LEYDSCHE MAANDAG, 1G JUNIJ, BHVNENLAWDSCIIE BERIGTEN. Do Courant u-ordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 14 Junij. Gisteren is alhier de 31ste verjaardag van Z. K. II. Prins Hendrik der Ne derlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. Uittreksel uit een brief van den 14(len Mei van een timmerman die voor een paar jaren uit deze stad, als landverhuizer naar de Vereenigde Staten is vertrokken en zich aldaar te Kalamazo, staat Michigan heeft neergezet. »Ik heb den ganschen winter werk gehad voor zes schellingen daags, de werktijd is van 's morgens zeven tot 's avonds zes ure. Nu met den zomer tijd is 'tweer een dollar (ƒ2.50). De huishuur wordt hier steeds duurder, waarom ik voor 18^. dollar een stuk gronds hch gekocht van 33 voet hreed en 80 voet lang, dat ik met 181 dag werk kan betalen en heb daar een huisje op gezet dat wij den 10den dezer hebben betrokken. Er is hier thans een telegraaph opgerigt en er wordt een spoorweg aangelegd die veel drukte geeft. xDe winter was zacht, doch is hier langdurig; den lstcn Mei viel er nog wel drie duim sneeuw. Des avonds van dien dag brandde er een stoomkorenmolen af van drie verdiepingen hoog, en den 6dcn Mei is er eene stoomfabriek van ijzer- draai en gietwerktimmer- en wagenmakerswerk afgebrand. x De Regering houdt bier streng toezigt ook op de viering van den Zondag die 's Zondags werkt moet vijf dollars boete gevenen op misdrijven staan zware straffen. Die een valsebe eed doet, wordt de regterhand afgekapt. Van een paar mannen die 'savonds een meisje hadden aangerand, is er een met 15 en een met 10 jaren gevangenis en een grootc kogel aan het been ge straft. Herbergen en nachthuizen zijn hier nieten 's Zondags ziet men niemand als kerkgangers. De Americanen zijn zeer hulpvaardig, in dit op- zigt is één Americaan meer waardig dan tien Hollanders. Bedelaars zijn hier nergens. Op mijne reis van New-York tot hier. 1500 Engelsche mijlen, van drie in een uur, afstand heb ik er geen een gezien. Als er weder zitting isga ik mijn eed afleggen als Americaan, dan heb ik al de voorregten van een Americaanscli burger. Er wordt in de stad Hol land bij Ds. van Raalte eene Courant gedrukt de Hollander genaamd, die wekelijks uitkomt." Bij de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, te Rotterdam, op gisteren, waren ingekomen 186 stembriefjes, en hebben daarvan bekomen, de Ileeren Mr. J. van Stolk Cz. 67 J. II. C. van der Kun 48 II. Hoffman van Hove 25enz., zoodat over de twee eersten zal worden overgestemd. Uit zeker veld te St. Oedenrode, is een korenhalm getrokken, die de lengte heeft van 2 Ncd. ellen, de wortel en de aar zijn ieder daarenboven nog 1 palm groot. Een groot getal dergelijke korenhalmen worden in dit veld aangetroffen. De overland post van Ned. Indië is den ll<lcn reeds te Triest aangeko men met heriglen van 28 Aprilzij moeten geen nieuws van belang bevatten. 's GRAVENHAGE13 Junij. Z. M. is in den avond van den 10(||,[I dezer te Wolfaartsdijk aangekomen den volgenden dag woonde Z. M. de proefneming der werktuigen enz. bij in den AVilhelmina-polder. II. M. is den llle» te AVicsbaden aangekomen en wordt den IB11™ op het Loo verwacht. Door den Minister van Binnenl. Zaken is tot Rector van het Gymna sium te Oldenzaal benoemd Dr. C. F. Soerthans Rector te Boxmeer. Naar men verneemt is hij ordonnantie van den Raadsheer in den IIoo- gen RaadMr. Moddermanhij het arrest van den 4llcri April 11. gewezen in de zaak van Jhr. R. L. van Andringa de Kempenaer, tegen de erfgenamen van wijlen Z. M. Koning AVillem IIbenoemd tot Regter-Commissarisde dag van -het door den Iloogen Raad aan den cischer toegestaan getuigen-ver- hoor is bepaald, en wel (uithoofde van de spoedig invallende vacantie) op den G'lcn October aanstaande. Eerste Kamer «ter Stateii'Generatsl. Zitting van Donderdag 12 Junij. In deze zitting zijn door de onderscheidene Commissien van Rapporteurs verslagen uitgehragt omtrent de navolgende wels-ontwerpenomtrent dat tot goedkeuring eener overeenkomst betrekkelijk de scheepvaart op het kanaal van Terneuzen; omtrent dat tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen; omtrent dat tot