LEYDSCHE N*jy COURANT- 1851. VRIJDAG, 6 JUNIJ. JL De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. - v\- Yr>r •v>. S.'- r - - &-W 'v%. Be Prijs der Courant is f 12 in het jaqp j de afzonderlijke nommers worden tegen 1 Centen afgegeven '•friS, BIi\NEiVLANDSGJlE BERIGTEN. LEYDEN5 Junij. De Staats-Cour. bevat het volgend verslag omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer: De stand van den boezem van Rhijnland, die het in werking brengen der stoomtuigen voor de droogmaking van liet meer terug hield is in bet midden der maand zooveel gunstiger gewordendat die werktuigen op den 16den de dienst hebben kunnen hervatten en onafgebroken tot het einde der maand voortzetten. Het water is sinds dien tijd gebragt op gemiddeld 3.04 el beneden Amst. peil. De gemiddelde stand, was aan het einde van Aprilop 2.82 el beneden Amst. peilzoodat de waterspiegel sedert dien tijd 15 duim is gedaald. Het stoomwerktuig te Spaarndam heeft, ofschoon volgens de overeenkomst wegens de peilen, daartoe niet verpligt, evenwel ongeveer 2/3 gedeelte der maand ter ontlasting van den boezem gewerktten einde zijne daling te be vorderen tot beneden het peil. waarop de uitmaling van het Meer mogt wor den hervat. Op den Hollandschen Spoorweg zijn in Mei vervoerd 84,727 personen en is ƒ90,868 ontvangen. Op den Rhijnspoorweg zijn in Mei vervoerd 32,947 personen en is ontvangen ƒ53,784. De IJ- en Amstelbode deelt het volgende medeEen nieuw en tref fend bewijswelk eene weldaad de Heer Goldbergerdoor het uitvinden zijner kettingenaan het menschdom bewezen heeftlevert het volgende ons medegedeelde verhaalhetgeen wij hier getrouw overbrengen. Een werkman in de suiker-fabriek van de Ileeren Reukers en Hulshoff, bier ter sledeheeft vijf maanden aan eene rheumatische ziekte geleden die hem geheel verlamde en de hevigste pijnen veroorzaakte. Het behoeft niet gezegd te wordendat hij zijn werk niet kon verrigtendaar hij zich naauwelijks op krukken kon bewegen. Des nachts werd bij door ondrage lijke pijnen gefolterddie niet alleen hemmaar ook zijne huisgenooten verhinderden de weldaad van een' rustigen slaap te genieten, daar hij met den besten wilde angstkretendie de pijn liem ontrukteniet onderdruk ken kon. Hoe treurig zulk een toestand zijn moetkan men zich denken en dub bel ongelukkig moet een man zich gevoelenals hijin den bloei zijner ja ren, zich zoo hulpeloos bevindt. Deze gedachte, de verscheurende pijnen en het verlangen om weder met nieuwe kracht aan het werk te kunnen gaan, deden den zieke dan ook besluiten alles te beproevenwat in zijn vermogen was, om genezen te worden hij verzuimde niets, deed alles, wat hem zijn geneesheer voorschreefgebruikte zelfs de zoo dure dampbaden maar alles zonder vrucht. Hij begaf zich later in het Gasthuis, onder behandeling der kundigste geneesheerenen was zoo ongelukkig, ook daar geene hulp te vinden. Eindelijk besloot hijzonder er zich veel goeds van te beloven een' Goldberger'schen Ketting te koopenen had geene reden er zich over te beklagen. Hij bespeurde spoedig beterschap, en na verloop van drie we ken was hij bijna hersteld alleen gevoelde hij nog pijn bij verandering van wederen waren zijne krachten nog niet teruggekeerdthans echternadat hij den ketting twee maanden gedragen heeft, is hij geheel hersteld, en ver- rigt zijne bezigheden even als vroeger. Uit Groningen wordt geschrevendat door een' ingezetene van Veendam een muntbiljet aan de Nederl. Bank ter inwisseling is gezonden, hetwelk bevonden is, valsch te zijn. Er was geen watermerk in en het papier was zwaarder dan behoorlijk. De vorige week is te Groningen een slier van bijna 4 jaar geslagt, we gende schoon aan de haak 1190 halve Ned. Tl'waaronder 220 li; vet. Het Handelsblad meldt, dat het Letterkundig Congres te Brussel in plaats van in September, den 30stcn en 31stcn Aug. en lslen September zal worden gehouden, wegens het invallen van de jaarlijksche vergadering der ÏIoll. Maatsch. van Fraaije Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage op tien 3'len Zaturdag in die maand. 