MIDDELBURG 5 .Junij. Thans is het programma bekend gemaakt van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappenhetwelk zijne jaarlijksche algemeene vergadering den gdcn April had gehouden. Als prijsvragen, te beantwoorden vóór 1 Oct. 1852, zijn uitgeschreven: 1°. Eene grondig bewerkte Levensgeschiedenis van Jacob Catsen daarbij als aanhangsel, eene voldoende Bibliographische opgave zijner geschriften. 2°. Kan de hulpbehoevende arme in een' Staat, waarin men de bedelarij als eene strafbare daad beschouwt, geacht worden, regt te hebben op on dersteuning 3°. Onder welke omstandigheden verkrijgt een Staat, waarin het beginsel van vrijen handel is aangenomen, het regt om het opkoopen van levensmid delen, althans in deszelfs meest verderfelijke uiterste, tegen te gaan? Wat heeft de ondervinding tot dusverre geleerd omtrent de middelen, hier of elders ten dien aanzien beproefdhetzij door strafwetten en markt-regle- menten, hetzij door tijdelijke belemmering van uitvoer, of dergelijke? En welke zijn de meest doelmatige middelen, om met de minst mogelijke belemmering van den vrijen handelaan het hier bedoelde opkoopen paal en perk te stellenof althans een tijdelijk volslagen gebrek van voedingsmiddelen op de meest bedreigde plaatsen te voorkomen? BUITENLANDSCHE BERIfrTEX. E1VGELAW19. LONDEN, 4 Junij. Het Lagerhuis heeft eergisteren beraadslaagd over een wetsvoorstel van een zijner leden, Lord Melgundstrekkende om de thans ongenoegzame mid delen van volksopvoeding in Schotland uit te breiden en aldaar een school- wezen te vestigenhetwelk niet onder toezigt der kerk van Schotland of van 1 eenige andere kerkelijke gezindheid zou staan. Hoewel door de Regering ondersteund, is het voorstel met 137 tegen 124 stemmen verworpen. Volgens eene aan het huis medegedeelde opgave, zijn in het driejarig tijd vak eindigende met 31 December 1850, ter gouvernements-drukkerij te za- men 1,157,500 Bijbels en 752,000 Nieuwe Testamenten gedruktin de O.xfordsdie drukkerij 875,750 Bijbels en 750,000 Testamentenen in die te Cambridge 138,500 Bijbels en 204,000 Testamenten. De naar Oostenrijk bestemde brieven zullen voortaanop verzoek van de Oostenrijksche Regeringover België en Pruissenin plaats van over Frankrijk gaan. In het laatste halfjaar van 1850 werden op de spoorwegen vervoerd 40,991,919 personenvan welke bij niet te voorkomen ongelukken 9 het leven verloren hebben en 138 verwond zijn geraakt; door eigen onvoorzig- tigheid zijn omgekomen 13 en verwond geworden 9. Van de beambten aan die spoorwegen zijnten gevolge van ongelukkige voorvallen omgekomen 34 en verwond 11 en eindelijk nog zijnten gevolge van het roekeloos dwars over den spoorweg willen overloopcn omgekomen 26 personen en ver wond geraakt 6. Alzoo hebben in het laatste half jaar van 1850op de ge- zamentlijke spoorwegen van Groot-Brittannië en Ierlandhet leven verloren 122 personen; (dat is: 120 op iedere millioen of 12 op ieder 100,000 of ruim 1 op de 10,000) en zijn er 189 verwond geraakt. 