat hij Diens werk is. Van Ilem heeft hij het aanzijn en alle zijne vermogens. Gods wil dus alleen mag 's menschen wil beheerschen, en geen mensch kan, uit zich zeivenaan zijn gelijke de wet stelleneene natie evenmin als een individu. De mensch mag zijn persoon niet vervreemden, zijne vrijheid niet opofferen, tenzij aan God en voor God. Derhalve, wanneer hij naar de wet ten zijner natuur in de maatschappij treedtis bij slechts verpligt om van zijne natuurlijke regtenzooveel als voor de vestiging of instandhouding der zamenleving noodig isaf te staanen altijd onder uitdrukkelijke voor waarde dat hetgeen hij niet afstaatdoor den Staat zal beschermddoor de maatschappij zelve gewaarborgd worden. Hij moet dus van zich zeiven, van zijn vermogen, van zijne talenten, van zijn arbeid, van zijn gezin, van zijne toekomst meester blijvenzoodra bij voor het overige aan zijne pliglen als lid der vereenigingaan zijne burgerpligten heeft voldaankortom als hij zijn aandeel tijd, geld, arbeid aan het algemeen heeft betaald. Gij ziet, hoe het Christendom, niet tevreden met de vrijmaking van den mensch in het huisgezinook den burger van de slavernij des Staats ont- i slaateene roemrijke slavernijzoo gij wiltschoon niet roemrijker dan in 1 (he fiere gemeenebesten der oudheid, maar altijd eene wezenlijke slavernij van ziel en ligcbaameene verlagende slavernijomdat de burger werd be schouwd en behandeld als de grondstof die de Staat tot eigen voordeel be- j werkte als zijne zaakzijn eigendom. De beschaving, die men in plaats der tegenwoordige maatschappe lijke orde wil stellen, in het belang, naar men zegt, der arbeidende klas sen, zou, tot haar en aller schade en schande, de heerschappij zijn der vreeselijkste dwingelandijeen geregeld schrikbewindde huishouding der slavernij in de oudheid, de huishouding der negerslaven, de huishouding eindelijk onzer galeikerkers, maar op de deugd en niet meer op de misdaad toegepast. De mensch, hoewel geboren om te arbeiden, is van nature lui en arbeidschuw. Neem het eigenbelang weg, wat zou hem aansporen tot een arbeiddie alleen den Staat zou verrijken Neende Staat zou binnen kort in ellende, hongersnood en burgerkrijg te gronde gaan." Vervolgens betoogt de Aartsbisschop dat de bestrijders van den persoonlij ken eigendom zich ten onregte beroepen op de gemeenschap van goederen die in de allereerste Christen-gemeente en later in de kloosters bestond. Dan weêrlegt hij het tweede stelsel, dat, van gelijk bezit van allen. «Verdeelt heden, zegt hij, alle goederen der aarde: morgen zult gij de zelfde ongelijkheid van vermogenwelke gij een schreeuwend onregt noemt al wederom aantreffen. En waaraan zult gij ze dan wijten? Zult gij dan nog ben, die het hun toegescheiden deel bespaard, winstgevend aangewend, vermeerderd hebben, van diefstal beschuldigen? Stond het de overigen niet vrij ook te sparen en te arbeiden? en hebben dezen door verkwisting en lui heid, een regt op het goed der spaarzamen en vlijtigen verworven? »Mcn sla dus de hand niet aan den eigendom noch aan de maatschappe lijke orde, om den toestand der menschen te verbeteren, maar aan de men schen zeivenzij zeiven zijn de werktuigen van bun geluk en van hun on geluk door hunne wel of kwalijk bestuurde werkzaamheid Zoo de mensch en de aarde nog in den staat der oorspronkelijke regtbcid waren, dan zou de gelijkheid in het bezit van aardsche goederen mogelijk zijn of, liever, van zelf ontstaan en stand houden. »In den tegenwoordigen bedorven staat vordert de gelijkheid, gelijk de eeuwige geregtigheidalleen dit: dat elk de vruchten van zijn arbeid, hetzij veel of weiniggeniete; dat is, dat de rijke het kasteel zijner voor zaten, gelijk de arme de hut zijner ouders kunne erven, en dat hij die thans niets bezitdoor arbeid en spaarzaamheid morgen vermogend kunne zijn. x> De arbeid is heiligde eigendom is onschendbaar. Hierin, in het evenwigt en de eerbiediging dezer beide groote belangen, ligt het be ginsel der oplossing van de groote maatschappelijke vraagstukken. Hierin ligt de ware gelijkheid ten opzigte van dit grondregthetwelk wijmet de kerk vergadering van Parijs, verdedigen, in het belang zoowel der arbeidende als der bezittende klasseom haar te behoeden voor een verderfelijk misverstand waaruit maar al te vaak haat en oorlog tusschen burgers ontstaat. Men las tert u beurtelings, de eene klasse bij de andere, ten einde u te vcrdeelen." Daarna voert de Aartsbisschop eenige feiten aan ten bewijze dat cle arbei dende klasse der hoofdstad geen plannen van onregt en regeringloosheid koes tert, en dat de vermogenden jegens haar niet hard, maar meêdoogend en hulpvaardig zijn. Hij besluit aldus: Dat dandierbare broedersalle misverstand ophoudelegt wederzijds den argwaan tegen elkander af; vereenigt u, als kinderen des Ilemelschen Vaders, in broederliefde; verwacht de verbetering der maatschappelijke orde niet van nieuwe omwentelingen, maar van de natuurlijke wet des vooruit- gangs, een vooruitgang die des te wisser is naar mate bij meer vreedzaam