LEYDSCHE COURA WOEJNSDAG, 18 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 Junij. Heden is alhier de 33stc verjaardag van H. M. de Koningin, op de ge bruikelijke wijze gevierd. IE M. is in den namiddag van den 15Jen dezer, van hare buitenlandsche reis op liet Loo teruggekeerd. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft in de vorige week de gemeente Ilillcgom bezocht. Hij zou achtereen volgens de gemeenten Lisse, Sasscnhcim VoorhoutNoordwijkerhoutNoordwijk Katwijk Rijnsburg en Valkenburg bezoeken. - De Curatoren van het Gymnasium te Haarlem hebben belanghebbenden opgeroepen die staan willen naar de betrekkingen van Conrectorop eene jaarwedde van ƒ1,200, en van Onderwijzer in het Engelsch die bij voor keur Engelschman van geboorte moet zijn. Van de Kaap de Goede Hoop wordt van den 2l,cn Mei geschreven dat men er pogingen aanwendt, om eene vcreeniging tot stand te brengen om werklieden uit Nederland te ontbiedenwelke indien zij eenmaal gevestigd isgeacht wordteenen weldadigen invloed voor land en kerk te zullen uitoefenen. Het gebrek aan handenarbeid is aan de Kaap grooteen Neger- arbeider verdient reeds 90 centen daags. 'sGRAVENHAGE, 16 Junij. Uit het gewijzigd ontwerp van wet, tot regeling en beperking van de uit oefening van het regt tot vcreeniging en vergadering, door de Regering aan de Tweede Kamer ingediend, blijkt: dat iedere vcreeniging, waarvan het oog merk met de openbare orde bestaanbaar is, is geoorloofd, zoo lang de mid delen, die zij bezigt, niet met die orde in strijd zijn; dat tot de oprigting cener vcreeniging de magtiging der overheid niet wordt gevorderd; dat tot alle vergaderingen, op openbare vereenigings-plaatsen of in de open lucht te zamen komende, de ambtenaren van algemeenc of plaatselijke policie den vrijen toegang hebben; dat tot vergaderingen in besloten gebouwen, op gezag en onder medewerking van den Kantonregterde toegang kan worden verleendwanneer het hoofd van het gemeentebestuurof de policie dit in het belang der openbare orde noodzakelijk achten- dat de oproepingen tot zoodanige vergaderingen ten minste drie dagen te voren aan het gemeentebe stuur zullen moeten worden medegedeeld; dat het dragen van wapenen is verboden hij alle vergaderingen, op openbare vereenigings-plaatsen of in de open lucht te zamen komende, enz. De aanbouw van het nieuw te stichten Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Nederduitsch-IIervormde gemeente, aan den zuid-west buitensingel, vor dert meer en meer en wekt veler goedkeuring en belangstelling op. Van die belangstelling ontvingen diakenen eenige maanden geleden nog een treffend blijktoen zij door eene aanzienlijke gift van tien certificaten ieder van ƒ1,000, 2j pCt., ten behoeve van dat gesticht, verrast werden. Naar men verneemtzal het plaatsen van eenen gedenksteen met eenige plegtighcid geschieden op Dingsdagden 24sten dezerdes namiddags ten zes urein bijzijn van den Kerkeraad. Eerste Fiamer der Staten. Generaal. Zitting van Maandag 16 Junij. In deze zitting zijn de discussien gevoerd over het wets-ontwerp omtrent liet verlecnen van schadeloosstelling aan de leden der voormalige Eerste Ka mer. Onderscheidene sprekers hebben daarover een en andermaal het woord gevoerd. Even als in de Tweede Kamer en gelijk ook blijkt uit het verslag der Eerste Kamer stonden ook nu weder de meeningen lijnregt tegenover el kander. Aan den eenen kant werd het regt op de schadeloosstelling verdedigd aan de andere zijde dat regt met nadruk bestreden, en ten laatste met 19 tegen 15 stemmen verworpen. Het ontwerp van wet, houdende nieuwe verordeningen omtrent de schat kistbiljetten is zonder beraadslaging met algemcene stemmen aangenomen. De beraadslagingen over het ontwerp van wet betrekkelijk de invoering van het stelsel van eenzame opsluiting en dat betreffende de scherpregtcrs en hunne adsistenten, zijn tot een nader te bepalen dag uitgesteld, daar de Mi nister van Justitie, door een zwaar huiselijk leed getroffen, niet in staat was de vergadering bij te wonen. Morgen zal de Kamer vergaderenom