instandhouding voor een jaar van wetten en verordeningen van vreemden oorsprong in Limburg, en omtrent drie bij de Kamer aanhangige naturalisatie-wetten. De vergadering heeft besloten de beraadslagingen over de genoemde wets ontwerpen te doen plaats hebben op Zaturdag den 14deB Junij aanstaande, des voormiddags ten 11 ure. Voorts is kennis gegeven dat door de afdeelingen benoemd zijn tot hare Voorzitters de Heeren van Ryekevorselvan Beeck Vollenhovenvan Sasse van Ysselt en de Brauw, en tot hare Onder-Voorzitters de Heeren Boxman, Philipse, van Roijen en van A\reel. De Commissie voor de Verzoekschriften heeft eenige verslagen uitgebragt, met welker conclusion de vergadering zich achtervolgens heeft vereenigd. Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs nopens het wetsont werp tot instandhouding voor een jaar van wetten en verordeningenvan vreemden oorsprong in Limburg blijktdat bij bet onderzoek dezer voor- dragt, waaraan 27 leden in de afdeelingen deel namen, de late indiening van het wetsontwerp algemeen werd afgekeurd. Men vond thans te meer bedenking daarin, omdat nog ten vorigen jarc hij deze Kamer eene klagt deswege geuiten tevens de wenscli te kennen gegeven wasdat bij de aan bieding van volgende wetten eene tijdige indiening zoude in acht genomen worden. Toen was echter de termijn bij eene vorige wet tot voorloopige instandhouding van wetten en verordeningen in Limburg toegestaannog niet verstreken, zoodat de wet op den lsten Junij, en dus in tijds kon worden vastgesteld. Nu zijn er sedert het verstrijken van den uitersten, bij die wet bepaalden termijn reeds verscheidene dagen verloopen hetgeen de zoo late aanbieding eener wet, die reeds op den 3den Junij in werking had moeten komennog meer in het oog deed vallenook omdat zulks lot on gelegenheid in het Hertogdom aanleiding zou kunnen geven. Bij de ernstige afkeuringwelke de bedoelde vertraging algemeen in de afdeelingen vond werd door onderscheidene leden nog de vraag gedaanop welke wijze de ter- uitvoerlegging van art. 2 zou kunnen plaats hebben, in verband met de bepaling van art. 1dat de daarbij genoemde wetten en verordeningen van Franschen en Belgischen oorsprong in stand kunnen wor den gehouden te rekenen van den 3llen Junij 1851. Bij liet in onze AVet- geving aangenomen beginsel dat de wet alleen verbindt voor het toekomende en geene terugwerkende kracht heeftkon men zich niet verklarenhoe de strijd tusschen de bepalingen der beide artikelen behoorlijk zou worden op gelost. Daarenboven scheen er ten aanzien van wetten en verordeningen die reeds met den 3lle" Junij opgehouden hebben te werkenen dus wettig niet meer bestaangeene sprake te kunnen zijn van instandhoudingmaar alleen van nieuwe invoeringwaarbij dan een termijn van ingang behoort te worden vastgesteld. Eindelijk verlangden ook nog eenige leden de reden te kennenwaarom de hier te lande vigerende wet op de schutterijen niet ook in Limburg kon worden ingevoerdalwaar de zoo dikwijls herhaalde toepassing van Belgische verordeningen op dit stuk minder wenschelijk scheen. Zitting van Zaturdag 14 Junij. In deze zitting zijn drie adressen ingekomen, en is verslag gedaan op eenige andere. De Commissien van Rapporteurs brengen verslagen uit op eenige ontwerpen van wetde beraadslagingen deswege worden bepaald op aanst. Maandag. In deze zitting zijn aangenomen zes ontwerpen van de elf, die bij haar waren ingekomen. UTRECHT, 12 Junij. Van alle zijden worden hier toebereidselen gemaakt voor de feesten, die zullen plaats hebben ter gelegenheid der viering van het 42sle lustrum van het bestaan der Utrechtsche Hoogeschool. De maskerade die op den 25stcn dezer gehouden moet worden zal bestaan uit acht vaderlandschc historische groepen, gekozen uit verschillende belangrijke tijdvakken onzer geschiedenis; ze zal daardoor eene verscheidenheid van kleederdragt aanbieden, die het ge heel in belangrijkheid zal doen toenemen; men zal er door in de gelegenheid zijnde historie van ons nationaal kostuum te zien van den tijd der Bata- f: vieren tot dien van den lioogslen bloei onzer Republiek in 't begin der 18(,t

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1