LEYDSCHE COURANTt WW \tM. 1851. MAANDAG, 9 JÜ_MJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. v •■ër" Xv._ c--. ttjB# Xs&K Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nomrners worden tegen 11) Centen afgegeven. BMNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY'DEN, 7 Junij. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haar lemmermeer zal den 23sten Junij aanbesteden de Leverantie van de benoo- digdc steenkolen tot drijving der stoomwerktuigen, loopende van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot den lsten Julij 1852. Nadere inlichtin gen zijn onder anderen te bekomen bij den Ingenieur J. G. Beijerinckalhier. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer Stad geheven, gedurende de maanden Mei 1850 en 1851. 1850. f opcenten 1,836.40} eiffen midd. - 643.69 Iopcenten 9,811.33} eigen midd. - 248.36} O Ta ci a ÏU CS Wijn g i opcenten 3,018.41 Ss -ïï -| eigen midd. - 1,399.74 .5 I O g fopcenten 112.03 eigen midd. - 111.07} 2,480.09} ƒ10,059.70 1851. 1,879.37 - 482.74} 9,987.39} - 250.53 2,362.11} ƒ10,237.92» 2,055.75 1,595.40 3,322.49 - 1,063.25 ra r-a 3 o> M O 4,418.15 223.10} ƒ19,236.80 4,385.74 74.67 69.98 144.65 18,725.83 Minder in 1851 ƒ510.97. De Boekzaal van Mei bevat het volgendeMen heeft in de Vereenigde Staten op een verheven gedenkteeken ter eere van Washington, eene mar meren plaat gevestigdmet de volgende inscriptiereeds door acht Presiden ten der Vereenigde Staten geteekenden zóó geplaatstdat ook de volgende hoofden der Unie er hunne naamteekeningen kunnen bijvoegen Door opmerking en ervaring en tevens door de getuigenissen der genees kunde overtuigd, dat de sterke dranken, als drank, niets slechts ondienstig, maar schadelijk zijn en dat hunne geheele afschaffing de gezondheid de ze delijkheid en bet geluk van de inwoners dezes lands zou bevorderen spreken wij hier onze overtuiging uitdat indien onze medeburgers en vooral de jonge lieden het gebruik van die dranken geheel vaarwel zeidenzij iets doen zoudendat niets slechts voor hun eigen gelukmaar ook voor het heil van ons land en wereld voordeelig zou wezen." (Get.) James Madison. John Quincy Adams. Andrew Jackson. M. van Buren. John Taylor. James K. Polk. Z. Taylor. Millard Fillmore." De algemeene vergadering der vereeniging tot afschaffing van Sterken drank zal den 9dco en 10',ra Julij aanst. te Arnhem worden gehouden. 'sGRAVENHAGE, 8 Junij. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdat in afwachting van de geheele intrekking der munlbilletten in verwisseling voor de gouden stukken van ƒ10 en 5 uitgegeven welke intrekking uiterlijk in December 1852 moet plaats hebben deze reeds van heden af aan de bank te Am sterdam in zilveren munt betaalbaar zijn gesteld. De Leden der Eerste Kamer zijn opgeroepen tegen den 10'lea dezer. Onderscheidene leden van de Tweede Kamer hebben zich naar Londen begevenom de Tentoonstelling te bezoeken. Heden is de 33ste vergadering der Synode van de Evang. Luthersche kerk op de gewone wijze gesloten. ROTTERDAM, 5 Junij. Dingsdag tegen den avond is van de werf van den Heer Fop Smitaan den Kinderdijkmet het beste gevolg te water gelatenhet ijzeren Schroef- Stoomschip Macassargevoerd zullende worden door Kapitein K. W. E. Bergneren gebouwd voor rekening van de vennootschaptot uitoefening der Pakketvaart in Nederl. Oost-Indiëonder Directie van den Heer W. Cores de Vrieste Soerabayazijnde dit stoomschip het tweede dat voor deze on derneming gebouwd is. Na het afloopen van gemeld stoomschipis de kiel gelegd van het derde ijzeren schroef-stoomschipvoor dezelfde rekening. Het is mede bestemd voor de pakketvaart in den Indischen Archipel en zal Ambon genaamd worden. HAARLEM, 5 Junij. Gisteren namiddag had er bij den Vunrwerkmaker van Leeuwenop de Smalle Oudegracht