AMSTERDAM, 17 Junij. Dc Hooglceraar J. Bosscha heeft zijn ontslag, wegens voortdurende onge steldheid, uit zijne betrekking aan het Athenaeum gevraagd. Gisteren werd in den Franschen Tuin, in de Plantagie, de eerste alge- meene vergadering gehouden der Broederschap van Candidaat-Notarissen in Nederland. De broederschap constitueerde zich door het benoemen van een hoofd-bestuurwaartoe werden verkozen de Heeren J. E. van den Andcl, Mr. W. F. Otten, JIr. A. J. Zubli, W. Ph. van Nierop, L. II. C. van Rhyn en J. Bakker Jz. Gisteren avond ontstond er brand in het goederenmagazijn van den Neder- landschen Rijn-spoorweg, nabij het station, buiten de Weesperpoort. Spoe dig aangehragte hulp van drie spuitenwaaronder eene van het Station voorkwam ernstige gevolgen en het onheil was betrekkelijk niet aanzienlijk. NIEUWE DIEP, 17 Junij. Ten gevolge van een hevigen storm uit het N. W.strandde heden mor gen ter hoogte van de kleine Keetin het schulpengathet smakschip Anna en MientjeKapt. II. Ilazewinkelmet eene lading ankers ankerket tingen cn steenkolen van Newcastle naar Zwolle gedestilleerd. Door middel van de reddingboot heeft men, in weerwil der branding, een en ander van het schip geborgenterwijl men voor het behoud van het laatstehij het naderen van den vloed cn het aanhouden van den stormwind, nog al beducht was; anders zou men heden nacht bij eb het schip, door het lossen van zijne zware lading vlot trachten te krijgen. APELDOORN, 17 Junij. Heden morgen kondigde het lossen van het geschutzoowel op het Loo als door de schippers aan de vaart en het uitsteken der vlaggen uit openbare en particuliere gehouwenden heugclijken feestdag aan van den 33sten ge boortedag van H. M. de Koningintevens bestemd tot viering van dien van Z-. M. den Koning, waartoe zich een aantal Vorstelijke en andere aanzienlijke Personen op het Loo vercenigd hadden. Ten 11 ure was er receptie ten Hove voor het Hof en ten 11| uur voor de zich hier bevindende vreemdelin gen. Ten 3 uur was er diner ten Hove van 88 couverts, waarna eene groote valkcnjagt zoude gehouden zijnindien het ongunstige weder zulks niet ver hinderd had. Heden avond zal een prachtig vuurwerk in het Park worden af gestoken hij welke gelegenheid aan het publiek de vrije toegang verleend is. GOES 17 Junij. Z. M. heeft, tijdens zijn verblijf alhier, benoemd tot Commandeurs der orde van de Eikenkroon, de Hoogleeraren van der Boon Mesch cn Ackersdijk, en den Heer C. Visalsmede tot Ridders dier ordede Heeren Mr. van der Meer MohrBurgemeester van Goesen I. G. J. van den BoschBurgemeester van Kattendijke. De Heer Vis, President der Zeeuwsche Maatschappij van land bouw, werd met de insignia der orde, volgens bepaald verlangen van Z. M. op het feestmaal van het congres, vereerd. Ook ontving hij bij die gelegen heid van de leden der Provinciale Commissie van Landbouwen van de straks genoemde maatschappij, een fraai bewerkten zilveren beker ten geschenke. Het Landhuishoudkundig Congres zal in het volgende jaar te Leeuwar den worden gehouden. 