91 El Ij 3 113. BRUSSEL, 6 Junij. De Minister van Binnenl. Zaken heeft in den Senaat aangekondigddat de Ministeriële krisis is geëindigddoordien al de Ministers aan het roer van Staat blijven. In die zitting heeft genoemde Minister verklaard dat de onderhandelingen der Regering met de Katholieke Prelaten over de uitvoering van art. 8 der wet op het middelbaar onderwijs, nog tot geene bevreedigende uitkomst had geleid. AA'ij hadden gehoopt, zeide de Minister onder anderen, dat het ons met den geest van inschikkelijkheid, die ons bezielt, gelukken zou eene me dewerking te verwerven op welke wij het regt hadden te rekenen wegens de groote gematigdheid, door ons steeds aan den dag gelegd. Zoolang de geestelijken belet zullen worden het godsdienst-onderrigt aan de leerlingen te komen geven, zullen deze dat onderrigt kunnen ontvangen op dezelfde wijze als de andere kinderen die de scholen niet bezoeken, te weten in de kerken. In zekere inrigtingen zal, zoo hare antecedenten en de plaat selijke gesteldheid blijken zulks toe te laten, het onderrigt in den catechis mus door leeken kunnen worden gegeven. Zóó denken wij art. 8 uit te voeren, zoolang wij de regtstreeksche mede werking der geestelijkheid zullen missen. Maar het ware wenschelijk, dat een staat van droevige verdeeldheid plaats maakte voor een staat van vrede, waaraan het openbaar onderwijs groote behoefte heeft; en daartoe vragen wij de medewerking van alle goede burgers. Buitendien is de weigering van medewerking niet iets nieuws. Onze wet had ten doel en moest ten gevolge hebbenden vroegeren staat van zaken te doen ophouden. Sedert een zeker aantal jaren waren de meeste onzer ge meentelijke inrigtingen van onderwijs van de medewerking der geestelijken verstoken, maar daar deze inrigtingen genoegzame waarborgen aan de ouders bleven aanbiedenzijn deze voortgegaan hunne kinderen derwaarts te zenden. Zóó zal het ook zijn met de inrigtingen onder bestuur des Staats. AVij heb ben al het mogelijke ingewilligd; de publieke opinie, de regter over beide, zal weten, waar de schuld ligt, zoo het godsdienst-onderrigt in onze scholen mogt gemist worden. Alhier is Maandag 11. de verkoop van het belangrijke Kabinet van Schil derijen van den Heer Saceghem aangevangen. Verscheidene voortbrengselen van de oud-Hollandsche schilderijen hebben kapitale prijzen opgebragt, zoo als blijkt uit de volgende opgave; A. Cuyp 7700 fr.Ph. AVouwermans 7600 fr.; Ruysdael 2700 fr.; van de Velde 2550 fr.; A. v. Ostade 58,500 fr. Hobbema (de Molentjes) 78,000 fr.nog een van denzelfden 22,600 fr. Ph. AVouwermanseene jagtpartij, 17,000 fr.van der Ileyden 8000 fr. G. van de Velde 7300 fr.AVijnants 5100 fr.; van Slrij 1900 fr.Ph. AVou wermans 990 fr.A. van Ostade 2950 fr.van der Neer 1400 fr.D. Te- niers 1200 fr.P. Potter 1600 fr.Berchem 4500 fr.van Mieris 27,200 fr. De verkoop gedurende de beide eerste dagen heeft in het geheel 297,985 fr. opgebragt. FRAHEiHIJK. PARIJS5 Junij. De Minister van Binnenl. Zaken heeft in de AVetgevende Vergadering een wetsontwerp ingediend tot verlenging van een jaar der wet van 19 Junij 1849, waarbij het houden van staatkundige vereenigingen verboden wordt; de Minister verzocht dat de vergadering zich voor de urgentie zou verklaren, hetgeen, nadat het hevig bestreden was, met meerderheid van stemmen is goedgekeurd. Heden had met veel plegtigheid de heropening plaats van de Louvre en het daarin aanwezige museum onder den toevloed van bijna alle man nen van naam op het gebied van kunsten en wetenschappen. De Mi nister van Binnenl. Zaken deed bij deze gelegenheid eene aanspraak aan den President der Republiekwelke door dezen beantwoord werd. De Heer Mariette, een jong Fransch geleerde, die door de Fransche regering naar Egypte gezonden was, om zekere oude handschriften op te sporen en te vergelijken heeft onder de puinhoopen der aloude Egyptische hoofdstad Memphis de overblijfsels van het Serapeum ontdekt en ten deele reeds doen opdelven. Op