te beraadslagen over de nog bij haar aanhangige ontwerpen van wet, behalve de gemeente-wet. Men ver wacht, dat het verslag over dat ontwerp morgen zal worden uitgebragt en dat de beraadslagingen over die voordragt, aanstaanden Woensdag zullen worden gehouden. AMSTERDAM, 16 Junij. Zaturdag is onder begunstiging van schoon wederde aangekondigde wed strijd der Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging op het IJ voor den Oos- terdoksdijk gehouden en in de beste orde afgeloopcn. - Heden hield de Heer Dr. G. E. Voorhelm Schneevoogtbenoemd bui tengewoon Hoogleeraar in de Geneeskunde aan de Doorluchtige School alhier, in de Groote Gehoorzaal dier School, zijne inwijdingsrede, handelende: Over de erkenning van de physiologische eenheid van ziel en ligchaam nood zakelijk voor de juiste beoefening der psychologiewelke doorwrochte rede door de in groot aantal opgekomen geleerden en vrienden van wetenschap met ongemcene belangstelling werd aangehoord. GOES, 13 Junij. Gisteren avond is Z. M. aan het veer van Wolphaartsdijk aangekomen doeh heeft den nachtaan boord van zijn stoomjagt doorgebragtden vol genden middag beeft Z. M. den Wilbelminapolder bezochthonderde van menscben stroomden derwaarts. Na alles met bijzondere opmerkzaamheid bezigtigd te hebbenmaakte Z. M. gebruik van een dejeunerbern door den Heer I. G. I. van den Boschte Wilhchninadorpten diens huize aange boden en keerde daarop weder naar bet stoomjagt terug. Reeds vroeg in den morgen van heden vulde eene grooote rnassa rijtuigen en wandelaars den wegdien Z. M. moest afkomen. Ten 12 ure op den middag had de door- togt des Konings plaats en begaf Z. M. zich naar de plaats der tentoonstel ling waar Hij zoowel de ten toon gestelde werktuigen als het uitmuntende aangevoerde veemet de grootste belangstelling bezigtigde. Te midden der zaamgestroomde menigte doorwandelde Z. M. gedurende verscheidene uren het veld der tentoonstelling en onderhield zich op de minzaamste en ver- trouwelijkste wijze met de landlieden en met ieder, die Hem omringde. Ten 3 ure begaf Z. M. zich naar de plaats waar de volksspelen zonden plaats hebbenbestaande in het rijden en loopen naar den ring. Dit echt Zeeuwsch volksspel werd mede door Z. M. met blijkbaar welgevallen aanschouwd en aan eenige dergenendie het geluk hadden een prijs te behalenwerd de zelve door Z. M. eigenhandig omgehangen. Na ook daar ruim een uur te hebben doorgebragt en zich met elk een allerminzaamst te hebben onder houden keerde Z. M. weder naar het stoomjagt terug. (Z. M. is in den nacht van den 13Jen op het Loo teruggekeerd.) EIMGEEASTO. LONDEN, 14 Junij. De Kanselier der Schatkist heeft 300,000 gevraagd ter bestrijding van de oorlogs-onkosten tegen de Kafferswelk crediet is toegestaan nadat de Minister Russel heeft beloofd dat de Regering ten spoedigste eenen zelfverte- genwoordigenden regeringsvorm aan de Kaap zal geven. De dagbladen zijn opgevuld met bijzonderheden omtrent het gecostu- meerde balWoensdag avond door II. M. op bet paleis van Buckingham gege ven. Alles herinnerde aan de pracht van de hofhoudingen van Karei II en Lodewijk XIV. De Koningin droeg het feestelijk hofgewaad van Versailles door Karei II ingevoerd. Prins Albert droeg een gewaad van goudkleurig laken met edelgesteenten bedekt, benevens een hoed met eene roode en witte vederbos versierd. Al de Ambassadeurs en vreemde Gezanten droegen de kleeding aan hunne hoven op het einde der eeuw in zwang, het prachtigste en tevens meest originele was dat van den Russischen Gezant den Baron Brunow. Te middernacht werd er in de groote eetzaal een vorstelijk soupér opgedischt, waarna men het bal hervatte, hetwelk tot drie uren des ochtends voortduurde. Het getal genoodigden bedroeg 1500. Dc daarstelling van den onderzeeschen telegraaplidie Engeland en Frankrijk zal verbindenis zoover gevorderddat men met het einde van den zomer hoopt haar in werking te brengen. Ware de lijn van gutta percha in Aug. jl. neergelatenniet bij toeval door een visscherdie van

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1