's HERTOGENBOSCII16 Junij. Heden morgen kwam alhier aan schipper Valk, aan boord hebbende 114 landverhuizers waaronder ruim 60 kinderen heneden de 12 jarenkomende uit dc gemeenten Boekcl, Gemert, Erp Nistelrode, Zeeland, St. Oedenrode en Dungcnhunne bestemming is naar Noord-Amerikawaarheen zij hunne togtgenooten volger.die ruim eene maand geleden ten getale van circa 150 derwaarts vertrokken; schipper Valk zette oumiddelijk van hier de reis naar Rotterdam voort. MAASTRICHT, 16 Junij. Heden is in veiling gesteld het landgoed Vaeshartelgelegen onder Mcers- scn, en belioorende tot de nalatenschap van ■wijlen Z. M. Willem II. Het kasteel met daarbij belioorende tuinenpachthoevelanderijen en hosschen eene gezamentlijke uitgestrektheid hebbende van 108 bunders, en waarop eene hypothecaire schuld rust van 53,358.57, werd voorloopig toegewezen aan den Heer Moulan, Advocaat te Luik, voor ƒ62,500, daarenboven. De drie afzonderlijke huizen verbleven provisionncel aan drie personen voor ƒ5,325. De toewijzing is bepaald op 30 dezer. Dc Limburger meldtdat een Officier van het Nederlandsche leger de 2dc Luit. P. Booms, van het 7<lc reg. inf., vroeger gedetacheerd als onder wijzer bij de militaire academie te Breda, op zijn verzoek en met toestem ming van heide gouvernementende Fransche expeditie in Afrika bijwoont. IIUITENLAMISCHE BEItlGTEX. Ei^tfïElLA-IS E5. LONDEN, 17 Junij. Dc handelstand heft droevige klagten aan over den stilstand van den handel door de Tentoonstellingde hotelhouders en rijtuigverhuurders echter klagen niet. In de vorige week is in de London-Tavern het jaarlijksch gedaclitenis- maal gehouden van de Maatschappij der vrienden van behoeftige vreem delingenin 1806 gesticht, die verscheidene Vorsten, ook Nederlands Koning onder hare beschermers telt, en onder het Voorzitterschap staat van den Hertog van Wellington. Zij had gedurende haar bestaan ruim 80,000 per sonen hulp verleend, cn niet alleen in geld maar ook in verzorging naar ligchaam en geestzonder onderscheid van godsdienst of landaardmaar streng toeziende dat geene onwaardige er misbruik van maken. De rekening liep over eene som van 36,252 en sloot met een batig slot van 5,400. Onder de ondersteunden waren 187 Nederlanders. Bij afwezigheid des Her- togs nam de Pruissische GezantRidder Bussen het Voorzitterschap waar. De Baron Stratenus, wiens rede hehaaldelijk door levendige toejuichingen werd afgebroken, sprak als vertegenwoordiger van den Koning van Nederland. Voorts voerden de Predikant bij de Hollandsche gemeente Dr. II. Gehle het woord tot lof der weldadigheidterwijl de Heer A. van Lee op een dronk aan de bezoekers, namens deze bedankte, en onder luide toejuiching de over eenstemming der beide volkenin de verdediging van zedelijke vrijheidver spreiding van licht en kennis, huiselijkheid en weldadigheid aanwees. Gisteren lokte het fraaije weder vele inwoners en vreemdelingen naar de Tentoonstelling, zij werd door 52,216 personen bezocht. Het totaal der ontvangsten bedroeg Zaturdag 225,605 Gisteren waren de luchtreizigers, Graham en zijn echtgenoot, uit de tuinen van Kessington in eene luchtballon opgestegen. Nadat zij ongeveer 20 voeten hoog warendaalde de halion plotseling op eene heining neder waardoor er eene belangrijke opening in kwam. Te vergeefs wierpen zij het anker uit; de ballon werd ginds en derwaarts geslingerd in de rigting van het gebouw der tentoonstelling. Gedurende eenige seconden bleven de lucht reizigers hoven het dak van het gebouw zweven, waartegen nu en dan het anker aansloeg. Nadat de ballon een der vlaggen op het gebouw staande had mede gesleept, werd zij eindelijk vastgeklemd tusschen twee schoorstee- nen op een der huizen van Darlington-streetterwijl de heide luchtreizigers door dien laatsten schok uit het schuitje geworpen, buiten kennis op het dak nedervielen. Ofschoon vele wonden bekomen hebbendeverkeeren zij niet in levensgevaar. De pakketboot, die tusschen Liverpool en Penzance vaart, is 11. Don derdag, wegens het stooten op eene klip, op de hoogte van Kaap