is." Het dagblad le Constitutionnel deelt zeer omstandige berigten uit Rome van den 12den Junij medewelke gunstiger luidenten aanzien van de aanslagenwaaraan de Fransche soldaten daar ter stede in de laatste dagen zijn blootgesteld geweest. Twee Italianen warenter zake van het plegen van dergelijke aanslagen, door een Franschen krijgsraad ter dood veroordeeld en op een der marktpleinen te Rome werkelijkten aanschouwe eener groote volksmenigte, op last van den Franschen Bevelhebber doodgeschoten. PORfVGAL LISSABON, 0 Junij. Alles blijft hier rustig en de pogingen tot eene contra-revolutie hier en daar aangewend, zijn onderdrukt. Het Regeringsblad bevat het volgendeDoor het bevoegde gezag wordt verklaarddat de geruchten van oneenigheid tusschen onze regering en die van Spanje, Engeland en Frankrijk, geheel ongegrond en valsch zijn. Die regeringen, bekend met de beginsels welke het tegenwoordig Ministerie be zielen en met zijn vast besluit om den constitutionelen troon van II. M. Donna Maria II en hare dynastie benevens de in het charter gewaarborgde vrijheden in stand te houdenzijn in de beste verstandhouding en de harte lijkste overeenstemming met onze regering, FBANSFORT. 16 Junij. De algemeene vergadering van Natuurkundigen uit de Rhijn-provincien en Westphalcn wordt dit jaar te Koblentz gehouden. Vele geleerden van hier begeven er zich heen. Gisteren zijn de commissien der Bonds-vergadering vergaderd geweest. Men bespeurt veel bedrijvigheid bij de leden dier commissien en ook in de bureaux der verschillende Gezantschappenvooral bij het Pruissischc Ge zantschap. EGÏPTE. Alhier is onlangs eene zeer gewigtige ontdekking gedaan. Men weet dat zich op een der eilanden van de Roode Zee, in den berg Zabarah eene Sma ragd-mijn bevindt, die vroeger door den Pacha van Egypte werd geëxploiteerd doch in de laatste jaren der regering van Mehemed-Ali werd verlaten. Zeer onlangs heeft eene Engelsche Compagnie verlof gevraagd en verkregen om deze mijn, die nog groote schatten bevat, op nieuw te exploiteren. Korte lings werden door den Ingenieur dier Compagnie, de Heer Allan, op eene aanmerkelijke diepte de sporen gevonden van eene galerijblijkbaar uit de hoogste oudheid. Bij verder onderzoek heeft hij verschillende gereedschappen gevonden, als ook een steen met een hieroglyphisch opschrift, hetwelk echter aanmerkelijk beschadigd was. Deze omstandigheid bewijst de gegrondheid der meening van Belzoni, dat deze mijn reeds in overoude tijden werd geëx ploiteerd. Aard en vorm der gereedschappende gedaante der galerij waar van gemakkelijk de oorspronkelijke aanleg was te vinden, bewijzen ten dui delijkste dat de Egyptenaren in de bouwkunde zeer ver gevorderd waren. Uit het opschrift op den steen zou blijkendat de eerste werkzaamheden aan de mijn van Zabarah zijn verrigt onder de regering van Sésostris den groote of Ramsès-Sésostrisdie, volgens het algemeen gevoelen, in het jaar 1650 vóór onze jaartelling leefdeen die beroemd is om zijne groote overwinningen zoo wel als wegens de ontelbare gedenkteekenen door hem in Egypte opgerigt. CALIFGRNIE. In het voorleden jaar is voor eene som van 29,441,583 dollars aan stof goud uitgeklaarddoch de sommendie door de reizigers zonder aangifte zijn uitgevoerd, zijn zeker grooter dan de aangegevene, zoodat men berekend dat er ten minste voor 75 millioen dollars is uitgevoerd. CHILI. Te Valparaiso en in de overige streken des lands, heeft op den 3dcn April 11. eene aardbeving plaats gehad, de schokken herhaalden zich gedurende tien achtereenvolgende dagen met meerder of minder kracht. Ofschoon Valparaiso het meest door dit ongeval geteisterd werd, zoo hebben ook de steden San Jago, Casabianca en Quilleta veel geleden. Te Valparaiso zijn 200 huizen, henevens vele openbare gebouwen, geheel of ten deele ingestort, zoodat zij althans voorsbands onbewoonbaar zijn. De schade wordt op 1 millioen dollars berekend. De vaartuigen die zich op de reede bevonden zijn van hunne an kers afgeslagen, terwijl enkelen bijna op de kust geworpen werden. De hevigste schok die de meeste ongevallen te weeg bragt, duurde niet minder dan 15 seconden. In die 15 seconden namen de huizen eene gol vende beweging aan. AVanncer dit nog slechts weinige seconden langer ge duurd had, dan zou de stad welligt hetzelfde lot ondergaan hebben, als bij den ramp van 1822. Het getal gekwetste en gedoode personen wordt niet genoemd, maar schijnt gelukkig niet groot te zijn. Te San Jago hebben de munthet hotel van den Presidentde hoofdkerk en eenige andere openbare gebouwen veel geleden. OOiT-IIDIE. De Singapore Free Press vanden2den Mei meldt, dat het Nederl. oorlogs stoomschip Phoenix, den 24sten bevorens ter reede van Singapore was aange komen, om den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal af te balen en naar Batavia over te brengen. Z. Exc. was den 2den Mei te Poelo-Penangniet ver van Singapore aangekomen, en zou denkelijk den 12dl'n of 13dc" te Batavia aanlanden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3