alhier, eene vrij hevige ontploffing plaats, waardoor het raam van den winkel geheel verbrijzeld werd. De ontploffing moet heb ben plaats gegrepen door het vuurvatten van eenen bak met compositie. Met uitzondering van de dienstmaagd, wier aangezigt en handen deerlijk gebrand zijnzijn er geene andere rampen te betreuren. AMSTERDAM, 6 Junij. In de Vergadering der derde klasse van het Koninklijk Nederlandsch In stituut, gehouden den 23sten December 11., vestigde de Heer Kist de aan dacht der Klasse op het Chinesche handschrift hetwelk Gützlaff heeft mede- gebragt, een Mandarijnsch edict inhoudende, hetwelk de vrije uitoefening van de Christelijke Godsdienst in eene provincie van China waarborgt. Tot dusverre heeft China van zich afgeworpen al wat tot vestiging en erken ning des Christendoms in dat Rijk werd beproefd. Hoe komt het dat dan nu bij gezegd stuk, het Christendom geheel wordt gevestigd? De Heer Kist onderscheidt vier tijdperken, ten aanzien van de geschiedenis van het Christendom in China, zich nu vooral bepalende tot de 2de periode, de invoering van het zoogenaamde Chaldeeuwsche Christendomin de 7dc en 8ste eeuw. Eerst vestigt hij de aandacht op die invoering, toen de zoogenaamde Nesto- riaansche of Chaldeeuwsche Christenen zich uit het Oosten in China vestig den. China schijnt reeds vóór Indië een eigen Metropolitaan gehad te heb ben en dus zijn Christendom niet uit Indië te hebben ontleend. Zulks blijkt ook uit den zoogenaamden gedenksteen op het Chinesche monument. Men vindt er eene afbeelding van in KircherChina illustrata. De steen is in 1625 gevonden ad p. 12. Het monument behoort tot het jaar 781 onzer tijdrekening en bevat eene zeer algemeene godsdienstige geloofsbelijdenis, waarin ook de Messias werd verkondigd en Zijne Hemelvaart vermeld. Hiermede schijnt ook de oorsprong van het Chineesch Bouddhisme (de Foo- dienst) in verband te staan. In de Chinesche jaarboeken namelijk van den zelfden tijd, komt gewag voor van een grooten Priester, die toen heeft geleefd en de godsdienst van Foo ingevoerd, onder bescherming van denzelfden Kei zer. Was deze dezelfde godsdienst, die op het Christelijk monument wordt gehuldigd? Moeijelijk zou het vallen die vraag beslissend te beantwoorden. Het is geenszins onwaarschijnlijk dat een vorm van het Christendom in het verre Oosten, in het Bouddhisme zou zijn ondergegaan. Sporen van overeenkomst tusschen het Christendom en de Foo-dienst zijn geenszins zeldzaam. Veel zou hieromtrent welligt nog zijn te putten uit het nader bestuderen van oude Chinesche bronnen van Bouddhisme. ARNHEM, 5 Junij. Op den 31stenMeill., hebben Commissarissen der vereeniging: Nederlandsch Mettray, aanbesteed het bouwen van het hoofd-gebouwschool en vier familie woningen elk voor twaalf knapente stichten op het landgoed Piijsselt. Het geheele werk is aangenomen door A. Kretzer, Mr. Timmerman te Deventer en aan dezen gegund voor eene som van /16,770. Twee familie-woningen ieder op ƒ1,500 berekendzijn geschenken van Z. M. den Koning en zullen den naam dragen van Koning Willem II en Prins Maurits der Nederlandeneene familie-woningdie Prins Alexander der Nederlanden zal genoemd worden, is een geschenk van H. M. de Koningin- Moeder; eene andere is eene gift van Z. K. II. Prins Fredcrik en zal den naam dragen van Prins Frederik der Nederlandendes Prinsen vroeg gestor venen zoon. GRONINGEN, 4 Junij. Men verneemtdat aan Prof. C. Mulderdie tot nog toe aan deze Hoogc- school de lessen over de scheikundeenz. hieldin plaats daarvan het pro fessoraat in de Natuurlijke Historie is opgedragen ter vervanging van wijlen Prof. Th. v. Swinderen, zoodat daardoor eene nieuwe vacature in de Facul teit der Natuurkundige wetenschappen zou ontstaan zijn.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1