Scilly met man en muis vergaan; 26 menschen vonden hun graf in de golven. BEL k BRUSSEL, 17 Junij. Z. M. is met zijne zonen en dochter heden naar Engeland vertrokken. Het Hof van Appel te Gend heeft den staat in eene boete van 6,000 fr, veroordeeld, als schadeloosstelling aan een reiziger, die den 3d™ Mei 1843, ten gevolge van onachtzaamheid der beambten op den spoorweg, zijn gezigt verbrandde. De Indépendance bevestigt het door eenige Nederl. bladen medege deeld geruchtdat de Nederl. Minister van Justitie zou aftreden en het Gezantschap aan ons Hof aanvaarden. Hij zou als Minister vervangen worden door den lieer Mr. van der Linden Lid van de Tweede Kamer. De veroordeelde Graaf dc Bocarmé heeft zich in cassatie voorzien. FRANIiRIJK. PARIJS17 Junij. Het in ons vorig nommer vermelde mandement van den Aartsbisschop van Parijs tegen het socialismus en communismustrekt niet minder dan zijn onlangs uitgevaardigd mandement tegen dc bemoeijing van geestelijken met politieke aangelegenhedende algemeene aandacht tot zichmaareven als dit laatstewordt hetnaar het schijntdoor de ultraclericale partij afge keurd; althans het orgaan dier partij, het bekende Parijsche dagblad l'Uni- vershetwelk bijzonder aan de behandeling van kerkelijke aangelegenheden gewijd is, zegt er nog geen woord van, terwijl het door bijna alle andere voorname dagbladen met grooten lof vermeld cn medegedeeld wordt. IVij laten hier eenige uittreksels van het mandement volgen «Eenigen hebben de misbruiken van den eigendom met veel scherpzinnig heid doch niet zonder overdrijvingaangewezen maar om ze te verhelpen wilden zij den eigendom vernietigen. De maatschappij lijdt aan eene erge kwaalmaar om ze te genezenwilden zij haar dooden. Zij maken zich sterkeene volmaakte heerlijke gelukzalige maatschappij zoo als wij ons eene in den hemel kunnen verbeelden, te vormen. Maar daartoe is dc ver nietiging van den eigendom noodigwelkehuns oordeels de bron van alle de misdaden en van alle de ongelukken des menschdoms isen buitendien iets gedrogtelijks in de zedelijke wereld door de ongelijkheid die hij tusschen de menschen vestigt. Nu zijn ernaar hunne leertwee middelenof dat niemand iets bezitteof dat allen in dezelfde mate bezitten. Dit zijn de beide stelsel van het socialismus. »IIet eerste middel dan is de afschaffing van den persoonlijken eigendom; de Staat moet alles bezittenelk zijne taak Aanwijzenen de vruchten des arbeids onder allen verdoelenzoo zal er geene ongelijkheid geene begeer lijkheid geen twist of misdaad meer zijn Wij antwoorden in het algemeen: onder voorwendsel van volmaking der maatschappelijke orde, vernietigt men de werkelijke maatschappij, die God, als aan onze natuur meest voegendeheeft daargesteld. Het ware doel der maatschappelijke zamenleving is niet de maatschappij zelvemaar het geluk harcr onderscheidene ledenwant de maatschappij kan haar eigen doel niet zijnzij is het middel tot volmaking van den zedelijken en den ligchamelij- ken toestand der menschen diewat men ook zeggealleen ten einde heter en gelukkiger te worden, tot burgerlijke zamenleving zijn geroepen. De maatschappij is derhalve voor de individuen, en de individuen niet voor de maatschappij. Zij moet dus, terwijl zij naar haar verheven doel, de zede lijke volmaking en het geluk barer leden, streeft, hunne natuur, hunne waardigheid, hunne regten eerbiedigen; anders strijdt zij tegen de gedachte des Scheppers cn tegen 'smenschen bestemming, cn verwoest zij alle dc grond-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2