aanzoek der Parijsche academie van opschriften en fraaije letterenheeft de Fransche regering besloten den Heer Mariette de middelen tot voortzetting zijner nasporingen en tot bekendmaking harer uit komsten te verleenen. Het bestuur der zendingen tot verbreiding van het R. K. geloof, heeft zijn verslag over 1850 bekend gemaakt. Een geacht Parijsch dagblad deelt dienaangaande het volgende mede »De inkomsten der inzending zijn tot fr. 3,082,729 gestegen, dat is fr. 238,000 meer dan in 1849. Vroeger trok zij hare inkomsten voor de helft uit Frankrijk en voor de andere helft uit vreemde landen; maar allengs zijn de bijdragen uit Frankrijk vermeerderd en de anderen afgenomen. Dit is een der vele gevolgen daarvan dat de nationale geest zich allerwege meer doet gelden; zelfs de Katholijke kerk kan zich aan den invloed van dien geest niet onttrekken. Zoo hebben Oostenrijk en Spanje thans eigen zen dingen. Spanje heeft dan ook in 1850 aan de Fransche zending slechts fr. 8393 en Oostenrijk fr. 4600 geleverdterwijl Lombardye fr. 36,000 Zuid-Duitschland fr. 41,895, Pruissen fr. 162,704, Zwitserland fr. 46,452, en Nederland fr. 85,330 bijdroeg. «Ongelooflijk groot is het aantal Priesters en kerken, welke uit deze in komsten ondersteund of onderhouden wordenvooral in vergelijking met hetgeen Protestantsche zendingen besteden. Het verschil ontstaat vooral daar uit dat de ongehuwde Katholijke Priester minder behoeft, en geene verzor ging van nabestaanden nalaat. «De organisatie der Katholijke zendingen laat weinig te wenschen over; er onstaan wel soms geschillen tusschen de onderscheidene geestelijke orden, maar deze worden binnen 's huis afgedaan. «Het grootste gebrek is de geringe mate van beschaving der meeste zen delingen welke uit de in druk uitgegevene brieven van zendelingen blijkt en die uitgegevene zijn ongetwijfeld nog de beste. Men ziet in die brieven vromemet weinig tevredenedikwijls zeer ondernemende mannenmaar die meerendeels onverdraagzaamliijgeloovig en van hoogere beschaving ver stoken schijnen. Een brief van den Heer PerrocheauBisschop der Chineschc provincie Se-tschuen geeft verslag van het zendingswerk aldaar in 1850. llij ont vangt jaarlijks 29,620 fr. voor zijne zendingwelke som hij grootendeels besteedt tot betaling van minnen en reizende kwakzalvers, die het land af- loopen en onder voorwendsel van de zieke kinderen te genezenze heimelijk doopen. Zoo had hij in 1849 niet minder dan 99,807 Heidensche kinderen doen doopen, doch in 1850 werden slechts 94,191 gedoopt, welke vermin dering hij toeschrijft aan geldgebrekweshalve hij op het zenden van meer der fondsen aandringtvoor elke honderd frankenzegt hij kunnen wij 300 tot 400 kinderen doopen." «Als men de lijst der zendingposten nagaat, vindt men er in alle lan den, waar andere Christengezindten zendingen hebben, terwijl geen zorg ge dragen wordt voor landendie voor andere gezindten gesloten zijn. Die onderlinge strijd der zendingen heeft ten gevolgedat de ijver en de hulp middelen waarmede de heilige zaak had kunnen worden bevorderdvan weerszijden worden verspild in pogingen tot verhindering van het goede, hetgeen van de andere zijde had kunnen worden gedaan." POKTUGAL. LISSABON, 28 Mei. Het Ministerie Saldanha heeft 3 belangrijke besluiten genomenhet eerste intrekking van het besluit van Don Pedro, en wering uit den Senaat van al degenen die in 1828, het adres aan Don Mignël onderteekend hadden welk

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2