's GRAVENHAGE 5 Junij. Z. M. heeft den Heer Rauch te Berlijn, vervaardiger van het standbeeld van Fredcrik den Groote, benoemd tot, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Z. M. heeft aan den Yice-Admiraal E. Lucas, gewezen Minister van Marine, een pensioen verleend van ƒ5000. Z. M. heeft aan de hulpkas voor Israëliten te Leeuwarden 50.ge schonken. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen bij besluit bepaald, dat de directie der registratie en domeinen voor de prov. Zuidholland, tot dus verre te Rotterdam gevestigd, van den lsten September aanst. naar 's Graven hage zal worden overgebragt. De plegtige installatie bij de Arrond.-Regtbank alhier van de Heeren Jhr. M'. W. M. de Brauw, als Regtcr, en Mr. F. G. L. Francoisals Sub stituut-Officier bij gemelde Regtbankzal plaats hebben op Zaturdag aanst. ten elf ure. Naar men verneemt, zijn door de Heeren J. van Leeuwen en Zoon Kunstvuurwerkmakers te Haarlemmet toestemming van het Edel Achtb. bestuur dezer residentie, inteekeningslijsten open gesteldvoor een groot schitterend kunstvuurwerk om op den IS11011 dezer op het veldbezijden de Maliehaan, af te steken, ten einde aan de viering der verjaardagen van IIH. MM. den Koningen de Koninginen aan de herinnering van de roemrijke overwinning van Waterloo, meerder luister bij te zetten. Wij twijfelen niet of dit zoo nationaal feest zal door de ingezetenen dezer residentie krachtig on dersteund worden. jTweede Eüatsier (Setfs fat en* Gr ener am S. Zitting van Woensdag 4 Junij. Nadat in de voorgestelde amendementen vorige zitting, nog de artt. 253256 met verwerping der onveranderd waren aangenomen, zijn in deze zitting de beraadslagingen over de verdere artikelen voortgezet, en zijn al de volgende artikelen van 257—294, meestal zonder beraadslaging, enkele na eenige woordenwisseling of geringe wijziging aangenomen. Daarna is over het geheele ontwerp gestemd en is het ontwerp der ge meentewet aangenomen met 53 tegen 13 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Provó Kluit, van Lynden, Sloetvan Hall. Mackay, v. Golt- steinHoffmanWintgensSchooneveld Baud v. Hasseltvan Doorn en Groen van Prinstercr. Afwezig waren de Heeren van Dam van Isselt, de Moraaz en Stolte. (De Minister ontvangt daarop van alle kanten de gelukwenschen van het overgroot aantal leden der vergadering). Zitting van Donderdag 5 Junij. In deze zitting is: 1°. het ontwerp tot bekrachtiging van belastingen in Groningen aangenomen met algemeene stemmen; 2°. dat tot goedkeuring eener overeenkomst omtrent de scheepvaart op het kanaal van Ter Neuze, aangenomen met 45 tegen 4 stemmen. De Kamer is geschorst tot Donderdag 19 Junij, 's namiddags ten 1 ure. In de zitting van Dingsdag is een ontwerp van wet ingekomen tot sta king van de heffing der scheepvaart-regtcn op de Maas met 1 Julij aanst. - In de memorie gevoegd bij de ingekomen ontwerpen 1°. tot regeling van 's Rijks algemeene comptabiliteit2°. tot zamenstelling van de Alge meene Rekenkamer en tot regeling van hare taak, en 3°. tot oprigting eener bewaarkas, worden tot toelichting van de hoofdbeginselen, waarvan men bij de zamenstelling der ontwerpen is uitgegaaneenige beschouwingen voorop gezet over het doel en de strekking der bepalingen van de Grondwet, welke men daarbij meer bijzonder in het oog moest houden. De voornaamste dier bepalingen treft men aan in art. 122 De verantwoording van de Staats uitgaven en ontvangsten over elk dienstjaar wordt, onder overlegging van de door de Rekenkamer goedgekeurde rekeningaan de wetgevende magt ge daan." De roeping der wetgevende magt wordt (zegt de memorie) hier dui delijk onderscheiden van de taak der Algemeene Rekenkamer. De goedkeuring der rekening kan niet anders gelegen zijn dan in de verklaring van de juist heid der cijfers, na gehouden vergelijking met hetgeen, volgens de rekeningen en verantwoordingen der Lands-comptabelen, werkelijk ontvangen en betaald is. Uit dien hoofde zal aan de Algemeene Rekenkamer moeten worden toe vertrouwd het opnemen en sluiten dier rekeningen en verantwoordingen en zal zij te besbsscn moeten hebben over de handelingen der comptabelen of zij namelijk de instructien en bevelen hebben opgevolgd, hun door de Rege- ring gegeven. De vraag echterof die instructien en die bevelen zelve on-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1